Neeme Väli: riigikaitse vajab koostööd

Neeme Väli

Kindralmajor reservis Neeme Väli kandideerib Riigikogu valimisel Keskerakonna Hiiu-, Lääne- ja Saaremaa ringkonna nimekirjas.

Peatselt saabuv Eesti Vabariigi aastapäev annab taas kord põhjuse meenutada kõiki neid, kellele me oma riigi sünni eest tänu võlgneme.

Paraku meenutab Eesti sünnipäev ka seda, et Euroopas möllab juba aasta täiemahuline sõda. Sõda, mis mõjutab meid kõiki, meeldib see meile või mitte. Sõda, mille tagajärgedest sõltub ka meie turvalisus ja tulevik. Tark on õppida ajaloost. Teise maailmasõja alguses otsustati neutraalsust deklareerides sõda ignoreerida. Me kõik mäletame, millega see lõppes. Jäime üksi, sõda leidis meid ikkagi üles ja sõjale järgnes 50 aastat okupatsiooni.

Nüüd oleme NATO ja Euroopa Liidu liikmed. Tähtsate ametikandjate suust võib tihti kuulda, et Eesti on paremini kaitstud kui kunagi varem, järgneb loend riigikaitsele eraldatud rahast ning siin paiknevatest liitlaste üksustest. Tõepoolest, see kõik on õige ja sobib kindlasti poliitiliselt korrektseks loosungiks. Kuid ei tohi unustada, et igal mündil on kaks poolt.

Kahjuks tuleb eduloendile lisaks tõdeda, et oht meie julgeolekule pole kunagi olnud nii tõsine kui täna. Häid valikuid ei ole. Kui Venemaa saavutab Ukrainas oma eesmärgid, tõlgendatakse Kremlis seda lääne nõrkuse tunnusena ja rohelise tulena järgmise, jõupoliitikal tugineva sammu astumiseks. Kui Venemaa juhtkond hindab, et murrangu saavutamiseks lahingutegevuses tuleb lisaks ukrainlaste kurnamisele lõpetada lääne abi juurdevedu, ei saa välistada agressiivsuse kasvu ka meie suunal. Ainuke positiivne lahendus Eesti julgeoleku kontekstis on Ukraina kiire ja otsustav võit. Nii otsustav, et Venemaal kaoks vähemalt mõneks ajaks võime impeeriumi taastamiseks sõjalist jõudu kasutada. See tähendab, et Ukrainat tuleb igati abistada.

Samal ajal ei tohi me hetkekski unustada, et kuigi lahingud toimuvad Ukraina territooriumil, käib sõda tegelikult lääne kultuuriruumi ja demokraatia vastu. Läände kuuluvatena oleme me idanaabri silmis samasugused vaenlased, nagu on agressori vastu võitlevad ukrainlased. Järelikult tuleb lisaks Ukraina abistamisele tõsiselt tugevdada ka oma riigikaitset. Kuigi kaitsekulude suurendamise debati algus oli konarlik ja eelmine kaitseminister pani lauale isegi kärpekava, hääletasid kõik parlamendierakonnad riigieelarve strateegia menetlemise lõpus kaitsekulude tõstmise poolt.

Riigikaitseks plaanitakse järgmise nelja aasta jooksul eraldada üle nelja miljardi euro ehk keskmiselt miljard aastas. See on väga suur raha. Veelgi enam, valimisprogrammide järgi toetavad erakonnad kaitsekulude tõstmist 3 protsendini SKPst ja sama number on kirjutatud ka riigikogusse jõudnud Eesti julgeolekupoliitika aluste eelnõusse. Usun, et praeguses julgeolekuolukorras ei vaidlusta keegi vajadust jõulisemalt riigikaitsesse investeerida. Kindlasti tuleb seda teha targalt, sest tegemist on rahaga, mis tuleb meie kõigi, maksumaksjate taskust. Aeg ei tööta meie kasuks, aga kiirustamisest tingitud otsustusvigu ei saa me samuti lubada. Kõik investeeringud tuleb teha läbikaalutult, õiguspäraselt ja läbipaistvalt.

Eraldatud ressurss loob tingimused tõsiseks kaitsevõime arenguhüppeks. Saame endale lubada nüüdisaegseid kõrgtehnoloogilisi relvasüsteeme. Uue sõjalise võime ülesehitamine võtab aega. Inimesed tuleb välja õpetada, rajada vajalik taristu, luua tingimused ladustamiseks, hooldamiseks ja harjutamiseks, kohandada protseduurid ja taktika. See kõik võtab aastaid. Kuigi kaitsevägi koostab võimearenduseks plaane viie- ja kümneaastases perspektiivis, eraldatakse ressurss ikkagi igal aastal riigieelarve seaduse vastuvõtmiseks tehtud poliitilise otsusega. Eelnevate aastate praktikast võib tuua hulgaliselt näiteid, kus valitsuste vahetus ja koalitsioonide muutus on tinginud kaitseväe võimearenduste muutmise või lausa peatamise.

