Meil on šanss suurendada kõige vähem kindlustatud inimeste sissetulekuid

Yana Toom, Euroopa Parlamendi liige

Kui kõik läheb plaanipäraselt, kehtestab Brüssel juba peagi kogu Euroopa Liidu minimaalpalga.

See toob kaasa minimaalpalga ja kõige väiksemate töötasude tõstmise Eestis ning teistes Euroopa Liidu riikides. Uuendus võib puudutada igat kuuendat töötajat meie maal ning paljusid meie kaasmaalasi, kes töötavad välisriikides.

Tänu „kollavestidele“!

Prantsusmaal on inimesed, keda nende riietumismaneeri järgi on hakatud kutsuma „kollavestideks“, juba mitu kuud läinud tänavatele, nõudes oma elutingimuste parandamist. Nende väljaastumiste ootamatuks tulemuseks sai see, et endine investeerimispankur, praegune Prantsusmaa president Emmanuel Macron süvenes sotsiaalsetesse ideedesse. Ta mitte ainult ei tõstnud minimaalpalka omaenda riigis, vaid toetas ka mõtet kehtestada niisugune palgamiinimum kogu Euroopa Liidus.

Võimaluste aken on aga avanenud just nüüd: Euroopa Liidu liidrid on reaalselt ehmunud, et euroskeptikud võtavad neilt võimu ning korraldavad kõigis Euroopa Liidu riikides ühe suure Brexit’i. Saadi aru, et võitluseta sotsiaalse õigluse eest hakkab Euroopa projekt õmblustest kärisema.

Kuidas seda tehakse?

Ei saa aga lihtsalt kätte võtta ja otsustada, et esmaspäevast on kogu Euroopa Liidus minimaalpalk näiteks 1000 eurot. Tallinnas oleks rahvas mõistagi rõõmus, kuid Brüsselis mindaks lõhkuma kõike, mis ette juhtub, sest praegu on seal minimaalpalk 1600 eurot. Eri maades on ka erinevad hinnad ja maksud. Brüsselis võib 1600 euroga kuus ära elada küll, kuid väga tagasihoidlikult. Näiteks liiter tavalist piima maksab 1,5–2 eurot! Järelikult on vaja tegutseda osavalt, et numbrid oleksid eri maade palgalehtedel erinevad, kõigi eurooplaste võimalused aga ühesugused.

Pärast pikki arutelusid tegid sotsiaalselt orienteeritud poliitikud Brüsselis järgmise ettepaneku: minimaalpalk peab olema selline, et töötav inimene ei oleks kehvik. See on põhimõtteküsimus. Teiste sõnadega öeldes, kui inimene töötab isegi minimaalpalga eest, ei pea ta kuidagi sattuma allapoole vaesuspiiri. Vaesuse all mõeldakse Euroopa Liidus sissetulekute taset 60% keskmisest või madalamat. See tähendab, et minimaalpalk  peab moodustama keskmisest sissetulekust vähemalt 60%.

Milline aga on keskmine sissetulek?

Kujutage ette, et teil on niisugune palk ja/või muu tulu, millest 50% elanikkonnast saab rohkem, teine pool aga vähem. See ongi keskmine sissetulek. Näiteks 2017. aastal moodustas 60% keskmisest tulust 523 eurot. Praegu on meil  minimaalpalk 540 eurot, kuid kõige järgi otsustades on see ikkagi väiksem kui 60% Euroopa keskmisest sissetulekust.

Kuidas kajastub Euroopa minimaalpalk Eestis?

Eestis, nagu enamikus Euroopa Liidu riikides, tooks soovitatav reform kaasa minimaalpalga ja muude väga väikeste töötasude tõusu. See tõus võib puudutada igat kuuendat töötajat ning inimesed ei oleks siis töötavad kehvikud.

Muudatused puudutavad ka nende eestimaalaste elu, kes töötavad välismaal. Paljud neist lähevad lääneriikidesse tööle lähetatud töötajatena. Sellisel juhul tuleb neile maksta vähemalt minimaalpalka, kusjuures kohalikku: Rootsis Rootsi, Saksamaal Saksamaa oma. Enamasti tööandjad rohkem maksta ei tahagi. Teisisõnu mõjutab minimaalpalga tõstmine korraga väga paljude inimeste palkasid, kusjuures erilise riskita tööturgudele: kohalikud minimaalpalga eest nagunii tööd tegema ei hakka.

