Korobeinik: varamaksud on tulevikutrend

Andrei Korobeinik

Keskerakonna fraktsiooni liikme Andrei Korobeiniku sõnul võib 3-5 aasta perspektiivis väita, et vara maksustamine on kahtlemata tulevikutrend, ent kõiki Eesti maksusüsteemi muresid need siiski ei lahenda.

“Praegune koalitsioon maksudes muidugi midagi ei muuda. Pärast valimisi tulevad aga ohtlikud teemad nagu kinnisvara- ja automaks, millest keegi väga rääkida ei julge, taas lauale. Varamaksud on kahtlemata tulevikutrend, aga see ei lahenda üldist probleemi,” lausus Korobeinik Arenguseire Keskuse ja rahanduskomisjoni poolt reedel korraldatud konverentsil.

Arenguseire Keskus avaldas kolmapäeval raporti, milles tõi välja, et Eesti maksusüsteem peab stabiilsuse säilitamiseks järgmise 15 aasta jooksul kohanema majanduse digitaliseerumise, ühiskonnas süveneva ebavõrdsuse ja rohepöördest tulenevate nõuetega.

Korobeiniku sõnul on teatud paradigma muutus juba käes. “Meie praegune maksusüsteem on üsna vana ja põhineb sellel, et maksustad inimest. Olukorras, kus tehases on 1000 masinat ja 1 inimene, see riiki rikkamaks ei tee. Sellist lahendust, kuidas me saame firmadelt raha, meil tegelikult ei ole,” nentis ta.

Arenguseire Keskuse eksperdi Magnus Piiritsa sõnul on ühiskonna ühiste kulude katmisel laias laastus valik kolme maksubaasi vahel – tarbimise, tööjõu ja kapitali maksustamine. Värskes raportis on välja toodud stsenaariumid mitmete meetmetega, mis võiksid aidata vormida üleilmsete trendide taustal ka Eesti maksusüsteemi tulevikukindlamaks.

Isamaa fraktsiooni liikme Aivar Koka sõnul ei ole maksudega aga väga mõtet mängida. “Eesti maksusüsteemi peetakse maailmas üheks parimaks ning sellega tuleb arvestada. Mingi maksu liigutamine ühest taskust teise ei ole pragmaatiline,” ütles Kokk ning lisas, et pigem tuleks tähelepanu pöörata sellele, kas riigieelarves oleks hoopis millegi arvelt kokku hoida.

Koka sõnul on siiski oluline, et maksustamine suudaks käia ajaga kaasas. “Tihti tehakse mõni ettevõtlusvorm ainult sellepärast, et maksudest nii-öelda seaduslikul kombel kõrvale hoida. Kui ettevõtlusvormid muutuvad, peavad maksuamet, riigikogu ja valitsus sellele järgi jõudma. Maksusüsteemid peavad olema ühesugused, kui tulubaas on samasugune,” toonitas Kokk.

Varamaksustamise küsimuses tõi Kokk välja kaks tahku. Esmalt on tema sõnul Eesti maailmas eriline riik, kus väga suur osa inimestest on koduomanikud, mistõttu kodu maksustamine Koka hinnangul kindlasti mõistlik ei oleks. Automaksu puhul pidas ta aga oluliseks vaadata regionaalset pilti – paljudes piirkondades on auto omamine vältimatu ning seda maksustada oleks väga keeruline.

Küll aga toetasid nii Kokk kui Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esindaja Riina Sikkut maksuvaba tulu miinimumpalgaga sidumist. “Maksuvabastuse sidumine miinimumpalgaga on praegu rakendatav, tehniliselt lihtne ja midagi, milles poliitilist konsesust oleks lihtne leida. See näitab, et väärtustame töötajaid,” märkis Sikkut.

“Meil on maksubaasi küsimus. Me ei saa nii, et me pooled inimesed lihtsalt maksust vabastame,” sekundeeris Reformierakonna liige Jürgen Ligi, kelle sõnul on Eestis väga hea maksusüsteem, mida ei tohiks kiiresti segi lüüa.

Reedel toimunud konverentsil osalesid riigikogu esindajate paneelis Riina Sikkut Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonist, Aivar Kokk Isamaa fraktsioonist, Jürgen Ligi Reformierakonna fraktsioonist ja Andrei Korobeinik Keskerakonna fraktsioonist.

