Karilaid ja Mölder: metsanduse arengukava annab loa lageraieks

Kuusemets Vormsil Foto MIHKEL MARIPUU/Scanpix

Tänasel kujul Riigikogule esitatud metsanduse arengukava on võimatu toetada, sest olukorras, kus nii ökoloogid kui ka metsandussektori inimesed ei ole tehtud tööga rahul, peaks parlament võtma aja maha, ütlevad Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid ja endine keskkonnaminister Tõnis Mölder.

“Sellises ajagraafikus on parlamendil keeruline järelejäänud nelja töönädala jooksul kuulata ära erinevate osapoolte seisukohad. Lubamatu on kiirustades otsustada ära järgmise kümne aasta Eesti metsade saatus,” lausub Tõnis Mölder. “Peamised puudused on jätkuvalt liiga suur raiemaht (9-11 miljonit tihumeetrit), mis jätab võimaluse majandada metsi samas mahus nagu praegu ehk järgmise kümne aastaga meie metsatagavara väheneb väga suurel määral. Selline samm ei ole kooskõlas meie rohepoliitikaga ega ka tegelikult meie inimeste sooviga hoida ja kaitsta Eesti metsasid. Kõige hämmastavam on selle juures olukord, kus keskkonnaministri enda erakond lubab oma valimisplatvormis alandada raiemahu kaheksa miljonini, aga kiidab samas valitsuse tasemel järgmiseks kümneks aastaks raiemahu oluliselt kõrgemal tasemel.”

Jaanus Karilaidi sõnul tuleb raiemahtude kõrval senisest rohkem tähelepanu pöörata ka puidu väärindamisele. “Peame hea seisma, et saavutada väiksema raiemahuga majanduslikult samad tulemused sektori tööhõivet kahjustamata. Oluline on väärindada siin majandatud puitu kohapeal, et tõsta Eesti puidusektori konkurentsivõimet ning luua läbi suurema lisandväärtuse meie inimestele kõrgema palgaga töökohti eelkõige maapiirkondades,” rõhutab Jaanus Karilaid.

Keskerakonna fraktsiooni liikmete hinnangul jätab soovida kogu menetluse protsess, kus parlamendile on antud sellise dokumendi menetlemiseks vaid loetud nädalad. “Koalitsioon kasutab väga halba praktikat, kus Riigikogule sisuliste muudatusettepanekute võimalust ei anta ning parlament peab kas tänase arengukava tervikuna tagasi saatma või heaks kiitma. Oleks eeldanud, et tänane koalitsioon soovib siiski nii olulisel teemal nagu metsandus suuremat avatust ja debatti,” lisab Jaanus Karilaid.

13 kommentaari
 1. Kuhu läheb raha 5 kuud ago
  Reply

  RMK kuulub eesti rahvale ja rahva hüvanguks võib ka teha lageraieid, aga sealt teenitav tulu peab 100 protsendiliselt minema lisarahaks pensionitele ja sotsiaaltoetustele (väljaarvatud lastetoetustele – iga lapsevanem toitku ise oma lapsi)!

  • to kuhu läheb raha 4 kuud ago

   …. vaat see on halb, et sa lastele ei luba raha kasutada ….
   Lastele raha, toetus määramise alused tuleb muuta:
   1. Eestis saab alalise sissekirjutusega
   2. Eestis ajutise tööloaga töötav
   3. Eesti riigi kodanik, kelle lapsel on ametlikult 2 vanemat
   4. Eesti kodaniku lapsed – esimese lapse raha 500.-, järgmise 650.- ja alates 3-st 750.
   *sündivust peab toetama
   5. põhjusega üksikvanema toetus
   6. mõistuseta, arusaamatuses, jms. puue – riiklikule ülalpidamisele, eraldi hoiukodudesse
   7. Lapsed, kes on antud teistesse peredesse või riigihooldusele, ka orbude kodus – ei rakendata nende vanematele sooduspensionile mineku aega laste arvelt, varem. Arvesse lähevad need lapsed, keda on üleskasvatanud ise.

