Kindlustusseltsid: ligi pool pensionikogujatest tahab raha välja võtta

Foto: Dmitri Kotjuh/Scanpix

TALLINN, 6. september, BNS – Eesti Kindlustusseltside Liidu (EKsL) ja Turu-uuringute ASi koostöös läbiviidud uuringust selgus, et kohustusliku pensionikindlustuse vabatahtlikuks muutmisel jätkaks pensioni kogumist pensionifondis 44 protsenti praegustest liitunutest, 41 protsenti aga võtaks kogunenud raha pensionifondist välja. 

EKsLi juhi Mart Jesse hinnangul näitab uuring, et inimestel on väga erinevad ootused kogumispensioni ümberkujundamise osas. „Kui pea pool rahvast kavatseb jätkata pensionivara investeerimist ja saab aru pensionikogumise möödapääsmatusest, siis teine pool kavatseb raha välja võtta. See näitab inimeste vähest usaldust kogumispensionite suhtes,“ ütles Jesse.

„Need hoiakud on välja kujunenud valitsuserakondade kommunikatsiooni ja meediamüra taustal. Inimeste tegelik käitumine sõltub sellest, millised on konkreetsed raha väljavõtmise tingimused. Igal juhul on kogumispensioni vabatahtlikuks muutmisel suur mõju nii majanduskeskkonnale, inflatsioonile kui ka vanemaealiste toimetulekule aastakümnete pärast,“ selgitas Jesse.

Uuringu kohaselt soovib 29 protsenti pensioni praegustest kogujatest raha süsteemist välja võtta ja jätkata iseseisvalt investeerimist. 11 protsenti kavatsevad investeerimist mitte jätkata ning kasutaks raha laenumaksete ja jooksvate kulude katteks. 77 protsenti vastanuist, kes kavatsevad investeerimistegevuse lõpetada ja raha kogumispensionist välja võtta, ei osanud oma otsust põhjendada.

Jesse sõnul on praeguseks pensionifondidesse kogunenud pea viis miljardit eurot. „On hädavajalik, et kogumispensioni reform toimuks läbimõeldult ja kõiki mõjusid silmas pidades. Rahvale tuleb üheselt ja usutavalt selgitada, kust võtab riik tulevikus vananeva rahvastiku tingimustes pensionimaksmiseks raha, kui tänane kohustuslik pensionisammas laiali kantakse,“ ütles Jesse. „Uskumus, et pensionisäästude väljavõtmise lubamine inimese tööeas tagab talle laheda äraelamise pensionipõlves, ei ole rahvusvahelises sotsiaalkindlustuse praktikas kinnitust leidnud ja kuulub ilmselgelt soovunelmate valdkonda,“ väljendas Jesse oma muret.

EKsL-i hinnangul on kogumispensioni süsteemi paindlikumaks muutmine vajalik, kuid sealt väljumisõigus peaks olema väga hoolikalt läbikaalutud ja lubatud vaid erandjuhtudel.

Juulis valminud uuringu „Kindlustatus ja hoiakud kindlustusteenustesse“ veebipõhisele küsimustikule vastas 1015 inimest vanuses 18-64 eluaastat.

EKsL on kõiki Eestis tegutsevaid kindlustusandjaid ühendav erialaliit, mis arendab kindlustust ja kahjuennetust ning analüüsib ja avaldab kindlustusstatistikat. EKsL korraldab kindlustusvaidluste lahendamist kindlustuse lepitusorgani kaudu.

1 Kommentaar
 1. Kui 2 aastat ago
  Reply

  ligi pool, siis alla poole. Ehk üle poole on tõesti lolid ja lasevad end edasigi petta ehk röövida.
  Ükski pank pole heategija, paga eesmärk on inimese arvel elada. Niisama pank ei saa rahakogust suurendada, see on võimalik vaid riikliku rahatrükkimisega, kuid siis muutub rahaühik ka vastavalt katte vähenemisele odavamaks.
  On meilgi eluke läinud 25 aastaga 2…2,5 korda jõukamaks, kuid raha on juurde trükitud ja palka saame kümneid kordi rohkem.
  2. sammas oli algusest peale pankurite pettus. Et see riigikogu lollide poolthäältega läbi suruda, leiti jobu Nestor, kes joonistas teistele totakatele ilusad õhulossid ette. Nüüd saab ehk ka Eiki ise aru, kuid siis lasi end juutidel tillist tirida ja suunata.
  Loomulikult tuleb kõik välja võtta. Kes kulutab kohe ära, kes kingib osa juudi pankuritele, on juba tema enda otsustada. Aga see jama tuleb ära lõpetada!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.