Keskerakond alustas allkirjade kogumist põhiseaduse muutmiseks

Jaanus Karilaid ja Marko Šorin

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon alustas allkirjade kogumist Vabariigi Presidendi otsevalimiste seaduseelnõule. Eelnõu kohaselt on presidendikandidaadi ülesseadmise õigus vähemalt kümnel tuhandel hääleõiguslikul Eesti Vabariigi kodanikul.

“Kandidaatide registreerimiseks esitamine algab 60. päeval enne valimispäeva ning registreerimiseks esitamine lõppeb valimispäevale eelneval 40. päeval,” selgitab Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid. “Valituks tunnistatakse kandidaat, kelle poolt on antud üle poole hääletamisest osavõtnute häältest. Kui ükski kandidaat ei saa nõutavat häälteenamust, viiakse kahe enim hääli saanud kandidaadi vahel läbi teine hääletusvoor. Kui esimeses hääletusvoorus kogub häälte arvult teise tulemuse mitu kandidaati, pääseb teise vooru võrdse arvu hääli kogunud kandidaatidest vanim. Teises hääletusvoorus tunnistatakse valituks kandidaat, kelle poolt anti enam hääli.”

Jaanus Karilaidi sõnul on Keskerakond olnud aastaid seisukohal, et rahvale tuleb anda võimalus presidenti otse valida ning käesolev valimisprotsess on seda veendumust vaid süvendanud. “Oleme veendunud, et rahva poolt valitud president tunnetab paremini riigijuhile pandud ootusi. Aeg, mil president ainult erakondade tasemel kokku lepitakse, peab jääma möödanikku,” lausub Jaanus Karilaid. “Praegune valimiskord ei soosi avalikku kampaaniat ega laiapõhjalisi arutelusid. Presidendikandidaadid tuleb esitada oluliselt varem, et näeksime tõsist debatti Eesti sõlmprobleemide ja tulevikusihtide üle. Presidendikandidaadid avaldaksid arvamuslugusid, annaksid intervjuusid ning osaleksid väitlustel ja rahvakohtumistel kõikjal Eestis.”

Eelnõu annab Keskerakonna fraktsioon menetlusse sügisistungjärgu alguses.

10 kommentaari
 1. Soome naine võttis mehe asemel koju sea 1 aasta ago
  Reply

  Soome naise juurest läks mees ära ja naine võttis mehe asemele üürikorterisse minisea. See tekitas korteriomanikule kahju kokku üle 70 000 euro.

  Lugu juhtus Soome lääneosas Huittinenis. Kaks minisiga olid korteris tekitanud nii suured kahjustused, et see tuli täielikult remontida, vahendab Iltalehti.

  • KOIDAS KUSAGIL. ? 1 aasta ago

   Venemaa vanglas on mees, kes ei ole Kremlimeelne. Meie vanglas juba kuus kuud mees, kes on kremlimeelne.

  • Karilaid valetab. 1 aasta ago

   Ratas on mitmel korral teleris öelnud, et otsevalimisi ei tule.
   Savisaar aga tegi kõik, et otsevalimine tuleks.
   Ärge uskuge Keskerakonna lubadusi. Siiani ei ole nad ühtegi täitnud. Karilaidi lubadus on sama , nagu lubadus koheselt 100 euri pensionäridele pensioni tõsta. Saime tegelikult kuus euri.

 2. Täiesti 1 aasta ago
  Reply

  jabur kava. See on sitahunniku ilustamine uute õitega, kuid see hunnik tuleb ära koristada.

 3. Soovitage 1 aasta ago
  Reply

  Jaanusel lugeda põhiseadust, seal §161 ütleb selgelt, et põhiseadus emuutmist saab algatada vähemalt 21 riigikogu liiget. See on keskbandel ju koos, milleks siis eputada mingite allkirjadega? Kas tõesti ainult KOV valimise pärast et “näete kui tublid me oleme, valige meid!”?

 4. uskmatu-toomas 1 aasta ago
  Reply

  Väga vajalik ja õilis ettevõtmine aga karta on,et välja kukub nagu alati ! Aga korrata tasub jälle ennem järgmisi valimisi ?

  • Karilaid valetab. 1 aasta ago

   Seda lubadust ei ole plaaniski täita. Kõik lubatud, et saaks pirukasse hambad sisse lüüa.

 5. Eve 1 aasta ago
  Reply

  Mina olen otsevalimise poolt. Igas demokraatlikus riigis saab rahvas presidenti valida.

 6. "Kesknädal" on kaotanud lugejad. Hea, et selle paberiga saab midagi ka pühkida. 1 aasta ago
  Reply

  Oli aeg kui “Kesknädal” oli loetav ja nüüd on selle lehe maine kadunud.

 7. "Kesknädal" on kaotanud lugejad. Hea, et selle paberiga saab midagi ka pühkida. 1 aasta ago
  Reply

  Kahju.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.