Valitsus eraldas koroonaviiruse leviku seireks 880 000 eurot

Stenbocki maja, 3. november 2020 – Valitsus otsustas tänasel istungil eraldada haridus- ja teadusministeeriumile reservist 880 000 eurot COVID-19 seireuuringu jätkamiseks 2020. aasta novembris ja detsembris. Tartu Ülikooli läbiviidava seireuuringu eesmärk on jälgida, milline on koroonaviiruse tegelik levik ja epideemia kulg Eestis.

Peaminister Jüri Ratase sõnul on praeguses olukorras riigil vaja otsuste tegemiseks teaduspõhist informatsiooni. „Selleks, et hoida viiruse levikut kontrolli all, on meil vaja teadlaste poolt pidevat sisendit epidemioloogilisest olukorrast. Nii saame riigina reageerida operatiivselt ja paindlikult ning hoida ära ülemäärast piirangutest tulenevat koormust meie inimestele ja ettevõtetele. Seireuuring annab väärtuslikku sisendit, mille põhjal saab valitsus kavandada edasisi tegevusi,“ lausus Ratas.

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps tunnustas teadlaste senist tööd. „Eestil on läinud viiruse leviku tõkestamisel seni hästi ja selles on olnud oluline osa meie teadlastel. Valitsus on rahastanud eriolukorra ajal ja selle järgselt mitut suuremahulist teadusuuringut koroonaviiruse täiendavaks uurimiseks,“ sõnas Reps.

Seireuuring viiakse läbi täisealise elanikkonna seas juhuvalimi alusel, mistõttu saab selle abil tuvastada ka haigustunnusteta nakkusjuhtumite leviku ulatust. Uuritakse ka inimeste riskikäitumist ja selle muutusi. Septembri alguses avastati näiteks tänu seireuuringule viiruse varjatud levik Ida-Virumaal ja veidi hiljem üleriigiliselt. Tänu seireuuringutele avastati levik puhangu algfaasis.

Tartu Ülikooli teadlased on läbi viinud kaheksast uuringulainest koosneva läbilõikeuuringu koroonaviiruse tegeliku leviku ja epideemia kulgemise tuvastamiseks. Juhuvalimi alusel on küsitletud ja testitud üle Eesti ligi 21 000 inimest. Kuus lainet olid üle-eestilised ning kaks viidi läbi piirkondlikult Ida-Virumaal ning Tallinnas ja Harjumaal.

Eraldatud summa on mõeldud nelja seirelaine läbiviimiseks tänavu novembris ja detsembris. Uuringumeeskond on iga uuringulaine järel esitanud valitsusele vahekokkuvõtted, mis on aluseks meetmete tulemuslikkuse hindamiseks ja vajadusel muutmiseks.

Uuringu tulemusi kasutab teadusnõukoda olukorra hindamiseks ning valitsuse nõustamiseks meetmete kavandamisel ja leevendamisel. Uuringu tulemusi jagatakse ka terviseametiga.

Uuringus osalemine on vabatahtlik, valimisse sattunud inimestel on igal ajahetkel õigus keelduda küsitlusele vastamisest või testimisest.

Lisaks COVID levimuse seireuuringule jätkub ka reovee seire, mille abil saab tuvastada viiruse varjatud levikut ning teha seda võimalikult varakult ja täpselt. Kui mõnes piirkonnas tuvastatakse reovee seire käigus võimalik viiruse levik, suurendatakse nende piirkondade osakaalu populatsioonipõhise seire üldvalimis.

Loe seireuuringust lähemalt: https://www.ut.ee/et/teadus/koroonaviiruse-levimuse-uuring-covid-19-aktiivne-seire

3 kommentaari
 1. Vapustavalt 1 aasta ago
  Reply

  jabur rahva raha kantimine. Milleks tuhnida, kuidas satikas on levinud või levitatud, vaja on piir panna kinni ja kolded sisse piirata. Kõik nakatunud eraldada valve alla. Kuu ajaga on satikas ajalugu. Mida annab meile aga see kurat teab kui kaua kestev uurimine 0,88 miljoni eest? Jahupead on jahupead!

 2. Nojah 1 aasta ago
  Reply

  Sisepoliitikas läheb raha õigesse kohta meie inimeste heaks. Kuhu läks aga raha Ansipi valitsuse ajal pole teada sest vaesus aina kasva. meditsiinile, haridusele ja põllumajandusele raha ei eraldatud. Praegu ma arvan et Reformi tagatuppa koroona ei pääse sest sealt tuleb vastu riigi sisene pandeemia valesüüdistuste välamõtlemise tõttu mis rikub inimeste tervist ja segab nende tööd. Siin raha eraldamine ei aita Mida kõike ei tehta et võimule saada ilma töötulemusteta.

 3. misasja seirad 1 aasta ago
  Reply

  Võin seda teile ilma seiramata öelda. Viirus on sees ja laiali igal pool ja sööb ennast järjest rohkem sisse, muteerub ja kasvatab ja siis ülskord plahvatab nakatumine sellise jõuga, et seisavad meilgi nagu ameerikamaal
  laibaautod kirstudega /korduvkasutatavate/tänavanurkadel öösiti.
  Aga lasti ta sisse ja lasti paljuneda -et vanainimeste haigus -,mis neist -oot oot! küll näitab teist nägu ka.
  Ja ei kahetse mA teid siis.
  Alati aint seiratakse, Takistada ja lõpetada tuleb ta., mitte järel käia ja seirata.
  See nagu metsatulekahjude ajal, lennukid muudkui seiravad ja kaardistavad tule levikut, selmet seda kustutada.
  Kohe ja täiega. Seirelennukite vahelt leitud siis üksik lennukike, mis suure ämbriga vett kannab ja metsa kallab.
  Nagu sest kasu ooks. Ei ole lollusel piire, mida Einstein inimeste puhul pidas suuremaks kosmose lõpmatusest.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.