Sotsiaalkomisjon lükkas tagasi 5G-teemalise pöördumise

Foto: MKM

Riigikogu sotsiaalkomisjon otsustas jätta sisulise aruteluta ja tagasi lükata kollektiivse pöördumise „Seisame elu eest: nõuame 5G ohutute piirnormide kehtestamist ja pikaajalisi uuringuid tehnoloogiaärist sõltumatutelt teadlastelt“.

Sotsiaalkomisjonil oli juba juunikuus võimalus aprillis esitatud pöördumine tagasi lükata, sest see on sisult kokkulangev pöördumisega, mille menetlemisest on möödas vähem kui kaks aastat. Siiski otsustati teema sügiseni töös hoida, et olukorrast paremat ülevaadet saada.

Sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder tõdes, et pöördumine on sarnane juba eelmisel aastal käsitletud pöördumisega, mis samuti tagasi lükati. „Meile teadaolevalt ei ole viimastel kuudel valdkonnas muudatusi olnud, samuti ei tooda pöördumises esile uusi fakte, mis peaks meid panema meelt muutma. Meile teadaolevalt ei ole 5G kasutuselevõtus ühtegi ohtu, mis võiks inimestele ja keskkonnale praegu kasutusel olevatest tehnoloogiatest ohtlikum olla,“ rääkis ta.

Mölder lisas, et kuigi komisjon otsustas pöördumise jätta sisulise aruteluta, tegeletakse eelmisest samasisuliselt pöördumisest lähtuvalt 5G küsimusega edasi. „Oleme sel teemal suhelnud ja suhtleme jätkuvalt nii Majandus-ja Kommunikatsiooniministeeriumi kui ka Terviseametiga.“

Ka sotsiaalkomisjoni liige Hele Everaus sõnas, et kuigi pöördumine lükati tagasi, on teema siiski komisjonile oluline ja valdkonna arengul hoitakse silm peal. „Sotsiaalministri kinnitusel otsitakse koos Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumiga võimalusi, et rahastada 5G ja mitteioniseeriva kiirguse tervisemõjude uuringu tellimist Eesti teadlaskonnalt, mille eesmärk muu hulgas on üle vaadata kehtivad elukeskkonna mitteioniseeriva kiirguse piirväärtused,“ ütles Everaus.

Pöördumise esitajate hinnangul saab 5G tehnoloogiat käsitleda ründena inimeste vaimse ja füüsilise tervise vastu. Nad nõudsid oma pöördumisega muu hulgas, et keskkonda ja inimesi kaitstaks tehislike kiirgusallikate mõju eest. Samuti soovisid nad, et määrataks uued ja ohutud maksimaalse koguekspositsiooni standardid kogu juhtmevabale sidele Eestis ning et karmistataks piirnorme ja reguleerivaid standardeid. Pöördumisega sooviti lisaks, et võetaks vastu viivitamatud meetmed, et peatada 5G levik Eestis, kuni on teaduslikult tõestatud, et see on täielikult ohutu.

7 kommentaari
 1. Kipun 2 aastat ago
  Reply

  samale seisukohale jääma. Sest igasugu kiiritusi leidub meil pidevalt ka looduses ning seni pole ei 2G, 3G, 4G ega 5G juurutamisega mingeid massimõrvu täheldatud. Et inimkond muutub nõrgemaks ja mandub, toimub hoopis teistel põhjustel – liikumatus, vale söök/söömine, eluviis, väärakused jmt.

  • Almar Glustsenko 2 aastat ago

   … see on selle 1980-tel vanalinna plankudel olnud kirja “haiguste ravi, kontrollitud” moodsam ja pandeemialikum t6lgendus? Mitte allikaotsimis- ja analuusiv6imetu vaarakus?

 2. Almar Glustsenko 2 aastat ago
  Reply

  RSR-iga eesostas olev Valitsus positsioneerib end kuuldavasti rahvuslikuna.

  Kas me v6ime seda uskuda peale niisuguse artiklite niisuguses jarelduses Kesknadalas avaldamist?

  Everaus on orav. Oravla on selgelt globaal-juutla erakond. Covid-pandeemia on olnud ilmselgelt seni vaheefektiivne nutuvabamuuri katse 7 000 000 000 maa pealt nende eest ara puhkida. Aga Valitsus ja Riigikogu ei vasi uritamast teha seda vahemasti siinse 900 000 ugriga, nagu naitavad meid enesetapule 6hutavad v66rpanganduse

  (sh Austrias pesitseva L6hmuse ja M.W.Vooli endale juut-pandeem-monopoliseerida uritanud inter-LGBT-laulupeo korraldaja, Indrek Kasela matrjoshka, Temnikovaga LHV , mis on riiklikus covid-laenus etendamas v66roligarhidele eestis majanduse erastamises EKomisjoni indulgentsiga riigiabistatu rolli)

  lausreklaamid, maskis laulja sarja jatkamine, LGBT-statud Oscarile nomineeritavad filmid homode poolt ja Jaak Madissoniga ning Ringvaate umbkeelse valgustaja “Surnumatja”, rahvuslaste ahastusse viimiseks, noortele suunatud rahvusetud ajupesuraadiod, Turgi seriaalid jne jne, mille vastu v6itlemises ei naita Valitsus ega Riigikogu erakonnad ulesse mitte k6igevahematki tegelikku aktiivsust, seega saab selle rahvustaputaristu ulalpidamise soosimise eest selgelt suurt pappi.

  Maletatavsti juba aasta tagasi, 21.09.2019 oli vene Lastevanemate Liidu liikmeid mind aktiivselt politseiga ara ajada uritamas Stenbocki eest, kui laksin sinna “vale plakatiga”, sest nad v6itlesid k6igest hingest 5G vastu.

  K6ik raadiolained on sisult biorelv. Kui sead moblalevi Brasiilia vihmametsa ules, siis (Everaus mingu m66tma) olen kindel, et v6id tsivilisatsiooniga seni kokkupuutumata p6liselanikel paari nadala parast margata vahi sumptomeid.

  P6hja-Ameerika p6hjaosas on juba ammu uleval v6imsa energiaga kiiritusjaam, mida kasutatakse aktiivselt katastroofide modelleerimiseks ja miks mitte ka biorelvana, lisaks Euroopa osakeste p6rguti, millest on ajakirjandus viimasel ajal vait kui sukk.

  Olles Molderiga raakinud, tundub ta, oma analuusiv6ime ja erakonnalojaalsuse vahekorralt, ilmselt enne Tallinna Linnaosavanemaks ja parismaalaste Lindanisast imetud Domineerimispeale suundumist, Lihulas nii Leegionari malestusmargi alla kui ka Ansipi/Partsi marulipolitsei ordu alla jaanuna.

 3. Üks 2 aastat ago
  Reply

  laseb luulu lendu ja teised võtavad seda kui vääramatut tõde.

 4. kuda te vastu tohite akata? 2 aastat ago
  Reply

  USA vist keelas 5 MG,,,

  • Jänkid 2 aastat ago

   keelavad kõik, mis ei allu neile või lõhub nende ainuvõimu mingis valdkonnas maailmas. Ainus, millele nad vastu ei saa, on massihävitusrelvad, mis on välja nuputatud väljaspool USA haldust. Sest see on toores jõud, millele mõistuse ja altkäemaksudega vastu ei saa.

 5. to jänkid 2 aastat ago
  Reply

  MG5 on siis ikka massihävitusrelv… see aeglane…

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.