Presidendi kõne eritelu*: otsustamiskunsti rakendamata

Kersti Kaljulaid

Janek Mäggi

Aasta tähtsaim kõne ei ole presidendi kõne. Aasta tähtsaim kõne on kõne, mis läheb kõne kuulajale kõige rohkem korda. Olgu ta peetud peielauas või poe taga viina visates, olgu kõneleja tähtis või tähtsusetu, olgu ta kuulajale meeldiv või suisa vastik. Kõne, mis läheb väga korda või kõne, mis on täiesti tähtsusetu, võib pidada ka president.

Presidendi kõne formaat ei sobi igale kõnelejale. 24 minuti pikkune avalik ettekanne ja 6 lehekülge pikk tekst, mis on võrdne ajalehe kolme arvamuslooga, nõuab erakordset pingutust mitte ainult vaimselt, vaid ka füüsiliselt. Nõuab sõnaselgust, mõtteselgust, kehahoidu, näovalitsust – nõuab annet.

Kõnet ei pea ette valmistama aasta, et kogu riik korraks vakatama saada, vaid selle funktsioon on olla pidulik, luua ülev meeleolu. Nagu tööriietega ei kõlba minna pulma, ei kõlba pidupäeva kõnes rääkida paljusid asju teatud viisil. Teledebatis võib lubada palju rohkem kui laulupeopuldis, mille mittemõistmise eest on mitu Eesti kulutuuriministrit peotujurikkuja tiitli pälvinud. Ka presidendid on peotujurikkujatena üles astunud eelkõige aastapäevakõnedes. Ei ole tabanud nooti, pole pidanud viisi, sõnad pole olnud peas.

President Kersti Kaljulaidi eilne kõne oli üks tema stiilis kõnede reas. Seda ei saa hinnata skaalal meeldis või ei meeldinud, vaid tuleb hinnata skaalal: kas kõne vastas iga konkreetse kuulaja ootusele või mitte? Kui ma käin abikaasaga teatris, on korduvalt juhtunud, et meie hinnang tükile erineb oluliselt. Sest meie pead on täis väga erinevat informatsiooni, mis ei pruugi olla veidigi sarnane ning millest tekivad väga erinevad kooskõlad. Kuid me pole sellepärast veel ligi 27 aasta jooksul lahku läinud.

Kas president oskab eesti keelt?

Keele- ja kirjandusteadlane Tiit Hennoste hindas presidendi kõnet nii: „Siis lülitasin ERR kanalile ja sattusin keset presidendi kõnet. Midagi sellist ei ole ma Eesti presidentidelt varem näinud. Bürokraadi sõnavara ühendatud nii võltsi tooni ja nii kummaliste näoväänamistega, et mul jäi suu kuni lõpuni ammuli. Edasi läks sama halvasti. Võltsi tooni ja võltside emotsioonidega dialoog õhtu lavastaja ja ajakirjaniku vahel.“

Televaataja jaoks luges tervik ning seda suutsid tajuda vaid need, kes julgesid vaadata kehakeele kõrval sõnade alla, peale, sisse ja vahele. Presidendi kõne vastas kindla osa ühiskonna ootusele. Aga tal oli ka puudusi.

Lihtsad asjad. Sõnadega eputamine: kroonviirus, pärgviirus; pioneerilikult üliemotsionaalsed kohad: „Jah, vaktsineerimine on vabatahtlik, kuid juba täna, kui vaktsiine kõigile ei jagu, on meil liiga palju neid, kes saaksid, aga ei taha ennast vaktsineerida. Usaldame neid teadlasi ja arste, kes on need vaktsiinid ohutuks tunnistanud! Ma palun kõiki Eesti inimesi – kaitseme endid, meie lapsi, meie inimeste töökohti ja perede toimetulekut ning vaktsineerime end niipea, kui selleks võimalus avaneb!“; kulunud kujundid: „Me saame päriselt teoks teha vana ja varem võimatuna näinud unistuse olla ühtaegu oma kodus mere ääres metsa sees ja samal ajal ka Tallinna kesklinnas.“; ühiskonna ja maailma jagamine sõpradeks ja vaenlasteks: „Moskva eest kaitseb meid Eesti Kaitsevägi ja NATO“ või „…nii tõdes Eesti hea sõber ja endine Taani välisminister Uffe Ellemann-Jensen …“.

