Keskerakond tahab kaotada COVID tõendi: ühiskond peab taas avanema

Keskfraktsioon

Täna kogunenud Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikmed ja ministrid leidsid, et elanikkonna vaktsineerituse ja läbipõdemise tase, aga ka koroonaviiruse omikroni tüve tulek, on loonud olukorra, mis võimaldab avada Eesti ühiskonna kõigile. Keskerakond teeb ettepaneku kaotada alates 7. veebruarist COVID tõendi nõue, mis ei täida enam siseriiklikult oma eesmärki ning liikuda edasi kõigi piirangute leevendamisega.

2020. aasta alguses Eestisse jõudnud koroonaviirus on nõudnud kõikidelt Eestimaa inimestelt pingutusi, et selle pandeemia vastu seista, kaitsta ennast ja oma lähedasi. COVID-19 tõttu on haiglaravi vajanud enam kui 14 000 Eestimaa inimest, tuhanded pered on kaotanud sellele haigusele oma lähedasi. Tugevalt kannatada on saanud Eesti, Euroopa ja kogu maailma majandus. Paljud ettevõtted on sulgenud uksi ja tuhanded inimesed jäänud tööta. Valitsused on pidanud võtma vastu raskeid otsuseid olukorras, kus on olnud palju teadmatust ja muutlikkust. Ühiskond on pidanud end korduvalt ümber harjutama.

Eesti Keskerakond on seisnud vastutustundliku kriisi lahendamise eest, milles esikohal on inimeste tervis ja heaolu. Kriisi esimestest päevadest saati oleme teinud tööd selle nimel, et tasuta vaktsiinid oleks kõigile kättesaadavad, meie meditsiinitöötajatele ja inimestele jaguks isikukaitsevahendeid ning ravi ja voodikoha saaks igaüks, kes seda vajab. Kõik Eestimaa inimesed, kes on hoidnud ennast ja teisi ning andnud seeläbi oma panuse viirusega võitlemisel, väärivad me tänu. Kriisi suurimad kangelased on kahtlemata pühendunud tervishoiutöötajad ning teised eesliinitöötajad nii avalikus kui erasektoris. Tunnustame kõiki kriisi lahendamisse panustanud tervishoiuasutusi, teadlasi, kohalikke omavalitsusi, ettevõtteid, riigiasutusi, ajakirjandust ning nii valitsusvastutust kandnud erakondi kui ka opositsiooni.

Viiruse leviku ja haigestumise ärahoidmiseks vajalike piirangute seadmisel on lähtutud selle hetke vajadustest, võimalustest ja teadmistest. Oleme hoidnud ühiskonda nii avatuna, kui see on olnud võimalik, mis võrreldes mitmete riikidega on ka tänu inimeste pingutustele ja vastutustundlikkusele õnnestunud. Siiski on kehtestatud meetmed lisaks viiruse leviku tõkestamisele mõjunud paraku negatiivselt mitte ainult majandusele ja kultuurielule, vaid ka ühiskonna terviklikkusele, omavahelisele läbisaamisele ning nii eakamate kui ka noorte vaimsele tervisele.

Keskerakond leiab, et piiranguid ei tohi hoida päevagi kauem, kui see on vajalik. Koroonaviiruse omikroni tüvi levib küll laialdaselt, kuid haiglate koormus on selgelt stabiliseerunud, sealhulgas on intensiivravi vajavate patsientide hulk märkimisväärselt langenud. Käes on hetk COVID tõendi kasutamine siseriiklikult kaotada ning alustada ka teiste piirangute leevendamist ja üle vaadata lähikontaktsete eneseisolatsiooni nõuded. On aeg naasta elukorralduse juurde, kus arvestame viiruse olemasoluga, kuid ei lase sel meid juhtida ning kontrollida. Senise COVID-19 vastase võitluse taktika muutust näeme järjest enam nii erinevate riikide otsustes, aga ka ekspertide hinnangutes ja soovitustes.

COVID tõend ning paljuski sellest tulenev massiline PCR-testimine ei ole praeguseks enam õigustatud. Piirangute leevendamine annaks positiivse tõuke majandusele ja seeläbi ka tervishoiu rahastamisele ning võimaldaks meil liikuda taas edasi ühtsema ja tervema ühiskonnana vähendades kriisi ajal kuhjunud pingeid. Loomulikult tuleb ka edaspidi tagada kõigile kättesaadav vaktsineerimise võimalus, mis on jätkuvalt parim viis raske haigestumise vältimiseks. Seejuures on oluline keskenduda riskirühmade kaitsele.

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon ja Keskerakonna valitsusdelegatsioon teevad ettepaneku kaotada COVID tõend alates 7. veebruarist ning alustada ka teiste piirangute leevendamist.

4 kommentaari
 1. Nojah- 11 kuud ago
  Reply

  Ettepanekuid võib ju teha aga reformierakondlased on hõivatud vihavaenu õhutamisega ja neil pole aega meie inimeste jaoks.See jutt mis ma praegu kirjutan on teine teema. Aga täna on pühapäev ja tulin Raplast Tallinna. Ralas olid kõil teed lumega kaetud nii et autod jäid lumme kinna aga Tallinnas on kõikidelt teedelt lumi koristatud aga neid ikka valitakse ikka ja jälle, kas usutakse nende valesid või.

 2. See oleks õige samm , tänan hr.Ratast 11 kuud ago
  Reply

  see on õige liigutus.
  Maskide kandmine jääks esialgu samal põhimõttel.
  Euroopale tuleks sama pressing teha – need passisüsteemid peaksid olema selged ja lõpetada see jama.
  Samuti ei tohiks pressida peale seda tõhustusdoosi -kolmanda vaktsineerimisena , sest täna on omniviirusega hoopis teine äärmus ja tundub, et too viirus allub ka gripi vastastele tablettidele ning kodusele ravile.
  Hr. Merits ütles millalgi, et vaktsineerimine on algselt vajalik aga siis edasi peab teadma antikehade arvu ja organismi tugevus tekib võitlusele algatades, mitte pidevalt doseerides.
  Samas on ju lubatud, et kohe on tulemas suukaudne, manustatav tablett.
  Alko pideval tarbel saab alkohoolikuks ja narko tarbel narkomaaniks ehk sõltuvaks.

 3. jutuks hea küll 11 kuud ago
  Reply

  Piiranguid tuleb SUURENDADA ja mitte pugeda kõrtsmikele. ka basseiniomanikele.
  Kus on FP 2 kaitsed kõigevähemalt -peaks olema FP3. KUI HOOLITAKS, siis peaksid need lausa KOJU TOODAMA.
  Igatahes olema kättesaadavad nii kohalt kui hinnalt KÕIGILE. Vaesematele tasuta.
  Kus on ventilats.uuendused ÜHISTRANSPOTRDIS. UV KIIRGURID.???
  Esimest korda kui nõustun milleski ka reformaritega.

 4. lugeja 10 kuud ago
  Reply

  Koera saba raiutaxe jupikaupa ja piiranguid pikendataxe – oli jutt paarist nädalast…
  aga plandemia lõpp on kavandatud kurjusekantsi direktiividega poolteist aastat tänasest ehk juuni 2023, mil peax inimkatced lõppema.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.