Need muudatused saavad teoks ainult siis, kui Euroopa Parlament suudab need ellu viia seoses Euroopa sotsiaalõiguste samba realiseerimisega. See tähendab põhimõtteid, mis kuulutati pidulikult välja 2017. aastal ning mida realiseeritakse Euroopa Liidu õiguse kaudu. Ja lihtsalt ei tohi lasta käest unikaalset šanssi kõige vähem kindlustatud elanikkonnakihtide tulude suurendamiseks Eestis ja kogu Euroopa Liidus.

 

9 kommentaari
 1. u. 4 aastat ago
  Reply

  Et kirjeldatud roosa unistus täituks…, tuleb reaalsuses tõsta kaupade ja toodete hindu, tõsta makse, juurutada rohkem bürokraatiat, kägistada väikeettevõtlust. Saadik võiks selgitada kas on veel muid võimalusi palgatõusuks vajaliku rahavoo tekitamiseks.

 2. Keeldun 4 aastat ago
  Reply

  kremli-Jaana eurosonimisi lugemast! Temasugune on esimene, kes esimesel võimalusel Eesti reedab. Ning kuna tal praegu midagi paremat pole, siis tema ettekujutuses just selline reetmine ongi praegu võimalik.

 3. Kena 4 aastat ago
  Reply

  pealkiri: kõige vähem suurendatakse kindlustatud inimeste sissetulekuid. Rikkurid, hoidke alt!

 4. ??? 4 aastat ago
  Reply

  VANADUSPENSIONÄRID ???
  MEID ON 300 000 ja valima tulevad neist 200 000 KUI NENDE PEALE ON KA MÕELDUD.
  KONKREETSELT KA ÖELDUD. MIDA JA KUIDAS JA MILLAL SAAB NEMADKI KERJUSESEISUNDIST VÄLJA.
  VÄHEMALT 300+ RAHVAS = VANADUSPENSIONÄRID, STAAZIGA, ÜKSIKUD .KUIDAS NAD OMALE HAMBAD SAAVAD JA KÜ RENOVEERIMISKULUD MAKSTUD, VAJALIKKE TOIDULISANDEID JA MEDIKANENTE OSTETUD.
  OLGU SIIS VENELASED VÕI EESTLASED VÕI KESTAHES – ALATOITLUSE ALL KANNATAVAD ÜHTVIISI, SEST EI JAKSA OSTA ÕIGET TOITUGI MITTE RÄÄKIMATA MUUST.

 5. to keeldun 4 aastat ago
  Reply

  MIS TÄHENDAB REEDAB ?
  MISASI SEE EESTI ON SU MEELEST, MINGI MÜSTILINE OLEND VÕI?
  EESTI ON ELUSOLENDID. KES TEATUD MAATÜKIL ELAVAD. JA NEIL ON ÕIGUS RAHULDUST PAKKUVALE ELULE. KUI INIMESTEST RÄÄKIDA, SIIS INIMÕIGUSTELE.
  KAS TOHUTUTE ERINEVUSTE TEKITAMINE ja HOIDMINE, SEADUSTAMINE JA HEAKSKIITMINE PÕHISISSETULEKUTES EI OLE MITTE REETMINE HOOPISKI ?!
  KAS PENSIONÄRIDE KERJUSESTAATUSES HOIDMINE AASTAKÜMNEID POLE HOOPIS DISKRIMINEERIMINE = INIMÕIGUSTE RIKKUMINE.?
  VAAT SEE ON REETMINE – OHVRITALLE PRAADIMINE TÄISSÖÖNUTELE.

