Teine Ilmasõda ja „Der Generalplan Ost“

Tallinnas Viljandi mnt ja Valdeku tn nurgal asunud mälestuskivi

Vello Rekkaro

Sündmused Ukrainas viisid mind mõtisklustesse meie minevikust. Esimene samm oli refereeriv ja meenutav „Sotsiaalne solidaarsus ja riigirahvas. Mõtteid sõja taustal“. https://kesknadal.ee/2022/03/03/sotsiaalne-solidaarsus-ja-riigirahvas-motteid-soja-taustal/

Järgnenud keskvalitsuse-poolsed jõulised toimetamised Narvas 16. augustil mälestusmärkide hävitamisel ja postamendilt tanki teisaldamine Viimsi muuseumi ning selle nimetamine vandalismiks Narva volikogu liikme poolt tekitasid üllatuse, millest kirjutasin loo „Narva memoriaalist“.    https://kesknadal.ee/2022/09/08/narva-memoriaalist/

Imekaunil pühapäeval 11. septembril oli vanavanemate päev ja meie noorim tütar korraldas sel puhul väljasõidu meie esivanemate muinaskülla Rõkkalusse kunagisel Lõuna-Harjumaal, praegu siis Raplamaale, kust on pärit meie perenime esmane vorm – Reckarro (Jan Reckarro). Pikniku pidasime Kabala mõisapargis vallamaja taga Vigala jõe veerel. Aitüma sealsele rahvale mõnusa puhkekoha eest!

Eestis jätkuv Teise Maailmasõja mälestusmärkide teisaldamine ja hävitamine kutsub aga meenutama mõningaid hoiatavaid sõnumeid möödanikust, nagu: „Kes ei oska hinnata ajaloo õppetunde, see kordab minevikus tehtud vigu!“ Ja see on hirmutav!

Seoses Narva tanki äravedamisega kirjutasin juba, et võtsin riiulilt Eesti Sõjaajaloo Seltsi väljaandel 2006.a. ilmunud kolleeg Lembo Tanningu koostatud mahuka teadustöö „Euroopa probleem … Teine maailmasõda“ ja sirvisin sealt mõningaid lõike.

Rahva ajaloomälu füüsiline korrigeerimine tänase valitsuse poolt kutsub laiemalt meenutama läänlaste ajaloolisi plaane ida-alade hõivamiseks, kultuuriminister Piret Hartmani aga juhtima meie tähelepanu kaasnevatele ohtudele –  ajalugu ei saa ümber kirjutada: „Meie hinnangul antakse kõigi okupatsiooni jälgede kaotamisega avalikust ruumist signaal, justkui midagi ei ole olnud ja keegi ei olegi Eesti rahva, inimeste, perede ja kodude kallal jõhkrutsenud,“ kirjutab Hartman kultuuriministeeriumi vastuses eelnõule. „Ilma märkide ja lugudeta on raske Eesti lugu seletada ja mäletada.“ https://www.delfi.ee/artikkel/120069202/kultuuriminister-punamonumentide-eemaldamisest-ajalugu-ei-saa-umber-kirjutada

Nimetatud uuringu peatükis Kolmas Reich (1933-1945) osundatakse sakslaste eluruumi (Lebensraum) laiendamise teoreetilistele alustele ja propageeritakse vanasaksa ristirüütlite võitlust eluruumi laiendamisel idas. Saksa välispoliitikas muutus eluruumikontseptsioon üheks kesksemaks ideoloogiliseks seisukohaks ja natsionaalsotsialistide territoriaalset kava võib kokku võtta tuntud lausega: Drang nach Osten – tung itta. Ning see kava ei mõjutanud mitte ainult saksa rahva saatust, vaid ka eestlaste ja paljude teiste rahvaste saatusi.

Hitleri lauavestlused (1.august1941 kuni 22. juuli 1942) näitavad, et idaalade hõivamine ja nende osaline sakslastega koloniseerimine oli tema kindel plaan. Venelased ja ukrainlased tuli muuta teisejärgulisteks madala arengutasemega inimesteks, kes pidid töötama sakslaste kui valitsejarahva alluvuses. Midagi taolist, nagu eesti talupojad elasid saksa mõisnike võimu all. Hitlerile oli seejuures suureks eeskujuks inglased, eriti nende kolooniad Indias ja mujal, mis kindlustasid inglastele kui valitsejarahvale tooraine ning muud rikkused. (lk 60-61)

Kuna praegused sündmused hakkasid puudutama ka minu pere lugu isiklikult (Triinu Laan  „Viljandi mnt äärne mälestuskivi viidi kalmistule“ – Õhtuleht 16.08.2022), siis pöördusin praegu 93 aastase vanatädi poole, kelle suust olin kunagi kuulnud vihjet nagu oleks keegi külapoistest rääkinud, et nägi seal mingeid kaevamisi.  Palusin Aino Mettasel panna kirja oma mälestused sellest seigast.

