Kodumaa-armastus algab kodust

Kersti Kaljulaid

Lembe Hendla

Eelmises riigis, okupeeritud Eestis, oli partei, valitsuse ja riigijuhtide kritiseerimine lubamatu. Kommunistliku partei suunav jõud ja õpetus oli nii püha, et seda tuli vaid takka kiita. Paljud polnud sellega nõus. Oli ka neid, kes astusid üles kohalikel koosolekutel ja sattusid koheselt KGB orbiiti. Ülekuulamistel püüti nende meelt muuta ja ka soovitati „koputajaks“ hakata. Ikka hüvede pakkumisel. Need, kes siinset elu välismeediasse kajastasid, läksid üsna tihti trellide taha.

Ka 40 kultuuritegelase kiri saadeti välja ja see tekitas vabas maailmas suurt furoori. Siin kodus aga otsiti läbi  kirja 39 saatja kodud. Ju siis üks oli „oma poiss” pundis. Kuna aga Gorbatšovi aeg lubas ka selgemat  sõna, siis lauliski Eesti ennast veretult vabaks.

Saime mitu head presidenti ja siis oli tänase riigipea valikuga üsna pikk eelnev agitatsiooniaeg, kuid parlament ei suutnud kohe valikut teha. Pakuti välja Kersti Kaljulaid, ja tema saigi valitud.

Uue valitsuse pidulikule vandeandmisele  tuli ta parlamenti sildiga rinnal. See on tema loodud kumuleerunud situatsioon vastasseisudes erinevate gruppidega, eirates koostööd nendega. Lahkudes ruumist näitas  oma suhtumist parlamenti. Muidu on nii, et kui president saabub, tõustakse püsti, ja tema lahkudes samuti.

Seekord parlament jäi oma toolidele istuma. See oli hoiak suhtumisel neisse. Kõik näitas ilmekalt, et hetkeks lahkus saalist dressipluusiga naiskodanik ja tuli ka varsti sinna tagasi.

Põhjuseks ajaleheartikkel, kus süüdistati EKRE ministrit jääknähtudega rooli istumast ja tema koduvägivalda.  Artikkel toetus anonüümsetele allikatele. Osade allikate puhul võime neid vabalt kutsuda ka pealekaebajateks. Suurel osal nendest allikatest, kes ajakirjaniku poole pöörduvad, on kas isiklik, maailmavaateline või majanduslik huvi saada  lugu, mis paneks vastaspoole halba valgusesse. Tihtilugu on see ka õigustatud, sest vastaspool ongi hakkama saanud mingi sigadusega, ja isegi kättemaksuhimu muutub sel juhul vaid ajakirjaniku tööriistaks.

Aga mis roll oli selles loos meie presidendil?

Avalikult teadaolev info ütleb  seda, et president Kaljulaid juhtis 1995. aastal autot ilma lubadeta ja purjuspäi. Nüüd president protestis mingi loosungiga pusal. Riigi esimesel inimesel on teised vahendid, kuidas mõjutada pressi või poliitikuid. Käituda nii, nagu  protestijad  Riigikogu ees, noh küsitav? Helme ei nimetanud teda ülesköetud naiseks, vaid president käitus NAGU ülesköetud naine. Selles on suur vahe. Kaljulaidi  käitumine ei olnud mitte emotsionaalne, vaid tegelikult külmalt kaalutletud ja ettevalmistatud demonstratsioon.

Rabav oli presidendi intervjuu 20. mail 2019 Päevalehele: „Valetaksin, kui ütleksin, et see valitsus pole ohtlik Eesti välispoliitikale ja liitlassuhetele,”

Valitsus, kus on tema enda Isamaa koalitsioonis, ja äkki valitsus tembeldada ohtlikuks!

Sellest oli veel vähe ja USA ajakiri Foreign Policy tegi mais intervjuu president Kersti Kaljulaidiga, pealkirjaks: „Ma vihkan EKRE-t nende käitumise eest!” „Nüüd pean ma selgitama nende lolle vaateid ja territooriumi tagasi võitma.  Veel kord, ma tõesti vihkan, et nad käituvad sel viisil,” lisas Kaljulaid.

