Riigikogu arutab erakorralisel istungil Soome ja Rootsi NATO-ga liitumislepingu ratifitseerimist.

Foto allikas: Riigikogu

Riigikogu esimees Jüri Ratas kutsus Vabariigi Valitsuse ettepanekul Toompea lossi istungisaali kokku Riigikogu erakorralise istungjärgu 6. juulil järgmise töö ajagraafikuga.

Erakorralise istungjärgu esimene istung algab kell 12 ja kestab kuni päevakorra ammendumiseni. Esimese istungi päevakorras on Vabariigi Valitsuse algatatud Soome Vabariigi ja Rootsi Kuningriigi ühinemist käsitlevate Põhja-Atlandi lepingu protokollide heakskiitmise seaduse eelnõu (643 SE) esimene lugemine.

Üks tund pärast esimese istungi lõppu algab väliskomisjoni istung.

Erakorralise istungjärgu teine istung algab kaks tundi pärast esimese istungi lõppu ja kestab kuni päevakorra ammendumiseni. Teise istungi päevakorras on Vabariigi Valitsuse algatatud Soome Vabariigi ja Rootsi Kuningriigi ühinemist käsitlevate Põhja-Atlandi lepingu protokollide heakskiitmise seaduse eelnõu (643 SE) teine lugemine.

