Riigikogu sotsiaalkomisjon toetab lesepensioni kehtestamist

Pensionärid vajavad turvatunnet. Foto: Pixabay

Riigikogu sotsiaalkomisjon toetas täna peetud istungil konsensuslikult Keskerakonna fraktsiooni poolt algatatud lesepensioni eelnõu, mille eesmärk on kehtestada lesepensioni määramise võimalus isikule, kes on vanaduspensionieas ning kelle abikaasa, kellega on isik abielus olnud vähemalt 10 aastat, on vanaduspensioni ajaks surnud.

“Lesepension määratakse eluks ajaks ning võrdub surnud abikaasa arvutatud pensioniga. Lesepensionit ei määrata, kui see on isiku enda pensionist väiksem,” lausub Riigikogu liige Tõnis Mölder. “Oodatava eluea kasv on pidurdunud ja naised elavad meestest keskmiselt 8,6 aastat kauem. Kaotades abikaasa kaob ka leibkonna täiendav sissetulek ning toimub järsk elustandardi langus.”

Tõnis Mölderi sõnul on vanaduspensioni saajate sissetulekute ebavõrdsus võrreldes teiste elanikega suur ning üksi elavate vanaduspensioniealiste suhtelise vaesuse määr oluliselt kõrgem kui teistel. “2020. aastal elas allpool suhtelise vaesuse piiri ligi pool vanaduspensionäridest. Üksi elavate inimeste vaesuse määr on aga oluliselt kõrgem. Uuringute kohaselt ulatub üksi elavate 65-aastaste ja vanemate inimeste suhtelise vaesuse määr 80%-ni, kõigi 65-aastaste ja vanemate inimeste suhtelise vaesuse määr on seevastu 36%,” võrdleb Keskerakonna volikogu esimees.

“Lesepensioni võimaldamisega toetame üksikute pensionäride toimetulekut ja austame pikaaegset abielu. Abikaasa surma puhul tuleb silmitsi seista mitte ainult emotsionaalselt raske ajaga, vaid ka elukvaliteedi langusega. Praeguse kõrge inflatsiooni tingimustes oleks lesepensionist suur abi. Lesepension määratakse vaid juhul, kui see on suurem inimese enda välja arvutatud pensionist,” lisab Tõnis Mölder.

Riigikogu täiskogu istungil tuleb eelnõu esimesele lugemisele tuleva aasta alguses.

9 kommentaari
 1. Jurakas 4 päeva ago
  Reply

  Lesk ja üksi elav pesnsionär on kaks ise asja.
  Sest lesk ei ela mitte alati üksi.
  Ning on palju neid pensionäre, kes ei hakka saama lesepensioni, aga elavad siiski üksi.
  Siin aga pannakse mõlemad samasse “patta”.
  .
  Need asjad tuleks eraldada – lesepension ntx. 50% lahkunu omast (nagu kunagi juba oli!!!) ning omaette lisapension üksi elavatele pensionäridele.

 2. selle häbiga ei saa enam läbi 4 päeva ago
  Reply

  TEHKE NEED PENSIASJAD ÜKSKORD OMETIGI MÕISTUSEGA KORDA.!!!
  VANATÜDRUKUD_POISID ELAVAD ÜKSINDA, ON STAAZIGA JA EI SAA !!! MINGIT TOETUST PEALE SELLE 200.-euri AASTAS. NALJA TEETE ?! MILLE POOLEST ON LESK HAAVATAVAM KUI ÜKSIELAV VÄIKESE! PENSIONIGA, STAZIGA PENSIONÄR ?!?
  ÜHINEGE LÕPUKS OMETI SOTSIAALHAERTA PENSIONIPUNKTIGA jm. ÄRA, SIIS EUROOPA ÜTLEB TEILE ,MILLISEST SUMMAST PEAB ALGAMA EUROOPLASE – VALGE INIMESE PENSION .
  KUI EI TEA, SIIS ÕTLEN – SOOMES ON SEE 760.-eur 15 AASTASE STAAZI PUHUL. MINA OM;A 30 a. SAAN 440.-eur. OLEKSIN END MÕNELE SOOMLASELE KAELA MÄÄRINUD JA TEMAGA 5 a. ELANUD SAAKSIN SAMUTI AINULT SELLE EEST, ET ELASIN KELLEGAGI KOOS , SAMAPALJU KUI EESTIS 30 a. STAAZI EEST.
  /staazi ei ole 40 a. sest enne jäin haigeks ja polnud mul Vabariigis haigekassakaartigi ega saanud seega tõestada oma kroonilisi haigusi ja pidin elama 10 a sandikopikatest, mis mu tervist veelgi lõhkusid,aga vanaduspensionile ka ei lastud, sest selleks ajaks oli tõstetud vanaduspensioni iga 63 a. NSVL 55.a./Pealegi kui inimene 40 a ainult töötab, siis läheb tal mõistus ära-ta ei saa areneda, sest ta ei saa rahus enesega olla ja aju infot läbi töötada =areng jääb kängu /
  KREEKAS algavad 800.-eur jne.jne.
  ET ÜKSIKPENSIONÄRINA EI SAA ÖÖSEL SOOJAS TOAS MAGADA , VAID RIIDED SELJAS JA MÜTS PEAS,SEST ELEKTER ;MAKSAB ÜHE TOA KÜTMISE EEST 100 või rohkem, on koguaeg maksnud, on juba koomiline. ja mõjub tervisele. EGA JÕUA PIDADA PESUMASINAT JA POLE PESUGI SINNA SISSE, EI SUUDA VAHETADA AKNAID JA SEALT TULEB TEISTE KORSTENDE SUITSU KOOS VINGUGA JA TÕMBETUULEGA, REMONTIDA KODULAADSET, MAKSTA RENOVEERIMISI, KEDAGI POLE ABIKS VÕTTA MÖÖBLIT NIHUTAMA, KARDINAID PANEMA, VÄIKSEID PARANDUSI TEGEMA EGA RAHAGI SELLEKS, LEMMIKLOOMA RAVIKS jne.jne.jne.
  TEHKE ÜKSKORD INIMESTE ELU KORDA MITTE ÄRGE JOOKSKE KÕIKSUGU KOMISJONE MÖÖDA .MEIE VANAD POOLED ELAVAD LAUSVAESUSES, MITTE SUHTELISES, ELUASEMETEL, KUHU ON TEIL PIINLIK PAIGUTAGA NII UKRAINA KUI AAFRIKA PAULASI.! ISE PAKKUSIN MÜÜA PAGULASABILE. TAGA TARGEMAKS,
  LEIDNUD HÜLJATUD KASSI, PIDANUD TEDA ENDA JUURES MÕNDA AEGA JA RAVINUD OMA TASKUST ESMAVAJADUSI TEATASIN ÜHELE KASSIABILE JA SAADETI TALLE HOIUKODUST JÄRELE ABISTAJA, KOHE NÄHA ET JÕUKAMAST SELTSKONNAST JA TEMA ÜTLES – ÜKSKI KASS EI PEAKS ELAMA SELLISTES TINGIMUSTES !!! st, KUI MINA KOOS OMA LOOMAGA, KES ELAB TEGELIKULT PAREMATES TINGIMUSTES KUI MA ISE, SEST PÜÜAN TALLEGI VÄHEMALT VÕIMALDADA KÕIKE MIS VÄHEGI SAAN: VAAT NII.

