Aab: peame tegema Lõuna-Eesti tormi õppetunnist järeldused ja vajalikud otsused

Jaak Aab Foto: Tairo Lutter/Scanpix

Riigihalduse minister Jaak Aab on kokku kutsunud kohtumise, et selgeks teha, kuidas erinevad ametkonnad ja kohalikud omavalitsused toimisid hädaolukorras, millised on kitsaskohad ja puudujäägid.

„Lõuna-Eestis tormi põhjustatud olukorras on mitmetel ametkondadel ja ka kohalikel omavalitsustel seadusega ettenähtud kohustused,“ ütles riigihalduse minister Jaak Aab. „Vastutus jaguneb mitme ministri vahel – eelkõige siseministri Mart Helme, kuid ka majandus- ja kommunikatsiooniministri Taavi Aasa, sotsiaalministri Tanel Kiige ja minu vahel. Eri ministeeriumid, ametkonnad ja kohalikud omavalitsused on näinud vaeva, et olukord normaliseeruks võimalikult kiiresti. Aga juba praeguseks on välja tulnud probleemid elektrivarustuse taastamisel, mobiiliside kindlustamisel ja eluks oluliste teenuste tagamisel.“

Riigihalduse minister Jaak Aab selgitas, et tema ülesandeks on eelkõige suhelda kohalike omavalitsustega ja saada olukorrast ülevaade läbi nende kogemuse. „Olen 8. novembriks kokku kutsunud kohtumise, kus arutame tormi tagajärgedega seonduvaid murekohti. Kohtumisele on kutsud erinevate ministeeriumite, ametkondade ning Eesti linnade ja valdade liidu esindajad,“ nimetas Aab.

Ministri sõnul on oluline roll just Eesti linnade ja valdade liidul, kellelt palutakse koguda tagasisidet kohalikelt omavalitsustelt ja see ka kohtumisel esitada. Eelkõige soovitakse teada, millised olid tekkinud kitsaskohad ning kuidas need oleks võimalik lahendada riigi ja kohaliku omavalitsuse koostöös. „Suure tõenäosusega tuleb muuta protseduure ja seadusi, et tagada valmisolek sarnaste olukordadega hakkama saamiseks,“ lisas Aab.

7 kommentaari
 1. Feja Räim 5 aastat ago
  Reply

  Kõige parema tulemuse saab, kui alates kõige olulisematsest liinidest hakata neid maa alla kaablisse panema. See on kallis, aga pikemas perspektiivis tasuv, sest ka õhuliinide korrashoid on väga kallis ja elektrikatkestused toovad ka suuri kulusid ja palju ebameeldivusi.

 2. Maxumaxja 5 aastat ago
  Reply

  Aab saad kõige parema tulemuse siis kui viina võtab ja rooli ronib…preemiaks 30 tuhat ja…jälle minister….Õiglane Eesti kõigile!

 3. ! 5 aastat ago
  Reply

  Igal norm.mõtleval ,viimaselgi ametnikujupatsil peaks selge olema ammugi, mida ja kuidas kriisiolukorras teha.
  Ime küll kui seda reaalselt enestele pole selgeks tehtud,
  Vene ajal olid tsiviilkaitseõppused ja varjendid, kus REAALSELT säilitati, vähemalt alguses teatud ravimeid,olid veevõtukohad teada /kasvõi tuletõrje veevõtukohad/ riigil olid ,mitme aasta toidutagavarad.
  Komissariaatidel ja teat. organ. olid konkreetsed juhised. Seda peeti elanike poolt küll lõpuks naeruasjaks, sest keegi ei mõisnud, kui lähedalt sõda meist mitmel korral mööda käis ja selge oli ka see,et tuumasõja korral oleks sest nagunii vähe abi. Tuumasõja järel punkris üleelanu ainus mure, kust leida puud, mille otsa ennast puua.
  Aga KRIISIDE KORRAL OLI SELLISTEST ASJADEST KASU. MILLINE ORGANISEERITUS.VAL;ISOLEK.
  KÜSIGE SÕJAVÄELASTELT KUI ISE HAKKAMA EI SAA, PRAEGUSTELT KUI ENDISTELT.
  Ja muidugi tuleb elektriliinid maa alla viia ja piirkonnas olema tuletõrje veevõtukaevud. KOV-idel burzuikalaod, mida jagada neile, kes elektriküttel+ kütus. Küünlad,lambid,patareid.
  Nali, et nüüd hakkavad nemad NÕU pidama ja üksteisega KOMMUNIKEERIMA.

