Valitsus toetas Tartu Ülikooli teadlaste ettepanekut alustada Ida-Virumaal suunatud seireuuringuga

Stenbocki maja, 27. august 2020 – Valitsuskabinet toetas Tartu Ülikooli seireuuringu meeskonna ettepanekut alustada homsest Ida-Virumaal koroonaviiruse leviku ulatuse täpsemaks tuvastamiseks suuremahulise kohapealse uuringu läbiviimist.

Uuringu käigus küsitletakse ja testitakse ligikaudu 1500 maakonna elanikku. Kantar Emor alustab küsitluse läbiviimist homme.

„Eesti koroonaviirusesse nakatumise kordaja 100 000 elaniku kohta 11 on Euroopa riikidega võrreldes madalamate seas, kuid Ida-Viru maakonnas tekkinud nakkuskolded on terviseameti ja teadusnõukoja hinnangul murettekitavad. Ida-Virumaal on kahe nädalaga koroonaviiruse suhtes positiivse proovi andnud 73 inimest ja terviseametil on hetkel jälgimisel üle 400 haige lähikontaktse. Ida-Virumaal tekkinud nakkuskolded peavad olema meie teravdatud tähelepanu all, et viirus ei leviks edasi teistesse piirkondadesse,“ lausus peaminister Jüri Ratas.

„Valitsus toetab Tartu Ülikooli seireuuringu meeskonna ettepanekut alustada homsest Ida-Virumaal täiendava küsitluse ja testimisega, et tuvastada viiruse leviku täpsem ulatus piirkonnas. Olen tänulik teadlastele nende valmisoleku eest koheselt uuringu läbiviimisega alustada. Oleme saanud Tartus lokaalselt tekkinud haiguskolded hästi kontrolli alla. Jätkame tööd teistes Eesti maakondades samamoodi, jätkuvalt kehtib ka Ida-Virumaal alkoholimüügi öine piirang, mille kehtestas möödunud laupäeval politsei- ja piirivalveamet,“ lisas peaminister.

Valitsusliikmetele tutvustatud Tartu Ülikooli seireuuringu tulemuste viiendas laines, mis viidi läbi 6. augustist kuni 28. augustini, tuvastati üks koroonaviirusesse nakatunud isik. Uuringu käigus küsitleti 3172 täisealist Eesti elanikku ning testiti neist juhuvalimi alusel 2334 inimest. Teadlaste järelduste järgi oli augustikuus Eestis kuni 1800 täisealist viirusekandjat.

Uuring näitab, et viiruse laialdast levikut üldrahvastikus hetkel ei esine. Samas leiavad teadlased, et arvestades Ida-Virumaal esinevate nakkuskollete jätkuvat aktiivsust, ei saa välistada, et seal on nakkus levinud üldrahvastikku. Selle täpsemaks tuvastamiseks on vajalik suuremamahuline lokaalne uuring.

Seireuuringu juht, Tartu Ülikooli professor Ruth Kalda selgitas, et peamiselt augusti keskpaigas toimunud testimise tulemuste põhjal võib öelda, et terviseamet sai lokaalselt tekkinud haiguskolded hästi kontrolli alla, seda eeskätt Tartus. „Oma osa on kindlasti ka sellel, et enamus nakatunud püsisid isolatsioonis ja aitasid terviseametil välja selgitada lähikontaktseid. Tartu näitel tuleb tunnustada ka ööklubisid, kes ajutiselt enda ukse sulgesid. Sellise koostööga saame ka edaspidi tekkivate kollete puhul hoida ära viiruse laiema leviku,“ ütles ta.

„Kuna augusti lõpus on Ida-Virumaal kasvanud nakatunute arv, tegime täna valitsusele ettepaneku viia selles piirkonnas läbi kiire suuremahuline seireuuring. Valitsusliikmete nõusolekul alustab AS Emor juba homme juhuvalimi alusel Ida-Virumaa elanikele helistamist. Meie eesmärk on nädala jooksul intervjueerida ja testida umbes 1500 inimest ehk 1% maakonna elanikest, et selgitada välja, kuivõrd on viirus kolletest levinud väljapoole Virumaa elanike hulka. Selle järgi saab paremini planeerida ka piirkondlikke levikut tõkestavaid meetmeid,“ kommenteeris Kalda.

Kalda rõhutas, et uuringus osalemine on vabatahtlik, kuid pani kõigile Ida-Virumaa elanikele südamele, et küsitlusele vastamise ja testimas käimisega saab igaüks aidata kaasa viiruse tegeliku leviku välja selgitamisele. „Endiselt on kõigil elanikel oluline meeles pidada, et ka kergete haigusnähtudega tuleb püsida kodus ja pöörduda testimisele saatekirja saamiseks perearsti poole või nädalavahetusel perearsti nõuandetelefonile,“ lisas ta.

Kokku on alates kevadest viie seireuuringu laine jooksul küsitletud 16 557 täisealist elanikku ning neist juhuvalimi alusel testitud 12 848 inimest. Testimisel on tuvastatud kokku 15 koroonaviiruse suhtes positiivset proovi.

Järgmine uuringulaine on planeeritud toimuma alates 21. septembrist pärast koolitöö algust. „Üle-eestiliselt oleks mõistlik viiruse levimust jälgida taas septembrikuu teises pooles, et näha, kuidas on haigestumust mõjutanud koolide avamine,“ põhjendas Kalda.

Uuringu läbiviimisega on seotud 17 Tartu Ülikooli teadlast ning selle peamised partnerid on AS Kantar-Emor, OÜ Medicum Eriarstiabi ja SYNLAB Eesti OÜ.

Koroonaviiruse levimuse uuringust leiab täpsema info Tartu Ülikooli veebilehelt: https://www.ut.ee/et/teadus/koroonaviiruse-levimuse-uuring

Lisainfo:
Ruth Kalda, Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhataja, peremeditsiini professor, 58383863, ruth.kalda[at]ut[dot]ee

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.