 3. valelikud 4 päeva ago
  Reply

  Sots.Hartaga ei ühineta, sest pensione ei kavatsetagi tõsta Euroopa tasemele, et nad võimaldaksid elatustaset, mis Euroopas nõutav . Ainult lollitatakse enne valimisi ja räägitakse TOETUSTEST. Antagu pensionäridele nende OSA kätte ja alles siis räägitagu tortustest-almustest, mida ka nagunii ikka vaja läheb. Miks me peame almustest elama ja tänulikult nõrgudes vALIMA?
  Selle rahaga, pensionäridele kuuluva osaga tehakse lollusi kulutades seda ohtlikeks ja nõttetuteks ,kahjulikeks tegevusteks.Sedagi täna nii,homme naa. Mis partei pukis on., missugused telgitagused rahamehed või jõud toetavad.

 4. Nojah 3 päeva ago
  Reply

  Vaevalt sellega meie valitsus nõustub. Pugemine EL-u ja Bideni ees ei luba.Kui Biden ega veel mõned Euroopa riigid poleks hakanud ässitama ja sUkrainasse tapariistu saatma oleks kõik jäänud vanaviisi ja sõda poleks. Muidugi seal elavatesse venelastesse oleks pidanud paremini suhtuma. Biden on ise huvitatud Ukrainast ja peamine eesmärk on Venemaa nõrgestamine.Aga meie riigi raha peaks minema meie riigi vaesemate inimeste abistamiseks.

 5. to nojah 3 päeva ago
  Reply

  Kas inimesed tahtsid Vabariiki selleks, et vaesed olla?
  Kas nad tahtsid Wabariiki, et vaesed olla ?

 6. Lesepensionist 2 päeva ago
  Reply

  Esiteks, see saab olla määratud neile leskedele, kes on olnud ametlikult abielus ja kel pole lapsi. Teisel juhul on Pereseadus reguleeriv ja Sots.kindlustuse toetuste seadus.
  Riigikogu liige Tõnis Mölder- “Oodatava eluea kasv on pidurdunud ja naised elavad meestest keskmiselt 8,6 aastat kauem. Kaotades abikaasa kaob ka leibkonna täiendav sissetulek ning toimub järsk elustandardi langus.”
  Mölderi poolt mõtestatu on jama – siis tulebki elamine vahetada vähemaks ning elada see ca 10 aastat kasinamalt!
  ….see seadus haiseb mõttena – see pole vaeste seadus , vaid rikkuritele , illuminaatidele!
  Kui on lapsed elus, rakendub Pereseadus nagunii koos Sots. toetuste seadusega.
  Sisuliselt praeguse soovi järgi , hakkavad saama tööd mitteteinud lesed pensioni ? Sinna hulka kuuluvad ka ümbrikupalgalised. Et üldse sellist seadust rakendada, peaks olema mitte koos elatud ametlik aastate arv aluseks vaid ametlik pensionistaaž – täna on vist min. 15 aastat?! Erandkord on kui lesel on puue.

 7. ? 2 päeva ago
  Reply

  Kas mind karistatakse selle eest, et abielus pole olnud?

  • Jurakas 1 sekund ago

   Vanatüdruku saatus, pole midagi parata!

 8. Türgi Sultan 2 päeva ago
  Reply

  Väga väärt seadus!
  Kohe kolin Eestisse!
  koos oma 700 naisega!
  Olen juba tudi, naised kõik noorepoolsed! Ja minu pension on muljetavaldav!
  .
  PS. Loodan,et liberaalne Eesti võtab varsti vastu abieluseaduse, mis lubab ka Eestis haaremit pidada! Pedeabielusd juba seadustatakse, esimene pedofiil tuli ka kapist välja ja elab nagu üige mees edasi, ….

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.