Keskerakond: hariduses tuleb suuremat rõhku panna finantskirjaoskusele

Andre Hanimägi

Keskerakond näeb oma valimisplatvormis ette muu hulgas isamaalise kasvatuse suurendamist haridusprogrammis, aga ka riigi tuge juhilubade soetamisel ja suuremat tähelepanu vaimse tervise probleemidele noorte seas.

Keskerakonna peasekretär Andre Hanimägi sõnas, et Eesti haridus on tipptasemel ning seda tuleb tipus ka hoida. Siiski on kohti, millele tuleks enam tähelepanu pöörata, et noored oleksid tööturul tulevikus konkurentsivõimelisemad. „Juba täna tuleks koolides laiendada tehnoloogia-, robootika- ja programmeerimisõpet ning panustada IT-vahendite ostmisesse nii õpilastele kasutamiseks kui ka õpetajatele,“ sõnas Hanimägi.

Ta lisas, et enam tuleb panustada ka isamaalisesse kasvatusse ja riigikaitseõpetusele tuleb tänases olukorras panna enam rõhku. „Olulise vajakajäämisena näeme finantskirjaoskust. Seda, kuidas investeerida, rahaga ümber käia ja oma vara kasvatada, tuleks rohkem õpetada. Juba väikesel muutusel võib tulevikus olla suur mõju kogu ühiskonnale, kui meil on rohkem endaga hästi hakkama saavaid elanikke,“ selgitas Hanimägi.

Haridusprogrammis on eraldi välja toodud ka noortele autojuhiloa võimaldamine. Hanimägi sõnas, et positiivsed muutused on ühiskonnas juba toimumas ning igaühe unistuseks pole enda auto omamine ja see pole enam ka vajadus, kuid auto juhtimise oskus võiks kõigil olla sõltumata vanemate rahakoti paksusest. „Oskus sõidukit turvaliselt juhtida on elus ja tööotsingutel tihtipeale siiski äärmiselt oluline. Seetõttu peame vajalikuks, et koolilõpetajal oleks võimalus saada riigi toetusega B-kategooria autojuhiload. See ei tähenda, et juhilubadega kaasneb automaatselt ka oma auto.”

Olulisena tõi Hanimägi välja ka suurema tähelepanu pööramise noorte vaimsele tervisele ja eelkõige ennetavale tööle. Ta lisas, et oluline on tõsta inimeste teadlikkust, lisaks tuleb tagada vajalike tugiteenuste kättesaadavus, rahastus ja kvaliteet. Paraku on juba päris väikeste laste seas murettekitavaid tendentse, mis seotud vaimse tervisega ja erineval viisil puutuvad Eestimaa pered nendega järjest enam kokku.

„Igapäevane avatus maailmale läbi sotsiaalmeedia kipub neid muresid vaid võimendavat. Haiget saab teha ka sõnadega ning seetõttu on oluline edendada koostöös lapsevanemate ja õpetajatega põhihariduse raames sotsiaalmeedias käitumise norme. Kaitsta tuleb iga lapse identiteeti ja vältida virtuaalkiusamist,” rõhutas Hanimägi.

Keskerakonna valimisplatvorm on leitav siit: https://keskerakond.ee/files/valimisplatvorm3.pdf

10 kommentaari
 1. mull 2 nädalat ago
  Reply

  mull,mull,mullll

  • Bogdan 2 nädalat ago

   Alustage eelkõige õigesti jeesti kelt rääkima!

  • Svärje böggert 2 nädalat ago

   Arestovõtš ütles videovestluses Juri Romanenkoga, et ta saab tänu ameti maha panemisele rääkida avameelsemalt. Ta ütleb, et enam ei usu, et Ukraina võidab.
   Arestovõtši sõnul on alanud Ukrainas sisemine võimuvõitlus ning väljast poolt riigi jagamine. Arestovõtši sõnul pole juhus, et Poola president Andrzej Duda avaldas kahtlust, kas Ukraina üldse vastu peab. Siis võeti maha Arestovõtš, kes oli mõjukas riigi hääletoru.
   Samuti viitas Arestovõtš siseminister Denõs Monastõrki surmale läbi kopteriõnnetuse, mis väidetavalt oli osa Ukraina-sisesest võimuvõitlusest.
   „Praegu toimub palju imelikke asju,” ütles Arestovõtš. Tema sõnul võetakse maha võtmekohtadel inimesi.

  • Jüri Kukk kirjutas: 2 nädalat ago

   Tahaks nii väga loota, et valimised peatavad selle hulluse, aga miski ütleb hinges ja südames, et seda ei pruugi juhtuda. Ainus lootus on üks erakond ja ilmselt teate isegi, keda ma mõtlen – nad tuleb võimule tuua! Kas EKRE?

