PEAMINISTRI TAGASIVAADE

Foto: Keskerakond

Neljapäeval pidas ametis olev valitsus oma viimase istungi. Peaminister Jüri Ratas tegi lühikokkuvõtte senisest 1522 päevast valitsusjuhina. Parima hinnangu tehtule ja algatatule annab aeg – nii mõnegi otsuse mõju on alles avaldumas. Esile väärivad tõstmist järgmised saavutused: 

Eestimaalaste toimetuleku parandamiseks viisime ellu ulatusliku tulumaksu reformi, mis vähendas palgavaesust ja suurendas madalapalgaliste sissetulekuid. Samuti töötasime välja üksi elava pensionäri toetuse, võtsime vastu mitu erakorralist pensionitõusu, suurendasime märkimisväärselt toetusi lastega peredele ning mitmekordistasime toetusi puudega lastele.

Hariduse väärtustamiseks oleme tõstnud teadus- ja arendustegevuse rahastuse 1%-ni meie sisemajanduse kogutoodangust ning Eesti õpetajate keskmist palka OECD riikide seas ühes kiiremas tempos. Erilise tähelepanu pöörasime riigigümnaasiumite võrgustikule. Eesti haridussüsteemi on hinnatud maailma paremikku kuuluvaks.

Inimkeskse majanduse arendamiseks käivitasime maakondliku tasuta ühistranspordi, neljarajaliste maanteede ehituse kolmel põhisuunal, kruusateede tolmuvabaks muutmise programmi, laevade Eesti lipu alla viimise, raudteede arendamise, uute energiatehnoloogiate kasutuselevõtu. Samuti vaatasime üle töötute toetamise süsteemi.

Kestliku elukeskkonna tagamiseks oleme panustanud esmatasandi arstiabi kättesaadavusse ja tervishoiu arengusse, aidanud kaasa spordi arengule ja kultuuri püsimisele, taganud riigikaitsele kulud üle 2% SKP-st, arendanud kriisideks valmisolekut, seadnud kliimaneutraalsuse eesmärgi.

Riigijuhtimise parandamiseks oleme tugevdanud kohalike omavalitsuste finantsautonoomiat, viinud ellu riigireformi, tõstnud politseinike, päästjate, kultuuri- ja sotsiaaltöötajate ning tervishoiutöötajate palkasid, toetanud arengut pealinnast kaugemates piirkondades.

Eesti rahvusvahelise positsiooni tugevdamiseks viisime edukalt läbi Eesti esimese eesistumise Euroopa Liidu Nõukogus, algatasime Euroopa Liidu digitippkohtumised Tallinnas ja Kolme Mere initsiatiivi, kanname ÜRO Julgeolekunõukogu valitud liikme vastutusrikast rolli.

8 kommentaari
 1. Eve 1 kuu ago
  Reply

  sisepoliitikas on tõepoolest palju ära tehtud. See pole kerge olnud sest Ansipi ja Rõivase valitsemise ajal vaesus aina kasvas, võeti vastu üks vale otsus teise järgi valitses ebaõiglus. Ei lugenud EL-us olemine sest kõik sõltub ikka valitsusest.J’ Arvan et see oli järjekordne korruptsioonistsenaarium mille tõttu pidi valitsus laiali minema. See süüdistus on reformierakondlaste lemmik ja seda on tunda saanud paljud tublid ja ausad inimesed. Aga mis loevad teiste kannatused võimu nimel. Ratas polnud ju viimase korruptsiooniskandaaliga üldse seotud ja poleks pidanud valitsusliitu laiali ajama. Ega see küll poleks peatanud reformierakondlaste edaspidist tegevust võimu saavutamisel ja peavoolumeedia on abiks. Ainult Ratase välispoliitika ei meeldi mulle üldse. Vastik on vaadata kuidas sekkutakse teiste riikide siseasjadesse kui omal maal on nii palju ebaõigust.

