Algas Eesti ja Soome kolmanda tulevikukoostöö raporti koostamine

Foto: Välisministeerium

Eesti välisminister Eva-Maria Liimets kuulutas täna, 8. märtsil virtuaalüritusel koos Soome välisminister Pekka Haavisto ning kaasautorite Jaak Aaviksoo ja Anne-Mari Virolaineniga alanuks Eesti ja Soome kolmanda koostööraporti koostamise protsessi.

„Eesti ja Soome on samameelsed partnerid ning tihedates suhetes nii kahepoolselt, piirkondlikult, Euroopa Liidus kui ka erinevates rahvusvahelistes organisatsioonides,“ sõnas Eesti välisminister Eva-Maria Liimets. „Meie koostöö on olnud aktiivne ja tõhus igal tasandil kogu meie riikide ajaloo vältel. Soome oli esimene riik, kes Eesti Vabariiki pärast Tartu rahulepingu sõlmimist 1920. aastal de jure tunnustas. Praegu oleme ühendatud nii piiriülese andmevahetuse, Estlinki toitekaablite, Balticconnectori gaasitorustiku ja igapäevaste kontaktide kaudu. Tulevikule mõeldes peame leidma võimalusi luua veel rohkem pidepunkte – nii digi- kui ka transpordiühendusi.“

Välisminister Liimets ütles, et kolmanda koostööraporti eesmärk on hinnata Eesti ja Soome suhete praegust olukorda ning leida viise, kuidas muutuvas keskkonnas ühiselt toime tulla. „Mitmed tänaseks teostunud projektid on alguse saanud just kahe eelmise raporti kontekstis. Praegu on meil mitmeid ühiseid probleeme, kus lahenduste leidmine koos on kõige mõistlikum. Näiteks tulevikutehnoloogiate arukas rakendamine võiks olla üks viis meie kodanike elu parandamiseks. COVID-19-järgne majanduse taastumine on samuti valdkond, mille jaoks ideid otsime.“

Raporti koostamise protsessi juhivad mõlema riigi valitsuste nimetatud raportöörid, kellel on kavas kaasata erinevate valdkondade eksperdid, ettevõtjad ja noorte esindajad. Tulevikukoostöö raportis saab käsitleda selliseid teemasid nagu kultuur, haridus, teadus, keskkond ja kliima, majandus ja innovatsioon, ühendatus (transport ja digitaliseerimine), inimestevahelised suhted (noorsoo ja vanemekspertide koostöö), kaubandus ning linnade ja omavalitsuste koostöö.

Koostööraporti koostavad 2022. aasta veebruariks ühiselt Jaak Aaviksoo ja Anne-Mari Virolainen mõlema riigi välispoliitika instituutide toel.

Soomega on varem tehtud kaks koostööraportit – 2003. ja 2008. aastal.

Üritus on järelvaadatav Facebookis ja Youtube’is.

4 kommentaari
 1. See on huvitav 1 aasta ago
  Reply

  Soome sotsiaal- ja terviseministeerium eraldas ligikaudu 4 miljonit eurot riiklikku rahastust piirkondlikele projektidele, millega katsetatakse ja kasutatakse eakate inimeste koduse abistamise ja koduhoolduse jaoks mõeldud tehnoloogiaid.

  Eesmärk on luua püsimudel vanemate inimeste koduseks abistamiseks tehnoloogia abil. Tehnoloogiat saab kasutada vanemate inimeste funktsionaalse võimekuse säilitamiseks, sotsiaaltöötajate töökoormuse vähendamiseks ning sotsiaal- ja tervishoiuteenuste kulude vähendamiseks.

  • New post on eestinen 1 aasta ago

   Soomes tuvastati täna teisipäeval, 9. märtsil viimase ööpäevaga 588 uut koroonaviirusega nakatumist. Kokku on Soomes tuvastatud 63 110 koroonaga nakatumist.

   Kõige enam oli nakatumisi terviseameti andmetel Helsingis (218), Vantaal (57), Turus (50), Espoos (42) ja Tamperes (40).

 2. Kole õnnetus 1 aasta ago
  Reply

  Täna teisipäeval, 9. märtsil kukkus tugeva lumesaju ja libeduse tõttu rekka Vantaal sillalt alla. Õnnetus juhtus Hämeenlinnanväyläl, umbes 300 meetrit Martinlaakso ristmikust Helsingi poole.

  Õnnetuses osales veel kaks sõiduautot, edastas Ida-Uusimaa politsei. Õnnetus juhtus hommikul enne kella 12.

 3. Nojah 1 aasta ago
  Reply

  See mis Liimets ütles ei huvita mind üldse. kui ta midagi ütleb siis mina mõtlen just vastupidi. Soome meeldib mulle sellepärast et nad ei sekku teiste riikide siseasjadesse vaid tegeevad oma rahva heaolu saavutamisega.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.