Ka Münchenis ilmuvale Süddeutsche Zeitung’ile oli antud samalaadne intervjuu. Samas Kaljulaid tunnistas ka, et viimastel nädalatel välismeedias ilmunud artiklid Eesti kohta meie mainele, majandusele ja sealtkaudu inimeste heaolule kasuks ei tule. 05.06.2019,

No kuulge, isegi lasteaialaps saab aru, kes seda viha välismeedias avalikult levitab.

Hämmastav on kogu selle kemplemise kajastamine siin kodus. Politoloog Rein Toomla oli üsna otsekohene Tallinna Televisioonis oma kommentaari andes. Õhtulehes aga lausus vastupidi selgesõnalise presidendi vihkamise peale, et EKRE on presidenti peaaegu sõimanud, kui parteijuht Mart Helme kutsus Kaljulaidi „emotsionaalselt ülesköetud naiseks“! Kuhu jäi sõna „nagu”? Vaat niimoodi keerataksegi tolmu üles. Kahju, et seda teeb nüüd ka politoloogide õppejõud ülikoolis.

President on sõltumatu oma toiminguis ja tema üle saab arutleda vaid rahvas. Ei keegi muu.

 

25 kommentaari
 1. Võltspresident 3 aastat ago
  Reply

  ehk Viha-Kersti tundepuhanguid võib seleteda tema ahistatusega kodus. Ta pole midagi ise üles tunnistanud, kuid tema suhtumine lapsepõlve annab selget märki, et lapsena teda kõvasti ahistati ning ta elas pideva hirmu all. Mida see ahistamine endast kujutas, võib vaid aimata, eriti väikse plika puhul.
  Nii et saagem Kerstist aru, kust tema viha teiste vastu tuleneb. Normolude tõttu oleks ka tema meiesugune ega vabiseks vihast iga ettejuhtunu suhtes.

  • vaid vits ei paranda 3 aastat ago

   Lisaks keretäitele tuli ka mõistus pähe peksta!
   PURJUS pääga AUTO tagant tabatud!

 2. korisaja maali pjojorbovna 3 aastat ago
  Reply

  Võtab sauna tagant musta kaltsu ja pühib ära.
  Kõik saab korda. Ja rumal rahvas saab oma armastuse tagasi.

 3. joodik naine on jubedaim asi riigis 3 aastat ago
  Reply

  Ei see kaineks saa ega vastuta oma tegude eest!
  Vaid räuskab riigi värava taga ruupor Venemaa poole!

 4. Ei võida sa rahva armastust, 3 aastat ago
  Reply

  Elust sa ei tea tuhkagi ja sind ei ole kunagi armastatud. Ka Brüsselis pidid midagi tegema, et mõningad olid sunnitud sind tunnustama. Ise tead millest jutt.

 5. EKRE näita nüüd võimu 3 aastat ago
  Reply

  Viimane aeg teha rahvahääletus ja see mõttetus saata minema.
  Milleks riik muidusööjat elatab?
  Rahvas vaene, lalsed nälgas ja see laamensab!

 6. alles passis nuka tahant 3 aastat ago
  Reply

  Vahtis, kuda oma mees teise juures oli. Siis tegidki naistevahetuse.
  Amuraalne naana teine!

 7. maali maalt 3 aastat ago
  Reply

  Tundub, et Ratasele on surve veelgi suurenenud. Kahjuks on tõepoolest asi segane, kelle heaks töötab KAPO, kas lääne või ida poolt. Tuleb kohe meelde , kui Savisaar lasi Klandorfil, Tootsil ja Kullal moodustada Eriteenistus. Eriteenistus oli väga efektiivne maffia ja korruptsiooni hävitamisel. Ainult, et 1992a. elimineeriti Savisaar võimult ja Laari valitsus moodustas KAPO, mis praktiliselt koosnes endistest KGB ametnikest. Kui Eriteenistuse mehed tegid ettepaneku ühineda KAPO-ga, siis need mehed keeldusid, kuna kartsid, et nende töötajaid ja tegelikke suundi avalikustatakse. Siiamaani kardetakse neid Eriteenistuse mehi, kuna neil on teavet meie eliidi kohta. Selge on see, et Balti riigid, kui Venemaa naabrid peavd läbi viima onu Sami poliitikat. Venemaal praegu toimuvad väljaastumised viitavad sellele, et tohutu hulk dollareid on paisatud sinna, et seal tekitada kodusõda s.t. samasugune värviline revolutsioon, nagu Maidan Ukrainas, Gruusias, praegu Kirgiisis, Egiptuses, Süürias, Liibüas jne. Kaljulaid on Kentmanni tn. käepikendus.