 6. Ott 4 aastat ago
  Reply

  Yana Toom on siiani olnud ainuke meie saadik El-us kes hoolib meie inimeste elatustasemest mille reformistlikud valitsused viisid viimaste hulka. Teised saadikud kadusid nagu vits vette ja ei teinud meie riigi ja rahva heaks mitte midagi. Nad ilmuvad välja vaid enne valimisi et halvustada teisi ja võidelda oma koha eest Brüsselis. Paet on tegelenud peamiselt Ukrina küsimustega kuigi ka sellest pole olnud Ukrainale mingit kasu. Ansip kes on süüdi meie vaesuse kasvus käitub ebameeldivalt enne valimisi jne. Aga kõik nad tahavad Brüsselisse. Neid muidugi tõmbab sinna hea teenistus ja hea elu aga seni pole nad meie riigi ja rahva heaks seal midagi ära teinud. EL-us olles pole meie elu paremaks läinud. Siiani toimivad laim. vihavaenu õhutamine, tublidele inimestele süüdistuste esitamine, urgitsemine töötulemuste asemel nagu teevad seda reformistid et mõjutada inimesi neile hääli andma. Ja näe imet nii saab ka hääli. Ei ole meie elu EL-us olles paremaks läinud. See on muidugi reformistlike valitsuste hoolimatus puudust kannatavate inimeste suhtes aga ega EL pole sekkunud ka.

 7. mnjah 4 aastat ago
  Reply

  ega kellegil pole ju miinimumpalga tõstmise vastu midagi, aga meil siin on ju kohe teada, mis kaasnema hakkab. Kohe tõusevad ka hinnad, sest meie kaupmees juba oskab, seda oleme juba näinud ja kogeme praegugi näiteks kütuseturul ja suurtes kaubanduskettides. Kui kütust tarnitakse enamalt-jaolt ju ikka ühelt ja samalt tarnijalt, siis millegipärast on need hinnad ikka krõbedamad kui meie naaberriikides. Ja ärge tulge ütlema, et aktsiis, see vahe on palju suurem. Ühesõnaga, siin pannakse otsa märksa rohkem kui naaberriikides.Ja kui tõusevad hinnad, jäävad koheselt hammasrataste vahele pensinoärid, kelle pensionid on tugevalt alla miinimumi.Kust võetakse raha, see huvitab mind tegelikult kõige enam? Ja minu arvates peaks Valitsus keskenduma eelkõige ettevõtjate poole reguleerimisega. Ma võin küll eksida, aga vist oli see Rootsi, kes kehtestas mingi %, mida võib ettevõtja kasumina teenida ja kui see ületab seda protsenti, siis tulevad väga suured maksud peale. Ei peaks kartma kehtestada ka ettevõtlustulumaksu. Mul puuduvad küll andmed kui palju võetakse dividende ja kui palju kasumit ettevõtjad teenivad, aga teil on need andmed olemas ja äkki peaks sellega tegelema hakkama. Ei saa lõputult võtta sealt, kus seda niigi vähe ja samas lastakse ilma maksudeta kasumid riigist välja kantida.Raha tuleb võtta sealt kus seda on, ma tean et see on ülikeeruline, sest oravad lähevad siis täitsa hulluks kätte ära. Kui juba praegu on terve riik nende seakisa täis eimillegi pealt, siis võib oodata mida iganes. Aga enne tuleb oravate suu kinni panna millegi muuga ja see on VEB fondi saaga avalikustamine kuni lõpuni välja ja muidugi ka miljardite pesu põhjalik uurimine. Ei ole võimalik, et nemad olid puuotsas kui pauk käis. Minul igatahes on tunne et reformierakond ripub karvupidi Vene karu kihvade vahel ja santazeerib neid. Ma ei näe sellel hüsteerial muud põhjust ja igaüks näeb ju mis neid kõige enam häirib…..need on siseminister ja IT minister. Siia ongi koer maetud.

  • Vankad 4 aastat ago

   hakkasid ka Rossijas pensu hinda tõstma. Kohe lärm lahti ja Voova kehtestas kindlad ülempiirid eri pentsudele. Nii on paljudel miljardäridel saamata jäänud paljud miljonid. Aga meil nunnu Jurka ei tee midagi ja pents jookseb üha ülespoole. Pärast aga laiutab käsa, et mida tema teha saab, tema ju ainult paljas peaminister.

 8. to mnjah 4 aastat ago
  Reply

  OMETI ÜKS ASJALIK JA TARK KOMMENTAAR .
  AGA KAS PUKKISOLIJATEST ON KELLELGI KA NIIPALJU SISU, ET SELLEGA HAKKAMA SAADA ?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.