Ester Karuse: palun valitsusel kaaluda võimalust anda Valga-Valka kaksiklinna jaoks eriluba

Ester Karuse

Ester Karuse, Valga vallavanem

Olen Valga vallavanema ametis oldud kahe esimese päeva jooksul kohtunud nii peaminister Jüri Ratase kui ka piiripunktides töötavate Politsei- ja Piirivalveameti teenistujate, Kaitseliidu liikmete ning tervishoiutöötajatega, aga ka piirkonna ettevõtjatega.  Just silmast silma vestlused annavad kõige parema ülevaate toimuvast.

Kavatsen eriolukorraga tegelevate inimestega tihedat sidet hoida ka edaspidi. On teada, et alates 17. märtsist on ajutiselt piiratud Schengeni sise- ja välispiiri ületamine. See lööb eriti valusalt Valga ja Valka kaksiklinna. Väga tihedatest sidemetest annab märku kasvõi tunnuslause „Kaks riiki, üks linn“.

Kohtumisel Valka linnapea Vents Armands Krauklisega jäi lisaks viiruse leviku tõkestamisele kõlama mure kaksiklinnas ning selle ümbruses tegutsevate ettevõtjate pärast. Igapäevaselt tuleb lõunanaabrite juurest meile tööle hinnanguliselt pool tuhat inimest. Pärast piiride sulgemist tagatakse alates teisipäevast vajaliku kauba- ning toorainetransport, kui vedajatel puuduvad haiguse sümptomid. Tavakodanikud tungiva vajaduseta piiri ületada ei saa.

Eriti valusalt tabab Valga vallas löök Maks & Mooritsa lihatööstust, aga ka mööblit tootvat Gomabit ja metallkonteinereid tootvat Otoluxi.  Mõistan, et viiruse leviku peatamine ja inimeste tervis on prioriteet number üks, kuid võimalikult normaalse elukorralduse toimimiseks ja suure majanduskahju vältimiseks kavatsen valitsuselt taotleda eriluba, mis lubaks haiguse sümptomiteta inimestel üle piiri eesti poolele tööle tulla ja vastupidi.

E-maksuameti vahendusel saab töötamise registrist vajalikke andmeid kontrollida. Jah, see paneb piiripunktides rasket tööd tegevatele inimestele lisakoormuse, kuid loodan antud küsimuses valitsuse vastutulelikkusele. See aitaks leevendada toimetulekuraskusi piirkonnas, kus sissetulekute tase jääb tunduvalt allapoole Eesti keskmist. Siiski panen kõigile südamele, et igasuguste haigusnähtude korral tuleb jääda koheselt koju, sest viiruse levikut saab tõkestada ainult inimkontaktide vähendamise kaudu.

Lõpetan Jüri Ratase sõnadega: „Koos saame neist rasketest aegadest kindlasti üle ning oleme ühiskonnana veelgi tugevamad.“

2 kommentaari
  1. No 10 kuud ago
    Reply

    ei võta see lapsuke vallavanem targemate soovitustest õppust. Sai ju öeldud, et tuleb kehtestada Valga-Valka linnriik, väljaspool seda tobedat Euroopa liitu. Aga ajab ikka oma jama ja palub elmusi.

  2. Olen 4 kuud ago
    Reply

    Estriga täiesti päri. Kui midagi sulgeda, siis juba koos. Valga ja Valka linn tuleb tervikuna kinni panna, ei ükski saa sisse ega välja.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.