Keskerakond: põlevkivisektori töötajatele tuleb välja töötada palgatoetus

Jaak Aab

Keskerakonna juhatuse liige, riigihalduse minister Jaak Aab rõhutab, et Ida-Virumaa õiglase ülemineku protsess peab looma uusi töökohti ja suurendama sissetulekute taset maakonnas. Lisaks ümberõppele ja uutele töökohtadele tuleb vajadusel läbi töötada palgatoetus nendele, kes sektori ümberkorralduste tõttu senist tööd jätkata ei saa.

Aab sõnab, et põlevkivisektori ümberkorraldamine ei tohi toimuda Ida-Virumaa inimeste töö ja elukvaliteedi arvelt, mistõttu panustab riik Ida-Virumaa eelisarendamiseks järgneva 7-8 aasta jooksul üle miljardi euro. “Ida-Virumaa inimestele uute töökohtade ja suuremate palkade tagamine on kahtlemata Keskerakonna prioriteet. Kui põlevkivitööstusesse on viimase kolmekümne aasta jooksul investeeritud 1,5 miljardit eurot, siis meie soov on, et lähiaastatel investeeritaks vähemalt samapalju uute töökohtade loomisesse, ettevõtluse arendamisse ja elukeskkonna parandamisse. Läbi tuleb töötada konkreetne palgatoetus nendele, kes sektori ümberkorralduste tõttu kaotavad sissetulekutes,“ lisab keskerakondlane.

Aab ütleb, et tugevat rõhku tuleb panna tööstuse ümberkorraldamisele ja ettevõtluse arendamisele. “Soovime, et töökohtade arv Ida-Virumaal mitte ainult ei jääks samaks, vaid kasvaks. Aastaid on otsitud Ida-Virumaa jaoks just seda õiget “rohtu” ja rohepööre saab anda vajaliku tõuke piirkonna arendamiseks,” leiab Aab.

Minister märgib, et lahendus on muuhulgas uutes tehnoloogiates, sh CO2 heite vähendamises põlevkivisektori ettevõtetes, aga ka Ida-Virumaa majandusstruktuuri mitmekesistamises ning uute teadmiste ja oskuste arendamises. “Põlevkivisektor on Ida-Virumaa ja kogu Eesti jaoks väga oluline ning meil tuleb juba täna pakkuda riigi tuge ja kindlust nii ettevõtetele kui ka sektori töötajatele, kes oma sissetulekutes ei tohi ümberkorralduste tõttu kaotada,” rõhutab Aab.

Reedel, 5. märtsil, annavad Euroopa Komisjoni Eesti esinduse poolt korraldataval webinaril ülevaate õiglase ülemineku kavast ning riigi prioriteetidest Ida-Virumaa arendamisel ka Euroopa Komisjoni energiavolinik Kadri Simson ja riigihalduse minister Jaak Aab. Webinar toimub kahes osas. Kell 11.00 toimub kohtumine Ida-Virumaa ettevõtete ja omavalitsustega. Kell 12.15 on osalema oodatud kõik soovijad. Täpsem info webinariga liitumiseks on kättesaadav SIIT.

12 kommentaari
 1. eestinen 1 aasta ago
  Reply

  Soomes elav eestlane Merike viidi vägisi koroonatesti tegema. Ta viidi eile 1. märtsil 2021 oma kodust Iisalmist politsei poolt käeraudades vägisi kaasa ja viidi haiglasse, kus tema ninaneelust võeti vägisi PCR-proov, kuigi ta üritas väita, et tal on haigus, mis põhjustab kergesti verejooksu.

  Soome poliitik Ossi Tiihonen on pannud asja kohta üles video oma veebi. Videos kurdab ettevõtjana tegutsev naine teda kinni hoidvatele politseinikele, et teda üritatakse tappa.

  Merike on jätkuvalt Iisalmi haiglas suletud osakonnas ja teda ei lasta tulema. Ta veetis haiglas voodi külge aheldatuna terve ööpäeva. Käerauad on sooninud randmete sisse sinised vaod. Teda on korduvalt üritatud kägistada.

  Merike ütles, et võttis videosse ka politsei tungimise tema koju enne käeraudade panekut, aga politsei võttis tema telefoni ära ja eemaldas selle video. Veebis olev video on filmitud Merikese tütre poolt. Tütar on juhtunust šokis.

  Merike oli enda väitel kogu aeg koostööaldis kuni selle juhtumini, aga ta ei tahtnud, et talle tehakse vägisi koroonatest, mis ohustab tema tervist. Test tehti seoses kokkupuutega nakatunuga. Temalt on vastu tahtmist võetud haiglas ka vereproove. Mingeid dokumente talle pole selle kohta antud, politseinikud ega arstid pole end tutvustanud.

  Merike on õnneks saanud paluda juriidilist abi. Praeguse info põhjal tehakse kõigi juhtunus osalenud politseinike, arstide ja õdede kohta kuriteoteated. Merikese kehalist puutumatust on rikutud julmal viisil.

  Ossi Tiihonen omalt poolt küsib selle peale, kas Nürnbergi seadused on arstidele tuttavad. Need loodi selleks, et inimesi ei saaks meditsiinilistel põhjustel ära kasutada. Kuidas arstid millegi sellisega kaasa läksid?