  • to ajupestud maali maalt 3 aastat ago

   Tubli troll, nii jätkagi – paljastub trollide tõeline “tase” ja rumalus.

 8. jumal pole õnnistanud 3 aastat ago
  Reply

  Ei saa õnnistust ei viimane, ei eelmine kunspresident.
  Nemad pole rahva teenrid.
  Vereimejad ja rikastujad meie arvelt.

 9. Maali Maalt 3 aastat ago
  Reply

  Vihkamis täis punakomisar Lembe Hendla vaadatu enne peeglisse.

 10. eksid maali 3 aastat ago
  Reply

  Lembe oli 1919. aastast SmerSi vastutav sekretär mahatõstmiste alal.
  Seega, nagu ikka, paned mööda Õnnnetu Maalitška.
  Usu, Etsi aeg on mõõõdas!

 11. Miks me ei tea täit lugu Kaljulaidi mehest. 3 aastat ago
  Reply

  Kes ta on? Kust ta tuli? Miks ta oli suurelt võlgu ja missuguse riigi teenistuses ta on? Millega tegeleb jne? Kus praegu töötab? Kui palju on temal lapsi jne? Pealt vaadates on ta nagu KGB jurakas.

 12. lolli maalile 3 aastat ago
  Reply

  Sina peaks teadma täpselt, kust tuli Onu Kaljulaid! Kas ta oli sinuga soos või lihtsalt koos. Kirjuta nüüd oma tarkusi, sest varsti pole enam võimalik.
  Olite siis eriagendad või lihtsalt informaatorid?
  Noh, näita tarkust!

 13. oligi aeg 3 aastat ago
  Reply

  Lõpeb igasugune Kesikute kiitmine, sest rahad on neil nüüd otsas.
  Ajaleht lõpetab rahapuuduses. TTV lõpetab. Jääb vaid PBK, et anda Tallinna põhielanikele adekvaatset infot.
  Maalid ja muud trollid saavad lõpuks tööle minna.

 14. maali maalt 3 aastat ago
  Reply

  Toimetusel palun Maali Maalt kommentaar -Vihkamist täis punakomissar… kustutada, sest see on jälle kirjutatud minu sõbra poolt. Kui ikka seal ei ole minu meili aadressit, siis see pole minu poolt kirjutatud. Ma ei ole kunagi kaaskommentaatoritele ja veelgi autoritele midagi halvasti öelnud. Paistab, et mu tundmatu sõber, kes püüab minu nime all kirjutada, on kas endine KGB töötaja või koputaja. Tal kukub see inimeste mustamine hästi välja.

  • to Maali Maalt 3 aastat ago

   Nn. toimetus peaks kustutama kõik sinu kommentaarid, mis on reeglina täis inimeste solvamisi, eestluse vihkamist ja rumalaid väljamõeldisi. Siiski – “edu” trollimisel, nii saab selgemaks trollide tõeline pale ja rumalus.

 15. särasilm loeb luulet kui peaks sekkuma ja asju paremaks muutma e.armastust maailma juurde tekitama armastust ei saa nõuda 3 aastat ago
  Reply

  ja võib lõppeda seal, olenevalt kodust.
  Inimesed ei jaksa juhtmeid vahetada, lukke osta, lemmikloomi ravida, hambaproteese suhu saada, mööblit ammugi mitte soetada,remonti teha, valge inimese 21.saj. standardite järgi elada, paljud ei saa isegi pesta…
  vaesus ei tekita armastust vaid midagi muud.

