Minu kaks küüditamist. Avalik kiri omandireformi teostajatele

Tavi Nirk, Tallinna Tehnikaülikooli emeriitdotsent

Kesknädal laadis eelmise aasta novembrikuu alul üles Nina Savinova Avaliku kirja President Alar Karisele, Riigikogu esimehele Jüri Ratasele ja peaminister Kaja Kallasel nende Poska tn 9 kauaaegsetele elanikele osaks saanud ebaõiglusest ja suurest ülekohtust. Kirjas tänatakse Keskerakonna nõudmisel loodud omandireformi valitsuskomisjoni nende töö eest ja avaldatakse lootust, et valitsus „püüab südametunnistust ja õiglusnorme järgides lõpuni tegeleda nende inimeste saatusega, kes pärast seda Hirmsat Reformi veel ellu on jäänud“.  https://kesknadal.ee/2021/11/02/avalik-kiri/

Delfi/Eesti Päevaleht avaldas 3. detsembril endise kolleegi, TTÜ emeriitdotsendi lakoonilise teksti „Vello Rekkaro: Eesti kolmekümneaastase kodusõja ohvrid vajavad kiiresti kahjude tunnistamist ja heastamist“, millele lisatud fotol rahvameeleavalduselt Toompeal omandireformi seaduse 5. aastapäeval 1996.a. hoiavad kolleegid loosungit „Aadete ja kodukolde eest!“ . Peale selle näitas Eesti Televisioon 19. detsembril Toomas Lepa tehtud dokumentaalfilmi „Omandireform 30“ ja minus tekkis vajadus lisada meie pere kaks küüditamise lugu.

Mind on elus kaks korda kodust ilma jäetud. Esmalt 1950. aastal tuli meil ema ja kahe vennaga lapspõlvekodust endises Pääsküla külas (nüüd Laagri asula) lahkuda kolhoosi esimehe nõudmisel 2 päeva jooksul. Põhjuseks oli juristist isa Alfred Nirk, kes oli süüdi mõistetud Balti Sõjaväeringkonna SARK vägede sõjatribunali 9.05.1941.a. otsusega VNFSV Kr.K. paragr. 58-13 järgi ja karistati kõrgema karistusmäära – mahalaskmisega ja vara konfiskeerimisega. Kohtuotsus viidi täide 23.06.1941.a.

Tänases Eesti Vabariigis tuli mul lahkuda Tallinnas Nõmmele Kiige tn 5 rajatud kodust, kui maja 1999.a. tagastati omaniku pojale, kes oli selle nõukogude võimu ajal  hüljanud. Mina kolisin sinna majja seaduslikul alusel korterivahetuse korras 1981.a., andes sealsetele üürnikele 3-toalise ja 1-toalise korterid.

Käsitlen mõlemat juhtumit siseriikliku küüditamisena. Viimati mainitu oli eriti õõvastav, sest see toimus taasiseseisvunud Eestis oma rahvusliku Valitsuse juhtimisel.

https://epl.delfi.ee/artikkel/95241307/vello-rekkaro-eesti-kolmekumneaastase-kodusoja-ohvrid-vajavad-kiiresti-kahjude-tunnistamist-ja-heastamist

https://etv.err.ee/1608260400/omandireform-30

Fotol: Vasakult kirjanik Uno Laht, helilooja Jaan Rääts ja Tallinna Tehnikaülikooli dotsent Tavi Nirk. Kõik nad on sundüürnikud ja piketeerivad Toompeal lootuses päästa oma kodud ebaõiglase omandireformi, et mitte öelda riikliku repressiooni küüsist. On 1996.a. juunikuu.

Raamatu „Kodu ja õiglus“ ilmumise ajaks 2012.a., kus see foto on lk 204 avaldatud, on Laht surnud – ta suri enne kui ta oleks oma kodust välja aetud. Rääts pidi oma korteri väljaostmiseks võtma miljonitesse kroonidesse ulatuva hiigellaenu. Nirk tõsteti välja oma Nõmme kodust pärast viis aastat väldanud kohtuprotsessi, mille käigus ta asjatult püüdis tõestada oma elupikkuseid investeeringuid vanasse Kiige tänava majasse, mille eest ta oli vastu andnud kaks kõigi mugavustega korterit.

