Riigikogu Eesti Keskerakonna fraktsiooni avaldus

Nursipalu

Kodu on puutumatu. Nii sätestab Eesti Vabariigi põhiseaduse § 33. Nursipalu harjutusväljaku ümber toimuv ähvardab aga kodud ohtu seada. Riigikogu Eesti Keskerakonna fraktsioon mõistab täielikult kohalike inimeste muret toimuva suhtes. Me ei pea õigeks, et riik tuleb ja teatab 21 perele: jätke maha oma kodu ja elutöö, kolige mujale! Aastal 2022 ei tohiks Eestis asjaajamine sel moel käia. Ei saa eeldada, et Nursipalu laiendamisega on seotud ainult need 21 peret, kelle elamud planeeritava polügooni uutesse piiridesse jääksid. Mürareostus ja looduse hävitamise mõju ulatub oluliselt kaugemale.

Väga halb signaal on riigi poolt kodude ohverdamine sõjalisteks harjutusteks. Meie riigi iga tolli kaitsmiseks on vajalik kõikide kodanike kaitsetahe ning inimeste ja omavalitsustega manipuleerimine seda ei tugevda.

Kagu-Eesti mainekujunduse eesmärgil läbi viidud uurimuse kohaselt peavad kohalikud elanikud ja ettevõtjad piirkonna tugevuseks just elukeskkonda, loodust ja turvalisust. Piirkonda külastavad turistid hindavad eelkõige ilusat loodust, vaikust ja rahu. Nursipalu harjutusväljaku ümber laiuvat männimetsa peetakse sealse piirkonna kui mitte terve Eestimaa kauneimaks paigaks. Kohalikel on piirkonnaga eriline ja tugev side, lisaks on tegu hinnatud seene- ja marjametsaga ning kohaga, kus imelist loodust nautida. Tähelepanuta ei saa jätta ka asjaolu, et Lõuna-Eesti Haiglas asuv piirkonna ainus sünnitusosakond jääb harjutusväljakust vaid loetud kilomeetrite kaugusele.

Keskerakond teeb riigikaitse eesmärkide saavutamiseks koostööd kõikide erakondadega ning pooldab erakondade ülese kokkuleppe sõlmimist ja kaitsekulutuste mahu tõstmist. Samuti mõistame, et harjutuste läbiviimiseks ja liitlaste vastuvõtmiseks on vaja sobivat kohta. See kõik aga ei saa tulla meie inimeste kodude ja väärtusliku looduskeskkonna hävitamise arvelt. Oleme veendunud, et Kaitseministeerium on antud ettepanekuga läinud kõige mugavama lahenduse teed ega ole põhjalikult kaalunud alternatiivseid võimalusi. Kui Eesti riigikaitse jaoks on selline harjutusväljak vajalik, siis tuleb Kaitseministeeriumil teha ettepanek algatada riigi eriplaneering, mille esimeses etapis kaalutakse sellise objekti sobivaimat kohta, kus negatiivsed mõjud on kõige väiksemad.

Lisaks peab Kaitseministeerium enne käesoleva laienduse tegemist täitma varasemad lubadused, mis anti kohalikele elanikele 2003. aastal Nursipalu harjutusväljaku eelmise arenduse eel. Ainult nii on võimalik taastada mõranenud usaldust ja tekitada lugupidav dialoog.

Keskerakonna fraktsioon on seisukohal, et enne nii suure, pikaajalise ja pöördumatu mõjuga otsuste ettevalmistamist tuleb läbi töötada kõikvõimalikud lahendused. Eelpool kirjeldatud pretsetendi loomine ühes Eesti piirkonnas võib tulevikus tekitada erinevate riiklike arenduste puhul tõsiseid tagajärgi ka mujal Eestis.

5 kommentaari
 1. a pauk 3 päeva ago
  Reply

  Mulle on jäänud mulje, et Reform suhtub kagu-eestlastesse üleolevalt ja nende muredest ei hooli. Pangem end nende olukorda, kelle kodu kõrval pidevalt paugutatakse. Ja see pole lihtsalt müra, vaid plahvatused. Selline suur harjutusväli tulnuks rahada sinna, kus inimasutust vähe.