Koos oma mälestustega isast, kes lasti maha 16. septembril 1941.a., kuna ta oli Tallinna kaitsjate hulgas Kadriorus labajalast läbi läinud kuulist haavata saanud. Mäletan isegi vaidlusi kodus Paldiski mnt, kas minna ravile Kevade tänavale Westholmi uude koolihoonesse sisustatud haiglasse, ja et käisime emaga seal isa vaatamas. Saabunud uued okupandid „oma põlistele saksa aladele“ leidsid, et kuulihaavaga sõjaväekohustuslikus eas mees sobib hästi kohalike elanike hirmutamiseks eksekuteerida kui „aktiivne sakslaste vastu võitleja“, rõhutamaks aaria ülemrassi ja Saksa võimu vägevust. Tegelikult oli isa sundmobilisatsioonis valinud võimaluse kodumaale jääda. Selleks aga tuli minna pidurdama Saksa vägede sissetungi, nö hoidma rinnet kuni neid valvanud politrukid sadamasse evakuatsioonilaevadele pagesid.

Karjapoisieas jõudis minuni sõnum, justkui oleks Viljandi mnt Valdeku külas Esimese Ilmasõja kaitsekraavi veerel toimunud hukkamisel maha lastute hulgas keegi külameestest tundnud ära ka minu isa ja seega käsitlesin sealset mälestuskivi maamärgina, sest muud teavet polnud, ning tõin sealt meie perekonna Rahumäe hauaplatsile urniga liiva ja paigaldasin isale hauaplaadi.

Kokkuvõtteks nenditakse Lembo Tanningi raamatus, et sakslaste idaalade koloniseerimise plaan oli küllaltki sarnane Briti ja Tsaari-Venemaa impeeriumite vastavate plaanidega. Ka nemad lõid vallutatud aladele vastavalt inglaste ja venelaste kolooniaid. Näiteks, N. Liidu poolt okupeeritud Eestisse asustati samuti arvukalt ümber venelasi, et sellega tugevdada oma võimu Eestis. Analoogselt sakslaste germaniseerimise poliitikaga püüti ka Eestis venestada kohalikku elanikkonda, kes oli küüditamisest (Siberisse saatmisest) ja repressioonidest ellu jäänud.

Kui suudame ajaloost midagi õppida, siis selle teadmisega tulebki meil edasi elada ja püüda oma reaalpoliitikat tänastes oludes ajada.

17 kommentaari
 1. Oh sa Issand 2 kuud ago
  Reply

  Kirikupea Kirill palus Vene sõjaväelastel alati meeles pidada igavest elu, mille nad saavad surma korral.
  „Minge täitke julgelt oma sõjaväekohustust. Ja pidage meeles, et te annate oma elu isamaa, oma sõprade eest, siis olete koos Jumalaga tema Kuningriigis, auga, igaveses elus,” ütles ta.

 2. Nojah 2 kuud ago
  Reply

  Vöga kahju on inimestest kes saavad sõjas surma. Ja Putin pole kaugeltki ainuke süüdlane. Ei oleks sõda kui poleks väljaspoolt hakatud ässitama. Las oleks jäänud nagu oli ja inimesed oleks ellu jäänud. Zelenski üksinda poleks midagi tagasi nõudnud. Biden on peamine süüdlane sest tema ja mõned Euroopa riikide poliitikud hakkasid mõjutama et Zelenski võtaks Krimmi tagasi ja mõjuvõimu Donbassis ka luganskis. Seal elavad venelased ja pidid 8 a. kannatama alatut kohtlemist Ukraina poliitikute poolt. Kui poleks hakatud väljaspoolt relvi andma poleks ka sõda. naeruväärne on arvata et Biden tunneb kaasa ukrainlastele. Tema ainuke soov on Venemaad lõhestada. Mitmed naftariigid on USA poolt pommirahe kaela saanud ja nüüd järg jõudis Venemaani. Venemaa on kõva pähkel ja Bideni arvates oleks saanud teda nõrgestada saates sinna materjali biolaboritest-ikka lähem kui saatmine USA-st ja vähem hädaohtlik.Venemaa ümbritseti NATO-ga ja selge see et see oli ka välakutse võitlusele.

