Siseministrite ühisavaldus Leedus: ootame konkreetseid samme Euroopa Liidu välispiiri kaitse tugevdamiseks

Foto allikas: Siseministeerium

Lähtudes Valgevene migratsioonisurvest Euroopa välispiiridel korraldati Austria, Kreeka, Poola ja Leedu eestvedamisel Euroopa piirihalduse konverents. Kõrgetasemelise konverentsi eesmärk on pakkuda lahendusi, mis aitavad tulla toime praeguste kriisidega ja ennetada tuleviku kriise. Konverentsi raames toimus siseministrite ühiskülastus ka Leedu ja Valgevene maismaapiirile Medininkais.

Konverentsil osalenud Euroopa Liidu ja Schengeni riikide ministrid rõhutasid oma sõnavõttudes, et välispiiri valvet tuleb tugevdada. Kohtumisel kokku lepitud ühisavalduses toonitatakse, et EL peab ühtselt, kiirelt ja resoluutselt reageerima kolmandate riikide poolt tahtlikult tekitatud rändesurvele rakendades kõik vahendeid, sh reaalselt mõjuvaid sanktsioone. Ühisavalduse kohaselt on sedasorti rünnete tõrjumisel oluline füüsiliste tõkete ja seiretehnika olemasolu ning kuivõrd kaitstakse kogu Euroopa Liidu ja Schengeni ala siseturvalisust, siis peab piiritaristu rajamist rahastama Euroopa Liidu eelarvest.

Siseminister Kristian Jaani ütles, et Eesti ja Leedu pikaajaline teavitustöö, mis puudutab välispiiri valvamiseks vajaliku ühtse üle-euroopalise standardi väljatöötamist, on saanud lõpuks ka Euroopa Komisjoni toetuse, sest möödunud aasta lõpus avaldatud Schengeni piirieeskirjade ettepanekus nähakse ette võimalus kehtestada piirilõigu iseärasusi arvestavad ja eelkõige välispiiril seiretehnika kasutamist puudutavad piirivalvamise standardid. Standardite olemasolu võimaldab Jaani sõnul Euroopa Liidu ja Schengeni ala välispiiri tõhusamalt valvata ka piiripunktide vahelisel alal ja aitab kaasa võimalike ebaseaduslike piiriületamiste tõkestamisele.

Niinimetatud Vilniuse deklaratsioonis tehakse muuhulgas ettepanek Euroopa liidu institutsioonidele tugevdada võimalusi ebaseaduslike sisserändajate tagasisaatmiseks, vähendada Euroopa Liidu ja Schengeni alale ebaseadusliku rände tõmbefaktoreid ja suurendada koostööd rände lähteriikidega.

Kohtumisel osalesid ligi 30 riigi siseministrid ja kõrged ametnikud ning Euroopa Komisjoni, Frontexi, Europoli ja Euroopa Liidu Varjupaigaameti esindajad.

8 kommentaari
 1. Soo 11 kuud ago
  Reply

  Siseminister ja välisminister on paras paar. Ajavad tuult taga tegelevad asjadega mis neist ei olene. jätku Valgevene rahule. Ukrainas tuleb lõpetada venelaste tapmine. Poetakse USA ees kuigi peaaegu pooled USA elanikud eu tahtnud teda võimule, toimus Kapitooloimi ründamine ja küllap on ülestõusnuid ka vanglas. Kuidas saab õigustada et USA on pommitanud naftariike. See on ju ka praegu sõjaõhutamine. Siseministrid peaksid korda looma oma riigis ja jätma teised riigid rahile.

 2. triin 11 kuud ago
  Reply

  Ja siis paneme kinni järgmise kordoni ja ajame minema järgmise koerajuhi -piirivalvuri. Mul on igatahes tekkinud tunne, et nii siseminister koos PPA juhi Vaheriga ja kaitseminister Laanet koos Kaitseväejuhi Heremiga kahjustavad kuritegelikult nii meie julgeolekut kui kaitsevõimet. Lihtsalt tehtud sammud on niivõrd kahjulikud, eriti praeguses Julgeoleku olukorras. Annaks Jumal, et mul ei oleks õigus, kuid kaitstusetunne on nende inimestega kadunud ja ausalt piinlik on nende 9 mai sündmuste taustal meie “kaitsjate” päraat.