  • Kodumaad kaitstes 1 aasta ago

   Saksamaal on üle 90 protsendi raskest koroonahaiguse juhtumitest migrantidel ja enam kui pooled neist on moslemid, kuigi nende osakaal rahvastikus tervikuna on vaid 4,8 protsenti. Valitsus on probleemist teadlik, aga ei taha sekkuda, kuna kardab rassismi

 2. Miks meie valitsus ei sekku. 1 aasta ago
  Reply

  See on euroopa. Sakslased laagrites vägivallatsesid ja nüüd siis meie ja rahvaste sõbrad teevad tegusi. Seda on ka näha spordivõistlustel. Kargavad tugevamatele suuskadele jne. Naabritel ei ole häbi.
  Vene vaen on sellepärast suur, et said kunagi sõjas väga peksa. Jooksid pussid käes ringi. See on olnud.

  • Autor eestinen 1 aasta ago

   Kole statistika: valdav enamus Saksamaa rasketest koroonahaigestest on migrandid ja neist omakorda üle poole moslemid, aga valitsus ei taha sekkuda, kuna kardab rassismi süüdistusi

 3. Lahend 1 aasta ago
  Reply

  on väga lihtne, kuid Jaaguke selle peale kindlasti ei tule.
  Kuna põlevkivitootmine peaks vähenema umbes 2 miljonit tonni aastas, siis ei tule uusi töötajaid enam juurde võtta. osa neist läheb ju nagunii pinsile ja kohad vabanevad. Kuna neid kohti pole enam vaja, on kõik vastavuses.
  Kuid kuna peab säilitama ka tootmiskogemus ehk tuleb aastas jääda 2 miljoni tootmise juurde, tuleb see üleminek teha osaliselt. Nt kui pinsile läheb 5% aastas, tuleb asemele koolitada 1%. Need asendaks siis viimaseid vanureid ning väike põlevkivi tootmine keemiatööste tarbeks oleks jätkusuutlik nagu seni.

 4. Karl saare 1 aasta ago
  Reply

  Tere,
  arvan et raha peaks saama ainult töö tegemise eest. Kodus istumise eest ei tohi saada sentigi. Ida – Virumaal tuleb luua firma mis hakkab lahtiste kaevanduste territooriume rekultiveerima. Venelased, vägistasite eesti loodust – nüüd hakake korrastama. Peale rekultiveerimist – peale tuulikud. Selle eest võib töötasu maksta. Teine firma hakkab ahervareme linnaosi lammutama – betoon purustist läbi, puit hakkepuiduks. Selle eest võib töötasu maksta.
  Üksvahe prooviti teha “musta rammu” – mingit väetist põldudele. Oli ju mingi pesupulbri tehas vist Kiviõlis. Taastada Oru briketitehas. Tegelikult lahendus on eelmises kommentaaris. P.S. Kui tänavalt võetud inimene (poliitik) võib saada ministriks siis saab kaevur ümber õppida autojuhiks, kraanajuhiks, lukksepaks, miks ka mitte elektrikuks (juhul kui muidugi soovi on).

 5. Nii 1 aasta ago
  Reply

  Palgatõus on muidugi vajalik aga rahandusminister on reformierakondlane ja seega seda pole kerge teha. Pealegi oleme liidus ja Ukrainat on jätkuvalt vaja abistada.

 6. nime ei ütle 1 aasta ago
  Reply

  saare karlal õigus. ega selle kaevuri töö jaoks eriharidust küll vaja ei ole, teatud geene küll. kui füüsilist tööd ei jaksa või ei viitsi teha, siis sellised mehed kolisid kiiresti maa peale tagasi. paljud proovisid, palka kaevurid ju said, aga kui ei jaksanud, tuli pooleli jätta. nüüd enam päris labida-kirka mehi pole, aga kerge see kaevuri leib ei ole (igaühele!) olen asjaga kursis, esimese poole elust olin kaevur. ja mida nüüd tõesti veel nutta, põlevat, nii ütlevad põlevkivi kohta kaevurid, läheb ikka veel mitukümmend aastat vaja, liiga püüame, oleme viimaks olukorras, kus meil pole ka selle 2 milj. jaoks kaevureid, kõik peenemate ametite peal, hakkame ukrainast tooma, ise me ei saa ju enam lehmalüpsmisega ega maasikakorjamisega hakkama, kõik 3 aastase “ülikooli” kraadiga!

 7. Miks Keskerakond siiani molutanud 1 aasta ago
  Reply

  on. Ida Virumaa plaanid oleks pidanud juba novembriks valmis olema.
  Keskerakonnast asja ei ole. Astuge tagasi.

 8. Seisavad näoga rahva poole. 1 aasta ago
  Reply

  Nimetavad taguotsa näoks.

 9. Seisavad näoga rahva poole. 1 aasta ago
  Reply

  Nimetavad taguotsa näoks. Panevad aga sinu andmed kirja. Kui palju nõuad, võtavad selle vähesegi ära mis sul on. KAPPO l kergem sind üles leida. Lubatud on valitsuste kohta laulda; Suur Kallas on üllas jne. Sama lulu veel Ratta kohta. Ära räägi, et valitsus on halb ja nnende hoolimatuse tõttu inimesed surevad. Ehk sedasi, et USA tahab inimeste eest hoolitseda ja sõda ei ole vajagi. Nalja pärast heidutavad Venemaad nende külje all. Kõik meie heaolu pärast.
  Imelik, et nüüd rändlinnud lendavad käreda pakasega ja toovad linnugrippi. Samuti sigade katku. Täna ka kaks , valju mürinaga rändlindu lendas üle minu kodu. Kevad vist käes.

 10. tõnn 1 aasta ago
  Reply

  et KE molutab juba novembrist saati? narvas ja jõhvis on tööstusparkides kohad olemas, ole mees ja mine löö vaktsiinivabrik ülesse, kaevurid vaktsiini pudelitesse villima!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.