  • Jurakas 2 kuud ago

   Vene-USA sõda käib Ukrainas juba 2014 aastast.
   Tõestus:
   Ametlikult algas siis küll Ukraina kodusõda, aga ….
   NB! Otsustus, kas on konflikt-mäss-…. või kodusõda, on ÜRO mandaadiga antud Rahvusvahelisele Punasele Ristile. Raamid sinna juurde. Ning RPR otsustas juba 2014 aastal, et tegu on kodusõjaga.
   KODUSÕJAS ON MÕLEMAD POOLED VÕRDSED!!!
   Kodusõtta ei tohi sekkuda, sest see teeks kodusõjast päris-sõja. Eri riikide vahelise sõja.
   USA sekkus otse ja avalikult – sõjalised nõuandjad, instruktorid, eriväelased, ….. . Kiievi sõjaväelasi õpetati NATO riikides jne. jne.
   Vene sekkus natuke varjatumalt, aga siiski kõigile teada olevalt.
   Euroopa jutud, et “me ei saada taparelvi, ainult armeele saapaid-kiivreid, me ei osale sõjas” , oli selle tustal mõttetu häma ja rahva rahustamine.
   Nüüd lihtsalt ESKALEEFRUS Ukrainas USA (NATO) ja Venemaa vaheline sõda. Muud mitte midagi!

  • Sõda. 2 kuud ago

   Ameerika
   on peale teist M. sõda alustanud üle kahesaja sõja ja ikka teiste maade piirides. Õigustuseks toovad õnne – vabaduse – rikkuse ja rahu viimise. NATO loomiine oli suur viga. NATO-st sai Ameerika sõjaline võimsus. Usun, et NATO laguneb ja mingil ajal Ameerika saab suure kaotuse osaliseks. Sealt algab õnnelik ajastu. Igale riigile jääb oma rikkus. Kõikjal rahvas saab süüa kõhu täis. Ka meil ei oleks lapsed alatoitlusega kimpus. Meie teenitud raha peaks kuuluma meie inimeste heaolule. Oleme pidevalt raha puudusel. Samas kulutame tohutud summad Ameerika soovil nende sõjale. Samas meil on haigeid lapsi ja ravi ei kindlusta meie endi riik. Usun, et rahvas lõpuks saab aru ja ameerike muusika järgi kargamine jääb ära. Rahval on vaja heaolu, kõht täis ja õnne.

 3. austus ja ausus 2 kuud ago
  Reply

  Viidi kalmistule… Kalmistutel ei jatku maad, kuigi maapuudust Eestis ei ole. Seal maetklse peale ka enne 20 a.
  kui teada, et omakseid pole või ära sõitnud, võidakse hävitada korrastatud kallis hauaplatski ja peale matta. Vaesed lähevad ühishauda ja kes neile kirstu muretseb …? Mõni aeg ripub plekktahvel nimedega, siis kaob seegi… Üle astudes tunned, kuis maa kergelt võngub nagu soos ja madalam.
  Ei ole austut surnute vastu, ega kellelgi turvalisust, et sulle kedagi pähe ei visata ükskord. Pannakse aga kollane plakat üles, et korrastage haud. Kuidas vanainimesed seda jaksavad? Mis rahast? Ja füüsil. jõudugi pole
  kohale minna, või ööbida.
  Mis rahast hauaplaat või kivi osta, piire? Sellised alad võiks rahule jätta, ja mets peale istutada. Igavesti rahule jätta.

 4. ! 2 kuud ago
  Reply

  …ja mitte eakaid häirida kollaste lipikutega, Olles pisarateni häiritud, südamevalus, et ei suuda, mida neilt nõutakse ja mida süda käsib niigi. Veel üks taak kanda ,mis insuldi,infarkti kiirem lähemale toob.
  Kus on siin Riigi abi = on ju riik institutsioon, mis on loodud rahva turvalisuse ja vajaduste tagamiseks ja selle juhtimiseks.

 5. harry 2 kuud ago
  Reply

  habakuk1
  1
  Jumala püha viha oma vaenlaste vastu
  1 Ennustus Niineve kohta. Elkoslase Nahumi nägemuste raamat.

