Välisminister Liimets: rahvusvahelise õiguse ja ÜRO harta jalge alla trampimine Venemaa poolt on oht kõigile

Foto allikas: Välisministeerium

1. aprillil korraldas Eesti välisministeerium koostöös Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse Eesti Välispoliitika Instituutiga kõrgetasemelise rahvusvahelise konverentsi teemal „Väikeriigid ÜRO Julgeolekunõukogus: töö rahu nimel sõjakatku vastu“. Konverentsil keskenduti ennekõike sellele, milline on Venemaa Ukraina-vastase sõjalise agressiooni mõju ÜRO rollile rahvusvahelise rahu ja julgeoleku tagamisel ning millised on väikeriigi võimalused ÜRO Julgeolekunõukogus sellistes oludes.

„See, mida oleme viimase viie nädala jooksul näinud, on väga kurb ja kahetsusväärne. Oleme näinud, kuidas Venemaa on ÜRO Julgeolekunõukogu alalise liikmena järjepidevalt pannud veto resolutsioonidele, mille eesmärk on päästa inimeste elusid ja aidata taastada rahu Ukrainas. Venemaa on ignoreerinud kõiki rahvusvahelisi pingutusi rahu taastamiseks Ukrainas ja see on midagi, millega me kuidagi leppida ei saa,“ sõnas minister Liimets konverentsil kõneldes. Ta lisas, et konverentsi eesmärk on juhtida tähelepanu ohule, mida kujutab Venemaa rahvusvahelist õigust ja ÜRO hartat jalge alla trampides kõigile inimestele ja riikidele sõltumata nende asukohast maakaardil.

Konverentsi veerel kohtus välisminister Liimets ühiselt Läti, Leedu ja Prantsusmaa välisministriga ning kahepoolselt Valgevene demokraatliku liikumise juhi Svjatlana Tsihhanovskajaga. „Tänasel kohtumisel Valgevene demokraatliku liikumise juhi Svjatlana Tsihhanovskajaga avaldasin tunnustust Valgevene rahvale, et nad ei ole läinud kaasa Venemaa agressiooniga Ukraina ja Lääne vastu, jäänud uskuma Venemaa propagandat – alistunud Venemaa infosõjas – ega toetanud Valgevene režiimi Venemaa-meelset ja Ukraina-vaenulikku poliitikat. Kutsusin Svjatlana Tsihhanovskaja Eestisse, et ta saaks anda vahetult oma vaate sõja mõjude kohta Tallinnas peetud rahvusvahelisel arutelul. Muutunud julgeolekuolukorras, meie naaberriikide sõja ajal, oleme hoidnud siiski avatuna Valgevene inimeste tee Eestisse, kui tegemist on meie kodanike pereliikmetega, kui tuleb tulla matustele või ravile, samuti muudel humanitaarsetel põhjustel. Kinnitan Eesti toetust Valgevene inimestele. Muutumatuna püsib ka Eesti toetus Valgevene rahva demokraatlikele püüdlustele.“

Konverentsi peakõnelejateks olid Eesti Vabariigi President Alar Karis, välisminister Eva-Maria Liimets, ÜRO peasekretär Antonio Guterres. Konverentsil kõnelesid ka Iiri, Läti ja Prantsusmaa välisminister. Ühtlasi osalesid Valgevene demokraatliku liikumise juht Svjatlana Tsihhanovskaja, Ukraina presidendi kantselei juhataja asetäitja Ihor Zhovkva, mõttekoja International Crisis Groupi direktor Richard Gowan ja mitmed teised.

Samuti tulid konverentsil arutlusele uued julgeolekuväljakutsed, nagu küberjulgeolek ja kliima ning konfliktide mõju naistele ja tüdrukutele. Konverentsi ülekanne on järelvaadatav siin.

Fotod kohtumistelt ja konverentsist: https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/albums

8 kommentaari
 1. Kas 3 nädalat ago
  Reply

  Venemaale pugev Ungari polnudki esindatud?

  • Oli ikka 3 nädalat ago

   Liimets asendas tema mõtteid vabadusest Venemaal.

