Mis kehvasti, see uuesti. Hakake rahapesu uurima!

Tõnu Vanajuur Danske Bank’i Eesti filiaali ettevõttepanganduse direktor ajal, mil Danske’s pesti raha. Foto: Ilmar Saabas, Scanpix

30. mail 2018 kirjutasime Kesknädalas pankade kuldaja lõpust ja Danske Bank’i meeletust rahapesust läbi Eesti „kanalite”.

Rahapesu-andmebüroo aastaraamat teatas, et alates 2011. aastast on Eestit läbinud musta raha voog, mis on olnud seniarvatust ulatuslikum. Skeeme oli mitmeid ja on selgunud, et Eestit kasutati vaid ühe toiminguga lausa 7,7 miljardi euro ulatuses Vene raha pesemiseks. Lisaks meedias kajastatud peegeltehingutele, mis tõid Danske Bank’ile suured trahvid, kasutati ka lihtsamat moodust, nimelt kanti  väärtpaberitehinguga Venemaalt Eesti pankades avatud mitteresidentide kontodele Venemaa aktsiaid ja võlakirju. Need müüdi siinse finantssüsteemi kaudu ning realiseerimisest saadud raha kanti Eestis kontosid omanud mitteresidentidele.

Kesknädal esitas küsimuse: kas meil polegi Finantsinspektsiooni, kelle ülesanne on rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamine? Kuna Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler oli öelnud Äripäevas, et rahapesu täielik  tõkestamine võib olla võimalik vaid muinasjutumaailmas, jäi küll tookord mulje, et tema arvates meie pangad on justkui puutumatud, nagu mingit sorti keskaegsed kloostrid, kuhu seadusevõim ei ulatu. Finantsinspektsiooni jaoks oli Danske Bank’i rahapesu kaasus lõppenud.

Paraku nii see ei läinud. Kilvar Kessleri kurvastuseks algas juulis kõik uuesti. Danske Bank’i Eesti filiaalis käärib taas, sest  USA fondijuht Bill Browder väidab, et läbi Eesti haru olevat pestud 8,3 miljardi dollari eest Vene raha ehk ligi poole rohkem, kui varem arvatud. Nüüd on esitatud Taani prokuratuurile vastav kuriteoteade ja sama tehti ka Eestis.

Asi läks kuumaks. Eelmisel nädalal teatas börsi noteerimis- ja järelevalvekomisjoni liige Tõnu Vanajuur oma tagasiastumisest. Kuriteoteate alusel oli Tõnu Vanajuur Danske Bank’i Eesti filiaali ettevõttepanganduse direktor ajal, mil Danskes pesti raha. Vanajuur teatas pangast lahkumisest tänavu aprillis. Tollal kinnitas ta Postimehele, et lahkumise põhjused on isiklikud ja midagi muud selle tagant otsida ei tasu. Kas nüüd on siis tegu patukahetsusega  rahapesu eest?

Läbi Danske Bank’i Eesti filiaali toimunud mastaapne rahapesu on paljudele panga tippjuhtidele maksnud töökoha. Ühena esimesest teatas oma lahkumisest 2015. aasta augustis Danske Bank’i Eesti filiaali tollane juht Aivar Rehe. Kaebuses on ühtekokku süüdistatud Danske Bank’i Eesti haru 26 töötajat, kes võimaldasid panga kaudu pesta miljardeid dollareid musta raha. Kuriteoavaldus on otsene reaktsioon Eesti prokuratuuri varasemale otsusele lõpetada nn Magnitski rahapesujuhtumite uurimine.

Kui nad meile valetasid, eks siis uurime uuesti, ütles Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler.

Aga milles see eelmine uurimine seisnes? Millised dokumendid Finantsinspektsioonile esitati? Paraku jääb mulje, et tegu oli vaid „sõbralike vestlustega”. Alles siis kui välismaalt lärmi löödi, oli meil ka “Ups, näe pesumaja tõepoolest!“. Finantsinspektsiooni tegevuse rahastamise allikas on finantsjärelevalvesubjektide makstavad järelevalvetasud.  Kas on tõsi, et “see, kes maksab, tellib ka muusika”?

Danske Bank otsustas rahapesuga teenitud raha riigile loovutada. Raha pesti ju Eestis, trahviraha saab aga Taani riik. Miks Kessler trahviraha meile ei nõua? Kas kordub kunagine  maksumaksja vaenlase tiitel, mille pälvis Finantsinspektsioon, kes elas pankade laenuralli turjal head elu ja kaitses panku rohkem kui nende kliente?

Kuna Vladimir Putini kriitik ja endine Venemaa investor Bill Browder nõudis, et Eesti alustaks Danske  pangas kestnud rahapesu uurimist, siis tuli meiepoolne ametlik teade: seadused näevad ette, et prokuratuuril on kümme päeva aega tutvuda ja analüüsida kuriteoteadetes esitatud informatsiooni ning et selle aja jooksul tuleb otsustada kriminaalmenetluse alustamine või alustamata jätmine.

Riigikogu õiguskomisjoni esimehe Jaanus Karilaiu hinnangul tuleb kaaluda, kas Riigikogu peaks mingil moel uurima Venemaalt Danske panga kaudu läbi Eesti toimunud rahapesu. “Küsimus on, kuidas sai see toimuda, millega tegeleb meil finantsinspektsioon, millised kuritegelikud ühendused meil tegutsevad ja kui sügavale on nad oma kombitsad ajanud. Ja veel küsimus, et kes selle eest vastutab?” rääkis Karilaid.

