President otsustas pensionireformi mitte välja kuulutada. Kommentaarid: (täiendatud)

MIda teeksid inimesed, kui saaks oma pensionivara ise käsutada.

Jüri Ratas: “Teise pensionisamba reformimisel on valitsuse seisukoht, et see muudab pensionisüsteemi paindlikumaks, aga kaitseb ka pensionikogujat ning motiveerib fonde pakkuma paremat toolikust. Reformi tulemusel on inimestel suuremad vabadused kogutud raha kasutamisel ja oma pensionipõlve kindlustamisel. Kõigil soovijatel on võimalik teise sambasse kogumist jätkata, nagu kavatsen käituda ka mina. Meie inimeste väärikas vanaduspõlv on ja jääb selle valitsuskoalitsiooni üheks oluliseks prioriteediks.

Vabariigi Presidendi tänane otsus jätta kohustusliku kogumispensioni reformi seadus välja kuulutamata on tema seadusest tulenev võimalus ning õigusriigi loomulik osa. Selliste õiguslike vaidluste lahendamiseks ongi seaduses vastavad toimimisviisid ette nähtud. Nüüd on Riigikogul võimalik presidendi põhjendusi kaaluda. Tarvidusel teeb kõigi seaduste põhiseaduslikkuse kohta lõpliku otsuse Riigikohus.”

Jaanus Karilaid: “President kasutas oma õigust seadus tagasi lükata, mis oli ka aimatav. Aga kuna ekspertarvamusi on pensionireformi kohta seinast seina, siis pean vähetõenäoliseks, et Riigikogu oma seisukohta muudab. Midagi uut president oma kommentaaris välja ei toonud. On mõistlik, et nii suurt tähelepanu pälvinud seaduse osas kujundab lisaks õiguskantslerile, Riigikogule ja presidendile seisukoha ka Riigikohus. Samas peame arvestama, et rahval on teise pensionisamba osas suured ootused. Inimesed soovivad suuremat valikuvabadust oma kogutud raha kasutamise osas.”

Marika Tuus-Laul: “Nüüd, mil apteekide probleem on lõplikult lahenemas, sest Magnumi omanik Margus Linnamäe on otsustanud kinkida oma Apotheka keti apteegid proviisoritele ning ka Euroapteek on viimas oma apteeke seadusega kooskõlla, tagades proviisoromandi, peaks EKRE ja Jaanus Karilaid oma apteegireformi tagasipööramise eelnõu Riigikogus tagasi võtma.

Kui nad seda ei peaks lähipäevil tegema, siis järelikult polnud nende mure apteekide võimalikus kadumises, vaid hoopis hirm, et nad ei saa enam kaitsta ravimimonopolide võimu ja omandit ning muid huve. Proviisoromandi kõrval on tähtis seaduspunkt ka hulgi ja jaemüügi lahutamises, et vähendada apteekide ärihuve ning tõsta pinnale rahva tervise kaitse.

Sest kui apteegi tegevuse üle omavad kontrolli hulgimüüjad, on neil vahetu huvi sundida apteeki ostma just oma vahendatavaid ravimeid, mis on kallimad ega lähtu patsiendi vajadusest. Viis aastat tagasi jõustunud ja 1. aprillil jõustuv reform on tunnistatud põhiseadusega kooskõlas olevaks ka õiguskantsler Ülle Madise poolt.”

Tõnis Mölder: “Olen korduvalt juhtinud tähelepanu sellele, et riigile võivad tulla seoses apteegireformiga suured kahjunõuded, mis võivad ulatuda kümnetesse miljonitesse. Sellele viitasime ka eelnõus, mida Riigikogu eelmise aasta lõpus arutas. Ühelegi osapoolele ei saa tulla selline samm üllatusena. Igal ettevõtjal on õigus pöörduda riigi vastu kohtusse, kui ta arvab et talle on liiga tehtud. Eesti on õigusriik ja sellistel puhkudel langetab otsuse kohus. Ma ei välista, et selliseid kahjunõudeid võib riigi vastu tulla ka teistelt turuosalistelt.”