 2. ei keegi 3 nädalat ago
  Reply

  Meil kõikidel: inimestel, riikidel – on omad huvid. Vastutustundlik välispoliitika arvestab nendega, mitte ei sõida enda domineerimise nimel ülbelt üle. Venemaa oli ju nõus Minski kokkulepete raames Luganski ja Donbassiga Ukraina koosseisus. Kaheksa aastat mökutati, kuidagi ei saadud Ukrainat liikuma, riiki, kus Läänele USAga eesotsas ainult kulpi lüüakse. Nii et milles küsimus, rahuvalvajad? Miks Ukraina kriis on ka Lääne süü selle kohta loe lähemalt: John Mearsheimer on why the West principally responsible for the Ukrainien crisis. The political scientist believes the reckless expansion of NATO provoked Russia. The Economist Mar 19th 2022

 3. ei keegi 3 nädalat ago
  Reply

  Saksa kantsler tegi viimase katse sõda ära hoida, kui Müncheni julgeolekukonverentsil 19.02 Zelenzkyle ütles, et selleks vajatakse Ukraina lahtiütlemist NATO-ga liitumise kavatsusest ja neutraliteedi väljakuulutamist. Zelensky aga teatavast tollal sõjaohu suurenemisega ei arvestanud. Loe lähemalt The Wall Street Journali loost “Vladimir Putin`s 20-Year March to War in Ukraine and How the West Mishandled It”.

  P. S. Kus too “rahutuvi”, Liimets, tollal, kui teised sõda vältida püüdsid, oli?

  • uskmatu-toomas 3 nädalat ago

   “Kus too “rahutuvi”, Liimets, tollal, kui teised sõda vältida püüdsid, oli?”egas proua saa vastu hakata pikalt planeeritule !

  • ei keegi 3 nädalat ago

   Te ei ole ju artiklit lugenud!, ainult pealkirja (mis müüvuse ja huvi äratamise jaoks nõnda konstrueeritaksegi) ja mille ma teile kandikul ette andsin, aga teete mugavusest kontrollimatuid järeldusi, mis teid ja teie PIKALT idanenud stereotüüpe halvas valguses näitavad.
   Kordan siis üle: Saksa kantsler andis Zelenskyle mõista, et kui too ISE loobub liikmelisusest NATOs, muutub situatsioon taas reguleeritavaks. Biden ja Putin kohtuvad ning püüavad fikseerida Ukraina NATO-välise staatuse kirjalikult. Biden teatavasti kohtumise vastu ei olnud.

   Artiklis kirjeldatakse ESKALATSIOONI TREPPI: 1) Ukrainale NATO perspektiivi lubamine 2008.ndal Bukarestis; 2) Ukraina faktiline loobumine täitmast MINSK-2 lepinguid, mis viis Putini suhtumise järk-järgulisele muutumisele, mistõttu alates 2021 kevadest tekib ameeriklaste luurel kahtlus Venemaa Ukrainaga sõtta astumise võimalikkusest; 3) Putini “ultimaatum” USA-le ja NATO-le 2021 lõpus ning selle avalik tagasilükkamine. Saate te nüüd aru, miks oli vaja, et NATOst loobumise initsiatiiv lähtuks Zelenskylt ja kuidas see aidanuks kaasa sõja ärahoidmisele?

 4. Karl Saare 3 nädalat ago
  Reply

  Tere,
  juba sada aastat on vene rahvas teistele maailma rahvastele ja eriti naabritele häda ja viletsust kaela toonud. Nüüd tuleks venemaa täielikult desarmeerida. Võtta ära tava ja tuumarelvastus (kasutades NATO-t). Venelaste rahvusriik saab siis keskenduda oma majanduse ülesehitamisele. On olemas kõik – maavarad ja odav tööjõud. Venelased peavad loobuma teiste rahvaste alistamisest. Toogu kodumaale tagasi oma põgenikud teistest riikidest. Need põgenikud on juba näinud et elu kvaliteeti saab tõsta ainult tõsiselt tööd tehes. Püssi asemel võta kätte ader ja hakka kodumaa põllumajandust üles ehitama. Venelaste ajalugu viimase 100 aasta jooksul on ainult sõdade algatamine.
  Miks ma ütlen et vene rahvas on süüdi! Aga kes valis oma juhid – eks ikka venelased ise. Ise hävitasite oma inteligentsi.
  Tervist kõigile

  • ei keegi 3 nädalat ago

   Neil on juba ammu ader pihus. Venemaa on maailma esimene nisueksportija.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.