Uuring: plakatiaktsioon kukutas Eesti 200 toetuse kahele protsendile

Eesti200 logo

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel läbi viidud küsitlusest selgub, et alates sügisest püsivalt üle valimiskünnise olnud Eesti 200 toetus on plakatiaktsiooni järel langenud kahele protsendile.  

Küsitlusest selgub, et kõige populaarsemad erakonnad jaanuari esimese poole seisuga on Reformierakond ja Keskerakond, kelle toetus on võrdselt 27 protsendi peal. Kahest esimesest jääb selgelt maha, kuid samas kindlalt kolmandal kohal on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) 20 protsendiga. Neljandal kohal on Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 10 protsendiga ning viimasena ületaks valimiskünnise Isamaa seitsme protsendiga. Eesti 200 toetus, mis veel jaanuari alguses läbi viidud küsitlustes ületas valimiskünnist, on langenud kahe protsend peale ning praeguse seisuga riigikokku ei pääseks.

Küsitlusega alustati 7. jaanuaril ehk samal päeval kui ilmusid Tallinna Hobujaama trammipeatusesse Eesti 200 poolt paigutatud plakatid, mis kutsusid eestlaseid ja venelasi eri pooltele seisma. Seega langes vähemalt 90 protsenti küsitlusperioodist plakatiaktsiooni teemalise diskussiooni aega.

“Tegemist on tõenäoliselt ainsa küsitlusega, mis viidi läbi vahetult plakatiaktsiooni ning sellele järgenud diskussiooni ajal ja selle põhjal kaotas Eesti 200 aktsiooniga toetajaid,” kommenteeris Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Art Johanson. “Kui võrrelda neid tulemusi samuti meie tellitud Turu-uuringute AS-i veebiküsitlusega, mis viidi läbi peamiselt plakatiaktsiooni eel 3.-9. jaanuarini, siis saab öelda, et eriti kaotas Eesti 200 toetust muust rahvusest vastajate seas. Kui veel aasta esimeses küsitluses toetas Eesti 200 seitse protsenti mitte-eestlastest, siis Norstati küsitluse põhjal on toetus antud grupis üks protsent,” ütles Johanson. “Veel tasub välja tuua, et kui aasta esimeses küsitluses oli Keskerakond kindel liider ning Reformierakond ja EKRE võitlesid teise-kolmanda positsiooni eest, siis värske küsitluse põhjal on Reformierakond selgelt esikoha konkurentsis,” jätkas Johanson.

Uuringufirma Norstat teostas küsitluse 7.-13. jaanuarini ning sellele vastas 1071 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku. Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlus kombineeritud meetodil – 970 vastajat osales telefoniküsitluses ning 101 veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.

5 kommentaari
 1. Taolised 2 aastat ago
  Reply

  uuringud kõiguvad väga suures ulatuses ega ole usaldatavad. Nt see kummagi bande 27% võib sisult kõikuda 22…32%. Lahjadel muidugi vähem, kuid suhteliselt ehk rohkemgi.
  Võin suure saladuskatte all täiesti tasuta öelda, milles viga. Jätan välja küsitletavate keskkonna, sest ka see on vigaselt valitud ega kajasta soovitud keskmist. Viga on küsitletavas ainuhääles. 1 hääl mitme seast ei kajasta kuidagi tegelikku pooldajaskonda. Sest kui mingi bande saab 1 hääle, siis kõik teised 0 häält, ehkki sisult hinnatakse ehk teist 0,9-ga ja kolmandat 0,7-ga. Meie küsitlejad ahvivad muu maaiolma küsitluste aluseid, sest ka suur viga rahuldab, sest seda saab suunata kellegi kasuks ja kellegi kahjuks. Kõik käib nagu Lenini ajal “kes pole meiega, on meie vastu”.

 2. heh 2 aastat ago
  Reply

  E200 saab Riigikogusse sisse ja praegune küsitlus kindlasti ei päde. Hussari liitumine erakonnaga annab teada et E200 on reformierakonna sõsarpartei ja on kutsutud ellu eelkõige venevalijatelt häälte saamiseks. Reformierakonnal endal on keeruline vene valijat kõnetada ja sellepärast E200 vaja ongi, et Keskerakonnalt venevalijaid ära tõmmata. Kui varem kahtlesin selles, siis praegu meediastoimuvat jälgides olen selles üsna veendunud. Et kampaania inetuks läheb, seda oli oodata, aga et ERRi-ga eesotsas seda tehakse(Pettaist esikaanemehe tegemine, Tarandi kutsumine Esimesse stuudiosse KE mõnitama) on ikka räige küll. Kus on prokuratuuri silmad, kes vabastas mehe kohtuprotsessist, kohus lasi savisaarel minna ja nüüd peetakse sisuliselt savisaare protsessi meedias edasi. Meie riiklikes kanalites ja maksumaksja raha eest? Kuidas see ikka veel toimuda saab ja miks seltsimehed ERR-ist nii kindlalt ennast tunnevad ja oma töökoha pärast ei karda. Ja mis peamine, kust tulevad korraldused seda kõike teha?

 3. Need 2 aastat ago
  Reply

  kremli intrigandid peaks üldse alla 0 olema.

 4. Rein Mark 2 aastat ago
  Reply

  See kord ka palgatud suhtekorralduse tipptegija ei näinud ette eestimaalaste nii suurt reaktsiooni.Ammu oli teada,et Vene kaardiga enam mängida ei saa, kus õhutatakse rahvuste vahelist vaenu.

 5. Vello 2 aastat ago
  Reply

  Tegelikult olen imestanud, et see toetus neil üldse nii kõrgele tõusiski nagu see vahepeal oli. Ilmselt üksnes tänu teatud osa ühiskonna ootustele muutuste järele. Kui aga hakati aru saama, et tegelikult mingeid oodatud muutusi vastloodud poliitiline ühendus kaasa ei too ja pakutakse endiselt vana juba maitsetuks muutunud toitu üksnes veidi muudetud retsepti järgi valmistatavas kastmes kadus ka tulevaste võimalike toetajate ja valijate innukus, asendudes halvimal juhul isegi pettumusega kogu meie riigivalitsemissüsteemis tervikuna. Eelöelduga seonduvalt huvitab mind isiklikult kõige enam, milliseks kujuneb just osalusprotsent tervikuna kevadistel valimistel, mitte niipalju kes konkreetselt ajupesu- ja muude mõjutusvahendite toel järgnevateks aastateks üleriigilistele kupja ja aidamehe kohale upitatakse.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.