 4. ei molutamisele õppige 5 aastat ago
  Reply

  OLid lähemad ja kaugemad kohad, kuhu vajadusel evakueerida,olid kaardid, kus märgitud iga viimane hoone, talu, maja, kuhu paigutada. kaugel kui lähedal. Olid spets. veepaagid, millega vett tuua, kaardistatud kaevud jne.
  Kütusetagavarad. OLid KONKREETSED PLAANID KES, MIS ja KUIDAS, KUHU, MILLE PUHUL, KUI KIIRESTI, MILLEGA
  appi minna, VASTUTAVAD ISIKUD /vastutasid otse omaenda nahaga/.
  Ei olnud vaja muuta mingeid seadusi ega protseduure – kriisiolukorras oli sõjaseadus e.kriisiseadus, konfiskeerimise, jõu kasutamise ja paigutamise /sund/ seadus enesestmõistetav.
  Ei Mingit Molutamist.
  See naabrite iseeneslik ulualla võtmise jutt on justkui kodutütarde aktusekõnest ja vaeste vanainimestelt toidutagavarade jne. nõue naruväärne – nAD JU ELAVADKI KOGUAEG KRIISIS.
  KOV idele ma küll ei looda ja seda,et riik ei saa vastutada iga asja eest, siis JUST RIIK VASTUTABKI KUI EI SUUDA TEGUSAID VASTUTAJAID LEIDA JA MÄÄRATA.

 5. Taas 5 aastat ago
  Reply

  tühi mula ajuvabalt võltsministrilt. vaja on alustada just mustadest juhtudest, mida siis teha, mida vaja jne. Mitte aga kabinetis ümber kirjutada kellegi kavaridu, mida oleks vaja teha, kuid mis pole eluga üldse kooskõlas.
  Mängige läbi juhtumid, kus terves Eestis pole 2 ööpäeva elektrit! Sest kui vankad meid külmal talveööl kell 2 vastu laupäeva ründavad, siis viivad nad rivist välja just kõige elutundlikumad vahendid. Mida me siis teeme, seltsimees Aab?
  Mida teeme siis, kui 10 olulisemat silda on õhku lastud? Kuidas saadakse üle Emajõe, Pedja, Pirita jm jõe?
  Vean oma sitaste pükste peale kihla, et sm Aab pole mitte millelegi mõelnud. Temasugune tuleb välja alles siis, kui tulekahi juba kustutatud. Ja see käib TERVE (ebaterve) VÕLTSvalitsuse kohta.

 6. Kas 5 aastat ago
  Reply

  sm Aab ei saa aru, et kui valitsus vastutab elektriga varustamise eest, siis peab ta tagama ka varustuse 100%? Ja kui kuskil tuleb tõrge, siis peab valitsus ka hüvitama kahju. Kui mingi inimene toidab oma vahendeid oma tiivikuelektriga ja tiivik sajab masti otsast alla, on tegu ERAettevõtluse ja ERAvastutusega.
  Sama käib sidekorralduse kohta. Kui meil aga VALITSUS annab erakatele loa tema asemel sidet korraldada, siis ei tohi valitsus enne luba anda, kui pole tagatud sidekorraldus ka häirete korral.
  Ei eelmised valitsused ega tänane valistus ole teinud ega kavatsegi teha midagi, et kõik meie elus toimiks. Kerge on süüdistada vorss masööri igas patus aga kohtusse teda ei anna.

 7. uskmatu-toomas 5 aastat ago
  Reply

  Pärast igat tormi teeme järeldusi,tõstame ülekandetasusid jne.Ühesõnaga võngutame sooja õhku ja jääme järgmist tormi ootama !

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.