10 kommentaari
 1. Suhtega 1 aasta ago
  Reply

  9:1 oli ette aimata, et Viha-Kersti püüab seda seadusemuutu igati tõkestada. Aluseks üldse mitte seadusemuut ise, vaid isiklik viha käesoleva valitsuse ja eriti konservantide vastu.
  Kuid Viha-Kersti rünnak on sisuliselt väga nõrk. Ta toetub ennekõike sellistele põhiseaduste §§-dele, mis on ebamäärased ning mida saab meelevaldselt vastavalt tujule või tellimusele tõlgendada. Sama võtet kasutas ka Tõlgendaja-Ülle. Kuid asja nõrkus seisab selles, et neid sätteid ei saa kasutada kohtus, sest nad pole üheseltmõistetavad tõendid. Oletused ja arvamused kohtus aga toimida ei tohiks. Muidugi kui kohus poleks müüdav ega ostatav nagu ta kahjuks meil siiski on.
  Teine osa Viha-Kersti vastuseisust on suunatud juba seadusemuudu enda vastu. Jätan siin käsitlemata, et see seadus ja seadusemuut on juba ise totter ja rahvavaenulik, kuid selle selgitamine veniks pikaks. Asja tuum on aga selles, et kui võltsvalitsus püüab heaks teha kunagise valitsuse kuritegu rahva vastu ehk vabastada rahvas sunduslikust röövimisest, siis Viha-Kersti on vastupidisel seisukohal. Ta isegi peab seda ebavõrdseks, et ühed saavad nüüd pärisorjusest vabaks, teised aga jäävad. Ometi annab seadusemuut selle vabaduse kõigile piisab vaid tahta. Täiesti ajuvaba on Viha-Kersti väide, nagu tulevased surmaeelikud kaotaks selle seadusemuuduga oma tulevasest pinsist palju. Kui pidada silmas seda, et kui inimene maksab pidevalt pankurite tasku nt 10000€, siis tagasi saab ta 3000€ (ümardatult ühe mu tuttava näitel) ja kui see jaotada näiteks 20 aasta peale, teeks see kuus pinsilisa 3000/(20×12) = 12,5€ kuus! Siin ei arvesta ma üldsegi euro väärtusetustumist. Samal ajal kaob vahelt 7000€ pankurite kaukasse, mille saaks inimene ise endale sobivalt ära kulutada. Joob ta viina, reisib Lihavõttesaarele või asutab oma majakese juurde katseaia, on tema õigus oma rahaga teha, mida tahab.
  Viha-Kerstil pole tõsiseltvõetavaid põhjendeid, ta toetub meelevaldsele umbluule, mida ei tohiks arvesse võtta ükski kohus.
  .
  Kuid sel seadusemuudul on siiski ka suuri puudusi, mida Viha-Kersti aga üldse ei puuduta. Ju ei jätku mõistust.
  Nimelt on selle seaduse rahvale kaela määrinud kunagine valitsus, kus pistrikeks olid Eiki Nestor, Siim Kallas jt. Nüüd tahab käesolev võltsvalitsus selle tühistada, kuid tahab röövlitest allesjäänud raha veel tulumaksustada. No see on juba topeltrööv. Veel peaks praegune võltsvalitsus rahvale tagasi amksma kogu allesjäänud raha nii kiiresti kui võimalik. Pankadel ju raha on, on ju nend ekäes tänaste röövitute rahagi. Selle asemel on klikk välja käinud igasugused totakad tähtajad ja osamaksud.
  Muidugi on meie seas ka VÄGA PALJU lolle, kes asjast arugi ei saa. Nende jaoks tuleks küll pankuritele annetamine vabaks anda. Seda saaks kõige lihtsamini teha nii, et 2. ja 3. sammas ühitada. Seega kes ei taha oma rahast ilma jääda, võtab 2.-st sambast raha välja, kes aga tahab, annetab edasi 3.-s sambas.
  .
  Samas tegi Viha-Kersti oma raevupuhanguga teene ka omale. Kui ta kavatsebki veel üheks ajaks Kadriorgu jääda, siis senine toetaja HeVaSe oma kambaga peaks nüüd vastu olema. Siis jääb Viha-Kerstil loota ainult KaKa, JuRa ja InSa kampade peale. Kuid KaKa tahab Kadriorgu sokutada oma papakest, nii ei saaks Viha-Kersti vajalikku häältehulka kokku ning langeks kohe välja. heVaSe toetusega oleks aga see Kadriorust vihkamine võinud isegi jätkuda.

 2. kraevahel kraevahel 1 aasta ago
  Reply

  OH ISSAND ,ISSAND, MILLEGA MEIE nn. PEAD PEAVAD JA TAHAVAD TEGELEDA !!! JA KES NEID JUHIVAD NENDE JUHTIJAID JUHIVAD TEGELT :..?! NO KUS SIIN SIIS POSITIIVNE LOOME, TÕELISELT HOOLIVAD TEGEMISED – POLE AEGAGI, LASTAGI.
  OH HELDUS KÜLL.
  JA ISSAND OLEVAT INIMESE LOOJAKS=HEADUSE LOOJAKS TEINUD. /muidu ei saa ju paradiisi taastada /
  ON KÕRKUSE /Kõrkus =Surmapatt/ JAHMERDAMISED.
  ISSANDA VITS ÜLEJÄÄUD INIMESTELE, SEST EGAS NAD OMAS SISEMUSES PAREMAD POLE , KUI ONGI, SIIS MITTE KÜLLALT /ja et loomad peavad nende läbi kannatama …!!!/

 3. Nojah 1 aasta ago
  Reply

  Suur rõõm peavoolumeediale sai valitsusele ära panna. Mitte midagi ei kirjutata sellest kui palju head on valitsus ära teinud, otsitakse vaid vigu. Reformierakondlased teavad väga hästi et pensionireform on vajalik ja hästi koostatud aga näe imet saadi presidenti ka mõjutada vastupidises. eks rformierakondlased on sellega harjunud et president neid toetab kuna Ilves tegi nii. ta teistest erakondadest ei hoolinud.