  2 Issand on kättemaksja ja püha vihaga Jumal,
  Issand on kättemaksja ja täis raevu.
  Issand maksab kätte oma vihameestele
  ja on vihane oma vaenlastele.
  3 Issand on pika vihaga ja rammult suur
  ja Issand ei jäta kedagi karistamata.
  Tema tee on tuulekeerises ja tormis
  ja pilved on tema jalgade tolm.
  4 Ta sõitleb merd ja kuivatab selle
  ning laseb taheneda kõik jõed.
  Närbuvad Baasan ja Karmel
  ja Liibanoni õied närtsivad.
  5 Mäed värisevad tema ees ja künkad sulavad.
  Tema palge ees kerkib maa,
  maailm ja kõik, kes seal elavad.
  6 Kes võiks seista tema sajatuse ees?
  Või kes võiks taluda tema tulist viha?
  Tema raev puhkeb nagu tuli,
  kaljudki purustatakse tema poolt.
  7 Issand on hea, varjupaik hädaajal,
  ja ta tunneb neid,
  kes tema juures pelgupaika otsivad.
  8 Aga tulvavate voogudega
  teeb ta sellele paigale lõpu
  ja ajab oma vaenlased pimedusse.
  9 Mida te kavatsete Issanda vastu?
  Tema teeb lõpu!
  Häda ei tule teist korda!
  10 Sest olgugi nad põimunud nagu kibuvitsad
  ja joobunud oma joogist –
  nad hävitatakse kõik nagu kuivanud kõrred.

  11 Sinust, Niineve, on lähtunud see,
  kes kavatseb kurja Issanda vastu,
  nurjatu nõuandja.
  12 Nõnda ütleb Issand:
  Olgugi nad täisjõus
  ja olgugi neid nõnda palju,
  siiski tehakse neile lõpp
  ja nad kaovad.
  Ja kuigi ma sind, Juuda,
  olen alandanud,
  siis enam ma sind ei alanda.
  13 Nüüd ma murran su pealt tema kepi
  ja rebin katki su köidikud.
  14 Aga sinu kohta, Niineve,
  on Issand andnud käsu:
  Su nime ei meenutata enam.
  Ma hävitan su jumalate kojast
  nikerdatud ja valatud kujud.
  Ma valmistan sulle haua,
  sest sa oled neetud.
  Eestikeelne Piibel 1997
  2
  Sõnum Niineve hävitamisest
  1 Vaata, juba on mägede peal
  sõnumitooja jalad,
  tema kuulutab rahu.
  Pühitse, Juuda, oma pühi!
  Tasu oma tõotused!
  Sest iialgi enam ei tule
  su kallale nurjatu –
  ta hävitatakse sootuks.

  2 Pillutaja tuleb su vastu.
  Ole valvel!
  Pea silmas teed!
  Kinnita vööd!
  Võta jõud hästi kokku!

  3 Sest Issand taastab Jaakobi suuruse
  nagu Iisraeli suuruse,
  kuigi rüüstajad on rüüstanud neid
  ja on hävitanud nende võsud.

  4 Tema kangelaste kilbid on punased,
  sõjamehed ise purpurpunaseis riideis;
  ta määratud päeval on sõjavankrid
  otsekui tõrvikute tuli
  ja ratsud on rahutud.
  5 Vankrid kihutavad tänavail,
  tormavad turgudel sinna ja tänna;
  need paistavad tõrvikuina,
  sähvivad otsekui välgud.
  6 Tema vägevad kutsutakse kokku:
  nad komistavad teel,
  nad tõttavad müürile,
  aga juba on püstitatud kaitsekatus.
  7 Jõeväravad avatakse
  ja palee hakkab vankuma.
  8 Kuninganna tõstetakse püsti, võetakse paljaks,
  viiakse ära.
  Tema teenijad halavad,
  häälitsevad nagu tuvid,
  taovad enestele vastu rinda.
  9 Niineve on nagu veetiik,
  mille veed voolavad ära.
  „Pidage! Seiske!”
  Aga keegi ei pöördu tagasi.
  10 Riisuge hõbedat, riisuge kulda!
  Varandust on otsatult!
  Võtke enestele kandam
  kõigist kalleist asjust!
  11 Tühjus, lagedus ja häving!
  Julgus kaob, põlved võbisevad,
  kõigis niudeis on värin
  ja kõik palged õhetavad.
  12 Kus on nüüd lõvide pesapaik
  ja noorte lõvide söödamaa,
  kuhu lõvi sai pugeda
  ja kus viibis lõvikutsikas,
  ilma et keegi neid oleks peletanud?
  13 Kus on lõvi, kes murdis
  oma kutsikate tarviduseks
  ja kägistas emalõvide jaoks,
  kes täitis oma urkad saagiga
  ja pesapaigad sellega, mis ta murdis?
  Niineve täielik häving
  14 Vaata, ma tulen sulle kallale,
  ütleb vägede Issand,
  ja ma põletan su sõjavankrid suitsuks,
  mõõk hävitab su noored lõvid.
  Ma lõpetan maa pealt su röövteo
  ja enam ei kosta su käskjalgade hääl.
  Eestikeelne Piibel 1997
  3
  Niineve täielik häving
  1 Häda veresüüga linnale,
  kuhjaga täis valet ja röövimist!
  Ei lakka mahamurdmine.
  2 Kuule! Piitsaplaks ja rattamürin,
  kihutavad hobused ja rappuvad vankrid.
  3 Ratsud ajavad end püsti,
  mõõgad sähvivad ja piigid välguvad.
  Ja mahalööduid on palju,
  laipu on määratu hulk,
  korjustel pole lõppu,
  korjuste otsa komistatakse.
  4 Ja seda kõike selle veetlevalt ilusa,
  nõiduses osava hoora arvutu hooratöö pärast,
  kes oma hooratöödega võrgutas rahvaid,
  ja nõidustega suguvõsasid.
  5 Vaata, ma tulen sulle kallale,
  ütleb vägede Issand.
  Ma tõstan su hõlmad üle su näo
  ja näitan rahvaile su alastiolekut,
  kuningriikidele su häbistust.
  6 Ma viskan su peale jäledaid asju,
  häbistan sind ja panen sind silmaimeks.
  7 Siis põgenevad su juurest kõik,
  kes sind näevad, ja ütlevad:
  „Niineve on hävitatud!”
  Kes peaks teda kahetsema?
  Kust ma otsin talle trööstijaid?

