Aas: Astravetsi tuumajaama ohutus vajab täiendavat hinnangut

Tuumajaam

Euroopa Komisjoni kompromissettepaneku kohaselt Valgevene Astravetsi tuumajaama üle vaidlevatele Balti riikidele peaks Euroopa tuumaohutusagentuur andma täiendava hinnangu tuumajaama ohutusele, ütles majandus- ja taristuminister Taavi Aas ERR-ile. 

Aasa sõnul kätkeb komisjoni ettepanek endas soovitust tugevdada ohutusmeetmeid, sealjuures ei ole aga välistatatud Euroopa Liidu (EL) välistest ehk kolmandatest riikidest elektri ostmine.

“Praegu on diskussioon jõudnud nii kaugele, et arutatakse selle üle, millistel tingimustel see kaubandus võiks jätkuda. Ehk et räägitakse tuumaohutusest, Astravetsi jaama ohutusest ja sellest, mis tingimustel Astravetsi jaama käivitumisel elektrikaubandus kolmandate riikidega jätkub,” ütles minister.

Majandus- ja taristuministri teatel on peamine vaidlus Leedu ja Läti vahel. Teatavasti on Leedu oma seaduste tasandil välistanud tema piiri lähedal asuva Astravetsi jaama elektri ostmise, Läti kaudu käib aga Balti riikides tarbitava elektrienergia ost Venemaa ja Valgevene ühisest tootmispiirkonnast.

“Eestil ei ole erimeelsusi, meile on enamasti kõik ettepanekud sobinud. Loomulikult on Eesti ka mõnevõrra teises olukorras kui Läti-Leedu. Aga see, kuhu see diskussioon on jõudnud – ma arvan, et see on ajas paremaks läinud, sest tuumaohutus on meie jaoks ka väga oluline,” rääkis Aas.

“Nii Leedu kui Läti pidid parandatud kompromissettepanekut arutama ja andma siis teada, et kas see võiks olla kokkuleppe koht. Loodan, et see vaidlus jõuab ükskord lõpuni,” märkis majandus- ja taristuminister ja lisas, et teisipäeval täiustati komisioni ettepanekut.

Aas kinnitas ka, et EL-i lubatud 700 miljoni euro suurune toetus Balti riikide lahtiühendamiseks Vene-Valgevene võrgust ja lülitamine Kesk-Euroopa riikide elektrisüsteemi on endiselt kindel.

“Täna me oleme kolme Balti riigiga ajanud ühtset energiakaubanduse poliitikat kolmandate riikide suhtes. Kui me ei peaks kaubale saama, siis kindlasti see olukord, kus me ühtselt käitume, muutub,” teatas Aas.

Aas avaldas siiski lootust, et mingil hetkel kokkulepe siiski saavutatakse.

BNS

3 kommentaari
 1. Aja Lugu 1 aasta ago
  Reply

  2018. aasta alguse seisuga oli maailma tuumaelektrijaamades 450 tegutsevat reaktorit.Kõige rohkem on tuumareaktoreid USAs (99), järgnevad Prantsusmaa (58), Jaapan (42) ja Venemaa (37). Kas uhiuus Astravetsi tuumajaam ikka on juba olemasolevatest ohtlikum, on omaette küsimus.Tegelikuks probleemiks on suurriikide USA ja Venemaa konkurents Euroopa energiaturul. Venemaa torugaas konkureerib 20-25% kallima USA LNG gaasiga.LNG teeb kalliks transport. Esmalt juhitakse gaas leiukohtadest sadamatesse, veeldatakse, jahutatakse, veetakse laevadega üle ookeani, et seejärel kulutada uuesti energiat vedelgaasi aurustamiseks. Leedu aga on omandanud kalli raha eest ujuva LNG terminaali…
  Tuugenite ehitust piiratakse Eestis mitte radarite pärast, nagu meile jahutakse. Probleemiks on hoopis plaanitav võrkude lahtiühendamine Venemaast.Ilma Venemaa võrkudeta ei suuda Baltikum tuuleenergia kõikumisi stabiliseerida.Järelikult, et ei tekiks pahandusi tuuleenergia tootjatega, ei lubatagi tuugeneid püstitada ja tuuleenergia jääb tootmata. Ostame puudujääva elektri sisse ja kõik on OK!

 2. ? 1 aasta ago
  Reply

  a kui vene ennast ennem lahti ühendab ???
  et tuugeneid ei tule VEEL -jumal tänat !!!
  nimigi tal tuugen = kui undamine, mis su peas sees olema hakkab. rakutasandil kui parajasti ei kuulegi.

 3. uskmatu-toomas 1 aasta ago
  Reply

  Järgmine talv pidi tulema suht külm ja kui selle meie pideva mõnitamise peale venemaa meid oma elektrivõrgust lahti ühendab ?? Argumenteeritud arutelud on alati mõtekad aga pidev ühesuunaline sõnniku loopimine ei ole arutelu.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.