Elektritootmise probleem vajab lahendamist

Eelmiste valitsuste poolt järjepannu edasi lükatud lahendused Eesti põlevkivielektri tootmises vajavad nüüd kiiret sekkumist. Ees ootavad koondamised ning võimalikud tööseisakud on vaid üks osa vindunud probleemist.

Praegust olukorda Eesti elektritootmises, kus CO2 kõrge hinna tõttu sunnib Venemaalt imporditav odav elekter peatama siinseid põlevkivijaamu, aitaksid lahendada kas kaubandustõkked või strateegilise reservi loomine. Nõnda leiab energeetikaekspert Einari Kisel (pildil), et odavale Vene elektrile tuleks kehtestada tollid või siis Elering peaks ostma strateegilist reservi. Kisel viitas ERR-ile antud intervjuus, et Eesti naaberriigid Soome ja Rootsi, samuti Leedu on asunud looma oma elektrijaamadest strateegilist reservi, mida saab kasutada tarbimise tipuajal või mõnel muul põhjusel, kui tavavõimsustest ei piisa.

Kuna Venemaa ja Valgevene elektritootjad ei pea maksma CO2 emissiooni eest nagu Euroopa Liidus on kokku lepitud, siis on nende müüdava elektrienergia hind siinsest odavam. Kui viimastel aastatel on CO2 hind olnud viis eurot tonni kohta, siis see ei seganud konkurentsi eriti, kuna Narva elektrijaamad on tõhusamad kui Vene elektrijaamad. Kui aga tänaseks on süsinikuhind sisuliselt viiekordistunud ja moodustab paljudel juhtudel ligi poole elektri hinnast, siis on selge, et niimoodi ei ole konkureerimine võimalik.

Samas möönis Kisel, et tollide kehtestamine Vene elektrile ei ole kooskõlas Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) regulatsioonidega, mille kohaselt kaitsetolle riikide vahel olla ei tohiks. Ta rõhutas ka, et Eestil ei tasu loota naaberriikide tootmisvõimsustele, kui oma põlevkivielektrijaamad kinni paneb. „Naaberriikide Eleringi-taolised ettevõtted ütlevad, et nendel on lähimal paarikümnel aastal varustuskindlusega probleeme, seega naabrite peale väga palju loota ei saa,“ märkis Kisel.

Odavat elektrit ei tasu seega enam loota. Valitsuse võimalikud sammud elektriaktsiisi vähendamiseks saavad vaid leevendada probleemi. Ent tähtsam sellest on säilitada varustuskindlus ning Ida-Virumaa koht põhilise elektritootjana Eestis.

Kn

5 kommentaari
 1. Milles 3 aastat ago
  Reply

  küsimus? Pange mehed poole kohaga tööle ehk 1-le kohale 2 meest. On töökohad alles ja elektrit tuleb.
  Olen ammu soovitanud, et piir Venemaaga tuleb sulgeda, kas me protestime Krimmi ja Donbassi vallutamise vastu või ei? Ei kilupoegagi sinna ja ei vattigi sealt. Saame hakkama ka vankadeta.
  Keerake kohe kraan kinni!

 2. maali maalt 3 aastat ago
  Reply

  Miks meile nii hirmsasti läheb korda, miks Krimm taas sai Venemaa osaks. Minu teada on ta alates Katariina II ajast kuni 1956a. Venemaa oma olnud. Kui Stalin suri, siis peameheks sai hohhol Nikita ja peale Nikitat hohhol Brežnev. See oli kingitus oma rahvale ja keegi ei julenud neile vastu hakata. Gorbatšovile tuli NSVLiidu lagunemine üllatusena ja Jeltsinil oli sellest Krimmist samuti pohhui. Mul oli 2000-ndatel üks noormees töökaaslane, kes igal aastal suvitas oma tädi juures Krimmis. Alati, sõites sinna tagus ta oma kohvrid toidukraami täis, sest seal poodides peale alkoholi polnud midagi müüa. Sealne elanikkond on 70% vene rahvusest. Praegu on nad väga rahul, sest tänu turistidele ja suvitajatele tuleb ka majanduslik tõus. Mis puutub Donbassi, siis ise kuulsin TV-st, kui Zelenski ütles, et see Porošenko tekitatud kodusõda tuleb ükskord lõpetada. See Ukraina olukord ei peaks meid üldse kottima. Seal on tohutu korruptsioon ja varastamine. Need abirahad, mida EL ja ka meie saadame, lähevad kõik oligarhide tasku.

 3. ? 3 aastat ago
  Reply

  KELLELE KURADILE SEDA PÕLEVKIVI HOITAKSE ? TULEVASTELE PÕLVEDELE VÕI?
  AHJU JA MITTE ÕLIKS, SEST KÜTET ON MEILE VAJA. ÕLINA KÜTTES ON TA TULIKALLIS JU.

 4. maali maalt 3 aastat ago
  Reply

  Asi on tegelikult CO2 trahvides. Kivisöe ja põlevkivi põletamine tekitab rohkem CO2, gaasi põletamine ja sellega kütmine aga mitte. Looduslik odav gaas aga on Venemaal, aga meie tahame hirmsasti 2-3x kallimat USA gaasi osta, sest MEIE oleme rikkad ja MEIE maksame.

 5. 10 000 a vanune kuusk Rootsimaalt 3 aastat ago
  Reply

  MEIE TAHAME OMA METSADEST LAHTI SAADA !

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.