Ratas Malis: toetame abivajajaid, et nad ei peaks kodusid hülgama

Foto: valitsuse kommunikatsioonibüroo

Bamako, Mali, 6. oktoober 2018 – Eestile on oluline toetada Mali inimesi, et neil oleks kodumaal turvaline elukeskkond ja väljavaated paremaks eluks, kinnitas peaminister Jüri Ratas Mali president Ibrahim Boubacar Keïtale.

Ratase sõnul on Aafrika riikide toetamine riigikorra tugevdamisel, inimõiguste tagamisel, majanduse elavdamisel ja töökohtadel loomisel ainuke kestlik eeldus sellele, et inimesed ei hülga oma kodusid ega lange smugeldajate küüsi ning julgevad naasta kodumaale. „Eesti pakub Malile, kõigile Aafrika Liidu riikidele oma e-riigi ehitamise kogemust, mis aitab nii majandust elavdada kui ka noortele töökohti luua,“ ütles Ratas.

Eelmise aasta lõpus allkirjastas peaminister Ratas Aafrika Liiduga hea tahte leppe e-valitsemise arendamiseks. Mali esindajad on mitu korda külastanud Eestit, et tutvuda e-riigi võimalustega.

Mali arengut pärsivad äärmuslik vaesus, sagedased näljahädad, konfliktid, vägivaldne äärmuslus ning ebaseaduslik ränne ja sellega seotud organiseeritud kuritegevus. Euroopa Liidu välisteenistuse andmeil elab 61 400 Mali inimest sisepaguluses, naaberriikides elab 138 000 Mali põgenikku.

Sel aastal on Eesti toetanud Malit 50 000 euroga ÜRO humanitaarasjade koordineerimisbüroo kaudu. Eesti on panustanud Euroopa Liidu Aafrika usaldusrahastu ja teiste arengu- ja humanitaarabi projektide kaudu Aafrika arengusse kokku ligikaudu 4,7 miljonit eurot.

Peaminister Jüri Ratas ja kaitseväe juhataja kindral Riho Terras kohtusid eile Bamakos ka ÜRO rahuvalvemissiooni MINUSMA juhtide, kindralleitnant Dennis Gyllensporre ja ÜRO peasekretäri eriesindaja Mahamat Saleh Annadifiga ning Euroopa Liidu väljaõppemissiooni (EUTM Mali) juhi brigaadikindral Enrique Millán Martíneziga.

ÜRO MINUSMA missioonil osaleb praegu kolm Eesti staabiohvitseri ning EUTM Malis kokku neli instruktorit, staabiohvitseri. Lisaks töötab septembrist Malis Euroopa Liidu tsiviilmissioonil EUCAP Sahel inimõiguste ja soolise võrdõiguslikkuse ekspert Eestist. Peaminister kinnitas, et Eestile on väga oluline mõlemal missioonil osalemine ning plaanis on sellega jätkata ka tulevikus.

Täna suunduvad Ratas ja Terras Põhja-Mali linna Gaosse, kus tutvuvad Prantsusmaa sõjalisel operatsioonil Barkhane osalevate Eesti kaitseväelaste tööga.

Kesknädal.ee

5 kommentaari
 1. Kulla 2 aastat ago
  Reply

  Jurka, sleline umbluus ei aita kedagi. Ja kui antakse edasi mingi rahasummake, siis ei lähe see 99%-liselt abivajajateni, see lihtsalt vahepealt varastatakse ära. Seega ainus lahend on abistamisel ainult abi asjades, toiduainetes, majapidamistarvetes, ehitusmaterjalides ja muus. Ning nii et kohe kätte. Muidu varsti ka need vahendid krabatakse omale ja müüakse abivajajatele mitmekordse hinnaga maha. Ja on ka selliseid juhte, et ka valmisehitatud maja müüakse maha ning elatakse edasi baobabi all. Olen seda näinud Kotivuaaris ja Kameruunis.

  • Nii ta on jah,seda aafriklased ise kinnitavad.
   Vello Leito kirjutas,et vabatahtlikult annetatud raha moodustab 10% sellest summast mida IMF varastab aafrikast.
   Nii,et Ratas tagastagu maksumaksjate raha ja kirjutagu palvekiri peatamaks aafrika vaesuses hoidmiseks.
   Tegelikult pole seal mingit vaesust,neid sigib nii palju,et on ruumipuudus. Pole enam piisavalt haritavat maad.
   Aastas nad saavad mitu saaki.
   Neil on probleem laiskusega ja sestap tapavad valgeid,ei nad viitsi midagi teha.

 2. Kai 2 aastat ago
  Reply

  Ma ei saa aru millega tegeleb NATO Ta ei toeta kedagi, ei läinud isegi appi riikidele kust tulid põgenikud kelle seas olid ka isislased ja korraldasid tapatalguid Euroopas. Me oleme vaene riik ja vajame ise abi. Vaeseks on meid teinud reformistlikud valitsused. Praegu on tekkinud lootus paremale elule aga läheb veel tükk aega et heastada eelmiste poolt tehtud vigu ja teisi las aitavad rikkamad riigid kui meie.

 3. ? 2 aastat ago
  Reply

  Osad pensionärid kodumaal peavad ka riburada oma kodud maha jätma, sest ei suuda nendega seotud koormisi kanda. Ja pensionid on kerjuslikud.
  Vaataks ehk lähemalt, kui nn.”abistamis”himu nii suur on ja pensione NORMAALSEKS tõsta ei saa, taha, oska.
  Aga abid tulevad ka meie taskust. Sest kui kellelgi midagi pole, on ta seal, kus kellelgi on .

 4. lisa 2 aastat ago
  Reply

  Toetage EEsti üksikpensionäride eluasemete renoveerimiskulusid, mis KÜ nõuavad.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.