 2. häbitus 5 kuud ago
  Reply

  EI LAGE EGA MUUD RAIED POLE ÕIGUSTATUD, SEST METS ON SÕSTEEM.IGA PUU ON ELAV . IGA LOOM ON
  TUNDEVÕIMELINE ELUS ISEND:SEE KÄIB KA PÖÖASTIKE JA VÕSA KOHTA, ROHUMAADE KOHTA, MIDA MIETATAKSE BIOMASSIKS.= ABSOLUUTSELT SÜÜDIMATU ELUDE HÄVITMINE- ISENDIST ALGAB LIIK.= MENTALITEEDI LOOMINE MIS SUHTUB KA TEIE ELUDESSE NAGU TEIE SUHTUTE TEISTSUGUSTESSE ELUVORMIDESSE.
  EI OLE VAJA MINGIT METSATÖÖSTUST EGA VÄÄRINDAMIST- AHNUSE KURKU AETAKSE LÄBI VÄLJAMAADE KOGU EESTI LOODUS VÄÄRINDATUD VÕI VÄÄRINDAMATA. TAHATE JÕUDA HOLLANDINI, KUS IGAL PUUL ON NIMI?
  VAJA ON TEKITADA METSATÖÖSTUSE ASEMELE UUED TÖÖSTUS JA TEENINDUSLIIGID= TEGEVUSED !
  NAD ON JUBA OLEMAS JA NEID VAJATAKSE, NAD LAUSA KARJUVAD KÕRVA, AGA AMETNIKE LAISKUS, MÕTTEJA MISTUSEPUUDUS, TUIMUS EI LASE SEL SÜNDIDA. MILLEKS? KUI VANAVIISI SAAB PALKA JA PREEMIAT IKKA EDASI:
  ELAME KULTUURIRUUMIS” KUS HOOLIVUST JA EMPAATIAT KÄSITLETAKSE ÄREVUSHÄIRENA…sellises keskkonnas nad selliseks muutuvadki
  JULMUST PEETAKSE RATSIONAALSUSEKS…
  HINGELIST IDIOTISMI AKTSEPTEERITAKSE NORMAALSE TEGELIKKUSENA…

  • Jurakas 5 kuud ago

   to häbitus
   Mida Sa sööd?
   Taimi-loomi Sa ju süüa ei tohi! Vastasel korral rikud iseenda põhimõtteid!
   Või sööd naftat (naftaprodukte) nagu mõned amööbid, elad gaasi-kivisöe abil ehitatud (betoonist-rauast-klaasist) majas, ……
   Ja pead seda kõike “roheliseks”….
   .
   PS. Räägi mormaalselt, ära KARJU!

 3. to jurakas 5 kuud ago
  Reply

  JUST NEED VIIMASED READ KÄIVAD SINUSUGUSTE KOHTA!
  PAREM KUI SELLISEID HINGETUID ROBOTAJUKÄÄBIKUID POLEKS SIIN ÕGIMAS JA ÄRGITAMAS, MIDA NAD EI MÕISTA, KARDAVAD MÕISTA, EI OSKA MÕISTA. SiGIDA, S…a JA ÕGIDA -=KÕIK, MIDA MAAILMAS TEKITATE.

 4. to Harry 5 kuud ago
  Reply

  Sa ei mõista Piiblit ja ometi ajad oma joru! Kui keegi on antud kellegi hoole alla ei tähenda see tema ekspluateerimist või ärasöömist. Valitsemine elik hoolealla võtmine tähendab võitlust hoolealuse heaolu eest, ema kaitsmist, juhrimist, kus tal parem ja ohutum on, arenguvõimaluse ja teatud vabadse ndmist. Karja kaitsmist kasvõi oma elu hinnaga /mitte selleks, et oleks keda tapamajja saata/nagu teevad seda loomakarjade juhid.
  Kui Issand lõi inimese oma näo järele Loojaks, siis kindlasti Headuse loojaks, miite läbutavaks, Kõrgiks sitapeaks-kelleks ta on saanud,mitte parasiidiks!
  Luba inimesele loomi tarvitada ei olnud enne veeuputust, löö lahti Moosese raamat.Pärast veeuputust oli inimene ise nagu loom omas viletsuses ja siis anti talle lühikeseks ajaks, äärmise häda korral luba VEIDI loomi süüa, nii,et nad vähem kanntaksid.AGA SEDA LUBA EI ANTUD NEILE JÄÄDAVALT!!! ÄRA VASSI HARRY!!!
  INIMENE, kaotanud omal süül paradiisi ja tema süü läbi jäid sellest ilma ka teised olendid, sai karistuse eluks maa peal ja kohustuse /sest on loodud Looja loovat nägu, mitte kurjuse loomiseks= mitte ahastuse ja valu,surma loomiseks teistele olendtele, mitte neil PARASITEERIMISEKS/ta võttis vastutuse luua uus paradiis
  KÕIKIDELE Elusolenditele, sest mis paradiisist saa olla ainult inimesele? Ja see on tema kohustus ja Vastutus.
  Selle semel ta PARASITEERIB LOOMADEL JA ELAVAL, KUIGI TAL ON TOHUTULT TEADUSLIKKE, TEHNILISI VAHENDEID ARENGUTEKS./kosmose ja sõjatöösus jme.jne.jne./TAL PUUDUB ELEMENTAARNE EETIKA.
  ÜHTE ELU EI OLE PANDUD TEISE JALGE ALLA, SEST NAD TUNNEVAD, ARMASTAVAD, HOOLIVAD, NAD AHASTAVAD, KANNATAVAD, IGATSEVAD KÕIK -OLGU LOOM, INIMENE VÕI JUMALAPOEG.
  KUIDAS SAAB SIIS ÜHE VALU OLLA ÜLEM TEISE OMAST, ÜHE ARMASTUS JA HELLUS ALAM TEISE OMAST?!
  Harry, Piiblit tuleb MÕISTA tema sünbolite ja kunagi olnud aegade katte all.