  8 Kas sa oled parem Noo-Aamonist,
  kes asus jõgede ääres, ümberringi vesi,
  kraaviks meri, müüriks meri?
  9 Etioopia ja Egiptus olid ta otsatu jõud,
  Puut ja liibüalased olid ta aitajad.
  10 Siiski pidi ta minema asumisele,
  ta läks vangi.
  Temagi lapsed rebiti tükkideks
  igal tänavanurgal,
  tema auliste pärast heideti liisku
  ja kõik ta suurnikud pandi ahelaisse.
  11 Sinagi joobud, jääd oimetuks,
  sinagi pead otsima pelgupaika
  vaenlase eest.
  12 Kõik su kindlused on
  nagu varajaste marjadega viigipuud:
  kui neid raputatakse,
  langevad marjad sööjale suhu.
  13 Vaata, sinu sõjavägi su sees
  on nagu naised.
  Su maa väravad tehakse
  su vaenlastele pärani lahti.
  Tuli põletab su riivid.
  14 Võta enesele piiramisajaks vett,
  tugevda oma kindlustusi,
  astu savisse ja sõtku savi,
  haara telliskivide vorm!
  15 Seal neelab sind tuli,
  hävitab mõõk,
  see sööb sind otsekui rohutirtsu vastne.
  Olgugi sind nii palju nagu vastseid,
  olgugi sind nii palju nagu rohutirtse,
  16 olgugi et oled enesele soetanud kaupmehi
  rohkem kui taevatähti –
  vastne ajab kesta ja lendab ära.
  17 Sul on valvureid nagu rohutirtse
  ja kirjutajaid rohutirtsude parvena,
  kes asuvad aedade ääres külmal päeval;
  kui päike tõuseb, siis nad põgenevad
  ja ükski ei tea nende asupaika.

  18 Su karjased tukuvad, Assuri kuningas,
  su aulised istuvad jõude,
  su rahvas pillutatakse mägedele
  ja kogujat ei ole.
  19 Ei ole paranemist su vigastusel,
  su haav teeb haiget.
  Kõik, kes kuulevad sinust sõnumit,
  plaksutavad sinu pärast käsi.
  Sest kellest ei ole sinu kurjus
  lakkamata üle käinud?
  Eestikeelne Piibel 1997
  1
  Prohvet kaebab vägivalla pärast
  1 Prohvet Habakuki nähtud ennustus:

