Peaminister Jüri Ratas: hindame Ühendkuningriigi panust julgeoleku tagamisel

Foto: Jürgen Randma/Riigikantselei

Tapa, 21. detsember 2019 – Peaminister Jüri Ratas kohtus täna Tapa sõjaväelinnakus Ühendkuningriigi peaministri Boris Johnsoniga, kellega arutas Eesti ja Ühendkuningriigi tulevikusuhteid ning kaitsekoostööd.

„Ühendkuningriik peab pärast lahkumist saama väga eriliseks EL-i partneriks, lähedaseks liitlaseks ja selle nimel me ka kõik pingutame. Soovime võimalikult lähedasi suhteid kõigis valdkondades, eriti välis-, kaitse-, julgeolekupoliitikas ning majanduses ja hariduses,“ ütles peaminister Jüri Ratas.

Ratas rõhutas eriti just kaitsekoostöö tähtsust Eesti ja Ühendkuningriigi suhetes. „Hindame kõrgelt Ühendkuningriigi panust Läänemere regioonis kogu NATO julgeoleku tagamisel. Brittide sõjaline toetus ulatub Vabadussõja aegadesse ja ka sel suvel olid nende üksused Eestis esindatud nii maal, õhus kui merel.“

Jüri Ratas tuletas meelde, et alles hiljuti võõrustas London NATO liidrite kohtumist, kus liitlased näitasid üles ühtsust ja solidaarsust.

Lisaks rääkisid peaministrid digi- ja küberkoostööst. „Näeme siin veel kasutamata võimalusi ning soovime seda koostööd edasi arendada. Kutsusin peaminister Johnsonit ka järgmise aasta sügisel toimuvale digitippkohtumisele ja sellele eelnevale Põhjamaade, Balti riikide ja Iirimaa ametikaaslastega kohtumisele, et ühiselt arutada koostööd e-tervise ja Euroopa tervise andmehalduse lahenduste leidmiseks,“ ütles Ratas.

Peaminister Ratas rääkis oma ametikaaslase Johnsoniga veel Brexiti järgsest hariduskoostööst. „Ühendkuningriik on meie tudengite jaoks väga populaarne sihtkoht ning on oluline, et õppurite olukord pärast Brexiti ei halveneks. Valitsusjuhid rääkisid ka kliimamuutustest ja järgmise aasta ÜRO kliimakonverentsist Glasgows.

Ühendkuningriik on raamriik NATO lahingugrupis Tapal ja briti hävitajad olid maist septembrini Ämaris NATO Balti õhuturbemissioonil.

3 kommentaari
 1. Jane 2 aastat ago
  Reply

  Kas pole juba ära tüüdanud see sõjaks valmistumine. Keegi ei kavatse meid rünnata. Milleks on meil võõrvägi riigis. Ta oleskleb siin niisama ja küllap sõdurid igatsevad koju. see pole üldse keskerakondlik suhtumine aga küllap olles liidus Isamaa erakonnaga teisiti ei saa. Isamaalaste peategevus ongi sõjandus. Meil käib oma riigis veretu võitlus kus reformierakondlased arendavad laimukampaaniat, rikuvad oma valesüüdistustega inimeste tervist, segavad nende tööd. Johnson on selles suhtes tubli et aitas saada vabaduse oma riigile aga sõjaväe viigu koju, siin pole võõrväel midagi teha. See Venemaa-vastane tegevus ei kõlba ka kuhugi. Arvan et Venemaa intelligents võtab seda huumoriga aga mitte vihaga. Sõbralikud suhted Venemaaga on meole vaid kasulikud ja kõige kondlam vahend rahu säilitamisel.

 2. Soo 2 aastat ago
  Reply

  Hea et meil naftat pole ja saame rahulikult elada. USA tahab Euroopa riike vaid majanduslikult endale allutada. Meil pole USA-lt mingit kaitset loota ja ega nad nii rumalad pole et hakkavad Venemaaga sõdima. Siis tuleks maailmasõda ja väikeriigid saavad kannatada. Head suhted Venemaaga on meile kasulikud ja USA-le ka. Naeruväärnne on Venemaa-vastane tegevus.

 3. uskmatu-toomas 2 aastat ago
  Reply

  Kas inglased panustavad sama moodi nagu eelmise sajandi kolmekümnendatel ? Siis aeti ka sama asja nagu täna,et venemaa peaks kaardilt kaduma aga välja kukkus nagu alati !

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.