 4. Oi 1 aasta ago
  Reply

  President toimis valesti.

 5. Soo 1 aasta ago
  Reply

  Kui Reformierakond andis väkja oma idiootlikke reforme ja seadusi ei sekkunud keegi. Aga oleks pidanud sest siis poleks me üks vaesemaid riike Euroopas ja selles on süüdi vaid Reformierakond. Nüüd segavad nad teiste tööd.

 6. oleme sunnitud vabandama sic 1 aasta ago
  Reply

  Leidsin riiulilt sellise raamatu- Edgar E. Sarv-Metsalise märgi all-. Seal on toodud meie praeguste “staar”kommentaatorite maali, oihaih, Ele-eve nojah ja teiste olgino tarakanide esivanemate Paavel Duraki,Iigor Bõki ja teiste petseri surakate seiklused 40 aastal. Järeltulijad ei ole mitte kuidagi muutunud, ikka sitt ja meel segamini, nagu klassik väljendus!
  Ja rahvuslased? Ja ja, auesimeheks “suur vabadusvõitleja” A. Rüütel! No tule taevas appi!

 7. Tõnis Viilol 1 aasta ago
  Reply

  Kes on selles süüdi, et meile sai rahva tahte vastu niisugune president. See inimene on meie riigile häbiks ja ta võib või pea peal seista, rahvas teda omaks ei võta. Ametikohaga austust ei saa.
  Need, kes ta kohale mahitasid, tuleb minema lüüa.

  • Võta 1 aasta ago

   kaigas ja mine viruta neile!

 8. Ive 1 aasta ago
  Reply

  Õigusriigist oleme me kaugel. Ainuke õiglane ja tubli president on meil olnud Rüütel. Teised on reformierakonna käpa all toimetanud eriti Ilves. meie rikkur Linnamäe on haaranud enda kätte muu hulgas ka osa meediast, kus toetab reformierakondlaste alatuid ettevõtmisi et aidata neid võimule ilma töötulemusteta. Mõned endised Postimehe ajakirjanikud ju kirjutasid et neile öeldakse ette millest nad peavad kirjutama ja keda laimama, eriti E.Savisaart. Ah isegi ateegiketid on tal olemas. Tõiesti vale on et meil on väikesed apteegid kus töötavad tavalised müüjad ja tunnevad huvi vaid müügitulemuste eest. Nad ju ei oska midagi soovitada haigetele. Aga muidugi see rikkureid ei huvita. Apteeke pole nii palju vaja kuid peaksid tavaliste müüjate asemel vastava kõrgharidusega töötajad. See on lihtsalt imelik et Reformierakonda toetab peavoolumeedia, arvatavasti ka osa õigusmõistjatest sest kuidas on võimalik et reformierakondlased kunagi süüdi ei jää või karistust ei saa. Isegi dopingusüüdistustest saab vabaks kui inimene läheb reformi tahatuppa. Reformierakondlased võivad laimata, valesüüdistusi leiutada ja seda karistamatult. Seal on ka E.N.Kross kelle kuritegudest kirjutas üks poliitik pika jartikli aga talle leiti selle eest korruptsioonikaristuse. See süüdistus on muutunud reformierakondlaste lemmikuks. Ega keegi ei julgegi ausat inimest kaitsta sest siis saab ise süüdistuse kaela. Meil on tänu reformierakondlastele vaesuse kõrval ka ebaõiglus ja sisemised vastuolud. Aga nõe imet inimesed usuvad neid ja valivad. Aga vaevalt meie riik kannataks välja veel ühte Ansipi või Rõivase juhitud valitsust liiga palju on nad halba teinud.Keskerakondlik valitsus püüab heastada nende poolt tehtud vigu aga nad segavad kogu aeg.
  .

 9. Tom 1 aasta ago
  Reply

  Kõige paremaid ja õiglasemaid kommentaare kirjutavad Maali Maalt, Eve, Evi ja Nojah ja mõned teised veel aga üks viinauimas tüüp püüab neid alandada. Ärge pange tähele armsad kommenteerijad.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.