  • Aeg annab arutust 1 kuu ago

   Ei püsi see keskerakond ka selles liidus.
   Reetis EKRE ja nüüd algab vastulahing kuni Kesikud keelatakse ära kui korruptandid.
   Siis alles algab õige konservatiivne valitsemine.

  • Nii arvas tuntud poliitik 1 kuu ago

   Muide, ma arvan, et Keskerakond tuleb hävitada!
   Ja selle nimel hakaku oravad ja sotsid ja Eesti 200 ja rohelised ja kõik need, kes seegi kord mingi uue valimisliidu või lausa erakonna kokku kavatsevad klopsida, vudinal EKREga koostööd otsima. Tallinnas.

 2. Jah 1 kuu ago
  Reply

  Aga ponud vaja ühineda reformierakonnaga, EKRE on paju parem. Reformierakondlased on nii palju keskerakondlasi laimanud ja valesüüdistusi vorpinud et minu meelest on nendega liit võimatu ja parem oleks kui reskerakond oleks jäänud positsiooni ja loonud uue liidu ainult mitte reformierakondlastega.

 3. Soo 1 kuu ago
  Reply

  Põhjust laialiminekuks polnud ja peaminister oleks pidanud ekrelasi kaitsma. Seemis tehti sisepoliitikas oli väga hea aga peaminister välispoliitikas toppis oma nina teise riikide siseasjadesse ja see oli arusaamatu ja ebaõige tegevus. Valitsuses olles ekrelased ei valetanud vaid tegutsesi õiglaselt. Mina olen olnud alati Keskerakonna pooldaja ja ei mõista kuidas võib koos reformierakondlastega töötada kes on pidevalt keskerakondlasi süüdistanud ja ise süüst vabad olnud.

 4. Kena 1 kuu ago
  Reply

  ülestunnistus:
  1% teadlastele;
  2% nende teadlaste saavutuste hävitamiseks.

 5. Triin 1 kuu ago
  Reply

  Jüri Ratas ei käitunud riigimehena vaid pesuehtsa politikaanina. Riigile ja rahvale oleks igati parem olnud senise valitsuse jätkamine, aga ALDE käsud ja EL, i nn. “väärtused” olid tähtsamad kui omaenda rahva heaolu. Kahju, et hr. Ratas oli kõige tavalisem ettur. Korruptsiooniajastus oli samuti paika pandud, et takistada rahvahääletuse läbiviimist.Koostöö jõuorganitega näitab diktatuuri mitte demokraatiat. Kehtima peaks ju võimude lahusus. Oravad ei liigutanud kulmugi, kui samuti korruptsioonisüüdistuse said. Ansip istus rahumeeli edasi peaministritoolil ja Michal edasi RK.s. Inetu ja vääritu tegu Rataselt, mis hävitas usalduse, mis tema vastu oli tekkinud. Hävitati ka usk, et midagigi hakkab muutuma paremuse poole, hävitati usk tulevikku, hävitati lootus, et jääme eestlastena oma maale alles.

