Ratas: mõistan eriolukorrast tingitud ebamugavust

FOTO: MIHKEL MARIPUU/SCANPIX

Peaminister Jüri Ratas ütles reedel valitsuse pressikonverentsil, et ta mõistab seda ebamugavust, mida eriolukord tekitab, kuid see on hädavajalik, sest kaalul on inimeste elud.

“Esimene prioriteet on kaitsta Eesti inimeste tervist. Me oleme näinud, kuidas Euroopas on nakatanute arv kuuga kasvanud 40 nakatunult 30 000-le. Ainuüksi Itaalias on koroonaviirus toonud kaasa üle 1000 surma. Eile sai kinnitust viiruse levik Eestis. Eriolukord tekitab ebamugavust, aga kaalul on Eesti inimeste elud,” märkis ta.

Ratas tõdes, et valitsus toetas eriolukorra meetmeid – avalike kogunemiste ja spordivõistluste keeldu, õppeasutuste sulgemist ja kooliõppe toimumist kodus läbi e-kooli, täiendavat kontrolli maismaapiiridel, sadamas ja lennujaamas, kus inimesed peavad täitma ankeete, et oleks teada, kust nad tulevad.

“Me kõik peame koos pingutama ja me saame sellest hullust ja halvast viirusest ühiselt üle, me saame temast võitu. Meie peamine eesmärk on anda kõik, et inimeste tervis oleks kaitstud ja me saaksime siit nii kiirelt kui võimalik minna edasi tavaolukorda,” ütles Ratas.

Siseminister Mart Helme sõnul on valitsus töötanud nende teemadega juba pikemat aega ning neljapäeval vormistati tegelikult mitme nädala töö nendeks otsusteks.

“Täna kell 14 koguneme uuesti: nende otsuste rakendamine ei ole niisama, see on kinni sadades-tuhandetes üksikasjades, inimressursis, finantsis. Piiridel algas ettevalmistumine juba öösel. Viime kohale rohkem vajalikku varustust, aga juba mitu päeva tagasi oli minu laual väga detailne aruanne, mis piiripunktides viime sisse kontrolli, mis ressurssi me vajame. Kõik järgud, tegevused on meil ettevalmistatud, lahtikirjutatud,” selgitas Helme.

Helme sõnul on see, mis eriolukorra meetmetena on välja toodud jäämäe tipp. “Valitsus ei tegele uisapäisa jooksvate küsimuste lahendamisega, vaid läheneb kogu probleemistikule väga süsteemselt ja mitte lühiajalisest perspektiivist. 1. mai on tinglik tähtaeg, tahame siiski loota, et selle aja jooksul meil õnnestub tervishoiulisest kriisist üle saada. Mõistame koormaid, mis toob eriolukord majandus- ja kultuurisfäärile. Meie ees oli lihtne küsimus: kas eelistame raha või inimesi. Valitsus otsustas eelistada inimesi,” ütles ta.

BNS

7 kommentaari
 1. Miks see on nii, et inimene 12 kuud ago
  Reply

  analüüside eest peab ise maksma. Kas me siis igal kuul ei maksa sotsmakse.
  Kuhu see raha siis kaob. Praegu on otstarbekas külmutada uue raudtee ehitamine määramatuks ajaks.

 2. Pole 12 kuud ago
  Reply

  näha, et midagi tehtaks. Mingeid ebamugavusi pole küll tunda andnud. PIIR KINNI – vast siis ehk mõnikümmend tuhat tunneb ebamugavust ja lahjenevat rahakaarti. Kuid ülejäänud elavad hästi ja ohutult.