 5. järg 5 kuud ago
  Reply

  Inimestele oli toiduks määratud taimede ja puude VILJAD- mitte taimed ega puud ise.st. Jumal säästis Elusid-
  ka tained ja piid on Elusad. /huvitavat sellel teemal on kirjutanud ka Rudolf Steiner ja dzainistid /
  Loomadele oli toiduks määratud haljas rohi. Kõigile./kindlasti olid ka neile lubatud viljad puudelt kui tainedelt, kuid aegade kaugustes on need tõed kaduma läinnud/
  See kõik toimis kuni veeuputuseni.
  Seega olid J. kavatsused selged – Elu kaitsta.
  Miks peaks J nüüd, tuhandeid aastaid peale veeuputust TAHTMA vastupidist? Ta vaid ootab inimesest endale Kaasloojat.Usutavasti on ammugi tüdinenud ja HÄVITAB inimesee kui praagi. Issanda veskid toimivad aeglaselt,

 6. to H 5 kuud ago
  Reply

  Noh Harry, hea, et tarkust tunnistad, aga maailm , vähemalt see kus elan ei näe ega tunnista seda ju üldse! EI kuula õldse! Ei pane tähele, vaid sülitab sellele kui nööduma juhtub.
  Ega Headust mis ilmub mõnikord Halastuse kujul, mis ei alanda, vaid Austab Elavat.

 7. robert 4 kuud ago
  Reply

  No jumala naljamehed need Karilaid ja Mõlder Laseks siis ikka õppinud meestel otsustada Aga keel ju sügeleb Kahju et Jüri end selliste loraajajatega sidunud Minge metsa ja vaadake kuidas kuuseladvad rebasesabas Ürask üpidutseb aga teie ajate ikka oma jura kuni on hilja

 8. ? 4 kuud ago
  Reply

  KAS SEDA ÜRASKIT MITTE MEELEGA KOORE ALLA EI SOKUTATA, KUS VAJA …?

 9. ! 4 kuud ago
  Reply

  KUI TE VANA METSAD MAHA RAIUTE, KUST ÜLDSE TEATE, MISSUGUNE METS ON, PEAB LOODUSLIKULT OLEMA /mitte arveraamatute järgi/
  Lollid pioneerid ja hundud jt.kes puid tasuta istutavad ja mõtlevad, et tekitavad metsa ja loodust. Suurnike tulevast eahakotti paisutate ainult.

 10. nahutama peaks 4 kuud ago
  Reply

  Savisaare noort poissi – kes ju Riigikogu sööklas juhuslikult tuli mõttele ,kogemata ühe laua süües erinevate erakondade liikmetega(ärikatega) ja otsustasid , et Ranna-Veepiirid võiks kinniehitada lasta …..

  Vaat see on küsimus , millest peaks Keskerakond oma eelnõu osas peaks lahtiütlema …..

 11. vaadake mida ERR ütles Saaremaa teede mees hr.Lember 4 kuud ago
  Reply

  Kinnistute omanikud ei puhasta maanteede ääres ohtlikke puid mis kukkunud või juba vildakuti.
  Peab ootama , kuni kukuvad , siis saab 5 meetrit ladva osa lõigata ja peab jätma maha tema kinnistule – täissigade seadus väljamõeldud.
  On ikka sotsialism saabunud. Oleks veel arusaadav , KOV peab olema koos teedemehega ja puud peaksid minema sotsiaalse garantii fondi , vanuritele, tasuta.
  Samuti tuleb nii teede kui elektrivõrkude raiutud puud akteerida ja kanda raiefondi arvele!
  Mis te passite kõik?! Ametnikke on …… Kinnistuomanikud on aga hoopis p.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.