Idanaabrit ähvardades kaotame ise väärikuse

VÄLISMAALASE PASS : VÄLISMAALASE PASS, ALIENS PASSPORT, Foto STANISLAV MOSHKOV/DENJ ZA DNJOM/SCANPIX

„Kui venelane Tallinna tuleb, siis me”…Siinkohal pole vaja pikemalt seda ohvitser Riho Ühtegi häbiväärset hüsteeriat lahti kirjutada.

Väga vaimuka ajakirjandusliku väljendiga näitas  Yana Toom selle sõjaväelase iseloomustamiseks venekeelset kujundit “kutselised prussakad peas”, mida võib eesti keeles võrrelda sellega, et vaadatakse kogu elu vaid oma elukutse vaatevinklist.

Mida mõtleb ja tunneb  selle rahvust solvava kõnepruugi  peale vene noor, kes on ära õppinud eesti keele? Kas see pole sülitamine tema hinge, mis veel niigi habras ja kujunemisel? On ju olemas korrektsed väljendid, juhul kui mõne vaenuliku  riigi väed meid ähvardaksid.  Kas selline ähvardus peaks siis tähendama, et ka meie venelased peavad nüüd ennast endise emamaa pärast alavääristatuina tundma? Mis teha, Riho Ühtegi häbematusel pole piire.

Me kõik oleme ajaloos tulnud Vene tsaaririigist. Eesti iseseisvus, Soome iseseisvus. Siis  elasime üle sõjajärgse Jalta konverentsi tulemused Venemaal Krimmis, kus Stalin, Roosevelt ja Churchill otsustasid väikeriikide sõjajärgse saatuse. Teherani konverentsil andsid liitlased  Eesti, Läti ja Leedu lõplikult Nõukogude mõjusfääri. Eesti taastas oma pommitatud linnad, asus ehitama uusi tehaseid ja loomulikult saadeti siia tööjõudu  paljudest Venemaa piirkondadest. Saime kõik sõbralikult hakkama ja ei mingit viha vene rahvuse vastu.

Nüüd oleme olnud uue riigina üle veerandsajandi, kuid meie kaasmaalaste küsimus on ikka lahendamata. Euroopa Liit on korduvalt tauninud meie hallipassi-süsteemi ja olgem ausad, vene inimesele on see vägagi alandav-hall-„serõi pasport”. Hall inimene. On täiesti arusaadav, et vanurid ei õpi iial meie keelt selgeks. Juba seepärast, et nemad elavad venekeelses keskkonnas. Siin peaks inimlikkusest lähtudes muutma keelenõudeid neile, kes soovivad saada Eesti kodanikeks. Kes ei, jäägu VF kodanikeks. Noortega seda probleemi juba ammu ei ole. Nad õpivad eesti keelt ja saavad  hakkama. Võib-olla paremini toimetavad inglise keeles, sest vaatavad tulevikku kaugema pilguga.

Loomulikult on iseseisvus tähtis, aga oma idanaabrit sõimates ja ähvardades me ju ise kaotame väärikuse. On aeg lõpetada sõna ”vene” kasutamine igal võimalusel ja suuremalt jaolt pahatahtlikult.

Kesknädal

10 kommentaari
 1. See ületab talutavuse 4 aastat ago
  Reply

  Kuhu ka ei vaata, ikka jääb venelane hambusse. Küll poliitikutel, küll tavarahval.
  Eestlastel peaks juba häbi hakkama. Pika vene aja elati sõbralikult ja nüüd on häda käes. Saksamaa otsib sõprust, Ameerika tahab äri ajada, meie omad vaid sõimlevad.
  Kaua see veel kestab?