 3. nimetu 12 kuud ago
  Reply

  SOOVITAN VÄGA VÄGA LÄBI LUGEDA TOOMAS PUEYO /Mehhiko/ ILMUS POSIMEHES VIIRUSE LEVIKU KOHTA.
  TULEB VÄLJA ET EUROOPLASED AMERICANOD EI SAA HAKKAMA, ASIAADID AGA SAAVAD.
  MIDA NAD TEGID,ET NEIL NÜÜD VÄHENEB HAIGUSTE ARV.
  1. ÜKS SURMAJUHTUM NAKATAB ENNE MITUKÜMMEND INIMEST, MIS HAAKUB MU JUTUGA ,ET JUST RISKIGRUPPIDELE TULEKS JAGADA RESPIRAATORID.,JUST NENDE NÕRGA IMMUUNSUSE TÕTTU.,SEST NAD NAKATAVAD ROHKEM, KUNA NENDE IMMUUNSÜST.KUIDAGI EI KAHJUTUSTA VIIRUST. JA NAD NAKATUVAD KA KERGESTI.
  2. HIINLASED MOODUSTASID 1800 GRUPPI 5 LIIKMELISI, KELLE ÜLESANNE OLI OTSIDA ÜLES VIIUSEVÕIMALIKEGA KOKKUPUUTUNUID.
  3. NEILE ON SELGE KA SEE, ET AMETLIKUD HAIGUSJUHUD EI KAJASTA KOGUKONNAS TEGELIKULT OLEVAID JUHTE JA KEVITAJAID.
  4. NEILE ON SELGE, KUIVÕRD NAKKUSOHTLIKUD ON RONGID,BUSSID,METROO . SESTAP SEAL VAJA RESPIRAATOREID, MIDA NAD SUUDAVAD TOOTA.
  5. VIIRUST SUUDAB PEATADA AINULT T@IELIK SOTSIAALNE DISTANTSEERUMINE /)SULETUD ON KA POED. ET INIMESED U L D S E KOKKU EI PUUTU. SEEGA ON VAJA INIMESI KES LADUDEST TOOVAD KODUDESSE TOITU J@TAVAD UKSE TAHA Jms. MEIE KERJUSPENSION@RIDEL, RISKIGRUPIK POLE AGA SELLISE LOBU JAOKS RAHA. KA TOIDU ETTEOSTMISEKS JA KOJUVIIMISEKS ei jaksa ju POLE NEIL AUTOT.
  PEAVAD OOTAMA J@RGMIST ONNIST PENSIP@EVA, AGA IGA P@EV TOOB TEGELIKULT SADU NAKATUNUID
  NEID MITTEAMETLIKKE ,NII ET KUI NAD 3 N@DALA P{RAST POODI L@HEVAD ,pins!, SIIS SELLE HAIGUSE NAD KA SAAVAD. JA ANNAVAD EDASI. SELLEST,ET RIIGIL ON TOIDUVARUD ON V@HE, KUIDAS TOIT INIMESTENI J}UAB___

 4. to pole 12 kuud ago
  Reply

  Selleks on juba hilja !
  N[[d levib virus meie inimeste endi vahel, kes polegi riskipiirkonnas k’inud ega kokku puutunud k’inutega
  2 n’dalat tagasi kirjutasin,et piirid kinni ja mingit liiklust v’lisilmaga. Kirjutas veel keegi,kullap Sina Pole.
  Aga targad teavad ISE mis teevad.
  Vahel v]iks kuuld v]tta ka v’lismaiseid eksperte, mitte ainult kodukootuid. k]ige laialdasemas m]ttes. ja vahel ka m]nda piiksatust iz naroda /pole me k]ik lollid sugugi.
  Ja mitte nii palju arutada, vaid TEHA. Iga p’ev annab Eestis sadu tegelikke juhtumeid,mida ei teata ja Euroopas tuhandeid. Sel viisil j]uame Euroopa tasemele.
  TESTIDA ON VAJA IGA}HT, kel mingidki m’rgid. Keda otsimisgrupid tuvastanud.Piiridel.
  Kindlasti ka poemuujaid jt.toiduainetega kokkupuutuvaid.
  KIIRE ON ! V@GA KIIRE!

 5. Avalikud 12 kuud ago
  Reply

  poed tuleb kinni panna ja inimestel tuleb liikumisvabadust piirata. Et ei sõidaks ükski buss ega auto. Kes autoga välja läheb, auto ära ilma mingi valurahata. Ei võeta arvesse mingeid vabandusi. Inimene ei saa olla nii loll, et ei saaks aru keelust. Sest 2 nädalat ei käidaks tööl (v.a. päästetöötajad) ega ostetaks toitu. Samas tagaks vald ja valitsus igale perele 2-ks nädalaks kindla varu toitu suure toidupakina 1 kord nädalas. See toodaks koju ehk kindlal kellaajal maja ette. Siis saab igaüks oma vajaliku noosi kätte. Päevarahaks arvestataks 3€, seega 21€ nädalas. Samuti oleks teada muud haiged, neid käiks külastamas samuti külakorras erinevad arstid ja hooldajad.
  Kui 2 nädalat on läbi, siis saab juba uute tulemuste põhjal otsustada, kas on vaja veel 1 nädalat. Samuti võib piirkonniti liikumise ja töö vabaks lasta. Taas hakkaks liikuma bussid ja lubataks liikuda ka auitoga.

  • Elmer Hill 12 kuud ago

   Kuule, mehikene, kus sa küll elad?Nii et kui ma lähen maal autoga linna toitu ostma, siis auto ära?!On aga hulle ilma sündinud!Kas sina kindlustad inimesed toidu ja muu vajalikuga, omavalitsused seda kindlasti ei tee.

 6. Elmer Hill 12 kuud ago
  Reply

  Ratas mõistab?!Aga 1.aprillist on temale, kadrioru nukule ja RK molluskitele ette nähtud suur palgatõus.Kas laenuraha arvelt, ikkagi 1 miljard?Või on see Jüril juba varem sokisäärde kogutud?
  Ja selline inimene mõistab!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.