President libedal referendumijääl

Kersti Kaljulaid

Šveitsi lumistelt suusanõlvadelt alla kodumaale maandunud president Kersti Kaljulaid sattus siinmail kohe libedale jääle. Haaratud lennukatest ideedest kandideerimisel maailma rikaste klubi OECD etteotsa, ei lepi ta kodumaal mõned kuud enne ametiaja täitumist muuga, kui haarata enda valimata jäämisel kaasa talle ebasobivaks muutunud Riigikogu ja koos sellega ka valitsus. Muul teel, kui rahvahääletuse „ei“ tulemusena see aga ametis oleval presidendil mitte kuidagi ei õnnestu.

President Kaljulaid kutsus parlamendierakondade esindajad neil päevil enda juurde Kadriorgu, et teha ettepanek siduda abieluteemaline rahvahääletus Riigikogu usaldushääletusega. See tähendab, et rahvahääletuse „ei“ tulemus tähendaks Riigikogu laialiminekut ja erakorraliste valimiste korraldamist. Valitsusliidu osapooled on presidendi niisuguse poliitilise manöövri otsustavalt kõrvale lükanud.

Peaminister Jüri Ratas peab presidendi sammu arusaamatuks. „Mida ta antud initsiatiiviga taotleb? Kas see on vähemusi, abielu või mingit muud küsimust puudutava seaduseelnõu rahvahääletusele panek? Sellega astub president igatahes jõulise sammu päevapoliitikasse.“ Peaminister selgitab ka, et igal presidendi avaldusel on arvestatav kaal, mistõttu oleks aus inimestele selgelt välja öelda, millist seaduseelnõu ta rahvahääletusele panna soovib.

Ei paista presidendi niisugustest tõmblustest raskel koroonaajal välja muud kui tema soov suure pauguga oma ametist lahkuda. Piike valitsuse ja parlamendienamusega on ta murdnud kogu oma ametis oleku aja ning nüüd peab ta OECD kampaania ja skandaalse koroonaaegse mäesuusatamise reisi kinni mätsima mingi maisema asjaga.

Kunagi tegi president Lennart Meri mõned päevad enne oma ametist lahkumist Riigikogu ees auväärse žesti ja esitas seaduseelnõu põhiseaduse täiendamiseks presidendi otsevalimiste korraldamiseks. See on ka ainuke pädevus, mis Eestis presidendil on seadusloome ja põhiseaduse muutmise piires. Kaljulaidi ettepanek oma referendumite ja valimiste korraldamiseks libiseb sellest piirist aga kaugelt üle ning kuulub pigem soovmõtlemise valdkonda. President on sattunud väga libedale jääle.

Kesknädal

5 kommentaari
 1. VihaKersti 11 kuud ago
  Reply

  lällab seetõttu, et ta teab, et ta on majanduslikult teiste arvel kindlustatud ning võib endale midagi kaotamata lubada rohkem kui lihtsurelikud.

 2. Mulle olid ametisse astumisel 11 kuud ago
  Reply

  meeldivad President Kersti kui ka Kaja kallas.
  Panin oma käega seinale Kersti suure pidi ja olin rõõmus. Nüüd vaadates tema pilti ja Kallase Kaja pilte tunnen vastikust. Austust ei ole.
  Meil ei ole endil õigust valida presidenti. Nii sattusid kaks suli, Ilves ja Kaljulaid, meid esindama. Võta üks ja viska teist.

 3. Oh 11 kuud ago
  Reply

  President teeb koostööd Reformierakonnaga. Juba teine president kes kuulub neile. Reformierakinna kuriteod on koletud. Nad määrivad kaela tublidele inimestele igasuguseid süüdistusi karistamatult. Oma alatute tegudega saidki oma tahtmise. Presidendi poolt oli inetu pakkuda peaministri kohta K.Kallasele kes on süüdi paljude alatute tegeude kaasteadjana.See süüdistus mis tagandas meie tubli valitsuse oli tobe väljamõeldi Süüdlasena nimetati ka Tallinna linnapead. Eks Tallinn on tahetud pidevalt üle võtta selleks isegi tehti kord tapatalgud E.Savisaarele.Reformierakonnas on kuritegelik organisatsioon kes mõtleb välja igasuguseid valesid ja laimu et ennast võimule upitada. Annaks Jumal et nad ei saaks nii palju hääli et moodustada valitsus–see on ainuke lootus sest veel ühte reformistlikku valitsust meie riik välja ei kannataks.

 4. Eve 11 kuud ago
  Reply

  Selle asemel et reformierakondlased saaksid karistada oma alatute tegude ja laimu eest pakutakse neile valitsuse moodustamist. Elu hakkas selle valitsuse ajal paremaks minema, parandati ära need tohutud vead mida tegid Ansipi ja Rõivase valitsused kus vaesus aina kasvas, ravisaamise võimalus kohapeal kaotati ära, raha ei eraldatud põllumajandusele, haridusele egg meditsiinile, see eest sai mõned miljonid Ukraina, majandus seiskus, valetati ja vassiti jne.Ainuke lootus on et nad ei saaks nii palju hääli et valitsust moodustada. Sotsid õrge hääletage reformierakondlaste poolt, ärge kuulake presidendi poolvenda kes ajab jama suust välja. President on ebaõiglane esitades peaministriks K.Kallase kes ei sobi õldse sellele ametikohale.

 5. Soo 11 kuud ago
  Reply

  Ei tea kas endine äge kommunist ja meie elu vaesusesse tõukaja Ansip saab presidendiks, mitte mingite eriliste oskustega ja iga hinna eest peaministriks püüdlev k.Kallas saabki selleks-. Ehk imelikuks läinud R.Kaljulaid tahab saada pealinna meeriks. Kuidas nad ka rollid ei jaotaõige see pole. Keskerakondlik valitsu on ainuke mida meile vaja on et elu paremaks läheks.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.