 2. peen 2 nädalat ago
  Reply

  kooliskäinud noored eestlased ei pea emakeelt oluiseks, inglise on peen, kunagi oli saksa peen.
  vähe kooliskäinud eestlased kuulavad räppi ja vastavalt sellele ka emakeelt. oskavad, nii suuruke sõnavara.
  pisitilluke rahvas ,kel pole eeskujusid nagu ärkamisajal, laseb liugu vastassuunas – pole emakeeles või mistahes keeles ka midagi olulist öelda.kui mõnel ka on summutatakde see pragmatismiloigus olematuks.

 3. juhilubade andmisest(loe:andmisest) ehk EV on saanud äriettevõte lapsikute poolt rakendades 2 nädalat ago
  Reply

  see laviin tuleks peatada – liiklusesse ei tohiks ikka pooletoobised pääseda (see ei ole integreerimiskavast tulenev eluga toimetuleku vajadus), arstlik mõistuse kontroll peaks olema.
  Toon näite möödunud aastal Lasnamäel juhtunust kellegagi- sõitis peateel ja kõrvalt, parklast oli vasakpööre keelatud ja liiati ju eesõigus puudus, ka vastav märk. Too väljasõitja lihtsalt tegi vasakpöörde ning sõitis ette, õnneks kerge LÕ aga milline oli selle kõhualuse reageering – seitsas prijedet moi muztsina …. (puudus isegi volitus autole) ja politseile ütles: mul oli õigus, näitasin suunda vasakpöördeks jne. Sellise loogikaga saavad kannatada bussides inimesed pidurdamisel jms.

  Ega see pole ainuke lapsikus , nt.- Eesti lastekodude maine paranemine võib raskendada hooldusperede leidmist.
  Sellise loo ilmumine on osaliselt aktuaalne ja hea, lähenemine on kaldu… Tööd on juhendanud noor doktor professor ja doktoriks saab 30 aastane – seega on EV juhtunud : doktori, professori, akadeemiku kraad pole enam tehtud töö, vaid kirjutatud! lugude hulk ja vaadates töökohti- need töökohad ei ole abs. seotud igapäevase eluga, vaid analüüsimine ja tõlked välismaalt, refereerimine.
  …..
  Ja alati kui lugeda selliste teadlaste?! , niisugustel või muudel õrnadel teemadel lugusid ja tohutut argumenteerimist – tegelikkuses on tegemist peaaegu samasuguse arvamuslooga nagu minagi siin kirjutan aga ma ei formuleeri neid ametlike juhistena ja peegeldusena, vaid igapäevase kodanikuna – tavaelu kontekstis.
  On mul alati 1 eeldus – et ETIS cv peaks olema kõikidel laste teemadest või perevägivallast või koolivägivallast kirjutajatel – KUULGE , MITU LAST TEIL ON ? Kas teil on lastel 2 vanemat või 1 ja saamine oli üksi ?

  Lugege ja mõelge filmile- Seiklused õhus , kus lendas-juhtis raamatut lehitsedes!
  Tervise Arengu Instituut peaks piirama taoliste lugude ilmutamist ja sügavalt mõtlema – nende järgi argumenteeritakse hiljem. Tegelikkuses on need novellid.

  Mõelgem sügavuti ja mitte TLÜ toodetavatele teismelistest akadeemikutele, doktoritele, professoritele kui seeni peale vihma eriti sotsiaalteadustes. Vanasti öeldi – minge õppige kasvõi TPed.I. bibliograafiat :). Kraadid peaksid olema mitte peale piuksu ja hoopis elutööle rajatult.

  Miks selles teemas kirjutasin – sest see juhilubade kampaania (need saajad on ise rohelised(Rohelise võitluses) ja esitavad nõudeid teistele?! )- pole ju tähtis eesti keele oskamatust koolides korvata mammonaga ja minu või pensionäride, lastele, sissetulekule puuduvate vahendite rõhutamisega, arvelt.
  Saan aru, et igale Gümn. lõpetajale kingitakse kinkekaart 50% jalgratta summast hanke korras valitud Riigi poolt kauplused. Las sõidavad jalgratastega. Siis pole tarvilik ka arstitõend oimu kohta.

