Euroopa välisministrid väljendasid toetust Ukrainale

Foto allikas: Välisministeerium

Välisminister Eva-Maria Liimets osales täna, 19. aprillil Euroopa Liidu ministrite mitteametlikul videokohtumisel, kus arutati olukorda Ukrainas ja Etioopias. Lisaks rääkisid ministrid sündmustest Gruusias, Valgevenes, Myanmaris ja Venemaal.

Ministrid arutasid kohtumisel Venemaa viimase aja jõulist tegevust Ukraina ümber, mis on viinud pingete olulise kasvuni. „Situatsiooni teravnemine Ukrainas mõjutab otseselt tervet meie regiooni julgeolekut. Euroopa Liit peab saatma Venemaale ja rahvusvahelisele kogukonnale ühtse ja selge signaali, et sellisel tegevusel on konkreetsed tagajärjed,“ rääkis Liimets. „Kujunenud pingete leevendamine on täielikult Venemaa võimuses. Rõhutasin oma kolleegidele, et vajame selleks nüüd Venemaale mõeldud ühist tugevat avalikku sõnumit.“

Euroopa välisministrid pidasid kohtumise raames mõttevahetuse ka Ukraina välisministri Dmõtro Kulebaga ja avaldasid riigile igakülgset toetust ning solidaarsust. „Ukraina väärib tunnustust praeguse eskalatsiooni ajal näidatud vaoshoituse eest ning seniste edusammude eest riigi reformimisel. Euroopa Liit toetab ühemõtteliselt Ukraina territoriaalset terviklikkust ja suveräänsust,“ sõnas Liimets.

Eile, 18. aprillil võttis Euroopa Liit vastu ühisavalduse, millega mõistis hukka Venemaa võimude käitumise opositsiooniliidri Aleksei Navalnõiga. „Navalnõiga aset leidnu ei ole üksikjuhtum, vaid ilmestab halvenenud inimõiguste olukorda ning opositsiooni ja kodanikuühiskonna allasurumist Venemaal,“ sõnas minister Liimets. „Märkimisväärne on, et Navalnõi toetuseks tehtud ühisavalduse tekstis lepiti eile kokku väga kiiresti, mis näitab, et Euroopa Liit on sel teemal ühtne.“

„Samuti teeb meile muret inimõiguste jätkuv rikkumine Valgevenes, sealhulgas süüdistused ajakirjanike, valitsusväliste organisatsiooni liikmete, advokaatide ja opositsioonipoliitikute vastu,“ ütles Liimets. Kõne all oli ka vastuseks Valgevene valitsuse tegevusele järgmise sanktsioonipaketi ette valmistamine Ühendkuningriigi, USA ja Kanadaga.

Ühtlasi kinnitas minister Liimets toetust Tšehhile, kes möödunud nädalal riigi suveräänsust ja julgeolekut kahjustanud Vene saatkonna luureametnikud riigist välja saatis.

Ministrid rääkisid ka Gruusia sisepoliitilisest kriisist ja rõhutasid Euroopa Liidu toetust Gruusia suveräänsusele.
Samuti mõisteti hukka jätkuv vägivald Myanmari rahva vastu ning tervitati täiendavaid sanktsioone sõjaväelise riigipöördega seotud isikute ja ettevõtete suhtes.

Rohkem infot: https://www.consilium.europa.eu/en/meetings/fac/2021/04/19/

7 kommentaari
 1. Kas 4 nädalat ago
  Reply

  meie võitmatud ründeväelased saadetakse nüüd Puutini ja Selenski piirile, et ükski tank ja rakett üle ei tuleks? Taliban saadab ju mitukümmend meie ründeväelast koju, samuti on meil kamp palgasõdureid Malis, kuskil on ju vaja pappi teenida.
  Ja miks pole keegi läinud Krimmi vabastama? Kuna leping Puutiniga enam ei kehti, siis pole vaja sinna ka mereväebaasi. Miks me ainult laulame aga mitte midagi ei tee? Kas tõesti sellepärast, et Baaba-Jaana on vastu?

  • Kelle oma on Krimm? 4 nädalat ago

   Minu kingitus võteti tagasi.

 2. Eve 4 nädalat ago
  Reply

  Välisminister muudkui toetab, aga sedasi on ikka kerge olla selle ameti peal. Midagi pole vaja teha muudkui toetada ja raha jagada teistele riikidele. Ja kuidas see toetamine aitab mina küll aru ei saa. Selle toetamise tagajärjel ei õrka surma saanud vene rahvusest elanikud ellu ei ärka ka neljaastane poiss. Mitte ainult Ukrainas elavad venelased vaid ka väga paljud ukrainlased on põgenenud Venemaale kus neid hästi koheldakse. Mina tunnen kaasa Ukrainas elavatele vanuritele kes saavad meie rahas 80 eurot pensioni. Vahepeal oli Ukrainas rahulik aga siis tuli see USA president keda pooled USA elanikud ei tahtnud, toimusid verised tänavarahutused ja ta jõudis juba lasta Süüriat pommitada ja algas uus rahulolematus Ukrainas. See vana mees ihkab sõjalist tegevust ja selle asemel et rahustada ässitab hoopis. aga mis õigusega ta topib oma nina teiste riikide siseasjadesse on arusaamatu.

 3. Eve 4 nädalat ago
  Reply

  Parandan vea peab olema ärka.

 4. Nojah 4 nädalat ago
  Reply

  Mul on suur palve laske siin avaldada oma arvamusi parimatel keskerakondlastel aga mitte sellel naisel. Arvan et väheseid huvitab tema kaasatundmine millest meil mingit tolku pole. Las tunneb oma kodus kaasa teisi häirimata. Mina tunnen ka kaasa Ukrainas elavateke inimestele kelle elatustase on väga madal. Ma olen tundnud kaasa nendele keskerakondlastele kes on saanud kannatada ebaõiglaste süüdistuste tõttu kui reformierakondlased trügisid võimule. Aga sellest pole kasu olnud . Välisminister peaks tegutsema meie huvides aga mitte vihavaenu õhutama.

 5. Soo 4 nädalat ago
  Reply

  Jätke rahule Venemaa ja Ukraina suhted Midagi ei saa ära teha nagunii. Mitte üks riik ei lähe kunagi Venemaa vastu sõtta ja kui lähekski siis USA oleks vaid sõjaõhutaja ja osa ei võtaks. Kui tuleks sõda oleks see ülemaailmne ja vaevalt et meie riigist midagi järele jääb aga natomehed põgenevad USA-sse varjule.Tuleb jätta vaenu õhutamine ja välispoliitikas tegeleda vaid meile kasulike asjadega sest mei kaastunne ei aita kedagi ja meie väikesest riigist ei olene midagi.

 6. Nii 4 nädalat ago
  Reply

  me ei saa sinna midagi parata et Krimm on Venemaa osa ja see ei muutu. Sellega peab leppima. Krimm läks Venemaa kosseisu enesemääramise seaduse õigusega ja seal elav rahvas on väga rahul.Sõda ihkavatel inimestel on aga põhjust vihavaenu õhutamiseks. ma poleks tahtnud et Krimm Ukrainalt ära võetakse aga paratamatusega peab lepppima. Aga ehk oleks tahetud Krimmi USA sõjaväebaase luua siis oleks Venemaa ümber piiratud.Kunagi kinkis ukrainlasest Venemaa valitseja Nikita Krimmi Ukrainale . Enne seda oli Ukraina Venemaa osa. Aga kõil see pole meie asi ja me ei muuda midagi. Ma ei saa andestada Ratasele et ta valis vale inimese välisministriks kellest pole meie riigile mindit kasu.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.