  2 „Kui kaua, Issand,
  pean ma appi hüüdma,
  ilma et sa kuuleksid?
  Või sulle kisendama vägivalla pärast,
  ilma et sa aitaksid?
  3 Miks sa lased mind näha nurjatust
  ja vaatad ise seda õnnetust pealt?
  Hävitus ja vägivald on mu ees –
  on tulnud riid ja tõusnud tüli.
  4 Seepärast on Seadus jõuetu
  ja õigus ei tule iial esile.
  Sest õel piirab õiget –
  nõnda tekib väänatud õigus.
  Kaldealased karistajateks
  5 Vaadake ringi paganate seas ja pange tähele,
  imestage ja hämmastuge!
  Sest teie päevil tehakse tegu,
  mida te ei usuks,
  kui sellest jutustataks.
  6 Sest vaata, ma lasen tõusta kaldealased+ ,
  kibeda ja tormaka rahva,
  kes käib maa laiuti läbi,
  et vallutada eluasemeid,
  mis pole tema omad.
  7 Ta on kardetav ja julm,
  temast enesest tuleb
  ta õigus ja vägi.
  8 Tema hobused on kiiremad kui pantrid,
  metsikumad kui hundid õhtul.
  Tema ratsud trambivad –
  kaugelt tulevad ta ratsanikud,
  lendavad nagu saagile sööstvad kotkad.
  9 Kõik nad tulevad tegema vägivalda;
  nende näod vaatavad otse ette
  ja nad koguvad vange nagu liiva.
  10 Nad pilkavad kuningaid
  ja aukandjad on neile naerualuseks.
  Nad naeravad iga kindlust,
  kuhjavad kokku mulda
  ja vallutavad selle.
  11 Siis nad tormavad kui tuul
  ja tõttavad edasi.
  Nad teevad omaenese jõu enestele jumalaks.
  Prohvet tõreleb Issandaga
  12 Eks ole sina, Issand,
  muistsest ajast mu püha Jumal?
  Ära lase meil surra!
  Issand! Sina oled nad pannud meie üle kohut mõistma,
  sina, kalju, oled määranud nad meile nuhtlejaiks.
  13 Sinu silmad on liiga puhtad selleks,
  et näha kurja,
  ja sina ei või vaadata õnnetust.
  Mispärast sa vaatad uskmatute peale,
  vaikid, kui õel neelab selle,
  kes on temast õigem,
  14 teed inimesed mere kalade sarnaseks,
  otsekui roomajaiks,
  kellel pole valitsejat?
  15 Need kõik tõmbavad nad õngega üles,
  veavad oma noota ja koguvad võrku;
  seepärast nad rõõmustavad ja hõiskavad.
  16 Seepärast ohverdavad nad oma noodale
  ja suitsutavad võrgule,
  sest nende abil on nende saak rasvane
  ja roog rammus.
  17 Kas nad võivad nõnda lõpmatult
  tühjendada oma noota,
  rahvaid armuta tappes?

  22
  Issanda vastus prohvetile
  1 Mina seisan oma vahipostil,
  asun linnusel ja vaatan,
  et näha, mida ta mulle räägib
  ja mida ta mulle vastab
  mu etteheite peale.
  2 Ja Issand vastas mulle ning ütles:
  Kirjuta üles nägemus
  ja tähenda selgesti lauakeste peale,
  et see, kes seda loeb,
  võiks lugeda soravalt.
  3 Sest nägemus ootab küll oma aega,
  aga ta ruttab lõpu poole
  ega peta.
  Kui ta viibib, siis oota teda,
  sest ta tuleb kindlasti
  ega kõhkle.
  4 Vaata, kes on isemeelne,
  selle hing ei ole siiras ta sees;
  aga õige elab oma usust.
  5 Ning veel enam:
  vein on petlik –
  ei jõua sihile hoopleja mees,
  kes avab oma kurgu nagu haua
  ja on täitmatu otsekui surm,
  kes korjab enesele kõik paganad
  ja kogub enese juurde kõik rahvad.
  Häda ülekohtustele!
  6 Eks nad kõik tee tema kohta pilkelaule
  ja osatavaid mõistukõnesid
  ning ütle:
  Häda sellele, kes kuhjab kokku,
  mis ei ole tema oma –
  kui kauaks? –
  ja koormab ennast võlaga.
  7 Kas viimaks su võlausaldajad
  ei tõuse äkitselt
  ja su vintsutajad ei ärka?
  Jah, ja sina jääd neile saagiks!
  8 Sest sa oled riisunud paljusid rahvaid,
  nüüd riisuvad kõik rahvad sind
  inimeste vere ja kõige vägivalla pärast,
  mis sa oled teinud maale ja linnale
  ning kõigile selle asukaile.
  9 Häda sellele,
  kes ahnitseb oma kojale ülekohtust kasu,
  et paigutada oma pesa kõrgele
  ja päästa ennast kurja käest.
  10 Sa oled oma kavatsustega
  häbistanud oma koja,
  oled hävitanud paljusid rahvaid
  ja oled teinud pattu oma hinge vastu.
  11 Sest kivi müüris kisendab
  ja sarikapuu vastab temale.
  12 Häda sellele,
  kes ehitab verega linna
  ja rajab ülekohtuga linnust!
  13 Vaata, eks seegi ole vägede Issandalt,
  et rahvaste vaev saab tuleroaks
  ja rahvahõimud väsitavad endid ilmaaegu?
  14 Sest maa saab täis Issanda au tundmist –
  otsekui veed katavad merepõhja.
  15 Häda sellele,
  kes joodab ligimest,
  pannes joogi hulka oma viha,
  et jooja joobnuks jääks
  ja jootja saaks vaadata tema alastiolekut.
  16 Au asemel sa küllastud häbist:
  joo sinagi ja näita oma eesnahka!
  Issanda parema käe karikas
  jõuab ringiga sinuni,
  ja su au kaetakse häbiga.
  17 Sest Liibanonile tehtud vägivald
  katab sind
  ja loomade hävitus teeb sulle hirmu
  inimeste vere, samuti maale,
  linnale ja kõigile selle asukaile
  tehtud vägivalla pärast.
  18 Mis kasu on nikerdatud kujust,
  mille meister nikerdab,
  valatud kujust ja valeõpetajast,
  et meister kuju peale loodab,
  valmistades keeletuid ebajumalaid?
  19 Häda sellele, kes ütleb puule:
  „Ärka!”
  või liikumatule kivile: „Liigu!”
  Ons see õpetaja?
  Vaata, see on kulla ja hõbedaga kaetud,
  ometi pole vaimu tema sees.
  20 Aga Issand on oma pühas templis,
  tema palge ees vaikigu kogu maa!”

