Yana Toom Vikerraadios: Euroopa Parlamendi töötajatele on vaktsiin sooritatud, aga nad ei julge seda meile süstida

Yana Toom

25. veebruari õhtul toimus Euroopa Parlamendis avalik kuulamine, kus parlamendi liikmete küsimustele vastasid suuremate vaktsiinitootjate juhid.  26. veebruaril Vikerraadio saates “Uudis+“ oma muljeid jagas Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom.

„Ma ei taha kõlada skeptiliselt või veel vähem euroskeptiliselt, aga ausalt öeldes eilsetel kuulamistel saatis mind mulje, et see nägi välja nagu mingisugune presentatsioon: kõik need tublid juhid tegid sellise enesereklaamiva sissejuhatuse, kui targad, vinged, toredad nad on, kuidas nad töötavad 24/7… Siis olid küsimused, need olid hästi kurjad küsimused, vähemalt esimeses osas olid need suunatud AstraZenecale. Peamised küsimused olid, et miks te sõlmisite lepingud suuremas mahus, kui tagab teie tootmisvõimsus, ja miks valisite just Suurbritannia selleks partneriks, kelle ees tuleb lepingut täita ja Euroopa Liit siia ei kvalifitseeru, miks Hollandis toodetud AstraZeneca vaktsiini saadetakse Suurbritanniasse, aga Suurbritannias toodetud vaktsiini Euroopa Liitu ei saadeta, kuna ta pole toodetud Euroopa Liidus?  Nendele vastust ei tulnud. Tuli jälle lubadusi, et me pingutame… Mulle ei jäänud muljet, et nüüd on paigas mingisugune kindel plaan.

Mida ütles Pfizer? Sõnum oli umbes sama. Rääkisid sellest, et pidid kasvatama oma võimsusi väga palju, et need tarneahelad pandeemia ajal väga hästi ei tööta, et ei ole väga hea koostöö liikmesriikide vahel.

Kõik tootjad on ju veel ka konkurendid oma vahel. Kui üritad lugeda ridade vahelt, siis sealt kumab see, et pandeemia ajal teeme koostööd, ega meil pääsu ei ole, aga kõik ju mõtlevad selle peale, kellest saab see kivikuningas, kui see pandeemia on lõpuks läbi.

Aga Euroopa Liit muidugi panustas sinna meeletult raha, kõik väga kiitsid ja väga tänasid, et aidati rajada tootmisi, korraldada uuringuid ja nii edasi. Aga kõik on hädas sellega, et ei jõua toota nii palju, kui vaja, säilitada seda pole kerge, ühesõnaga keeruline ülesanne on. Ja kui me vaatame edulugusid, nt Iisraeli, no sellises eraldi seisvas väikeriigis neid asju on ikkagi lihtsam teha, kui Euroopa Liidus tervikuna.

Ajaleht Guardian avaldas artikli, milles kirjutab, et AstraZeneca poolt Euroopa Liidu riikidesse tarnitud vaktsiinidest 4/5 on riiuli peal ja ei ole jõudnud inimeste kehadesse. Kas see teema tõstatus ka parlamendi aruteludel?

See võib isegi nii olla. Aga kui kaua, see on küsimus. See, mida te mainisite, tuletab mul natuke meelde seda, kuidas Venemaal kajastatakse Euroopa Liidu vaktsiine – väga ebasõbralik kajastus. Kogu see logistika organiseerimine pole lihtne, nii et võibki nii olla, et mõned päevad ta seisab kuskil laos. Tõsi küll, mida ma tean kindlalt ja mis on imelik: näiteks Euroopa Parlamendi töötajatele on vaktsiin sooritatud, aga nad ei julge seda meile süstida, kuna see näeks välja nagu mingi eliitvaktsineerimine. Ja nüüd Euroopa Parlament istub selle vaktsiini otsas juba tükk aega. Annaks juba ära, aga ei anna ka. Nii et selliseid juhtumeid on ja me pole ainsad. Aga ma ei usu, et see on väga levinud probleem.

Kas eilses diskussioonis kõlas ehk praktilisi ja sisukaid ettepanekuid olukorra kiireks parandamiseks, vaktsiinide saabumise tempo tõstmiseks ja ka vaktsineerimise tempo tõstmiseks?

Vaadake, poliitikud võivad ju igasuguseid ettepanekuid teha, kuid selleks, et soovitused oleksid pädevad, peab ikkagi olema selle ala spetsialist. Mida kõlas konstruktiivset, oli see, et me oleme valmis ka edaspidi aitama nii rahaliselt kui logistiliselt. Tahaks ikkagi, et Euroopa Liit oleks enam-vähem sõltumatu oma vaktsiini tootmises, aga ega see soov väga realistlik ei ole, kui me vaatame neid tarneahelaid. Aga pürgida tuleb küll.

5 kommentaari
 1. nii on see 2 aastat ago
  Reply

  ini.msed ei la.se se.da saa.sta su.nni.vii.siliselt en.dile sisse systida (sõjaväes pidi vastaline olema võrdne rii.giree.turiga).
  Meile rää.gitaxxe de.fit.siidist aga il.mselt nii suur yl.etoot.mine ja ol.ematu nõudlus. Eel.misee li.bapan.deemia ajal läx rai.sku valicuce ostetu gripi.vac. laaausa 10 mil.joni eest. Kes võttis va.st.utuse ja hyv.itas kah.jud? Sama käib praegu saadu miljoneid on juba rai.satud et.ttetell.imise pea.le…ikka ma.xumaxja maxab va.licus.te teh.tud lo.llused kinni.

