Keskerakonna energiakriisi päästepakett: kodutarbijatele 130 kWh ulatuses tasuta elektrit

Narva Elektrijaamad. Foto TOOMAS HUIK/SCANPIX

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon teeb tänasel istungil Vabariigi Valitsusele ettepaneku töötada välja energiakriisi päästepakett Eesti elanike toetamiseks kõrgete elektrihindadega toimetulekul.

Parlamendiliikme Taavi Aasa sõnul koosneb päästepakett kolmest tõhusast meetmest. “Teeme valitsusele ettepaneku töötada välja tasuta elektripakett kodutarbijatele 130 kWh ulatuses ühes kuus ning tühistada ettevõtete elektrienergia ja maagaasi võrgutasud 30. aprillini 2023. Lisaks tuleb viivitamatult laiendada elektri universaalteenust keskmise suurusega ettevõtetele ja kohaliku omavalitsuse asutustele,” lausub Taavi Aas.

Taavi Aasa sõnul on seni väljatöötatud lahendused ja meetmed tekitanud rohkem segadust, kui inimesi päriselt aidanud. “Tänases kriisisituatsioonis oleks aus ja õiglane riigi poolt võtta vastutus, lõpetada inimeste pealt kasumi teenimine ning töötada välja miinimum elektripakett iga leibkonna baasvajaduste täitmiseks. 130 kWh kalendrikuus moodustab pool keskmise kodutarbija tarbimisest. Söögi valmistamine, pesu pesemine ning lambivalguses lugemine on elementaarsed elamiskulud, mis peaksid olema kõigile võimaldatud ning tasuta,” räägib Taavi Aas.

Endine majandus- ja taristuminister ütleb, et ettevõtete elektrienergia ja maagaasi võrgutasude alandamine 0 euroni aitab leevendada ca 25-protsendilise inflatsiooni mõjusid. “Septembri lõpus otsustas Euroopa Liidu energeetikaministrite nõukogu leevendada riigiabi reegleid nii, et riigi poolt toetatavaid fikseeritud hindade meetmeid võib laiendada ka keskmise suurusega ettevõtetele. Varem sai seda teha vaid mikro- ja väikeettevõtetele,” täpsustab Taavi Aas, lisades, et ära ei tohi unustada ka kohalikke omavalitsusi. “Linnade ja valdade kulud seoses energiahindade tõusuga kasvavad üle 100 miljoni euro. Selleks, et lasteaiad, koolid, hooldekodud ja rahvamajad oleksid soojad ja valgustatud, oleks suureks abiks universaalteenus, kuivõrd enamus kohalike omavalitsuste asutustest kasutavad börsipaketti.”

8 kommentaari
 1. Minul teine idee 2 aastat ago
  Reply

  3 kopikat on EKRE poolt parim lahendus!

 2. uskmatu-toomas 2 aastat ago
  Reply

  Esiteks-Kas toda nõdrameelset Harry`t pole võimalik blokeerida ? Teiseks-kui kesk võimule saaks oleks kohe miljon põhjust miks seda tasuta teha ei saa !

  • Ei 2 aastat ago

   saa ega tohi. Harri on isakese Kirilli esindaja Eestis.

  • Ei ole 2 aastat ago

   Harri kirjutab eesti keeles
   Ju siis on mõne eesti kiriku (EELK?) esindaja.
   Mida kinnitab ka see, et meie jõustruktuurid ei ole teda pihile kutsunud.

 3. elektriteenuse lõpphinnas pole selgust 2 aastat ago
  Reply

  Vaadake oma elektriarveid – märkamatult on teie P ja Ö tariifi kasutamisest saanud nali – ehk kas enam ei olegi vaja 2 -tariifseid arvesteid?

  ………. arvel on siis : Võrgutasu arvestus P ja Ö aga Elektrienergia KWh – on üks rida, st. on keskmine tunnihind …..

  Sellest võib üheselt väljalugeda – et sulle enam ei kohaldata eraldi KWh hinda ja lisaks on tekkinud see kuumaksu lisa….

  .
  .
  .
  .
  .

  • Esimest 2 aastat ago

   korda loen, et elektrit saadakse tasuta. See vist uus loodusseadus.

  • ??????? 2 aastat ago

   Kas keegi on aru saanud, mis loom on kuumaks?

   Ks see on kuuvalguse maks? Nagu on juba olemas päevavalguse maks? (See roheenergia maks).

   Või on see kuidagi seotud sellega, et meil on naiste valitsus???

 4. Jurakas 2 aastat ago
  Reply

  Suur jama saab olema selle universaalteenuste elektripaketiga. Selle “riiklikuga”.

  Turureeglid näevad ette, et iga kord, kui üks osapool muudab hinda, võib teine osapool tulla-minna!
  Ntx. kehtib see kõigi tele-mobla-… lepingute puhul!
  Samas on universaalteenuse lepingusse pandud SEADUSEVASTANE säte, et saad ainult ÜHE korra tulla-minna. Ülejäänud juhtudel saad kõva trahvi kaela!
  Vaatamata sellele, mitu korda valitsus-viletsus hindu muudavad!

  Ning nn. konkurentsiamet ei näe siin mitte midagi keelatut!

  Tundub, et see “tasuta juust” on asetatud hiirelõksu!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.