 16. kui kodu on reostatud ja seal elavad võõrad 3 aastat ago
  Reply

  Kodu võeti uusküüditamisel ära. Lubati seada õiglus maale. Ei tehtud. Minu kodus elavad võõrad rotid, nimetavad ennast Eestile vabadust tooojaiks! Nad laulsid tolles hüsteerias!
  Siis oli esimene president, kes Vene aegu vabalt välismaal kolas. Meie mees! Poliitiliselt sobilik.
  Teine toodi Jänkistanist.Näris nätsu ja näitas korruptsiooni erivorme.
  Viimaks ei saadus enam kedagi leida ja toodi autojoodik ja meeste ristvahetaja ja anti aunimetus.
  Tulemuseks on vihkamine. Ühe kolmandiku Eesti rahva vihkamine.

 17. Tõnis Viilol Kerstile. 3 aastat ago
  Reply

  Sa ju näed kuidas rahvas sinusse suhtunud. Normaalne inimene ajaks käpad püsti lahkuks.
  Viisakas inimene presidendi kui ka võõra poole pöördudes ütleks Teie. Ma ei saa seda teha inimesele keda ma ei salli ega midagi temast ei pea. Pealegi oled ju meie kraes ja plaanid presidendina veel koorida kaua aastaid maksumaksjaid nagu teeb seda sinuga võrdväärne, vihatud, Toomas H Ilves.

 18. uskumatu, aga tõsi see on 3 aastat ago
  Reply

  Kesknädal näitab pärast peatoimetaja vallandamist erilist julgust ja parteilist suhtumist kriitikasse!
  Kes varem presidenti tohtis torkida?
  Nüüd tohib.
  Samuti on sundüürnikud luubi all ja aeg hakata ülekohut heastama!
  Julgus tuleb ilmselt EKRE rõhuasetuste pärast.
  EKRE on ju järgmine valitsuspartei ja üksinda!
  Seda soovib Eesti rahvas!

 19. Tõnis Viilol 3 aastat ago
  Reply

  Praegune valitsus teeb seda mida oleks juba ammu pidanud tegema. Ei saanud. Oravad olid kõik teed plokkinud. Rahvas, oleme kannatlikud. “Vesi” ei haise. Haisev tiik saab puhtaks. Oravatel hirm ja nende kisa sellepärast kisa käib.

 20. Nojah 3 aastat ago
  Reply

  Meil on Reformierakonna kritiseerimine lubamatu siis võib koheselt sattuda Reformi tagatoa orbiiti. Seal soovitatakse meelt muuta ja laimajaks hakata. Vaid reformierakondlastele on kõik lubatud. Nende laimukampaaniad ja valestsenaariumide koostamised karistamise alla ei kuulu. Karistada saavad ikka need keda külvatakse üle valesüüdistustega. Võimule saamiseks ei valita vahendeid olgu nad nii alatud kui tahes. Mitmed peavoolumeedia ajakirjaniku aitavad jõudumüüda kaasa valetades ja vassides. Kunagi ju kirjutasid mõned Postimehe ajakirjanikud et neile öeldakse ette millest nad peavad kirjutama ja keda laimama. Kahtlane kas see on ikka demokraatia ilming.

 21. Nojah 3 aastat ago
  Reply

  Kõigepealt parandan vea–peab olema jõudumööda. Tahan veel öelda et mitmed süüdistavad praegust valitsust rahapuuduses. Ansipi ja Rõivase valitsemise ajal vaesus aina kasvas ja raha läks mujale mitte meie rahva tarbeks. Tehti palju vigu mida peab praegune valitsus heastama. Keskerakondlik valitsus on andnud suuri summasid haridusele, teadusele ja tervishoiule. Eelmised valitsused kaotasid järjest arstiabi saamise võimalusi kohapeal ja need tuleb ka taastada. Kõike korraga ei saa, olgem kannatlikud. Eelmiste valitsuste ajal majanduskasv seiskus, nüüd aga on märgata pidevat tõusu.Kui Keskerakond oleks olnud kogu aeg võimul oleks meie elatustase palju kõrgrm aga Ansipi valitsus viis selle viimaste hulka.ma ei arva et see valitsemisliit on ideaalne kuid ikka parem kui koostöö Reformierakonnaga. Praegu on lootus paremale elule reaalne.

 22. Eve 3 aastat ago
  Reply

  Tõeline Maali Maalt on tark ja õiglane inimene ja ma loen meelsasti tema kommentaare.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.