 3. Mina alustan varsti koduhoovi kraavi kaevamist. Kui venelased tulevad, siis kukuvad sisse. 11 kuud ago
  Reply

  Kraav võib ka siis aidata kui järjekordne jänki kaotab raketi. Ei saa kindel olla, et seda ei juhtu. Siiani on kadunud rakett leidmata.

 4. Sergei 11 kuud ago
  Reply

  USA ajakirjanik küsib otse: Rahva arvates on Bideni mõistusega …….. Piirist-. Eks need põgenikud ikka propagandast ja USA, Suurbritannia tegevusest tingituna. Mis õigusega hävitatakse võõraid riike- tapetakse nende riikide juhte.
  UUSFAŠISM. . Mingi 2000 + Poolakat Iraagis. Eks ka meie poisid igal pool. NSVL aegu Afganistanis oli paha …
  Kuis nüüd äkitse kõik nn. missioonid õiged !. Tallalakkujad. Unikaalne geopoliitiline asukoht ja miks mitte neutraalne-.olla. Mitte keegi pole uusnatse korrale kutsunud ( psühhoosi kargamised kes ei karga see moskall // moskalid vardasse// kohver, vaksal Moskva//- Kõigil üks veri KIIEVI RUS kunagi
  Meelispala Ukraina võõr tööjõud- aga need on ka põgenikud ja kes käis toetamas põhiseadus vastast riigipööret.
  Millegi pärast on EV ametnikel väga head sõbrad Ukraina , Gruusia . Ilmselt Stalin , Hruštsov ja Ljona koos ülemnõukogu presiidumiga ( Presiidiumis 18 liiget neist 12 olid nn. Ukrainlased)- Selle see NSVL p… läkski ja nüüd ei kaitse meid ükski eesriie väärastunud väärtuste eest.

 5. Nii''''''''''''' 11 kuud ago
  Reply

  See on ju siililegi selge et Biden igatseb sõda. Ukraina pakub talle seda võimalust. Tegelikult ta ei hooli teistest ruukidest aga ehk saab ta kasu ja südamerahu ässitamisest Venemaa vastu. teda ehk häirib et Venemaa ei võta vedu sõjalises mõttes ja siis tuleb teda ärrtada. Ilma temata oli rahulikum ja ta tuligi võimule ehkki paljud olid tema vastu. aknult meie sõjaõhutajad ei mõista mis võib väikeriikidega toimuda uue maailmasõja korral. Aga eks need sõja- ja vihavaenu õhutajad poevad peitu USA-sse Teatakse väga hästu et Venemaa eo kavatse Ukrainat rünnata ja tehakse kõik võimalik et Venemaad selleks provotseerida.

 6. Eve 11 kuud ago
  Reply

  Ukrainas oli rahulik elu kuni Kiievis toimunud verise võimuvahetuseni. Mõrtsukaid valmistati ette ka Leedus. Üks ukrainlane kes põgenes Venemaale röökis etkorrakaitsjaid suruti vastu seina ja peksti kepidega. Aga see ei läinud korda EL.ule ja seda verist võimuvahetust isegi õigustati. kui seda poleks olnud oleks Ukrainas siiani rahulik.uSA presidemdi tulek lõppes paljude inimeste vangistusega.Nüüd ässitatakse Venemaad et ta midagi ette võtajs et saaks sõda alustada.

 7. uskmatu-toomas 11 kuud ago
  Reply

  Ukrainas toimus see mida taheti ka Kasastanis korraldada.Nüüd pole ukrainlastel riiki,on ainult oligarhide grupeeringud,korruptsioon on niisugusel tasemel,et euroopalikult seda pole võimalik mõõta,abirahad,abisaadetised lähevad otse lennuväljalt mustale turule aga meie kaitseme,tunneme kaasa,aitame riiki kes tapab oma inimesi ?

 8. Lilia 11 kuud ago
  Reply

  Kui poleks Venemaa 2016 Krimmi okupeerinud, poleks ka Nato oma vägesid suurendanud Balti riikides, mis on Venemaa mõjusfäärile liiga lähedal.
  Ammu oleks Euroopa riigid pidanud mõtlema oma ühisarmee loomisele. See oleks
  Venemaa silmis vähem hävituslikku mõju külvanud. Nagu igal riigil, oleks ka EU olnud õigus end paremini kaitsta.
  Natoga liitumise hetkel puudus teine alternatiivne variant.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.