Ratas: ERJK likvideerimise mõte on järelevalve kvaliteedi tõstmine

Peaminister Jüri Ratas kinnitas kolmapäeval riigikogu infotunnis, et Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni (ERJK) likvideerimise mõte on tõhustada parteide rahastamise osas järelevalve kvaliteedi tõstmine. 

Ratas tunnistas, et ERJK likvideerimise teemat on kolm valitsusliitu kuuluvat erakonda eelnevalt arutanud. “Minu isiklik tunnetus on, et erakondade rahastamise järelevalve kvaliteeti peab tõstma ja see peab muutuma tõhusamaks,” ütles Ratas, viidates, et selle ülesande üle võtva riigikontrolli pädevuses pole põhjust kahelda.

“Minu meelest erakondade rahastamise järelvalvet saab tõsta kõrgemale tasemele,” märkis Ratas. Tema sõnul ei taha ta sellega öelda, et edaspidi Keskerakonda enam ei kontrollita, vastupidi, see peab muutuma veelgi tõhusamaks.

Võimukoalitsiooni kuuluvad kolm erakonda algatasid erakondade rahastamise järelevalve komisjoni likvideerimise, soovides komisjoni funktsioonid anda riigikontrollile.

Isamaa, Keskerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni algatatud eelnõus märgitakse, et selle väljatöötamine tulenes vajadusest tagada professionaalsem kontrolli erakondade tegevuse rahastamise üle. “Selleks asendatakse senine erakondade rahastamise järelevalve komisjon uue kontrolliorganiga, milleks on riigikontroll,” seisab seletuskirjas.

Võimerakondade hinnangul on 2011. aastal loodud ERJK täielik vastavus sõltumatuse nõuetele  küsitav ning seda eelkõige põhjusel, et ERJK koosseis ei vasta täies ulatuses sõltumatuse kriteeriumile. “Välistatud ei ole poliitiline mõju ERJK liikmete üle, kuna ERJK-sse kuuluvad ka riigikogus esindatud erakondade nimetatud liikmed, kes ei tohi olla riigikogu ega valitsuse liikmed,” märgitakse seletuskirjas.

Ühtlasi märgitakse, et seadusemuudatusega pannakse riigikontrollile täiendav ülesanne, mille täitmine eeldab organisatoorseid ümberkorraldusi, ametnike värbamist, väljaõpet ja muud seesugust.

6 kommentaari
 1. Seda 2 aastat ago
  Reply

  nn kvaliteeti saab kehtestada nii, et järele valvama tuleb panna vaenlased ehk rahvaesindajad, kellele ei meeldi nende rahaga lällamine. Kindlasti ei tohi nad kuuluda mingisse bandesse, et välistada erapoolikus. Rahaasju peavad uurima seega ned, kes vihkavad kõiki bandesid.
  Ning uurimist peab saatma seadus, et uurijatel on varastamise korral KOHE õigus bande tegevus seisata ja bande ise Toompealt 5-ks aastaks poliitikast välistada. Kui üks selline juhtum juba esineks, siis teised lausa väriseks ja ükski sent ei läheks lällamise teed.

 2. vana 2 aastat ago
  Reply

  ERJK! – Tänased ajalehed ja meedia väljendasid kohe ERJK liikmete ja selle seltskonnaga kaasajooksjate nutulaulu selle komisjoni nn ideaalidest ja “poliitilisest erapooletusest” Järeldus.
  Koalitsioonil tuleb luua selles nii tähtsas asjas nagu erakondade rahastamise järelvalve – üle viia riikliku kontrolli alla. See vähendaks tunduvalt erakondade vahelist üksteise süüdistamist ja kahtlustamist.

  • Vaagija 2 aastat ago

   Senise ERJK iseloomustamisel “poliitilise erapooletusega” oleks soovitav need sõnad tähistada kahekordsete jutumärkidega… see on siililegi selge.

 3. Pask 2 aastat ago
  Reply

  Huvitav, kuidas Pasapartei EKRE oma nõusse meelitas? Kas Moskvast on rahalaeva oodata ja EKREiitidele sellest midagi lubatud?