  • uskmatu-toomas 2 kuud ago

   Kas see haige inimene Harry on kesknädala palgal,et tal lastakse pidevalt oma jora ajada ?
   Sõda oleks saanud ära hoida aga lihtsalt ei tahetud ja nüüd käib üks pidev hala,oi kui palju on ohvreid ?
   Tegelikkuses on neid ohvreid kordades rohkem ja üha rohkem tuleb juurde.See jänkide 2014.a.alustatud mäng võib lõppeda täieliku hävinguga aga mida see sealset vanakeste seltskonda huvitab.

 6. to juraks 2 kuud ago
  Reply

  Illmselt on Sul ÕIGUS!
  Loogiline on ka, et sõda ei saa pidada kui lõpevad relvad,moon ja sõdurid. Ja vaat hiljemalt siis sõda lõppema peakski, isegi kui uued piirid tekkinud ja kinnitatakse.
  Elud on päästetud. Elu läheb edasi.
  Kiuslik küsimus on : Kui Putin on nii hoolimatu elude vastu, MIS hoidis teda tagasi kohe algul vaippommitamist
  tegemast? Maa olnuks lage 1 päevaga ja võidtud.i

 7. tp sõda 2 kuud ago
  Reply

  Ameerika asemele tuleb Hiina ja palju feodaalsemal kujul. Tuleb küll tehniline hüpe, kuid eetiline tagasiminek muudab mõttetuks kõik .Eetiline pidurdatus langeb nagu must lina üle meie niigi nõdrukese, alles esimesi idusid ajava Eetika, Elu austamise ja Looduse üle.
  Jääb vaid inimene, tema hierarhia tehnilise progressi ämblikuvõrgus.

  • Jurakas 2 kuud ago

   Ka nn. “lääne” riikide on kehtivks riigikorraks plutokraatia. Mitte demokraatia!
   Plutokraatia ei tunne mõistet “eetika”.
   S.t. et Hiinal ja (plutokraatlikul) “läänel” ei ole selles mõttes vahet.

 8. to jurakas 2 kuud ago
  Reply

  No ameeriklased ei söö vähemalt koeri ega keeda elusalt ka kasse.,..
  Pärisvenelased ka mitte …

  • Jurakas 2 kuud ago

   Kasside ELUSALT keetmisest ei ole kuulnud. Ka ei leidnud seda netist.
   Aga kes mida sööb, on maitse asi.
   Meie ntx. sööme väga räpaseid sigu! (Nii juutide kui moslemite usu järgi.)
   PS. NWO pealesurujad on hakanud ka meie maitset muutma! Uueks põhiroaks saab olema sitasitik omas mahlas!

