Ratas Riias: ajalugu on tõestanud, et Baltimaad on koos tugevamad

Riia, 23. august 2019 – Peaminister Jüri Ratas osales täna Riias koos Läti ja Leedu ametikaaslastega Balti peaministrite kohtumisel ja Balti keti 30. aastapäeva pidulikel mälestusüritustel. Peaministrid arutasid kohtumisel kaitsekoostöö ja Euroopa Liidu küsimusi ning Rail Balticu tulevikku.

„Balti kett andis kõigi meie riikide elanikele veendumuse, et okupatsioonivõim ei suuda enam seista vastu loomulikule vabadusepüüdlusele ning omariikluse taastamine saabki olla järgmine samm. Suur rõõm on vaadata tagasi ja veenduda, et sümboolselt Balti ketist alguse saanud koostööst on nüüdseks saanud enesekindlate ja vabade riikide läbikäimine, mis muutub iga aastaga paremaks,“ ütles peaminister Jüri Ratas. „Lisaks ajaloole ja sümbolitele ühendavad meid suured eesmärgid, olgu need siis Euroopa Liidus ja NATOs või kogu maailmas väikeriikide ja vabaduse ning reeglitepõhise maailmakorra eest seistes. Molotov-Ribbentropi paktini viinud mõtteviis ei tohi enam kunagi korduda.“

Ratas rõhutas, et ajalugu on tõestanud, et Eesti, Läti ja Leedu on koos edukamad ja tugevamad. „Koostööd teeme iga päev, sest vaid ühiselt saadab meid edu näiteks Rail Balticu ja elektrivõrkude sünkroniseerimise projektides. Kiirelt arenevate väikeriikidena on meil ühine nägemus Euroopa Liidu tulevikust ja siseturust ning tulevasest eelarvekavast. Samuti arusaam, et NATO on meie regioonis parim julgeoleku tagaja. Ja mis olulisim: meie inimeste vahel on väga head suhted ja oleme sõbrad.“

Eesti peaminister Jüri Ratas ja Leedu peaminister Saulius Skvernelis kohtusid Riias peaminister Krišjānis Kariņšiga. Lisaks kohtusid peaministrid Seimi spiikri Ināra Mūrniecega ning asetasid pärjad Riia vabadussambale ning külastasid sealset Balti keti teemalist näitust. Seejärel toimus mitteametliku Balti Ministrite Nõukogu peaministrite kohtumine. Õhtul toimub pidulik kontsert, kus esineb Baltimaade muusikute kammerorkester Kremerata Baltica ning kirjanikud Māris Bērziņš, Hasso Krull ja Vladas Braziūnas esitavad oma luuletusi.

Balti Ministrite Nõukogu loodi 1994. aastal kolme riigi valitsustevahelise koostöö järjepidevuse tagamiseks. Sel aastal on nõukogu eesistujaks Läti, kes võõrustab peaministrite kohtumisi.

Rohkem infot Riia ürituste kohta: https://www.mk.gov.lv/en/aktualitates/prime-ministers-baltic-states-mark…

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.