Kiik kinnitas Eesti bioeetika ja inimuuringute nõukogu koosseisu

Tanel Kiik. Foto: Scanpix

10.10.2019

Sotsiaalminister Tanel Kiik allkirjastas käskkirja Eesti bioeetika ja inimuuringute nõukogu moodustamiseks.

Nõukogu loomisega ühendati kaks seni sotsiaalministeeriumi juures tegutsenud eetikakomiteed ning kaasati täiendavaid kompetentse. Teadusprojektidele hinnangu saamine muutub sellega edaspidi kiiremaks.

Seni toimus bioeetika ja inimuuringute hindamine kahes etapis, kus kõigepealt hindas uuringut eetikakomitee ning seejärel andmekaitse inspektsioon. Eesti bioeetika ja inimuuringute nõukogu loomise ja sinna täiendavate kompetentside kaasamisega hakatakse teadusprojekte hindama ühes etapis ning teadusprojektidele hinnangute saamine muutub sellega edaspidi kiiremaks.

Nõukogu loomisega ühendatakse kaks seni sotsiaalministeeriumi juures tegutsenud biomeditsiiniliste ja inimuuringu eetikaga tegelenud komiteed. Üks komitee hindas tervise infosüsteemist teadusuuringuteks eriliiki isikuandmete väljastamist. Teine komitee tegeles biomeditsiiniliste ja inimuuringute, sealhulgas kliinilise meditsiini eetikat puudutavate ühtsete seisukohtade kujundamisega Eestis. Eetikakomiteede liikmed kattusid suures osas.

Vajaduse seni tegutsenud eetikakomiteede töö ümberkorraldamiseks ja täiendavate kompetentside kaasamiseks tingisid ka Euroopa Liidu isikuandmete kaitse üldmääruse alusel tehtud muudatused Eesti õigusaktides, mis panevad valdkonnas tegutsevatele eetikakomiteedele mitmed uued ülesanded. Edaspidi peab eetikakomitee hindama lisaks uuringu eetilisusele ka isikuandmete kaitse meetmeid, mida uurija rakendab.

Eesti bioeetika ja inimuuringute nõukogusse hakkavad kuuluma Tallinna Ülikooli, Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli, Tervise Arengu Instituudi, andmekaitse inspektsiooni, Eesti Kirikute Nõukogu ja TGS Baltic Advokaadibüroo esindajad. Nõukogu liikmed esindavad arstiteaduse, loodusteaduse, psühholoogia, sotsiaalteaduse, biotehnoloogia, infotehnoloogia, usuteaduse, õigusteaduse, praktilise filosoofia ja andmekaitse valdkondi.

Koosseisu kinnitamisega saab nõukogu alustada tööd.

1 Kommentaar
 1. ? 5 aastat ago
  Reply

  Kas sest peab sedasi aru soama, et kui antasse platseebot või midagi hullemat ei saa ma seda oma isikuamdmetest ise ka teada .Loomulikult. Kussa sellega.
  Ei mina julge änam tohtri manu mennä, teevad katseid järsku, kuradid.
  Euroopa äärealadel ja 3. maailmas tohib ju vist ? Issanda Jmalaga lepitab Kirikunõukogu ja piaks keegi haisu ninna tõmbama, siis Advukaatide selts .
  Ainus ÕIGE asi on siin too, et LOOMADE PEAL KATSETAMINE ON EBAÕIGE, RUMAL EGA ANNA ÕIGEID TULEMUSI. NII ON. SESTAP KATSUGE IKKA KATSETADA KUDEDE PEAL, INIMKUDEDE, VASTAVATE HAIGETE KUDEDE PEAL.JA TAHAN ET KÜSITAKSE MINU OMA NÕUSOLEKUT KA PLATEEBOKS.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.