Suur ebaõnnestumine oli koht, kus president rääkis laste panemisest „õigesse“ kooli, mis on tõenduspõhisusest kaugel. „Vajame veendumust, et kõigil siia sattunuil, ükskõik kas nad on tulnud varem või nüüd, on võimalus ja isegi kohustus panna oma laps eestikeelsesse kooli,“ on väide, mis on ühiskonnale ohtlik. Ka need inimesed, kes räägivad mitut keelt, ei pruugi vallata isegi oma emakeelt. Kardan, et Tiit Hennoste on minuga nõus, kui väidan, et suurem osa nendest inimestest, kes kinnitavad, et nende emakeel on eesti keel, ei oska seda kuigi palju. Võtta inimeselt tema emakeel ja sundida teda (täpsemalt tema lapsi) hakkama „eestlaseks“, on pehmelt öeldes integratsioonivastane vihakõne (ÕS: sõim). Midagi sellist tehti Austraalias aborigeenidega.

Sest kodus omandavad inimesed oma keeleoskusest erakordselt väikese osa. Soomes elavast kuni 100 000 eestlasest paljude lapsed on soomekeelsed, identiteedivärina ja rahvustunde häiringuga – usun, et üks neist, 90ndail lapsena Soome kolinud, kuid Eestiga tihedat sidet pidav, minu tuttav Eron Krillo nõustub minuga. Eesti venelane peab saama olla venelane. Elada ema keeles.

Arvajad hindasid kõnelejat

Kui lugeda läbi erinevad arvustajad, on vähe neid, kes hindasid presidendi kõne sisu, ülesehitust, mõtet ja sõnumit. Arvustajad hindasid kõnelejat. Kellele president meeldib, kiitsid. Kellele president ei meeldi, olid teravad. Õigus oli loomulikult mõlemal.
Kui kõne tehniline pool – tühi saal, seetõttu etlejat segadusse ajavad promterid (loe: etteütlejad), mis oli telesaate tegijate täielik valearvestus – kõrvale jääta, andis Kaljulaid oma oskuste-, ande- ja võimetekohase etenduse.

Kuid presidendil ei tasu kriitikat (ÕS: hindavat eritelu) oma kõne kohta võtta kui kohtunike stiilipunkte. Kriitika tuleb kreekakeelsest sõnast kritikē, mis tähendab otsustamiskunsti. Poliitika ei ole mingisugune kompromisside kunst, ta on otsustamiskunst, mida juhib hindav eritelu. President peab pidama pidupäeval piduliku kõne, mis liidab, õilistab ning hoolib. See on alus, mis määrab kõne hinde.

Minu selle aasta vaimselt veetlevaima kõne, mille nii verbaalne kui kirjalik esitlus olid imetletavad iga liigutuse, rõhu, täpi ja täheni, pidas õiguskantsler Ülle Madise. Ta kirjutas:

„Parim kohtuanekdoot käib kaunilt kogu elu kohta.
Kohtunik kohtualusele: “Kas te teate, et peate rääkima ainult tõtt?”
“Ei,” vastab kohtualune, “seda ma ei teadnud.”
“Niisiis, mida te võite enda õigustamiseks öelda?”
“Mnjaa, sääraste kitsenduste juures ma ei teagi, mida öelda.”
Vaikus on valest parem. Kas siis sellist Eestit me tahtsime?“

Aga noh, kõned kõnedeks. Kõik Eesti inimesed on valitsejale kohustuslikult ühtviisi armsad, kuigi kõik üksteist ei salli. “Sest te kõik olete joodikud, vargad, liiderdajad, laiskvorstid, taignapead!“ nagu ütles vend Johannes. Kas me sellist Eestit tahtsime? See polegi oluline. Sest paremaks ei ole me teda elada suutnud. „Eesti mõte on olla Eesti,“ märkis Madise. „Kõige mõistlikum ja kõige parem riik maailmas.“ Ja minu meelest ta seda juba ongi, ka ilma mitte ühegi kõneta.

