Eva-Maria Liimets: vaktsineeritus tagab reisimisvabaduse

Eva-Maria Liimets

Arutelu vaktsiinisertifikaatide ja testitulemuste tasakaalu üle meie ühiskonnaelus osalemiseks on jätkuvalt vajalik. Vaktsineerimine kaitseb eelkõige igaühte ennast, aga igaühe enda negatiivne test kõiki teisi meie ümber. Suurem osa riike otsib siin enda jaoks kõige paremaid lahendusi ning valdavat lähenemist tegelikult pole.

Euroopa Komisjoni mõne nädala eest avaldatud raportist selgub, et mitmed Euroopa Liidu ja majanduspiirkonna riigid (10) arvestavad riigisiseselt negatiivset testitulemust samaväärsena vaktsineerimissertifikaadiga. Teistes riikides (6), nende hulgas ka Eestis, seda praegu ei tehta. Ülejäänute puhul on asi keerulisem ning ka üldine seis on muutlik, sõltudes loomulikult iga riigi viiruseolukorrast. Omalt poolt proovib erinevate kitsenduste olukorral järge hoida ka Politico, kelle ülevaatest selgub, et 32-st vaadeldud riigist arvestab sertifikaadi kõrval ühel või teisel määral negatiivset testitulemust 11 riiki.

Esimesest Eesti koroonajuhtumist möödub peagi kaks aastat. Oleme viiruse seljatamisel otsinud pidevalt üksikisiku vabaduste ja ühiskonna huvide õiglast vahekorda. Võrdluses teiste Euroopa riikidega jääb Eesti selle aja jooksul silma üsna suure avatuse ja väheste tavaelule tehtud kitsendustega. Loomulikult on vaktsineerimine üheselt meie kõigi huvides ning raske haigestumise eest kaitsvad COVID-19 vaktsiinid läbipõdemisest oluliselt ohutum valik. Just ulatuslik vaktsineerimine, mitte miski muu, on aidanud meil veelgi enam piiranguid leevendada ning üha rohkem tavalise elu poole tagasi liikuda.

Kõik Euroopa Liidu ja majanduspiirkonna riigid on seadnud eesmärgiks, et võimalikult suur osa meie inimestest oleks COVID-19 vastu vaktsineeritud. See tagab meile ka omavahelise reisimisvabaduse. Kui inimesed on raske haigestumise eest kaitstud, siis saab naasta täiesti vaba majanduse, inimeste takistusteta liikumise, kultuuri toimimise ning kõige muu harjumuspärase juurde. Seepärast peab valitsus koos teadusnõukojaga negatiivse testitulemuse arvesse võtmiseks lähimal ajal parima lahenduse leidma.

3 kommentaari
 1. Alles 11 kuud ago
  Reply

  nüüd jõudis see UUDIS EevaMariiani!

 2. Soo 11 kuud ago
  Reply

  Või nii. Kõige tähtsam on inimeste tervis ja reisida pole vaja. Liimets nagu alati ajab tühja tuult taga, tema rääkimisest pole kellelgi kasu.

 3. misasja nad reisivad pandeemiat levitamas 11 kuud ago
  Reply

  Misasja nad reisivad. Vanainimesed enamus istuvad toanurgas, saa pealinnagi, rääkimata muust. Pole raha ega riideid. Pole mokapobinatki, et vot ei saa resida, kõrtsu, kohvikusse, teatrisse jne. Tea mis ainest nemad siis tehtud on, et midagi ei tohi saada ? Kui nad inimesed on liigilt ja staatuselt, siis pole teil ka tarvis ringi tõmmata, kui nemad ei saa.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.