6 kommentaari
 1. Tegelik sõda 5 kuud ago
  Reply

  Siseinfo: Ukraina vägesid juhivad salaja USA eriüksused

  Ukraina vägesid juhivad salaja USA eriüksused, mis jäid Ukrainasse pärast Venemaa sissetungi algust.
  Ajal, kui Vene väed liiguvad Ukraina idaosas jõudsalt edasi, tegutseb riigis terve Lääne eriüksuste ja luure võrgustik, mis koordineerib relvastuse, luure ja väljaõppe andmist Ukrainale, vahendab USA ja Euroopa allikatelt pärit siseinfot New York Times.
  Suur osa tööd tehakse ära väljaspool Ukrainat – Saksamaal, Prantsusmaal ja Suurbritannias asuvates sõjaväebaasides. Kuid isegi kui president Joe Bideni valitsus on teatanud, et ei läheta Ukrainasse Ameerika vägesid, on mõned luureagentuuri CIA töötajad jätkanud riigis salaja tegutsemist, peamiselt pealinnas Kiievis, juhtides praeguste ja endiste ametnike sõnul suurt osa luureandmetest, mida USA jagab Ukraina vägedega.
  Samal ajal on Ukrainas töötanud ka paarkümmend eriüksuste liiget teistest NATO riikidest, sealhulgas Suurbritanniast, Prantsusmaalt, Kanadast ja Leedust. USA kutsus oma 150 sõjaväeinstruktorit tagasi enne sõja algust veebruaris, kuid nende riikide eriüksuslased kas jäid Ukrainasse või on sellest ajast saadik riiki sisse ja välja sõitnud, koolitades ja nõustades Ukraina vägesid ning pakkudes kohapealset tuge relvastuse ja muu abi osas, rääkisid kolm USA ametnikku.
  Ukrainasse jäänud CIA töötajate ja eriüksuslaste tegevuse kohta on lekkinud vähe infot, kuid nende kohalolek riigis – lisaks diplomaatilise personali liikmetele, kes naasid pärast seda, kui Venemaa loobus Kiievi piiramisest – vihjab salajaste jõupingutuste ulatusele Ukraina abistamiseks ja riskidele, mis Washington ja liitlased seoses sellega võtavad.
  Ukraina on jätkuvalt alarelvastatud ning Vene väed ründavad rakettidega sihtmärke üle kogu riigi, sealhulgas Ukraina põhja- ja lääneosas, mida viimastel nädalatel on säästetud.
  Vahetult pärast seda, kui Venemaa veebruaris Ukrainasse tungis, asutas USA armee 10. erivägede rühm, mis enne sõda riigi lääneosas asuvas baasis Ukraina eriüksuslasi välja õpetas, vaikselt Saksamaal planeerimisraku, et koordineerida sõjalist abi Ukraina eriüksuslastele ja teistele Ukraina vägedele. Praeguseks on selles rakukeses esindajaid 20 riigist.
  USA armeeminister Christine E. Wormuth andis eelmisel kuul ülevaate operatsioonidest, öeldes, et erioperatsioonide rakk on aidanud juhtida relvastuse ja varustuse voogu Ukrainas. „Kuna ukrainlased üritavad relvastust liigutada ja hoiduda venelastest, kes konvoisid sihivad, siis me püüame aidata koordineerida kõigi nende erinevat tüüpi saadetiste liikumist,” ütles ta Atlandi Nõukogu korraldatud riikliku julgeoleku üritusel.
  „Teine koht, kus ma arvan, et saame aidata, on luureandmed selle kohta, kus neid konvoisid ohustatakse,” ütles ta.
  Rakuke, mis loodi Afganistanis kasutatud struktuuri järgi, on osa laiemast operatiiv- ja luurekoordineerimisüksuste komplektist, mida juhib Pentagoni Euroopa väejuhatus, et kiirendada liitlaste abi andmist Ukraina vägedele. Näiteks Saksamaal Ramsteini õhuväebaasis toetab USA õhujõudude ja õhuväe rahvuskaardi meeskond Grey Wolf Ukraina õhuvägesid, sealhulgas taktika ja tehnika osas, ütles sõjaväe pressiesindaja.
  USA ja teiste Lääneriikide anonüümseks jääda soovinud ametnike sõnul ei ole eriüksuslased koos Ukraina vägedega eesliinil, vaid annavad nõu staapidest mujal riigis või eemalt krüpteeritud side kaudu. Samas on kasu nende tegevusest logistika, väljaõppe ja luure vallas lahinguväljal tunnetatav.
  Mitmed Ukraina eriüksuslased avaldasid hiljuti USA-le tunnustust satelliidipiltidelt saadud luureandmete eest, mida nad saavad liitlaste antud tahvelarvutite abil kasutada. Tahvelarvutites töötab lahinguvälja kaardirakendus, mida ukrainlased kasutavad Vene vägede sihtimiseks ja ründamiseks.
  Ukraina idaosas Donbassi piirkonnas asuvas Bahmuti linnas olid Ukraina eriüksuse varustusel Ameerika lipud ja nad olid varustatud uute kaasaskantavate maa-õhk rakettide ning Belgia ja Ameerika ründerelvadega.
  „Seni pole räägitud rahvusvahelisest partnerlusest paljude eri riikide erivägedega,” ütles USA armee erioperatsioonide väejuhatuse ülem kindralleitnant Jonathan P. Braga aprillis senaatoritele planeerimisrakku kirjeldades. „Nad on kokku palju suurema mõjuga”, et toetada Ukraina sõjaväge ja erivägesid.
  USA parlamendi esindajatekoja luure- ja relvajõudude komisoni liige Jason Crow ütles intervjuus, et Ukraina eriüksuslaste suhted Ameerika ja teiste kolleegidega viimastel aastatel on osutunud Venemaa-vastases võitluses hindamatuks.
  „Oli oluline teada, kellega kaootilistes lahinguolukordades suhelda ja kellele relvi hankida,” ütles endine sõjaväelane Crow. „Ilma nende suheteta oleks see võtnud palju kauem aega.”
  Ukrainas tegutsevad CIA luureohvitserid on keskendunud luureandmete juhtimisele, mida USA valitsus on Ukraina valitsusele andnud. Praeguste ja endiste ametnike sõnul on suurem osa nende tööst olnud Kiievis.
  Kuigi USA valitsus ei tunnista, et CIA tegutseb Ukrainas või mõnes muus riigis, mõistavad ohvitseride kohalolu hästi nii Venemaa kui ka teiste maailma riikide luureteenistused.
  Endised luureametnikud väidavad, et CIA pakub koolitust põhiliselt vastuluure ja terrorismivastaste operatsioonide alal. Ukrainlased vajavad praegu klassikalist sõjalist väljaõpet raketisuurtükiväe (nt High Mobility Artillery Rocket Systems ehk HIMARS) ja muude keerukate relvade kasutamiseks, ütles USA sõjaväeluure endine direktori asetäitja ja CIA eruohvitser Douglas H. Wise.
  „Me räägime siin ulatuslikust sõjast,” ütles Wise. „Me räägime tänapäevasest tankisõjast tohutute sõjaliste jõududega. Ma ei kujuta ette, kuidas CIA õpetab Ukraina meestele, kuidas HIMARSe kasutada.”
  Bideni valitsus on seni saatnud Ukrainasse neli HIMARS-i süsteemi ja teatas, et veel neli on teel. Need on kõige kaasaegsemad relvad, mida Ameerika Ühendriigid on Ukrainale seni tarninud – rakettidega, mille laskeulatus on kuni 40 miili, mida on enam kui Ukrainal praegu kasutuses.
  Pentagoni ametnike sõnul on esimene 60-liikmeline Ukraina sõdurite rühm saanud süsteemide kasutamise väljaõppe ja teine rühm on praegu Saksamaal koolitusel.
  USA väejuht kindral Mark A. Milley ütles, et väljaõpe algas „ratsionaalselt ja läbimõeldult”, kuna ukrainlased, kes on ajalooliselt kasutanud nõukogudeaegseid süsteeme, õpivad kasutama USA kõrgtehnoloogilisemat relvastust.
  „Ei ole mõtet neid süsteeme lihtsalt lahinguväljale saata,” ütles kindral Milley ajakirjanikele, kes sõitsid koos temaga hiljuti USA-sse tagasilennul pärast kohtumist Euroopa sõjaväejuhtidega Prantsusmaal.
  Pärast Brüsselis toimunud kohtumist lubasid kindral Milley ja ligi 50 riigi sõjaväejuhid suurendada kõrgetasemelise suurtükiväe ja muu relvastuse tarneid Ukrainasse.
  „See kõik võtab natuke aega ja see nõuab märkimisväärset pingutust,” ütles kindral Milley. Ameerika sõdurid vajavad kuus kuni kaheksa nädalat, et õppida süsteeme kasutama, kuid ukrainlastel on kahenädalane kiirendatud väljaõppeprogramm, ütles ta.
  Sellegipoolest on Ukraina sõjaväega koostööd teinud endised USA ametnikud väljendanud pettumust väljaõppe käigu üle. Näiteks on ukrainlastel olnud raskusi haavatud sõdurite evakueerimisega rindelt. Endised ametnikud ütlesid, et USA võiks tõhustada esmaabi väljaõpet ja nõustada ukrainlasi, kuidas luua mobiilsete haiglate võrgustik, et aidata haavatuid ja neid transportida.
  „Nad kaotavad 100 sõdurit päevas. See on meie jaoks peaaegu nagu Vietnami sõja kõrgaeg, see on kohutav,” ütles endine Trumpi valitsuse ametnik. „Ja nad kaotavad palju kogenud inimesi.”
  USA armee rohelised baretid alustasid Saksamaal hiljuti meditsiinialast õppust Ukraina sõduritele, kes saadeti riigist välja väljaõppe eesmärgil, ütles USA sõjaväeametnik.
  Alates 2015. aastast kuni käesoleva aasta alguseni koolitasid Ameerika erivägede ja rahvuskaardi instruktorid Lääne-Ukrainas Lvivi linna lähedal Javorivi lahinguväljaõppekeskuses rohkem kui 27 000 Ukraina sõdurit, teatasid Pentagoni ametnikud.
  Kümnekonna USA liitlasriigi sõjalised nõustajad on viimastel aastatel Ukrainas välja õpetanud lisaks tuhandeid Ukraina sõjaväelasi.
  Alates 2014. aastast, mil Venemaa esimest korda Ukrainasse tungis, on Ukraina suurendanud oma erivägede hulka ühest üksusest kolme brigaadi ja väljaõppeväeosani. Viimase 18 kuu jooksul on lisatud igasse brigaadi taktikalise vastupanu väljaõppe saanud kompanii, ütles Pentagoni erioperatsioonide väejuhatuse juht kindral Richard D. Clarke aprillis senatile.
  Ukrainlastega koostööd teinud endiste Ameerika ametnike sõnul on Ukraina sõjaväe kõige teravam väljaõppe probleem praegu see, et nad on kaotamas oma kõige lahingukindlamaid ja paremini väljaõpetatud sõjaväelasi.
  Endine Trumpi valitsuse ametnik ütles, et erioperatsioonide väejuhatuse koosseisus töötasid enne sõda väikesed Ameerika operaatorite rühmad koos Ukraina ametnikega. Ametnik ütles, et Ameerika rühmi kutsuti mõnikord Jedburgh’ideks, viidates Teise maailmasõja aegsetele püüdlustele õpetada välja partisane vaenlase tagalas.
  USA eriüksused keskendusid peamiselt üksuste taktikalisele väljaõppele, kuid tegeleti ka side, meditsiini, luure ja muude Ukraina vägede jaoks vajalike oskustega. Ametniku sõnul lõppesid need jõupingutused enne Venemaa sissetungi, kuid need oleksid olnud kasulikud, kui need oleksid sõja ajal jätkunud.
  Mitmete USA endiste ametnike väitel ei pruugi Ameerika koolitajate kohalviibimine olla riski väärt, eriti kui see ajendab Venemaa presidenti Vladimir Putinit sõjategevust laiendama.
  „Kas koolituse täiustamine oleks väärt võimalikku hinda, mis tuleb maksta?” küsis Wise. „Vastus on ilmselt mitte.”