 6. mnjah 1 kuu ago
  Reply

  Küll on palju kibestunud inimesi viimasel nädalal erinevates kommentaariumites ja FB-s, enamasti on nad EKRE valijad ja räägivad seda mida neile pühapäeviti öeldakse TRE raadios. Ei saa siin riigis ka edaspidi olema valitsusi mis püsiks terve tsükli 4 aastat kuna meil on valimised iga 2 aasta tagant ja see neid valitsusi lõhubki. Ei süüdista Ratast mittemilleski, minu arvates siiani üks parimaid Peaministreid, kelle valitsemise tegid keeruliseks nii oposistsiooni kukkunud väga võimukad kaks erakonda ja kahjuks tegi valitsemise veelgi keerulisemaks ka üks koalitsioonipartner, kes tegi terve selle 1 a 10k jooksul jätkuvalt valimiskampaaniat edasi, sest kartis oma valijate pärast. Kartis et neid ei mõisteta, kardeti soinistumist ja seeläbi toimus pidevalt midagi, mis võinuks olemata olla. Siiani arusaamatu, miks KE ja Isamaa ei nõudnud EKRE-lt selle jama lõpetamist.(TRE saade)
  Et nüüd KE haaras ise initsiatiivi ja asus RE-ga valitsust moodustama, siis kahtlemata on see osadele KE valijatele päris mõru pill alla neelata ja tekitab segadust. Üheltpoolt, kui sa jääd oposistiooni EKRE-ga võiks ju järgmistel valimistel loota koos võimule saada, aga kas KE ikka tahaks hakata EV-d EL-st välja viima, liikuma aina suletuma ühiskonna mudeli poole, jne, jne. Nagu poliitikud tavatsevad öelda, et arvutamine käib 101 piires ja ega siin variante ju väga ei olegi. Ise oleks tahtnud näha kolmikliitu kuhu oleks kuulunud siis peale RE, KE ka Seederi juhtivav Isamaa. Aga nii see ei läinud. Eks aeg näitab, mis saama hakkab. Ise väga ei usu et RE oma olemuselt muutunud on ja palju sõltub ka milline see järgmine valitsuskabinet(konkreetsed persoonid) välja nägema hakkab. Kui Seeder peaks kaotama oma positsiooni Isamaas ja Ratas oma positsiooni poliitikas, siis üht tean küll kindlalt et EV on kaotanud kaks väga sirgeseljalist poliitikut, keda see ühiskond tegelikult väga vajab. Loodan et kumbki neist ei kao areenilt. Mulle meeldis tänane Isamaa rohkem kui varsemad, aga ka siin ei tea ma veel kaugeltki kõike ja pole välistatud ka see variant, et Isamaa plaanis selle valitsuse põhja lasta natuke hiljem(märtsis) ja need eelmise nädala sündmused olid vaid eelkäik, et ellimineerida võimalus RE ja KE koalitsiooni tekkeks. Ootame vaatame, mida siis EKRE-l oma valijatele järgnevatel nädalatel öelda on, praegu nad keskenduvad küll ainult KE valijate ülevõtmisele, millele avapaugu andis juba Mart Helme DW-le antud intervjuuga. Mis seal siis ikka, mõistust ja tarkust KE-le mitte lasta oravatel ennast auku lükata ja teisalt pilk ka seljataga hoida, sest seekord on tegu ikka väga osavate manipulaatoriga, kes teie valijaid noolivad. Üks neist on ka E200, keda peaks kõige rohkem kartma. Reinaas tegi eile Vikerraadios mulle selgeks, et neid ei tohi mitte mingil juhul valida, vaat siis alles tõeliseks müügiks lähekski. Tema nägemus näiteks Tallinna valitsemisest oli nii kummaline ja nii hirmutav, et ehmatas kohe ära kui selline mudel peaks Re ja E200 toel päriselt ka toimima hakkama. Küll oli libe kala see Reinaas ja libedikud pole kunagi mulle meeldinud. Ootame siis portfellide jaotust ja Ratasele soovin siiralt edu edaspidieks ja et jätkuks seda jõudu ja tahtmist edasi tegutseda. Mina Teid reetjaks ei pea, ma nägin et Teil olidki siirad ja ausad eesmärgid(ühiskonna sidusus, et ka EKRE valijad on üks osa ühiskonnast kellega tuleb arvestada, jne, jne) Paraku osutusid opositsioonierakonnad ja eriti neljas võim praegu tugevamaks, aga KE kottimine neljanda võimu poolt jätkub, sest nemad oleks tahtnud näha teist kombinatsiooni RE+SDE+Isamaa. Ole kus tahad(koalitsioonis või opositsioonis), tappa saad alati ja nii on see käinud juba viimased 20 aastat kindlasti.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.