  Veel suurem pilamine on – et hiljuti ilmus onlines mingi kaitseväe tekst – ka need, kes varem on saanud juhiload- makstakse kulutused kinni – mitu korda saab siis kulutusi : koolis, sõjaväes, põhikooli lõpetanu on nt.Soomes elanud 5 aastat ja töötanud seal ning load seal saanud…. Teiseks on sõjaväkke minejad tihti jõõstinud aastaid Mustalt palka saades jne. Ja aina loeme soodustusi – emale ja 1 lapsele ei saa raha normaalselt(enne sünnita 3 last), pensionärid – venitame aastaid – las surevad otsast.
  Pensionäridega on veelgi kummalisemalt riik toiminud – Tehke palun selgeks, miks sooduspensionile jäänu pensioni peab üldse indekseerima kui tema vanaduspensioni eluiga pole saabunud ?!(ja indekseerimise hulka ei peaks neil loetama osa, mida on saadud lisa% Avaliku teenistuse eest(see määratakse ühekordselt ja ülejäänud osa indekseerida siis, küll siis kaob see tohutu Avaliku-riigiteenistujate kohtade või seoses asutuste, loomine). Eelkõige peaks indekseerimisel arvestatama töötatud aastate hulka – kui on ikka 45 aastat töötatud, peaks olema aprillis indekseerimine 2* kõrgem kui 15…20..25 a. töötanul(siin tekstis pole arvestatud, mõeldud liiga teha puuet omavaile).
  Juhilubade saamise võimalus peaks olema põhikoolis ja gümnaasiumis ainult arsti saatekirja alusel, kel on raskendatud liikumine!
  Siiani on lahendamata sõidukit omades ja puuet omades, käies tööl pensionil olles : kui äkki 30 aastasest töövõimetusest saab pensionärina terve inimene ?! ,väheneb puue eest toetus 50% kui oled veel puuet omav aga puuet kui ei pikendata – ei saa pensionär enam nt. Tallinna tööle käia , sest kaotad Parkimiskaardi ja maal tööd pole! Teatud tööd, neid pole maal.
  Ja nüüd loe pealkirja kommnetaaril, uuesti.

 4. to äriettevõtte lapsikute poolt rajenus 2 nädalat ago
  Reply

  VANADUS ISEENESEST ONGI PUUE- SÜVENEV. KA SEDA) TULEB ARVESTADA. MITTE IGAÜHEL ÜHTVIISI, KUID SIISKI ON. LISAKS VEEL VANUSEST ENNEM MOODUSTUNUD PUUDED.
  KUIDAS AITAB MIND SEE, ET MUL ON 50% PUUE + VANADUS NÄITEKS KARDINAID ÜLES RIPUTADA, MILLE MULLE ARST KEELAS KATEGOORIÖISELT. FÜÜS PINGUTUS KÄED ÜLAL+ OMALT POOLT LISAN TASAKAALUHÄIRED, MIDA ARST EI OLE KIRJUTANUD EGA VIITSI MINA ÕIENDADA ,TÕESTADA.
  KES PANEB KARDINAD ÜLES? TEGELIKULT NII, ET POLEGI MIDAGI ÜLES PANNA, SEST RAHA POLE KARDINATE OSTUKS SIIANI JA AKNAD KA NII KOLEDAD, ET MILLEKS VEEL KARDIN.

  • Sinu ainus lahendus on 2 nädalat ago

   Riigilt omale teenija nõuda ja lasta see maksumaksjatel kinni maksta!

 5. junnjutlasele 2 nädalat ago
  Reply

  Riik on suurem kogukond, mis loodud selle elanike heaoluks ja arenguks = üksteise abistamiseks ja turvalisuseks maj.,kultuurilises ja emots mõttes. Milleks riik kui tema eesmärk lakkab olemast eelkirjeldatu ja sellest saab osa äravalitute /rahalistel alustel, poliit./ teener ja rahakotitäitja?
  Kui vanaduses pole riigist sedagi abi, et kardinaid üles panna, siis kelletarvis ta loodi?
  Otse loomulikult on koduteenused ENESESTMÕISTETAVAD vanaduses või haiguses ja seda mitte ainult rikastele. Kihistumine on kuradist ja selle süvendamisega põhiliselt meil tegeldud ongi. Ja selle kallal+ valimised nokitsevad meie poliitikud edasi.
  Parem kasutada .maksumaksja raha iElusolendite heaoluks kui lollusteks.
  Mis maksumaksja sina ka oled, su kirjutiste järele pole niigi palju aruraasu ,et oleksid võimeline 5 eurigi makse maksma.

 6. ............. 1 sekund ago
  Reply

  Kuna finantskirjaoskus ja ka maksustamiskirjaoskus põhinevad eetikal, siis hariduses tuleb väga palju rohkem rõhku panna:
  1.Igasugusele ametieetikale
  2. Alko- ja narkoprobleemide ärahoidmisele ja lahendamisele

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.