 2. Uskmatu-Toomas 5 kuud ago
  Reply

  Kogu see NATO`ga ühinemisprotsess võtab aega õige mitu kuud aga kellele me tahame näidata enda
  pugejalikkust ?
  Muidugi meie riigis pole ju muid probleeme,pole isegi valitsust ja maksumaksja pletib ju täiega istungi kinni ka !

 3. Ele 5 kuud ago
  Reply

  Riikidega tuleb arutada majanduslikke küsimusi ja mitte arutada NATO küsimusi. Tuleb jätta vihavaenu õhutamine Venemaa vastu ja siis ei ole midagi karta.

 4. Eve 5 kuud ago
  Reply

  Eestis tegutsetakse nii valesti. Sellis Eestit me küll ei tahtnud. Jube et keskerakondlased on ka kaasa läinud sõjahüsteeriaga. Mida te narrite Venemaad . Kui Venemaa kannatus katkeb siis ei aita mingi NATO. Mis te mängite tulega. Hoolitsege oma rahva elatustaseme tõstmise eest sest Eestisst ei olene maailma midagi, on vaid aja ja raha raiskamine.

  • Uskmatu-Toomas 5 kuud ago

   Sellepärast me Euroliitu ja NATO`sse astusimegi,et oleks võimalik osa võtta kõikidest maailma lollustest ja sammuda nende elluviimisel esireas !

 5. Miks 5 kuud ago
  Reply

  Stalnuuhhini Miiša otsuse vastu oli? Kas temal ka nupp oli tuksi läinud? Või Kremlist ei lubatud?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.