 9. to jurakas 2 kuud ago
  Reply

  Kes seda netti niiväga üles paneb või vaatama läheb, hiinlased ise on hakanud nagu varjama ka selliseid asju, et läänele lähemale pääseda. Ära neid kaitse ! Propaganda on neil tippude tipp.
  Küll tahaks, et ÜKSKORD SAADAKSE ARU, et SEE, ET ME TAUNIME VÄHEMALT LEMMIKLOOMALIIKDE SÖÖMIST ,ON SIISKI SAMMUKE ARENGU TEEL. JA KUI OLEME SUNNITUD SELLE SAMMUKESE TAGASI ASTUMA ,OLEME ARENGUPEETUSE SAAVUTANUD EETILISES MÕTTES.
  See, et meil on lammas koera asemel ja siga,veised, linnud, jõledad farmid ja tapamajad EI ÕIGUSTA, et peaksime VEEL KÕIKELUBATAVUSE SEADUSE ALUSEL ka KOERAD-KASSID selliseks kohtlemiseks SOBIVAKS LUGEMA. Seda nimetatakse LIIGIRASSISMIKS.
  Sitasitikki pole õige eetilisest seisuk.,kuid kui teaksid, mida vorsti sisse pannakse, oleksid nõus iga sitikaga.
  Plutokraatial tõepoolest puudub eetika ja rahval eetiline meel, kuni neile ette öeldakse, näidatakse, kirjutatakse.
  EETILISELT ARENEMATU PLUTOKRAATIA KUI KA EETILISELT ARENEMATU SOTSIALISM-KOMMUNISM TAKISTAVAD JA PEAVAD MÕTTETUKS KUNSTLIHA LEIUTAMISE EDASIARENDAMIST, MISTAHES TOIDUAINETE
  TERVISLIKKU TOOTMIST, KOGUNI KÄTTESAADAVUST, SEST ASJU REGULEERIB RAHA, TEISEL JUHUL AGA KELLEGI TAGASIHOIDLIK MÕISTUS-TUNDEMEEL.
  RAHVAS VAJAB MÕNU JA LÄBU KIIRESTI PEALE TÖÖORJUST JA TÜHJA SEHKENDAMIST JA VABRIKANDID RAHA=ODAVAT TOOTMIST , PARTORGID ÜLEMUSE TUNNUSTUST, MIS TILEB HARJUNUD ASJADEST HARJUNUD VIISIL.
  INIMKOND ON SILMINI SÕNNIKUS OMA HINGEGA.

 10. Sergei. 2 kuud ago
  Reply

  Minski lepe ( ÜRO poolt heaks kiidetud) – Ukrainale suurepärane. Putin , Merkel ja Makroon nõudsid selle järgimist ,aga Zelenski tegi sama laua taga idiootlikke nägusid. Polnud ka Parašenkol kavatsust järgida ( avalik tunnistus).
  Kõik toimuvat toetab uusfašistlik USA . Tema hakkas oma maailmavalitsemist kohe peale 2. maailmasõda peale suruma. Ei käinud Venemaa inimesed -esindajad Ukrainas ajusid väänamas ja natsi ideoloogiat külvamas.
  Toetajaid oli Eestistki. Hitler Hitleriks, aga Ameerika võtab ja on võtnudki EL riigid lõa otsa. Avalikult on sõditud isegi Euroopale, eelkõige Saksamaale vajalikuima odavaima toorme -gaasijuhtme vastu. Inglismaa astus EL-ist välja ja on nüüd USA järel intensiivseim EL- i hävitaja !!! Hiljutised õppusedgaasijuhtme juures ja spets allveedroonide kasutamine ja nende andmine ka Ukrainale- Tõde ei tule päevavalgele aga otsige kelllele on majanduslikult kasulik SINU HÄVITAMINE8 LÕA OTSA VÕTMINE.

 11. robert 2 kuud ago
  Reply

  Kellele on Ukraina sõda kasulik Ainult USA le Nüüd saab gaasilaevad Euroopa poole teele saata ja hea mony tuleb Ukraina põõramine oli plaanis ammugi Selleks õpetati maidani organisaatoreid Saksamaal ja USA s Mis mõtted vanakesel ookeani taga veel ei tea keegi Muidugi on sõda kole asi ja väärib asjatuid ohvreid Aga kus olid meie moralistid siis kui USA purustas Iraagi Kadus 700 tuhat inimest Purustati Afganistan Liibüa Peaaegu kadus Süüria Hõivati palestiinlaste ja süürlaste maad Jagati Küpros Serbia Moralistid vaikisid sest nii oli kasulik Punaoravad lõhuvad kive sest nii saab rahvast petta majandusviletsuse eest Kõik on vastuolus reaalsele mõistusele Kõik liigub suure kollapsi poole sest kadunud on poliitikute moraalsus ja eetiline vastutus oma rahva ees

 12. to JURAKAS jt. 2 kuud ago
  Reply

  Plunite siin mingist 2014.a. sõjast ja kuidas too olla kodusõda olnud ning sinna sekkuda ei tohtinud jne., ei saagi täpselt aru teie loogikast ja seosest.

  Küll aga tekkis küsimus – kus te olite siis kui MERKELIKE jt. meelitasid üle Vahemere – tulge, tulge usuhullud meile , abistame ja need muudkui sõudsid aga Euroopasse…
  Milleks neid laiskvorste vaja oli ? Vot seal, oli tõesti kodusõda koos oma usuhullusega, mida nad teistele pealepressimas Euroopas jm.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.