Kesknädal

9 kommentaari
 1. Pole 4 aastat ago
  Reply

  raske ennustada, et mingi erilise tulemuseni ei jõuta. Ei leita süüdlasi nagu ka ei karistata kedagi. Tegemist ju omadega ning esmajoones on vaja puhtaks pesta Mart Laar, kes JUHIB teiste pankade järelvalvet. Mis sest et ainult paberlikult. Pole oluline, et Mardike rahandusest sittagi ei jaga, puudelist tuleb ikkagi rahva rahaga veel mitu aastat ülal pidada.
  Karilaiu Jannu lõugab praegu küll aga kui talle selgeks tehakse, kuidas tema jõugu ninamehed on Danskega seotud ja kuidas koostöölepinglaste raha liigutati, siis jääb ka tema vakka.

 2. Mart 4 aastat ago
  Reply

  Millegipärast arvatakse, et pestud Venemaa kriminaalne raha liikus siit 100% edasi läände. Kas ei või nii olla , et IRL käest elamisloa ostnud tegelased kasutasid seda raha siin Eestis majandusliku ja poliitilise mõjuvõimu haaramiseks. Kas ka see on Finantsinspektsiooni rida?

 3. lootusetu aeguv asi 4 aastat ago
  Reply

  Euroopa pangadusjärelevalveamet ESMA tegi Danske Bankile, Nordeale, SEB-le, Handelsbankenile ja Swedbankile 495 000 eurose trahvi, kuna pangad on rikkunud klientide riskireitingu reegleid, muutes põhimõtteid ilma selle kohta regulaatorile informatsiooni andmata. Kõigil trahvi saanud pankadel on ka Eestis filiaalid.
  Pangad on teinud klientide riskihinnangute põhimõtetes muudatusi vahemikus 2011 kuni 2016. SEB kasutas “varireitinguid” veel kuni tänavu kevadeni, kirjutab Kauppalehti.
  Kes oli Eesti Finantsinspektsiooni juhatuses ajal kui Danske kaudu Eestis raha pesti ja seega otseselt vastutavad järelvalve puuduliku teostamise eest?
  Kambapeale see pool milli ära maksta on neile täiesti tühiasi.
  Lasevad järgmised 5a samamoodi edasi ja küll siis maksavad jälle mingi tühja trahvi nende jaoks, ning naeravad edasi selle trahvi üle jne jne..

 4. Klassika 4 aastat ago
  Reply

  Kuna Danske pangaga on seotud paljud Eesti mõjukad inimesed , keda on meedias piisavalt palju ka ülistatud, siis on enam kui kindel, et see lugu mätsitakse kinni või lastakse aeguda. Nii nagu mätsiti kinni 10 milj. USD kadumine pangast, nagu mätsiti kinni Autorollo lugu, nagu venitatakse Tallinna Sadama juhtide suurt altkäemaksu võtmise lugu, nagu mätsiti kinni Rävala pst 14 lugu. Kahjuks ei ole Keskerakond valitsuses oleku ajal MITTE MIDAGI teinud, et KAPO, prokuratuuri ja kohtute tegevus muutuks objektiivsemaks ja sõltumatumaks. KUi raha pesti 7 miljardi ulatuses, siis on selge, et vähemalt100 miljonit ja nende isikute meeleheaks, kes seda korraldasid või andsid nõusoleku, kui mitte klassikaliselt tavalist %-i ei ei jäetud

 5. Vello 4 aastat ago
  Reply

  Huvitav kas meie riigi uurimisasutustel peale Savisaare kohtusaaga ilmselt lootusetut äravajumist tööpuudus kätte on jõudnud ega omas riigis enam pätte pole kelle valgustkartvaid tegemisi päevavalgele tuua, et jälle mingi juba ette teada mitte kuhugi viiv uurimine ette on võetud?! Ja seda veel Browderi õhutusel, kelle maine pole tegelikult sugugi parem, kui ilmselt igale eestlasele omaaegsetest ärastamis- ja erastamisjantidest hästi tuntud Sposato ja teiste sarnaste sulide oma ning kui teda esmalt tasumata maksude ja muude võimalike pattudega seoses Venemaa uurimisorganitele välja ei anta, pole ka meie uurijatelk ilmselt selles asjas Venemaalt abi loota ja kuna jutt käib Venemaa ja venelaste rahast siis pole meil endil siin tegelikult suurt midagi uurida, peale selle, et peremehele kuuleka kutsikakarjana jälle üle tara oma naabri peale haukuda, sealjuures ilmselt hetkegi mõtlemata kogu sellise agaruse võimalikele tagajärgedele olgu siis lähemas või kaugemas tulevikus.

 6. prox ütles 4 aastat ago
  Reply

  Proxijuht ütles kohe alguses, et asi on vana ja tundub aeguvat. Nüüd mõeldakse, kuda seda aeglustada! See pole Savisaar, keda kästi tümitada surmani.

 7. maali maalt 4 aastat ago
  Reply

  Muide, Vene Interpol andis teada, et Danske Pangas käib rahapesu.Kunagi 2010a. Olime turismireisul LAV-is koos pr. Rehega. Käisime LAV-i suuremas kalliskivide ja briljantide keskuses. Ootasime bussis üle tunni aja pankuri prouat, kes tellis omale briljante.

  • mina 4 aastat ago

   Jeesus kui debiilne sa maali maalt ikka oled. Selline ehe nõukaaegne kuldhammastega vene mutt oled- tibla mentaliteet lööb välja iga su kommentaari juures.IRW !

 8. Tõnis Viilol 4 aastat ago
  Reply

  Tõsi on see, et Keskerakonna valitsemisega on asjad võtnud uue suuna. Lühikese valitsemise ajaga on jõutud palju teha. Jõudu keskerakonnale. Järjest rohkem inimesi usaldab praegust valitsust.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.