Keskerakond toetab seksuaalse enesemääramise vanusepiiri tõstmist 16. eluaastale

Noored. Foto: Pixabay

Eesti Keskerakonna juhtkond ja Riigikogu fraktsioon on korduvalt arutanud seksuaalse enesemääramise vanusepiiri tõstmist ning toetavad ettepanekut kehtestada uueks normiks 16 eluaastat, ütlevad Keskerakonna juhatuse liikmed Anneli Ott ja Tanel Kiik.

2020. aastal justiitsministeeriumi tellitud uuringust selgus, et elu jooksul on seksuaalse ahistamise või seksuaalvägivalla ohvriks internetis või väljaspool internetti langenud 45% 16–26-aastastest Eesti noortest. Kultuuriminister Anneli Oti sõnul aitab seksuaalse enesemääramise vanusepiiri tõstmine vähendada riski, et meie lapsi ja noori ähvardab oht täiskasvanute ebaterve käitumise poolt.

“Ühiskonnana on meil kohustus lapsi kaitsta ning liiga riskantne on eeldada, et iga laps suudab end 14-aastaselt kaitsta, kui seksuaalsuhe täiskasvanuga on ka seadusega lubatud,” märgib Anneli Ott. “Selle kõrval on aga äärmiselt oluline panna suuremat rõhku ka täiskasvanute ennetus- ja teavitustööle, et tõsta teadlikkust ning vältida laste vaimse ja füüsilise tervise kahjusid.”

“Vanusepiiri tõstmine aitab õrnas eas noori kaitsta ning tagab neile eakohase ja turvalise arengu,” toonitab tervise- ja tööminister Tanel Kiik. “Enamikes Euroopa Liidu riikides, sh meie naabritel on seksuaalse enesemääramise vanusepiir meist kõrgem. Laste seksuaalne väärkohtlemine on Eestis suureks probleemiks ja selle ärahoidmiseks saame terve ühiskonnana palju ära teha. Lisaks turvalistele peresuhetele tuleb enam tähelepanu pöörata ka lastele eakohaste teadmiste ja info pakkumisele. Koos seksuaalse enesemääramise vanusepiiri tõstmisega tuleb viia vähemalt 16. eluaastani ka abiellumise vanus.”

4 kommentaari
 1. Inglismaal kaalutakse 8 kuud ago
  Reply

  AstraZeneca vaktsiini kasutamine noorematel inimestel on peatatud mitmetes riikides seoses ebatavalise ja eluohtliku ajutromboosi ohuga.

  • Isegi 8 kuud ago

   Ratta Jurka hakkas süsti kartma. Ka tema peab ennast nooreks.

 2. See 8 kuud ago
  Reply

  ei loe, mida keskbande toetab. Otsustab ikkagi Kaja ja Marise otsus. Maris on vastu ennekõike seepärast, et see pole tema ettepanek. Ning kõigele väljastpoolt tulevatele ettepanekutele ja eelnõudele tuleb näidata punast tuld.
  Või kui häälestatus seda ei võimalda, tuleb seda eelnõu moonutada. Nii ongi Maris oma vanamuttide kambaga ette võtnud sõja 16 eluaasta vastu. Püütakse kasvõi 15 aastat läbi suruda. Põhjendatakse seda sellega, et lastel on erinev valmisolek ja nikkumishuvi. Nii pütaksegi läbi suruda 15 eluaastat.
  Ja keskbande kui nõrgem ja valitsuses Kaja bande armust on ka selle lahendiga nõus. Küll nad edaspidi põhjendeid leiavad, et just seda vanust toetada. Nii on tulemus ette teada.

 3. Ratta Jürka 8 kuud ago
  Reply

  tahab magatada noori tüdrukuid. Sellest see madal piir, 16 aastat. Need ei olevat enam lapsed. Neid võib kasurada ja kinni ei lähe.
  Vene ajal oli piiriks 18 aastat.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.