 4. mnjah 2 aastat ago
  Reply

  tahan eriolukorda tagasi. Alles neli päeva möödas eriolukorra lõpetamisest ja “neljas võim” on taas lausrünnakule asunud ja nii massiivselt, et selle kõrval oli eriolukorras elamine lausa lust ja lillepidu. Ma vist pean veel õppima seda kunsti, et ei tee enam meediaportaale lahti, aga siiani pole see õnnestunud. Vahest ikka vaatad pealkirjad üle ja kohe märkad kuidas viimase nelja päeva jooksul on asjad kardinaalselt muutunud. ERJK on oma loomisest saati (kusjuures ei mäleta et selle loomise ajal oleks olnud ühiskonnas debatte) juba olemuselt vale. Kui tahetakse et mingi järelvalve organ töötaks effektiivselt ja sõltumatult, siis ei tohiks sinna kuuluda mitte ühegi erakonna esindajat. Kuidas siis ikkagi nii, et ise teeme ja ise kontrollime ja selle keda kontrollime, otsustame hääletamise teel ja selleks on loodud tagauks siis kolme lisaliikme nimetamise näol. Kaval, kas pole ja pikalt võimul olles suurepärane moodus oma konkurente kottida. Praegu on seal komisjonis ju selge opositsioonierakondade ülekaal, mis oli ka siis kui need erakonnad ise võimul olid. Nüüd on suur mure, mis saab Pettaist. Minu esimene küsimus ERJK-le on, kellega te üldse asju ajate ja kas te taustauuringuid üldse ei tee. Iga sell võib uksest kingakarbiga sisse astuda ja 10 aastatagused väidetavad´lt seni esitamata!? arved nüüd siis läbi ERJK esitada. Kui maksuamet kontrollib firmasid, siis üldjuhul ka tagasiulatuvalt 3 aastat, erandkorras ka 7 aastat. Siin me räägime 10 aastat vandest asjadest ja segasevõitu KE raamatupidamisest ja just seda asja Pettai ERJK abil ka ära kasutada soovibki. Ise on see mees juba mitmeid kohtuprotsesse kaotanud, ühest süüdistusest pääses proksiga koostööle minnes. Kokkuleppele minemine ei tee inimesest kohe prillikivi. ERJK-l aga küsimusi ei tekkinud, kõlbab kõik, peaasi et saaks ära panna. Näis kas sellest protsessist tuleb neile ka esimene kaotus. Likvideerige see ERJK, siin pole midagi arutada, nad ju ei kontrolli kõiki erakondi ja seetõttu pole nad ka sõltumatud.

 5. oleme sunnitud vabandama sic 2 aastat ago
  Reply

  Ereiitidele pole vaja mingit lubadust anda. Selle erakonna aitas võimule Savisaar, kutsudes alaliselt irvitava noore Helme oma klosetisaatesse Mõtleme veel, kus siis koos papakesega hakati ainult Helmetele omaselt valetama ja vassima. Keskerakond ja EKRE on ühe perse kaks kannikat! Nii nagu Savisaar oskas kunagi ära lollitada osa Eesti rahvast oma “rahvusliku” Rahvarindega( kus juhtrolli mängisid ikka vanad bolzevikud), nii said samaga hakkama Helmed. Alles eile seletas Mart rahvusriigist…aga “rahvuslikusele” rõhub pertei, kelle auesimeheks on tegelane, kes omal ajal seda rahvuslikust hoolega lammutas, siia massiliselt migrante kutsus ja muud sitta Eestile keeras!
  Kisakoor kukub muidugi kohe üürgama, et kuidas, meie kallis Arnold….
  teie Arnold oliEesti rahva reetur, oli okupantide käpiknukk. see on fakt!
  Vanamees, kes ennast “senjööriks” kutsub, on kõige tavalisem alaväärsuskompleksides vaevlev võimunäljas moosekant, kes selle sama”rahvusriigi” lõpuks ka maha müüb. Tuletage mu sõnu meelde, kui teid sunnitakse täitornidega mütse kandma ja tiblade perset lakkuma!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.