*eritelu – analüüs

14 kommentaari
 1. Nojah 3 aastat ago
  Reply

  Ausad ja tublid Eestimaa inimesed ei tahtnud sellist Eestit. Mis puutub presidenti siis praegune president on siiski parem kui oli Reformierakonna president Ilves või taevas tule appi kui järgmiseks presidendiks saaks Ansip kea viis meid vaesusesse või Lui. Pole NATO kedagi kaitsnud seni. Parim president on olnud Rüütel kes aitas meil vabaduse saada ja oli õiglane. Ka minevikus seisis ta Eestimaa eest mida ei saa ütelda Ansipi kohta. Paistab et Kaljulaid pooldas Reformierakonda aga EKRE vastu oli ülekohtune. Kahju et paljud ei mõista kuidas reformierakondlased taas võimule said –eks ikka pikkamööda kõrvaldades teelt segajaid oma laimuga ja valesüüdistustega aga keegi ei kaitsnud ohvreid ka mitte president.

  • kommentaator 3 aastat ago

   Südamesttulev kõne oli küllastunud armastusest pisut teistsugude vastu.
   Inimlik.
   Pole ka enam viha eelmise valitsuse pihta ja Jürka sai raha rinda.
   ALDE on asjad korda ajanud. Ka presidendi “soovitus” antud.
   Ikka Jürka, kes viskas Ekre prügikasti.
   Nii see on.

 2. Eve 3 aastat ago
  Reply

  Vihavaen Venemaa vastu on tähtsam kui inimeste tervis. Praegune Venemaa pole meile midagi halba teinud ja meil oleks kasulikud majanduslikud suhted. Venemaa on nõus meile andma vaktsiini aga paistab et vihavaen on tähtsam kui inimeste tervis. Ega me ise otsustada ei saagi sest oleme liidus. Meil on riigis palju ebaõiglust aga tunneme kaasa mässajatele teistes riikides, topime oma nina teiste riikide siseasjadesse ehkki meist ei olene midagi. Mitmetes riikides on rahutused ja inimesed hukkuvad. Nüüd saadeti ka väljaspoolt Venemaa ja Valgevene rahu rikkuma aga õnneks õiglus võidutses. Gruusiat ei taheta rahule jätta kas sellest on vähe et kord nad said juba presidendi kes tunnistati tagaotsitavaks jne . Keskerakondlik valitsus tegi väga palju head meie sisepoliitikas parandades ka neid vigu mida tegid eelnevad reformistlikud valitsused aga välispoliitikas on valed arusaamad ja suur viga oli välisministriks valida nii ebaõiglane naine kes tunneb pealegi kaasa valedele inimestele kes põhjustasid tänavarahutusi mitmetes riikides. Meie president on selles suhtes õiglasem.

 3. Nii 3 aastat ago
  Reply

  Ma tunnen kaasa Süüriale, Iraagile ja Iraanile kus inimesed hukkuvad USA pommitamise tõttu. Loodan et meie president tunneb ka kaasa ja mõistab hukks USA presidendi teod.

 4. Peaks 3 aastat ago
  Reply

  olema piirang, et Viha-Kersti ei saaks vahutada üle 10 minuti.

 5. Eve 3 aastat ago
  Reply

  Meie president on ikka palju parem kui sõda ihkav USA president. minu meelest oli kõne normaalne.

 6. mnjah 3 aastat ago
  Reply

  Iga kõne juures saab määravaks kõneleja ise, tema varasemad teod, öeldud sõnad, valikulised reageeringud, päevapoliitikasse sekkumine, jne, jne. Kui selline inimene räägib silmagi pilgutamata hoolivusest, märkamisest, hooldusõdede tunnustamisest, jne, jne. siis minu jaoks on need tühjad sõnad, kömisevad nagu tühi tünn, sest rääkija ISE pole neist sõnadest kinni pidanud. Kui paljud hooldajad, arstid said temalt teenetemärgi? Mis liitja saab olla inimene, kes ise on lõhestanud? Võtame siia kõrvale tänase peaministri, mina ei saa teda usaldada, tema usalduskrediit sai opositsioonis olles otsa, ta ise laristas selle maha. Ükskõik mis üleskutset see inimene teeb, see ei toimi, vähemalt minu peal küll mitte. Ma ei saa lugupidada inimesest, kes valimiskampaania käigus mõnitab, solvab oma konkurente . Järelikult võib ta sama teha kellega iganes kui võimule pääseb. Väärtushinnangud ja oskus igal ajal ja igas olukorras jääda väärikaks, sellega tagatakse usaldus ja kui see on saavutatud, siis võime alles hakata arutama, mida tema kõne sisaldas. Peale suure krooksatuse….meil on korruptsioon ei jäänud mulle sealt kõnest midagi meelde ja minu arvates pole EV korruptsioonitabelis üldsegi mitte nii halval kohal. Teeme silmad ette kõigile naabritele, aga meie president krooksatas, sest oli vaja jälle kellegile ära panna, näpuga osundada. Ajakirjandus poleks osanud ju muidu pealkirju panna tema õhu võngutamisele. Loodan et see oli tema viimane kõne ja rohkem ei anta talle võimalust eestimaalasi killustada.

