Peaminister Ratas: Elering suudab tagada elektri varustuskindluse ka keerulistes olukordades

Foto: Riigikantselei

Stenbocki maja, 12. juuli 2019 – Peaminister Jüri Ratas külastas reedel Eleringi avariireservelektrijaamasid, millel on strateegiline tähtsus Eesti varustuskindluse tagamisel.

Eleringi esindajad andsid peaministrile ülevaate, kuidas on tagatud Eesti elanike elektrivarustus tingimustes, kus elektritootmine Narvas seoses kõrge süsinikdioksiidi emissioonikvootide hinnaga väheneb ning Eesti elektrivarustus põhineb enam piiriülestel ühendustel ja seal taga asuvatel Põhjamaade elektrijaamadel. Eile otsustas valitsus moodustada kliima- ja energiakomisjoni, mille eesmärk on kaardistada võimalusi kasvuhoonegaaside heite vähendamiseks ning energiavarustuse tagamiseks.

Ratase sõnul tuleb elektri varustuskindlus elutähtsa teenusena tagada tarbijatele igal ajahetkel. „Elektrisüsteem vajab avariireserve, et tagada süsteemi tõrgeteta töö rikete korral ja Eleringi reservjaamad tagavad varustuskindluse ka kriisiolukordades. Elering vastutab süsteemioperaatorina Eesti varustuskindluse tagamise eest ja seda ülesannet täidab ta eeskujulikult, valmistades Eesti elektrisüsteemi ette hakkama saamiseks ka ebatõenäoliste stsenaariumide korral,“ ütles ta.

Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi sõnul on Eleringi reservjaamad hea näide kiiresti käivitavatest elektrijaamadest. Kiisal asuvad jaamad on võimelised saavutama täisvõimsuse vähem kui 10 minutiga. „Eleringi 2019. aasta varustuskindluse analüüs näitab, et tootmisvõimsuste ja ühenduste koosmõjus on Eesti tarbijate elektrivarustuse kindlus tagatud vähemalt 2025. aastani ning vähetõenäoliste kriisistsenaariumide korral on elektrisüsteemi võimekus keerulistes olukordades hakkama saada piisav lähema 10 aasta vaates,“ rääkis ta.

Kiisal asuvad Eleringi avariireservelektrijaamad valmisid 2013. ja 2014. aastal, olles esimesed omalaadsed spetsiaalselt avariireservi tagamiseks ehitatud jaamad Eestis. Need elektrijaamad on vajalikud, et tagada elektrisüsteemi tõrgeteta töö erinevate rikete korral. Elektriturul jaamad ei osale – Eleringi juhtimiskeskus käivitab need üksnes mõne igapäevaselt töötava elektrijaama või välisühenduse avarii korral.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.