Valitsus soovib nakkushaiguste tõrjel anda suurema rolli riigikogule

Tanel Kiik

Valitsus kiitis erakorralisel istungil heaks ja saadab riigikogule arutamiseks nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse (NETSi) muudatused, mille eesmärk on teha epideemiatega seotud otsused ettenähtavamaks ning anda riigikogule suurem roll kriiside lahendamisel.

„Epideemia tingimustes on riigil kohustus tagada kõigi inimeste elu ja tervis seeläbi, et viiruse levik ja inimeste massiline haigestumine ei väljuks kontrolli alt,“ ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

Ühtlasi on Kiige sõnul ühiskonna jaoks oluline, et selleks oleks kokku lepitud läbipaistvad ja selged reeglid. “Kui seadusemuudatused vastu võetakse, on valitsusel edaspidi selgem raamistik epideemia olukorras tegutsemiseks. See tähendab ka juhiseid, milliseid meetmeid võib valitsus kehtestada ja milliste jaoks tuleb saada heakskiit riigikogu valdkondlikult komisjonilt.“

Nakkushaiguse epideemilise leviku korral viiruse tõkestamiseks vajalikke meetmeid reguleeritakse edaspidi seaduse ja määruste tasemel. Meetmed tähendavad näiteks kohustust järgida nakkusohutuse ettevaatusabinõusid,  kanda kaitsemaski, esitada terviseseisundit kinnitav tõend, anda analüüs ohtliku või eriti ohtliku nakkushaiguse tuvastamiseks. Kui valitsus soovib kehtestada muid meetmeid, kui seaduses otsesõnu loetletud, tuleb teavitada sellest riigikogu juhatust ja kuulata ära riigikogu valdkondliku komisjoni seisukoht.

Nakkushaiguste tõkestamiseks vajalike meetmete kehtestamine seaduse ja määruste tasemel on olnud ühiskondlik ootus, mida on korduvalt väljendanud nii riigikogu liikmed, kohtud kui ka õiguskantsler. Seni on COVID-19 kriisi ajal nakkushaiguse tõkestamise meetmeid kehtestatud valitsuse üldkorraldustega, mis sobivad kiireks reageerimiseks uudses, ajutises olukorras.

Nii NETSi muudatuste kui ka seni valitsuse korraldustega reguleeritud meetmete ja piirangute eesmärk on kaitsta inimeste elu ja tervist tõkestades ohtlikku haigust põhjustava viiruse levikut. Põhiseaduse paragrahv 28 sätestab, et igaühel on õigus tervise kaitsele. Riik on kohustatud looma õiglase tasakaalu nakkushaige ja veel terve inimese põhiõiguste vahel.

Eelnõu ja seletuskiri on koostatud sotsiaalministeeriumi, justiitsministeeriumi, haridus- ja teadusministeeriumi, siseministeeriumi, kultuuriministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, rahandusministeeriumi, riigikantselei, terviseameti ning politsei- ja piirivalveameti koostöös. Eelnõu väljatöötamisel on kaasatud ka Tartu Ülikooli meditsiiniõiguse õppejõud.

4 kommentaari
 1. Põhja-Euroopa riigid planeerivad sõjategevust 3 nädalat ago
  Reply

  Suurbritannia juhitav rahvusvaheline Põhja-Euroopa lahingugrupp Joint Expeditionary Force (JEF) planeerib tegevust seoses Ukraina sündmustega.

  Tegemist on kiirreageerimisüksusega, mida kasutatakse kriisiolukorras. JEF-i riigid kogunesid nõupidamisele täna teisipäeval, 22. veebruaril, vahendab Reuters.

  aastal asutatud JEF-i koosseisu kuuluvad Taani, Eesti, Island, Läti, Leedu, Holland, Norra, Suurbritannia, Soome ja Rootsi.

  Briti kaitseminister Ben Wallace ütles, et planeeritakse tegevust Põhja-Euroopas – nii merel, maal kui õhus.

  Wallace ütles, et Suurbritannia ja Baltimaad korraldavad lähiajal sõjalise õppuse, milles demonstreeritakse JEF-i võimekust Läänemerel. Wallace lisas, et sõjaline tegevus on ennetav ja proportsionaalne.

 2. Nojah 3 nädalat ago
  Reply

  Kiik hoolib inimestest ja püüab teha kõik mis võimalik inimeste heaks. Aga osa poliitikuid on nii haaratud vihavaenu õhutamisest et muust ei hooligi. Brüsseli tegelased võiksid selle asemel et Venemaale sanktsioone ja stsenaariume saatmiseks mõnesse riiki lõhestajaid ka tegeleda mõne kasuliku tegevusega. Biden võiks sõjaõhutamise asemel raha eraldada teadlstele ravimite leiutamisek. Ei ole siiani ravimit mis kaotaks vähi, ei saa ravida koroomat ja ega paljusid haigusi ei saa ravida ning arstid saavad vaid leevendada.. Sõda ei tule kui jäetakse Venemaa provotseerimine ja Ukrainas lõpetatakse venelaste tapmine. Ja tuleb hakata hoolitsema rahva heaolu eest.

 3. lugeja 3 nädalat ago
  Reply

  Kellele on vaja sõda?
  Kas mõni kuu kestnud rahu on mõnele riigile juba liiga pikk ja igav?

 4. Eve 3 nädalat ago
  Reply

  Sõitsin täna üle hulga aja kesklinna ja nii tohutolt palju inimesi läks bussile Mustamäe -Tallinn nr. 24 et lasin 2 bussi läbi ja siis mahtusin kolmandale. Need paistsid õpilased olema ja enamus ei kandnud maski. Kogunemised toimuvad ja haiguse levikust eriti ei hoolita. Vanemad inimesed ikka kannavad maski ja vaid üksikud ei kanna.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.