 2. ? 2 aastat ago
  Reply

  Kas teile on ka Astra Zeneca määratud? Osad riigid on selle küll välja ostnud,kuid annavad muidu ära. Mis sa ikka vett süstid kui 60% nakkuskindel. Et hoiab ära raske haigestumise ? Aga riskigruppidel on kõigl juba kroonilised haigused, ega talu nad ka keskmist ega kergetki haigestumist.Jäävad sellestli sandks või surevad.
  Miks siis meil neid just üle 65 aastastele süstitakse? Pealegi ei kaitse nad kõigi tüvede eest.
  Et vanemad inimesed ei puutu teistega palju kokku? Jamajutt. Nad on aeglased ja see juba iseenesest tagab
  kokkupuuted = jäävad ette, viibivad kauem jms.Ka küsivad selgitusi rohkem ja pikemalt. Teised jälle tegelevad ehk loomega ja neil on vaja erinevate inimestega kokku saada, raamatukogudes tuhnida jms. Need ,kes omavahelisi kohtumisi korraldavad viivad neile kaasa lastelt saadud tõved.
  Eesti olevat ostnud (või tellinud?) just seda 1 milj. 300 000 doosi. Et see imeodav on ei tohiks üles kaaluda isegi vanainimeste elusid ja kuna seda säilitada saab 20 kraadi juures on selge, et just perearstikeskustest nad selle saavad. Kui juba mitmelgi korral on vaktsiine hukka lastud, tekib sügav kahtlus sealsete süstijate ja vakts. hoidmise suhtes. Apsakaid on teinud ka maakonnahaiglad. Tõesti tahaks vaid Regionaalhaiglasse
  kvaliteetset vakts. kvaliteeetse sõstija poolt saana minna.

 3. Eve 2 aastat ago
  Reply

  Ma tahaks teada mida on üldse tehtud Brõsselis inimeste heaks, riikide heaks. Ah soo ja mõned teed on korda tehtud küll-

 4. Noo 2 aastat ago
  Reply

  Arvan et Venemaa vaktsiin on parim. Seda kinnitas ka minu tuttav Peterburis elav eesti rahvusest arst. Aga vihavaen Venemaa vadtu on tähtsam kui inimeste tervis,

 5. häbi on 2 aastat ago
  Reply

  Tõesti, miks Vene vakts. ei osteta.? Pfizer 95%, Sputnik 91% (ei tea küll kuidas ta erinevatele tüvedele reageerib…?) Aga see praegune Eesti SAAMATUS ja siis muinasjutud Zeneca ” headusest” lähevad küll üle piiri.
  Püütakse kraapida kokku Johnsson@Johnssonit, Jacobseni ja Vacrat mis eile said või pole saanudki luba.
  Ei teata kuskohast nakkusi saadakse ! Valmistoitudest, mida ei saa kuumutada, TRANSPORDIST, LASTELT,
  spaadest ,nüüd lõpuks TAIBATI ! et spaast saab kõige kergemini!! See jutt, et rahvas väsinud ja ärritatud piiraangutest, et kohe ei jaksa enam lustita elada – üksikud vanainimesed elavad, ilma et neil oleks tuttavaidki, kellega rääkida, ilma lemmikloomata, sest pension ei võimalda ja looma tulevik teb muret ja kes appi tuleb kui haigus juhtub. Vanadekodudes on nad küll koos, privaatsuseta, omaetteolekuta, oma tahteta , kuid üksildased. Ometi topitakse neid sinna jatkuvalt.
  Bussijuht ei tohi midagi teha kui maskita sisenetakse ja veel juttu ka aetakse, Ta peab graafikus püsima.
  Ega nende uute tüvede puhul see aita ka. kui tatilapp ees on. ga no ikkagi.
  VALITSUS KAITSES EELKÕIGE JA EDASI ASUTUSI, MITTE INIMESI.PIRID KINNI JA HÄDAOLUKORD KUNI KÕIK VAKTSINEERITUD !!! Nüüd ei usugi,et miski aitab enam. Pole VIIRUSKINDLAID MASKE, sest Sillamäe tehast ei suudetud laiendada ja masinaid leida ega ise teha, Selle asemel saadame tikukarpe kosmosesse ja tekitame uusi rõõmurattad noortele, jalgpallurroboteid jms.
  MINGE JA ÕPPIGE IISRAELILT ! KUI OMAL MÕISTUST POLE, TULEB ABI KÜSIDA.
  Võib olla ongi 3. Maailmasõda alanud, meie aga ostame tanke eakate pensionite aarvelt. Ainult, et see sõda ei tule kindlasti mitte tankidega. ja kindlasti ei alusta seda Venemaa.
  Loodus hävitab SAAMATUD ja PARASIITLIIGID nagu INIMKOND saavad selles ka looduse abita hästi hakkama ,sest “armuande looduselt me ei vaja …”

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.