 2. Kuido Säde 4 aastat ago
  Reply

  Idanaabrist rääkides teevad kõik meie poliitikud põhimõttelise vea. Kas sihilikult või broilerpoliitikud lihtsalt ei jaga matsu. NSVL ja venelased ei olnud päris sama. NSVL oli agressiivne sellepärast, et püüdis kogu maailmale peale suruda uut maiilmakorda- KOMMUNISMI koos eraomanduse kaotamisega. Eesmärgiks viia läbi Maailmarevolutsioon! Praegusel Venemaal sellist loosungit ei ole. Venemaa on lihtsalt üks konkureerivatest suurriikidest. Süsteemi loojad ja ülesehitajad ei olnud venelased . Meenutame Marksi ja Engelsit ,grusiin Stalinit, ukrainlast Hrushtsovi ja tervet rida juudi rahvusest tegelasi. Represseerijad olid kõikjal enamikus oma rahva esindajad. IME eesmärgiks oli esialgu vabanemine idiootsest ja elujõuetust plaanimajandusest. Majanduse arenguks oli möödapääsmatu taastada eraomandus kui majanduse arengumootor. Eesti Vabariigi taasloomist ei peetudtol ajal reaalselt võimalikuks.
  Tänase Venemaa majandussüsteem on sama Euroopa riikidega ja varem või hiljem saab Euroopa Liidu osaks.Juhul kui see liit ainult niikaua püsib. Võidurelvastumisest lõikavad kasu ainult sõjatöösturid ja relvamüüjad. Räägitakse vahendustasust 5-10%.

  • Maali Maalt 4 aastat ago

   Kui sa väidad, et NSVL ja venelased ei sama. Siis küsin mis võitu tänapäeval VENELASED tähistavad 9. mail?
   Sinu loogika järgi pole praegustel venlastel suure isamaa võiduga mingit seost.

   võis siis on sinu suhtumine ikka keskerakonna moodi kaehapalgeline : kõik mis oli nõukogude liidus hea on tänu venelastele ja kõik mis halb on süüdi teised (kommunistid)?

  • Kuido 4 aastat ago

   eksib. Tänased venemaa juhid ei erine millegi poolest Brežnevist, Hruštšovist, Stalinist. Nad peavad ainult tunnistama oma võimetust maailmas samapalju segadust külvata kui kunagised pommiähvardajad. Tänane Venemaa pole enam suuteline mitut riiki allutama ja seal pikemat aega peremehetsema, majandus ei vea välja. Kui nimetad miilitsa ümber politseiks, ei muutu sisimas midagi. Nii ka kommunismi ja KGB ümbernimetamises, see vaid vormiline pettus..

 3. Selles 4 aastat ago
  Reply

  mõttes väga kasulik kirjutis, et isegi meie kaitsetahet peab keskbande oma lepingukaaslase ähvardamiseks.

 4. maali maalt 4 aastat ago
  Reply

  Eelmine maali maalt on liba. Ma panen alati ka oma meili aadressi. Moderaatorid võiks need libad kustutada, kui puudub meili aadress. Kui nüüd artiklit lugeda, siis on mul häbi, et meil on sellised pisikese ajumahuga sõjaväelased, nagu kolonel R.Ühtegi. Oma lolluse väljaütlemisega ta kahjustab meie riiki rohkem, kui keegi teine. Kas see kolonel on ennast päris segaseks joonud, et ei tea, milliseid relvi omab Venemaa. Tekib üldse küsimus, milleks on Venemaale vaja neid hinge vaakuvaid russofoobseid Baltimaid, kus on täielikult hävitatud tööstus, inflatsioon igal aastal suureneb kohutava kiirusega, vaeste hulk suureneb iga aastaga. USA ja NATO ütlesid ju kohe, et nemad ei hakka neid mõttetuid riike kaitsma ja oma resursse raiskama. EL niikuinii juba vaagub hinge, rahulolematus Brüsseli suhtes tõuseb.

  • Maali Maalt 4 aastat ago

   koli siis venemaale kuradi sitavares kui Eesti on “mõttetu riik” miks siin siis haised ?

