Ratas arutas Euroopa Komisjoni presidendiga COVID-19 kriisist väljumist ja uut ELi eelarveperioodi

Telefonikõne Ursula von der Leyeniga. Foto: Riigikantselei

Stenbocki maja, 8. mai 2020 – Peaminister Jüri Ratas kõneles telefonivestluses Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeniga COVID-19 kriisist taastumisest, tulevasest pikaajalisest ELi eelarvest ning Euroopa majanduse elavdamisest. Peaminister õnnitles komisjoni presidenti homse Euroopa päeva puhul, mis on pühendatud rahule ja Euroopa ühtsusele.

Peaminister Jüri Ratas tunnustas Euroopa Komisjoni presidenti Ursula von der Leyenit algatuse eest näidata esmaspäeval toimunud doonorikonverentsiga Euroopa poolt eeskuju COVID-19 poolt põhjustatud üleilmse kriisi lahendamisel. „Üheskoos tegutsedes saame selle pandeemia võimalikult kiiresti selja taha jätta,“ sõnas Ratas. Esmaspäeval koguti 7,4 miljardit eurot diagnostikaks, raviks ja vaktsiinide väljatöötamiseks ning nende üleilmselt kättesaadavaks ja taskukohaseks tegemiseks.

Euroopa seisab peaminister Ratase sõnul silmitsi enneolematu olukorraga, mis on mõjutanud tugevalt kõigi liikmesriikide majandust ja inimesi. „Meie tulevane pikaajaline eelarve peab pärast tervisekriisi taandumist andma impulsi Euroopa majanduse taaskäivitamiseks,“ ütles Ratas.

„Pikaajaline eelarve peab aitama kriisist väljumisel teha investeeringuid, mis toetavad Euroopa majandust, tugevdavad meie siseturgu ja ELi nelja põhivabadust. Soovin, et Euroopa oleks kriisist taastumise järel ühtsem, paremate ühendustega ja keskkonnahoidlikum,“ sõnas Ratas ning märkis vajadust suurendada transpordi-, energeetika- ja digivaldkonna strateegiliste piiriüleste taristuprojektide rahastamist.

„Nii saame elavdada majandust ning investeerida rohelisse ja digitaalsesse üleminekusse. Eesti ja meie naabritest liikmesriikide jaoks on väga olulised Baltikumi ja Soomet ülejäänud siseturuga ühendav Rail Baltic ning energiavõrkude sünkroniseerimine Kesk-Euroopaga,“ lausus Ratas.

Peaminister Jüri Ratas saatis täna koos Leedu presidendi Gitanas Nausėda ja Läti ametikaaslase Krišjānis Kariņšiga ELi institutsioonide juhtidele ühise kirja, kus nad selgitasid oma seisukohti Euroopa Liidu tulevase pikaajalise eelarve kohta.

Homme, 9. mail, möödub 70. aastat päevast, mil Prantsusmaa välisminister Robert Schumani tegi ettepaneku ühendada Prantsusmaa, Saksamaa ja teiste Euroopa riikide söe- ja terasetootmine. Sel päeval tähistatakse Euroopa päeva.

1 Kommentaar
  1. Jah 3 aastat ago
    Reply

    Meie peaminister on tubli ja tegutseb mitmel rindel. Ega meil kerge pole sest oleme üks vaesemaid riike Euroopas tänu Ansipi valitsusele. Ei tea millega ta seal Brüsselis tegeleb. Ainuke asi mida ma kuulsin oli tema ütlus et teeb kõik selleks et ptaegune valitsus laiali ajada. Meie saadikud Brüsselis on kadunud nagu vits vette. Millega küll nad seal tegelevad. Ei ole meie elu EL-s olemise ajal paremaks läinud ja vaid keskerakondlik valitsus on see kelle peale loota võib.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.