  • Almar Glustsenko 3 aastat ago

   …Mnjah: „Väärtushinnangud ja oskus igal ajal ja igas olukorras jääda väärikaks, sellega tagatakse usaldus…”

   Mnjah.

   800 orja-aastat on jätnud sulle jälje. Oled omandanud pandeem-kosher-inimõigusliku impeer-retoorika, mis sätestab, et väärikus on esmalt lasta koju kõik anastajad, anastaja siia ostetud orjad ja siis olla vait või rääkida vaid head neist. Nagu nõuad ka Kaljulaidilt rääkida oma vaenlastest head ja oled valmis temast, kui end sinu vaenlaseks kuulutanust, rääkima head.

   Sellega tagad tema usalfuse sinu vastu selles…, et ta ei pea enam sinus kartma vastast, kes on peremehena võimeline temasugustest vabanema, tema riiklikult meile sisseostetud LGBT-st vabanema ja seelabi oma soo Maa peal säilitama.

   Edgar on selle poliitviisakuse viljelemise tõttu küll teenitult elaniku kohta popim poliitik Euroopa alal, kuid selle orjandus-eetika siinseski ugrilas, 800 aastat tagasi kehtestanud nutuvabamüür kuulutas, selle ta viisakuse vastu, juba 2011. oma Seenelkäik filmis talle, et autasuks saab ta olema 2015. jala võrra lühem

   800 aastat tagasi oli siinsetel ugridel, nagu me sugulastel Siberis, samojeedidel (eestikeeli: oma(suguste)sööjatel) ja tshukshidel hulga hiljemgi veel, komme, et kõik sissetungijad, mitte siia lihtsalt üksi eksinud, süüakse esimesel märkamisel ära.

   Ega pandeem-saast, oma EUSA, ÜRO, RAND-NATO Mossadi Gladio-B, OSCE, IMF´i, ESM´i, Olümpiakomitee jms kaudu meiega ilmaasjata oma üldinimõiguste lepinguid iga hinna eest sõlmida ei taha,

   Nad ju teavad, et pärismaalased ja loomad söövad looduses nõrgemad sissetungijad lihtsalt ära.

   …ja nad püüavad meist tekitada selle väljajuurimiseks arusaama, et selmet tuleb meil neile teine palg ette keerata, püüavad siis meid meelitada oma vabamüüri-kirikute sektidesse, et jäljendada seal meie looduslikult tavapäraseid pahatahtliku sissetungija ärasöömise kommet,

   aga sedakorda nende poolt väärastatud ja võikate, meis salatsedes häbitunnet tekitavate rituaalide võtmes, Selleks, et me hakkaksime end (nende ülemvõimu heaks) selle võikuse sooritajatena süüdlasteks pidama ja oma maale sissetungijate ärasöömise kombest loobuksime (seda me ju olemegi teinud, vaata, missugustena loodustruid metsa-maaelanikke (nende kommete mõnitamisi) juba „Nukitsamehe” või „Viimse reliikvia” filmides kujutati, nüüdisajal „Malev”, „Johannes Pääsukese”, „Segased 90-ndad”).

  • Almar Glustsenko 3 aastat ago

   Tugevamate sissetungijate vastu aitab hundi- või hüäänikarjana koondumine, nagu (eesti) maarahva Vanemad seda vajadusel enne 1200 edukalt tegid.

   Muidu saadki endale suukorvi igaveseks pähe, kui sul veel Metodisti kirikust saadavat juudi-ID-kaarti võetud pole, siis, suukorvis igavese lämbumise vältimiseks, su Rahvusteüleses “covid-passis” äramärgitud kiibi õlga, nagu Rockefeller Center juba 2010 lubas Maailma seisma panna ning ÜRO ja Davosi Maailmamajandusfoorumi kõrgvabamüürlastest juhid selle kohta oma 19.06.2019 MRP sõlmisid (RahvuslikTeataja.ee, 1/ 2021, lk 1 ; Jyrilina.com , intervjuu Õhtuleht, 9.10.2020-10).