7 kommentaari
 1. Nojah 11 kuud ago
  Reply

  Laari valitsemise ajal tekkisid kodutud sest korterit vastu ei antud. Ei halastatud ka lastega perekondadele. Tallinnas on ehitatud mitu maja mis anti tasuta neile kes pidid kodudest lahkuma. Ilmas on ebaõiglust palju. Aga endistel omanikel on ka õigus tagasi saada oma kodu.

  • Uno Laht pole sundüürnik 11 kuud ago

   Oli ise küüditaja SMERŠIS ! Elas koos pruudi Reedaga Tobiase2.

 2. Kodanik 11 kuud ago
  Reply

  Kas Teile kohale juba ei jõua,et taoline halamine ei aita? Teid on tuhandeid,võtke midagi mõjuvat ette?

 3. Soo 11 kuud ago
  Reply

  Ebaõiglust on olnud palju. Muidugi ka need keda Siberisse viidi pidid tagasi tulles oma kodud tagasi saama aga siis kohe oleks pidanud neile kes seal hiljem elasid heastama selle et nad ei oleks pidanud kodutuks jääma. kulakuteks tunnistatud töökad ja tublid talupojad pidid oma kodud jätma loodritele kes ise ei olnud elus midagi saavutanud. Aga ega vene sõdur ei teadnud keda tuleb Siberisse viia eks ikka nimekirjad koostasid eestlased ise. muidugi pidid inimesed oma varanduse ja endised omandid tagas saama aga kohe oleks oidanud nendele keda välja aeti korteritest andma riigi poolt uued et inimesi tänavale ei saadetaks. Ma ei usu et praegu seda enam heastada saab.Tallinnas on tehtud kõik mis võimalik sundüürnike heaks sest siin on pikka aega olnud võimul keskerakondlik valitsus.

 4. harry 11 kuud ago
  Reply

  Saalomoni Tarkuseraamat3

  Õigete ja jumalakartmatute võrdlus
  1 Õigete hinged on aga Jumala käes
  ja neid ei puuduta ükski piin.
  2 Rumalate silmis näivad nad olevat surnud,
  ja nende äraminekut peetakse õnnetuseks,
  3 lahkumist meie keskelt hukatuseks;
  nemad aga on rahus.
  4 Sest kuigi neid inimeste meelest nuheldakse,
  on nende lootuseks täielik surematus.
  5 Pärast kerget karistust saavad nad osa rohkest heast,
  sest Jumal on neid proovile pannud ja leidnud,
  et nad on tema väärilised.
  6 Ta on neid proovinud nagu kulda sulatusahjus,
  ja vastu võtnud kui täieliku põletusohvri.
  7 Oma läbikatsumise ajal nad hiilgavad
  ja on nagu õlgedes lendlevad sädemed.
  8 Nad mõistavad kohut paganate üle ning valitsevad rahvaid,
  ja Issand on igavesti nende kuningas.
  9 Kes tema peale loodavad, tunnetavad tõde,
  ja armastuses ustavad jäävad tema juurde,
  sest tema valituile saab osaks arm ja halastus.
  10 Aga jumalakartmatud saavad nuhtluse,
  mida nende mõtted väärivad,
  need, kes õigest ei ole hoolinud
  ja on Issandast taganenud.
  11 Sest õnnetu on,
  kes põlgab tarkust ja kasvatust.
  Nende lootus on tühine ja vaev asjatu,
  ja nende teod ei kõlba kuhugi.
  12 Nende naised on rumalad
  ja nende lapsed on pahad –
  neetud on nende sugu.
  Parem lastetus kui jumalakartmatud järglased
  13 Aga õnnis on süütu sigimatu,
  kes ei tunne patust armatsemist –
  tema kannab vilja hingede läbikatsumise ajal.
  14 Ja õnnis on kohitsetu,
  kes oma käega ei ole teinud seadusevastast
  ega ole mõtelnud kurja Issanda vastu.
  Sest temale antakse usu valitud armuand
  ja kõige armsam osa Issanda templis.
  15 Jah, auline on vooruste vili
  ja laitmatu on tarkuse juur.
  16 Aga abielurikkujate lapsed ei saa täisealiseks,
  ja keelatud armatsemisest sündinud kaovad.
  17 Sest kui nad elaksidki kaua,
  neid ei pandaks millekski,
  ja nende vana iga on lõpuks autu.
  18 Kui nad ka varakult surevad,
  ei ole neil lootust ega troosti otsustuspäeval.
  19 Sest truudusetu soo lõpp on hirmus.