 5. Triin 4 aastat ago
  Reply

  ………ikka jääb venelane hambusse! Miks ta siis jääb, miks on levinud juba üle maailma russofoobia(foobia tähendab kartust, põlgusega segatud tahtmist neist eemal hoida, mida kaugemal, seda parem.) CCCP. i ajal polnud samuti mingit “armastust” venelaste vastu, austamisest rääkimata, enamik kannatas hambad risti ja talus venelaste ülbust ja jõhkrat matslikust— (muidugi oli ka neid, kes kasutasid sellise olukorra enda kasuks ära) –eestlane oli nii maatasa tambitud (lisandus veel meie esivanemate surmahirm venelaste ees—vanaema, kes oli Siberis ja vaevu pääses näljasurmast–ütles alati: “Latseke, parem kui venelasest laia kaarega mööda lähed, nüüd ongi köögitüdrukud ja sibivedajad troonil ja need mõistavad ainult jõu positsioonilt allutamise keelt, nende suhtumine ongi laudanaise suhtumine kõigesse!”. Ah, et ehitasid vabrikuid—-milleks, tooraine sisse tuhandete kilomeetrite kauguselt, toodang sama kaugele tagasi, nende tehaste eesmärk oli ainult üks—–siia võimalikult kiiresti tekitada suur venelaste kogukond (igasugune Rahvusvaheliste seaduste eiramine) . Eesmärk oli meid kõiki hävitada, et see maalapp (järjekordne) kinnistada endale.

 6. Vaagija 4 aastat ago
  Reply

  … Ja-jah, aga peaksime tõele näkku vaatama ja tunnistama, et vaatamata kõikidele okupatsioonidele, repressioonidele, küüditamistele, ülemerepõgenemistele suutis eestlane oma rahva ja rahvuse päästa ja säilitada – eestlase iive oli positiivne ja rahvusena suutsime oma kultuuri säilitada okupatsioonide kiuste… nüüd, pärast ligi 30-aastast iseseisvust on olukord palju tõsisem… Jah, rahvaste ränne oli juba NLiidu aegu meil väga suur, aga mitte nii suur, kui täna Euroopas – Lätis oli meist suuremgi, vaid leedulased suutsid idapoolt sisserännet hoida vaid 15% piires.

 7. maali maalt 4 aastat ago
  Reply

  To Triin. Kohe on tunda, et valimised lähenevad ja vene kaart läheb jälle edukalt käima. Ma küll ei tunne teie Siberis olnud vanaema, aga ma ei hakkaks mitte ühelegi natsioonile silte külge kleepima. Iga rahva seas on häid ja halbu inimesi. Rahvast mõjutavad alati valitsused, nende juhid ja võetud otsused. Minusugune, kes on 2x Siberisse saadetud -esimene kord 1946a. mu ema koos 4 väikese lapsega, kes 1947a. jaanuariks tuli salaja tagasi Eestisse ja varjas ennast. Teist korda 1949a. saadeti mind koos 21a. vennaga uuesti Siberisse. Vend areteeriti seal ja sai 25+5 ning mina jäin 7a. lapsena üksi. Kui samas majas elav kirjaoskamatu vene mammi palus meie majas elavat eestlannat, et ta võtaks mind enda juurde või ajaks lastekodusse saatmiseks asja, siis see proua lihtsalt viskas mind tänavale. Mind aitasid vene inimesed ja pärast olin 2 aastat lastekodus, kus kohast mu vanglast (Kirovi KGB oma) vabanenud ema lõpuks mind leidis. Kõigi eelduste kohaselt mul peaks olema kohutav viha venelaste vastu, aga oh imet, mul ei ole seda, sest tigedus ja viha on kõige hullemad kaaslased inimese elus, see mürgitab ja tapab sind lõplikult . Vene rahvas või eesti rahvas või süüria rahvas jne jne ei ole kunagi süüdi selles, mis juhtub. Süüdi on alati poliitikud. Kui lähete valimiskastide juurde, siis soovitan loogiliselt ja kainelt hinnata olukorda, aga mitte politoloogide kombel hiljem pläägutada ja otsida süüdlasi. Sest need oleme meie, kes neid valivad.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.