7 kommentaari
 1. USA president on pahane, et oma linna mustade mässajate rünnaku eest kaitsnud noormees õigeks mõisteti 1 aasta ago
  Reply

  USA president Joe Biden ütles, et pole rahul kohtu otsusega, millega mõisteti õiges mees, kes oma linna relvaga mustanahaliste mässajate eest kaitses ning kaks mässajat maha lasi ja ühte vigastas.

 2. Andrei 1 aasta ago
  Reply

  on valel teel. Vaja on ühitatud tarbimismaksu. Igasugused katsed kedagi valikuliselt röövida peavad jääma minevikku.

 3. Nojaa 1 aasta ago
  Reply

  Vaesed saavad toetusi ja elavad kuidagi ära, rikkad tõstavad hindasid ja saavad toetusi ja lähevad üha rikkamaks, poliitikud tõstavad makse ja oma palkasid ja lähevad samuti rikkamaks, keskklass aga maksab selle lõbu kinni ja nendest saavad tulevikus ilmselt vaesed. Seadusi tehakse seega sedamoodi, et keskklass üldse ära kaotada. Ainult et millest need vaesed ja rikkad, kes alles jäävad, edasi elavad, vot sellest ma aru ei saa. Ehk keegi selgitab?

  • Almar Glustsenko 1 aasta ago

   Niisuguse 2-3 suurerakonna tüüpi riigis, missuguseks Eestit ollakse poliitiliselt seni kujundamas, milles ei ole võimul ühtegi üdini päris-Maist erakonda, ei ole varamaksud see marssalikepike, mille abil ühiskonda sujuvamaks muuta.

   Juba pikemat aega on Eestis 50-60-70-80% vara kitsa kliki käes. Kui mitte arutada ühiskonnas selle ümberjagamist ja mitte lasta selles arutluses ühiskonna eri varanduslike 10%-ndike kihtidel (detsiilidel) osaleda arutlustes niisuguse sänaõiguse määraga, mis on pöördvõrdeline (eriti varandusliku ülenevuse seisukohalt), siis ei ole varamaksude juurde tekitamisest kasu.

   Vara maksustamise teema tõstatamine Oraava-Ratta erakonnasüsteemi poolt (siin RSR-i poolt) viitab selllele, et see poliitsüsteem ise lihtsalt hakkab tegema ülerikastunutele lisapõhjusi vaesemate jaoks (eriti esmatarbekaupade, eriti toidu) hindu tõsta, kuna poed ja suur osa teenindusettevõtteid on eraomandis (mitte riigi ega kohalike omavalitsuste ega kogukondlike ühistute omandis),

   ja ülerikastunud lihtsalt hakkavad neid kasumeid rohkem riigimaksudeks jätma, mis (pange tähele) lähevad eeskätt sama poliitsüsteemi kliki haldusse, mis niisugust rikkuse otstarbettut kuhjumist soosib. Lisaks soodustab see veel rohkemate vaeste sotsiaalabi sõltlaste masside teket (mis niigi on Jevroopas Maailma kõige lokkavam), selmet ARENDADA RIIKLIKULT ELUJÕULISTE LOODUS-RAHVUSTAVALISTE (KÜLA)KOGUKONDADE TARISTU TAASTAMIST, MIS ON VARANDUSLIKULT PALJU ISEREGULEERUMISVÕIMELISEMAD, KUI ANONÜÜMSED SOTSIOPANDEEMILISED SUURLINNAD JA PAKUVAD SEEGA KA KÕIGILE OMA LIIKMETELE VÕRDSEMAT ENESETEOSTAMISE INDU NING VÕIMALUST.

 4. Nii 1 aasta ago
  Reply

  et kui ma ostan uued aluspüksid, siis maksan kohe ja mõne aja eest veelkord ja veeökord? Sest see on minu vara ja vara tuleb maksustada. Või tulevad erandid et keskbande vara ei maksustata, teiste oma aga küll.

 5. Et 1 aasta ago
  Reply

  Andrjuuhha vaimult punane on, pole üllatus. Muidu ta sellist totakat moodustist nagu Arenguseire ei võtaks tõsiselt. Ning taolise asja üle peab otsustama rahvahääletusel rahvas ise, mitte mingid ajutised röövlid nagu meil seni kombeks.

 6. uskmatu-toomas 1 aasta ago
  Reply

  Kui riiki juhtida ei osata siis vaene maksumaksja peabki kõik tehtavad lollused kinni maksma sest selline onngi demokraatia !
  Viimase 20 aasta jooksul ole me kaotanud ca miljardi aastas tänu idiootlikule idapoliitikale !

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.