  • Bogdan 2 päeva ago

   Kodumaa vajab kaitset! Ka sisevaenlase eest. Baasid on hädavajalikud ja mida rohkem, seda parem.

  • ....see pole mitte, ainult mulje 2 päeva ago

   Kui panete tähele – on reform püüdnud meelitada kõiksee aeg Tallinna veerele KOV rahvast mujalt, rumalad on isegi ääremaadelt tulnud ja teinud teene, pannud ennast registrisse ja nii söövad omal jalgealuse päris kodujuured. Nii on ju näha kuidas pidevalt ärgitatakse kättesaada Tallinn. Siis oleks Pätsi aegne kultus.
   Loetleme vallad – Viimsi, Raasiku, Rae, Kiili, Lääne Harju, Harku ….. Kui panete tähele- need on kõik ilusa mereäärsega ja jõgede, järvekestega kohad. Jõelähtme – see on pooletera peal.
   Tegelikult on ümberkolijad muutunud ja muutnud oma kodukandi “kõrbeks” ,kas alati on saadud soovitut vastu.
   Reform võitleb ÜT, Haapsalu raudtee vastu, sulges Mõisaküla, Parksepa, Lelle lõigud, Rail Baltica viidi mööda Eesti tsentrumist, Läti-Riia soovivad avada reisirongi aga meie reform pole soovinud…. Nii ongi veel Tartu elus tänu ülikoolidele ja võõrastele, ülejäänud ümbrus on =0.
   Nüüd käivitatud Maamaksu tõstmine võtab veel paljudel “elamisõiguse” oma maakodudes(millistel on tegelikult tsiviikaitseline tähtsus!) ja pääsud keelatakse järvede, jõgede , mereäärsele-seal hakkavad elama tycoonid ja teised samas piirkonnas, kel pole enam marja korjamiseks või supluseks kohta- maksavad kõva raha tycoonide 200 m2 elamute ja tilulilu eest.
   Nursipaluga kaasneb veel üks huvitav seik – keegi pole sellest diskuteerinud , sealkandis on ka metsloomi ja polügoonil ei kehti tavalised jahieeskirjad, seega küttida võid vaikselt nagu Aegviidus jne. Vähi- ja kalapüük samuti.
   Mõelge alati laiemalt – mis järgneb veel talude natsionaliseerimise käigus, ka paremad palad jagatakse ringi(keegi ei tea milline võib olla piirang edaspidi polügoniga piirnevale alale ehitamisel). Huvitav , et vaikib selle piirkonna SDE Padar, maaelu endine minister, kelle kodu on ka sealkandis- üle järve?
   Ma tahaks loota, et rahvas saab aru – ning valib Keskerakonna(-da)

 2. tjah 3 päeva ago
  Reply

  Aga me tahame ju baase, baasid aga on küll võõra omad, aga peavad heidutama.Kui aga sõjaks läheb, saab
  maadest ,kus baasid asuvad, sõja tallermaa. Kui läheb sõjaks.
  Reform on suutnud suure vaevaga nn.kaitseks saavutanud siia baaside juurdetoomise ja tõsosema relvastuse.
  omaenda karjääri huvides ka muidugi.
  Mis puutub aga nn.moraali kodu puutumatusest, siis nõukaajal pandi sulle võimsad trafod aia taha ja tõmmati kõrgepinge üle pea.Mine ja tõesta selle mõju. Nüüd on demokraatia ja pannakse üles tuulikud, ostes ühed rumalad rahaga ära, pannakse ka aatomijaam kui tarvis, mis iganes, tehakse polügoon, raiutakse metsad maha, tehakse raudteed ja maanteed üle su pea. Sedasi.

 3. Sergei. 54 minutit ago
  Reply

  Poisid peavad sõjaväe läbima- kes õpib kõndima, kes saab elus esimest korda korralikult süüa, kes õpib pesema.
  Aga tühjus – kelle vastu kaitsta- kui hambaid näidatakse ainult ühele poole. Need kes soovisid meid hävitada meie sündimisest peale on äkitse kaitsjad !!! täielik ajuloputus. Uusokupatsioon tegeliku kurjuse (kapitalismi) impeeriumi poolt (anglofasistid) maailma okupandid.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.