 7. Nojah 3 aastat ago
  Reply

  Parandan vea –mitte Lui Vaid Luik.

 8. Almar Glustsenko 3 aastat ago
  Reply

  Teie, PR-hampelmannid, kubitsed-kivirähid-sildamid-krullid olete ju ka leheneegrite, juutlakirjandusfestirongide, nõunike, ministritena seda Buratiinat upitanud?

  Saatsin juba 7.10.2016 Valimiskomisjonile, 1/3-le Riigikogule, põhi-ajakisrjandusväljaannetele ning -suursaadikutele Eestis pika statistilis-sotsfilosoofilise kokkuvõtte, et selle rahvusluse vastase hampelmanni Kadriorust kõrvaldaksite.

  Kui igasugu PR-ministrid, kes mänguvad kokku Reformi-massooni-pandeemlaga ja kuulavad tunni koos 6 nõuniku-abiga Reformi-LGBT-hipi-metsakaitse-EMA ning Rooma klubi massooni, Indrek Vainu sõgedat sõimu,

  ei ole taibanud siiamaani olla väärikad ja tiirlevad Kadrioru, nagu kärbsed kaka ümber, siis miks on vaja selle anastajate 24.02.2021 mölale lisaks siinses artiklis veel samasugusl otsa panna? Palju selle sopa eest, meilt ESM´i seni poliitvarastatud 15 000 000 000 euro arvelt makstakse?

 9. Almar Glustsenko 3 aastat ago
  Reply

  Mäggi.

  Ei maksa meid veenda, et 900 000 siinse maa peremeesugri peavad samastuma su rahvusreeturist (kui ta ikka on millegipoolest ugri) Ülle Madise poolt suuvooderdatud nutuvabamüüri Brigitta ordu vend Johannese mõnitustega meie maarahva traditsiooniliste kommete suhtes, millesse klooster meid ise tõuganud on.

  Madise on justkui nutuvabamüüri umbseinast oma suurt palgaraha lihtsalt eikusagiltna kättesaav üldinim-pandeemrahva õiguste, siin ülemvõimsena, kehtestamise õigur,

  aga tegelikult said need meie rahvuse iibetumisega tapjad teha just tema juurde selle oma LGBT-liiderdajate, Riigikogu seadustatud SnusEmpire´i kimu-joodikute, samast praeguseks juba 15 000 000 000 euro ESM´i varastanute ja Vabamüürirituaalides mõrtsukate röövlibande, Inimõiguste Nõukoja, mida Pirita kloostri masoonimalet harrastav vend, Johannes, meiena püüdis kujutada.

  Võibolla tegeled millegi reaalsega ja analüüsid, millega selle Madise Inimõiguste Nõukoja liikmed on enne seda ametit tegelenud ja millega selles kojas paari viimase aasta jooksul. Kuis need tegevused ugri maarahva loodusrahvuslikku ja omahõimlikku eluviisi soodustavad või pärsivad.

  Et me pärimuskohus teaks, kas peab hakkama tegema neile ruumi Simmi kongi.

 10. Triin 3 aastat ago
  Reply

  Rääkida taunivalt korruptsioonist ja samas teha ettepanek, kahele enim korrumpeerunud erakonnale valitsuse moodustamiseks—nimetades selle “päikesevalitsuseks!” -no seda suudab ikka väga madala tasemega ühiskonna toimimise põhitõdedes ebapädev nartsist. Ma ei suuda seda inimest ei vaadata ega kuulata sellest ajast kui algasid jutud “komberuumist, “kõik” on eestlased, kes Atlaselt Eesti nimelise maalapi üles leiavad, rääkimata vihkamisest osa kodanike vastu. On toodud võrdlusi Putin kõnedega, kelle suust pole KORDAGI kuulnud pidupäeval oma rahva halvustamist, noomimist–vastupidi, kõigile soovitakseõnne, tervist ja edu. Venemaal on tohutult rohkem erisusi, kuid president ei hakka pidupäeval neid halvustama. Mulle ei meeldi Putin , kuid tõele peab au andma, meie “oma” on tema kõrval õel egotsentrikust fuuria.

 11. tyhjad 3 aastat ago
  Reply

  õõ.nsad sõnad, mida pyydis ilm.est.ada silmade punnitamine..
  Looja, a.nna tal.le an.dex, sest ta ei tea, mi.da ta rä.ägib või rää.gib, mida ta ei tea
  (hr. Kuusiku ko.hta)

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.