Tallinn kinkis Narvale ja Pärnule humoorikad koniprügikastid

Narvale sügispealinna tiitli üleandmise tseremoonial Eesti pealinna esindanud abilinnapea Vadim Belobrovtsev kinkis suvepealinna tiitli loovutanud Pärnule ja sügispealinnale Narvale Euroopa roheliseks pealinnaks pürgiva Tallinna kingituse – Ballot Bin koniprügikastid.

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul kingib Tallinn spetsiaalselt suitsukonidele mõeldud prügikaste oma headele sõpradele Eestis ja maailma eri paigus, et teadvustada inimestele, millist ohtu suitsukoni keskkonnale kujutab. „Sigaretikonid on rahvusvaheliste uuringute järgi üks suuremaid keskkonnareostajaid ning üksainus suitsukoni võib mürgitada kuni tuhat liitrit vett. On hädavajalik, et muutuksid inimeste käitumisharjumused ja suureneks ennetustöö,“ rääkis Belobrovtsev. „Tallinn algatas suvel kampaania „Koni koht on prügikastis“, millega loodame vähendada esmalt linnatänavatele ja sealt sadeveerestide kaudu Läänemerre jõudvate konide hulka. Kutsume üles igaüht hoolima keskkonna puhtusest ja viima prügi, sealhulgas sigaretikonid sinna, kus on selle õige koht – prügikast.“

Ballot Binid on humoorikad prügikastid, mille idee on alguse saanud Suurbritanniast. Nende eesmärgiks on juhtida inimesi viskama konisid selleks ette nähtud kohta. Tegemist on koniprügikastiga, mille abil saab esitada erinevaid küsimusi, millele inimesed saavad vastata oma koni prügikasti poetades. Olukorras, kus 50 protsenti Läänemere plastprügist moodustavad sigaretikonid ning 80 protsenti neist jõuab merre maismaalt, on Ballot Binid probleemile tähelepanu juhtimiseks väga vajalikud. Teiste linnade kogemus on näidanud, et nende kasutuselevõtt on vähendanud konireostust olenevalt asukohast 50-80 protsenti. Ballot Bini koniprügikaste leiab täna näiteks Berliinist, Kopenhaagenist, Viinist, Dublinist ja Bratislavast.

Tallinna linnaruumi paigaldatakse pilootprogrammi raames spetsiaalselt suitsukonidele mõeldud prügikaste kokku üheksa, praegu leiab neid näiteks Tallinna linnavalitsuse maja eest ning Meloni keskuse ülekäigu juurest Tammsaare pargi poolses servas. Ballot Bini on Tallinn kinkinud veel ka Helsingile Soomes ja Gdanskile Poolas.

Tallinna kui 2022. aasta Euroopa Rohelise Pealinna finalisti programmi üheks põhialuseks on mere prügiprobleemile tähelepanu osutamine. Koostööpartneritega nii era- kui kolmandast sektorist on konireostusega võitlemine võetud teravalt fookusesse, seda nii 15-minuti konikorje kui sadeveekaevude markeerimisega „Meri algab siit“ projektis.

3 kommentaari
 1. Taas 1 aasta ago
  Reply

  lahendatud tagurpidi. Lihtsalt peaks olema erilised tasulised suitsetamiskohad nagu ootame bussigi kindlas kohas. Suitsetaja ostab pileti, mis ei peagi olema kallis, sest nagunii maksustab valitsus teda sigarettide kaudu, ning teistest/mittesuitsupahvijatest eraldatuna las tõmbab raisk palju tahab. Kui aga vabas looduses selline rott vahele jääb, siis raske trahv kaela. Kes vastu hakkab, saab tina. Ning peab maksma kohe, muidu 2-ks ööpäevaks suitsuta kongi. Järgmine kord 2+2 ööpäevaks jne. Varsti on kutt kombu ning suitsetab ainult kindlas kohas pileti eest. Või kodus, sest see on tõesti karistuse alt väljas. Vähemalt seni.
  Nii et konikastide asemel vajame hoopis rohepolitseid!

  • Almar Glustsenko 1 aasta ago

   Tookohtadega on raskusi, samas Valitsus ju raiskab juba suitsetavatele neegritele siin raha,
   Tee ise see rohepolitsei, selle heaks pole patt misiganes toetust kusida.
   Ainult, et tina asemel harklinguga relvastatud, sest tina on murgine ja vaga saastav, eriti loodusesse sattununa.

 2. Almar Glustsenko 1 aasta ago
  Reply

  Te, umbkeelsed tolvanid ja oma;tpoolt v66rsile poliitvarastatud me rahaga anastajaid sisseostvad anastajad, nahtavasti ei ole rahul sellega, et Edgar on oma populaarsuse tuules teid meie leiba sooma toonud. Umbkeelsed kastid eestlaste linnas ei ole huumor, vaid on nakku sulitamine.

  Kinkige need Londonile v6i ostke oma palga eest valja.

  Esmalt muidugi peame me toppima keeleinspektsioonil ilmselt nina niisugusse konikasti.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.