Valitsus toetas töötasu hüvitise meetme pikendamist juuni lõpuni

Tallinn, Stenbocki maja, 21. mai 2020 – Valitsus saavutas täna kabinetinõupidamisel põhimõttelise kokkuleppe toetada töötukassa nõukogult heakskiidu saanud ettepanekut pikendada töötasu hüvitist juuni lõpuni ja kitsendada meetme kriteeriume.

„Kriisi mõjude leevendamiseks loodud töötasu hüvitamise meede, kust tööandjatel on olnud alates märtsist võimalik taotleda toetust töötajatele tasu maksmiseks, on aidanud säilitada töökohti ja inimeste sissetulekuid ning parandanud praeguses kriisis raskustesse sattunud ettevõtete olukorda. Peame pingutama, et aidata meie tööinimestel ja ettevõtetel raskemad ajad üle elada ning panustada majanduse taastumisse,“ lausus peaminister Jüri Ratas.

„Seetõttu pidasime oluliseks jätkata meetmega kuni juuni lõpuni, et vajalik abi jätkuks veel ka suve alguses pärast eriolukorra lõppemist,“ lisas peaminister.

Sotsiaalminister Tanel Kiik sõnas, et peab oluliseks töötajate ja tööandjate toetamist ning laiaulatuslike koondamiste vältimist, kuna värbamine hiljem on keerukam ja väljaõpe kulukam. „Peame arvestama, et taotlejaid võib lisanduda ning soovime, et hüvitise taotlemise võimalus oleks eelkõige neil tööandjatel, kelle olukord on kõige raskem. Meetme pikendamiseks leppis valitsus kokku lisaks töötukassa vahenditele kuni 36 miljoni euro ulatuses eraldada vahendeid Vabariigi Valitsuse reservist,“ ütles Kiik.

Ettepaneku järgi on plaanis palgahüvitise meetme kriteeriume kitsendada: kui varem pidi olema käive langenud 30 protsenti, siis uue ettepaneku kohaselt peaks käibe langus olema vähemalt 50 protsenti. Kui varem pidi tööandja olema vähendanud töötajate töötasu või töökoormust vähemalt 30 protsenti, siis nüüd peaks olema selliseid töötajaid vähemalt pool või töökoormus peaks olema langenud vähemalt poole võrra.

Langeb ka hüvitise kõrgeim määr endiselt 1000-lt eurolt 800-le eurole. Langetada on plaanis ka hüvitise asendusmäära varemalt 70 protsendilt 50-le, mis tähendab, et kui varem võis saada töötaja hüvitist kuni 70 protsenti palgast (kuni 1000 eurot), siis nüüd võib ta saada kuni 50 protsenti palgast, kuid kõige rohkem 800 eurot. Samaks jääb tööandja omaosalus, mis ka varem oli vähemalt 150 eurot.

Juuni eest võivad koondamise ennetamiseks kavandatud meetmest töötajatele toetust taotleda ka tööandjad, kelle töötajad said hüvitist kahe kuu eest vahemikus märts kuni mai.

Samuti pikeneb aeg, mille jooksul ei saa tööandja töötajat koondada. Senise ühe kuu asemel peab tööandja tagama töökoha vähemalt järgmise kahe kuu jooksul. Vastasel korral tuleb tööandjal kogu hüvitise summa tagastada töötukassale.

Plaanis on kehtestada ka kaks lisakriteeriumit. Edaspidi saab töötasu hüvitist taotleda vaid nendele töölepingulistele  töötajatele, kelle tööleping on sõlmitud enne 1. märtsi 2020. Hüvitist saavad taotleda need ettevõtted, kellel ei olnud 12. märtsil maksuvõlga, kes on maksuvõlad taotluse esitamise hetkeks tasunud või kelle maksuvõlad on ajatatud.

Meetme pikendamise maksumus sõltub nii taotlejate ja nende töötajate arvust, saadud töötasude suurusest kui teistest teguritest jäädes vahemikku 50-70 miljonit, millest umbes pool kaetakse töötuskindlustusvahenditest ja teine pool ehk kuni 36 miljonit eurot Vabariigi Valitsuse reservi vahenditest.

2 kommentaari
 1. Valitsus 2 aastat ago
  Reply

  peaks ikka meie majandust edendama, nüüd aga ise õõnestab seda. Lõpetage see töötute abiraha ja kümned tuhanded on põllul ja mujal abitöid tegemas. Sest võlad sunnivad. Samuti saab niiviisi selgeks, milliseid kutseid ja ameteid pole üldse vaja. Praegu pole vaja näiteks MINISTREID!

 2. minge seiklema maale.Ärge olge nii krradi äpud! 2 aastat ago
  Reply

  kui töötud maale suunata ei ole see lahutamine peredest hullem kui Soomes töötades. Võivad koos peredega ja lemmikloomadega minna. Kasvõi korralikus telgis elada laudpõranda ja burzuikaga. Ka kusagil eemal, kust tuleb hommikul või õhtul tööle käia ja nähes tundes seejuures looduse ilu -vürve,lõhnu,hääli. Saab ennast liigutada, jalgrattaga sõita, läbi metsa sihti mööda kõndida. Pole vaja ehk eksootikat mujal- siis näete tõeliselt oma kodumaa ilu ja farmides loomade valu.
  Et pole mugavusi ? Küll ikka kusagil on jõgi või oja.spaa basseini asemel. Vanainimesed, kes elavad eestiaegsetes barakkides peavad siiani ämbriga vett teisele korrusele kandma et end pesta, rõivaid pesta /pesumasinat neil pole -raha ega vett ju/. Kohalik saunake liiga kallis. Inimene tahab ehk iga päev pesta. Teie, noored mehed ja naised jaksate küll vett tassida,
  Et teil on ehk hinnalised ajud – luuletaja,muusiku, kirjaniku,kunstniku,leiutaja jms.ajud. Ehk neil vanadel olid ka ,aga nad pidid kolhoosi ja tööstust ehitama. No ei takista see vabadel hetkedel teid mõtlemast ja inspirats.peale tulemast, või selest puhkamast. Ära päriselt see inspirats.ei võta te peadest. Kord linnas tuleb siis jälle peale.Ega see ajusid ära riku.
  Teised olud täiega, vahel märjaks saada vihmast ja puid lõhjuda ahjukese kütmiseks telgis, süüa iäristoitu
  koos oma loomade,laste ja naistega -ongi ehk elu seiklus, suurim mis teile üldse osaks saab.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.