 5. tõde tegelikkuses 11 kuud ago
  Reply

  SEESAMA KODUTUKS TEGEMINE TOIMUB KA PRAEGU, SAMAMOODI “OMADE” POOLT VÄLJATRÜGITUNA = REEDETUNA.
  EHK VASTAKSID LÕPUKS ASJULIED, KES MAJADE RENOVEERIMIST PEALE SUNNIVAD JA ÕHUTAVAD, KUSTKOHAST VÕTAVAD KERJULIKE PENSIONITEGA ÜKSIELAVAD PENSIONÄRID OMA 400-sest SAAZIGA VANADUSPENSIONIST SELLE RAHA ET MAKSTA RENOVEERIMISTE EEST, MIDA JÕUKAMAD, TERVEMAD, NOREMAD NEILE PEALE SURUVAD VÕIDU VALITSUSTEGA.??? KUIDAS MAKSAVAD????
  NEMAD OMA VIIMASED AASTAD NÄRUTAVAD NIIGI, SELLISED KOORMISED AGA VÕTAVAD HINGE VÄLJA!?
  ON SEE EESMÄRK. OO JAA! PALJUD SAAVAD SIIS OKSJONIL OSTA EIDEKESE VAEVA JA HÄDAGA RENOVEERIT ELUASEME. KOV-id MÜÜVAD KA NEID IMEODAVALT KOHALIKELE SUURNIKELE, MAJAELANIKUD VÕISTLEVAD NENDE PÄRAST KUI JULGEVAD.
  AGA TEIE KA EI PÄÄSE, KES VÕÕRAST VAEVAST OMALE KÕHUALLA KOKKU KRAABITE – ENERGIAHINNAD LÄHEVAD KALLIMAKS, KÕIK LÄHEB, JA PANGALE TULEB MAKSTA TAGASI RENOVEER.LAENUD KUI VANAINIMENE EI JÕUDNUD- SURETASITE ÄRA. MS KAASU SIIS RENOV. ON? LÄKS ELUASEMEPIDAMINE ODAVAMAKS? MAKSATE RENOV.KULUSID + KALLINEVAT ENERGIAT .VARSTI ÖELDAKSE, ET VANAD MAJAD
  JA KOLIGE VÄLJA- KRUNDID ON JU KALLID, AGA MITTE MAJADE ELANIKELE EI MAKSTA KOMPENSATS. KALLIST KRUNTIDE HINDA. SEE KALLINEB ÄRIKATE KÄES. SAATE ISE TUNDMA, MIS VANDELE TEGITE.
  ITAALIA MAKSAB 110% KINNI RENOVEER. OMANIKELE-ELANIKELE. AGA MEIL …??? ITAALIAS POLE ISEGI NII KERJUSLIKKE PENSIONE, SOOJEM KA. EESTLANE EI VÕTA ÕPPUST KA MILLESTKI HEAST !
  OLEKS VÄHEMALT LOODUD MINGI FOND NEILE VAESEMATELE PENSIONÄRIDELE; MIS MAKSAB NENDE RENOV.KULUD, EEJUURES JÄÄVAD NAD ISE IKKA MANIKEKS ;ÕIGUSEGA MÜÜA. FONDILE MAKSTAKSE MÜÜGIST, KUI NAD MÜÜVAD VI MAKSAVAD PÄRIJAD, ENAMASTI KOHALIK.OMAV.

 6. Laar annab teile raha soetamiseks 11 kuud ago
  Reply

  Laar on kirjutanud kodanike arvelt istudes sellistel ametikohtadel oma ajaloo raamatuid pooliku tõena ja ülejäänud osast hüvitagu nüüd Teile

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.