Muutub erakondade rahastamise järelevalve

ERJK istung

9. juunil selgus Eesti parlamendi läbi aegade kõige populaarsem eelnõu kui Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni 10 liiget esitasid 50 000 parandusettepanekut 193 SE teiseks lugemiseks.

Tegemist oli 18. mail algatatud eelnõuga „Riigikontrolli seaduse, erakonnaseaduse ja teiste seaduste muutmise seadus (erakondade rahastamise kontrollorgan).” Algatajateks olid valitsusse kuuluvad erakonnad ja seletuskirja järgi „eelnõu väljatöötamine tulenes vajadusest tagada professionaalsem kontrolli erakondade tegevuse rahastamise üle.”

Siiani 10 aastat tegutsenud Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjon asendatakse Riigikontrolliga. Eelnõuga muudetakse Riigikontrolli seadust (RKS), erakonnaseadust (EKS), maksukorralduse seadust (MKS) ning Riigikogu kodu- ja töökorra seadust (RKKTS). Kavandatud muudatuste jõustumise hetkel pooleliolevates kohtumenetlustes asub Riigikontroll halduskohtumenetluse seadustiku mõistes üldõigusjärglasena ERJK asemel menetlusosaliseks.

Erakondade seadust järgiv rahastamine on oluline, sest loob võrdsed võimalused, sarnaselt spordis dopingu vastu võitlemisele. Praeguseks teame, et Silvergate lõppes ilma karistusteta aga suusataja Andruse uskujad nägid Mati Alaveri kriminaalkorras karistamist palju aastaid hiljem (Reformierakonnas 28.03.2001-01.03.2019). Lähiaastatel selgub, kas endine reformikas Allan Kiil vabaneb Tallinna Sadama juhatuses altkäemaksu võtmises grupi poolt ja suures ulatuses ning rahapesu süüdistusest grupi poolt suures ulatuses. Lisaks oli kuriteole kaasaaitaja.

ERJK tegevus muutus aastatega valikuliseks, kus mõne erakonna liikmetest tehti MISA rahadega seriaal, teise erakonda kuuluvaid ametnikke sunniti reklaamina kinni maksma omavalitsuse ajalehes ilmunud artiklit või välireklaami. Venekeelse telekanali saates võis olla keskerkondlik poliitik ja sotsiaaldemokraatlik ekspert. Kinnisvara on omanud ja müünud nii IRL kui Keskerakond, kuid uuriti ja karistati ainult viimast. Komisjon pidas usutavaks Tartu linna valimisliidu „Tartu Eest” reformikast esindaja Tanel Teini selgitust, et said kolm ajalehe Postimees esikülje reklaami 3000 euroga tänu läbirääkimisoskusele, kuigi hinnakirja järgne hind käibemaksuga oli 24 840 eurot (soodustus 88%).

Virgo Kruve

2 kommentaari
 1. Tüüpiline 8 kuud ago
  Reply

  lasteaiamäng – petke nagu oskate, vaatame kes vahele jääb.
  Vaja on valida elukorralduse põhimõtteid ning nii nende teostajate kui ka valijate kooskõla põhjal saaks ka ametid nimetult jagatud. Kuna tegu on nimetutega, siis puudub ka vajadus kellelegi reklaami teha ja raha petta või kerjata.
  Ja kui keegi saab siis suurema kooskõla alusel ametisse, siis väiksemgi vastutegevus viib ta poliitikast 5-ks aastaks ja 2. kord 5+5-ks aastaks jne. Nii et ametnik käiks nagu noatera peal ning täidaks kasvõi vastumeelselt rahva tahet.
  Kuid meil on eesmärgiks mitte tõde või rahva tahe, vaid bandedevaheline võitlus rahva petmise nimel. Sellepärast ka vihatakse ülilihtsat ning erapooletut nimetut elu korraldamist.

 2. Millegipärast 8 kuud ago
  Reply

  on need 8 nägu pildil kangesti kagebistide nägu.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.