Meile on vaja mehhanismi, mis annaks kaitsevõime ülesehitajatele suurema kindluse. Kirjutasin juba eelmiste riigikogu valimiste ajal, et meile on vaja laiapindset riigikaitsekokkulepet, mis hõlmaks kõiki parlamendis esindatud erakondi, sõltumata sellest, kas nad on parasjagu valitsuskoalitsioonis või opositsioonis. Kokkulepe peaks fikseerima terveks valimisperioodiks riigikaitse arendamiseks eraldatava ressursi, olulisemad võimearendused, prioriteetsuse jms. Tegemist oleks strateegiadokumendiga, mis täpsustaks julgeolekupoliitika alustes sätestatud põhimõtete elluviimist ning oleks laiapindne ehk hõlmaks lisaks sõjalisele riigikaitsele ka kõik teised valdkonnad.

Toona polnud erakonnad sellisest kokkuleppest huvitatud. Praegu on ettepanek laiapindse riigikaitsekokkuleppe sõlmimiseks kirjutatud Keskerakonna valimisprogrammi. Mul on hea meel tõdeda, et sellest mõttest on kinni võtnud Eesti 200. Kutsun ka kõiki teisi erakondi üles koostööle riigikaitsekokkuleppe sõlmimiseks, sest Eesti julgeolek on meie kõigi ühine asi.

20 kommentaari
 1. Nojah 1 aasta ago
  Reply

  Eestu Vabariigi aastapäeva puhuk peaksime vabaduse saamise eest tänama Savisaart, Rüütlit ja tolleaedset Venemaa valitsejat. Isamaa erakonna tegelastel polnud seal mingit rolli. praegu loobivad ilusaid sõnu et neid valitaks kuid selle taga on tühjus sest nad on Reformierakonnale vaid arvulise tasakaalu täitjateks ja käsualusteks.Keskerakomdlased on alat teinud kõik mis võimalik meie rahva heaolu saavutamiseks ja kaitsevad meie riigi huve.

  • Balti riigid on järgmised 1 aasta ago

   Saksamaa ühe suurema päevalehe Die Welti sõnul on Ukrainal lõppemas nii elavjõud kui relvad ja iga päevaga on üha võimatum, et riik sõja võidab.

  • ei keegi 1 aasta ago

   Härrased Porošenko, Merkel ja Macron on ju üles tunnistanud, et Minski lepete tegelikuks eesmärgiks oli anda Ukrainale aega valmistuda Donbassi ja Luganski separatistlike piirkondade tagasivallutamiseks, selle asemel et neid rahvuslikult erineva koosseisuga piirkondi tsiviliseeritut, teatava autonoomiaga Ukraina koosseisu integreerida ning arenenud rahvastele kohane. Venemaa kannatas kaheksa aastat enne kui ründas. Balti pisitiigrite NATOsse astumisele Venemaa aga peaaegu ei reageerinudki ning pole meil siin ka ühtki ülestõusnud piirkonda kes eritingimusi nõuaks. Nii et see järeldus järgmiseks olemisest ei päde.

  • ei keegi 1 aasta ago

   PEAB OLEMA: selle asemel et neid rahvuslikult erineva koosseisuga piirkondi tsiviliseeritult, teatava autonoomiaga Ukraina koosseisu integreerida nagu arenenud rahvastele kohane

  • Almar Glustsenko 1 aasta ago

   Mingit riigikaitset olla ei saa…….kuni seda teie arustki juhivad ADL-sionistla käpik-massoonid Ühtegi ja Terras. Või politseinik Laanet, kes iga küsija suu avamise peale arvab, et saab küsimusest kohe aru ja hakkab mõtlematult misiganes lollust vastu vahutama. …või Seedri juhtimisel võtab Riigikogu vastu kindla otsuse, et jälle on vaja saata Iraaki, NATO-FOR-US-satanistla poolt kogu Eesti nende polügoniks ehitamise eest ära, 100 “kaitse”-väelast, nagu laevakaitse-politseinikud-mereväelased jäeti 5 aastaks Tamili vangi mädanema ja ne pered end lõhki laenama…….või nagu jalgratta-tolad söödeti kokkulepitud “terroristidele” Liibanoni ette, et söötja-sionist, Tiit Pruuli, saaks hiljem “õpetliku” raamatu kirjutada ja Eesti ESPLA kõrilõikajad läheksid sinna kättemaksuks “ühiskonda demokraatlikumaks ehitama”. …ja Malisse Ühtegi kõrilõikajad Napoleoni-Macroni-Rottsildi tuumajaama-pan-ärile oleks nii tagatud 70% nende võimsuse tuumakütuse vajadusest jätkuvalt. ……………………………………………..Laanet ja Kunnas on vaja lihtsalt saama jälle ausat juttu, mitte rahapesujuttu, rääkima. Relvaliigiti toetama arvestusi hind/kvaliteet/kasulikkus skaaladel, et mida saab ise teha, seda teha Eestis, selleks taastatud RAS Arsenalis, igatahes mitte 10-kordse hinnaga sisse ostes, nagu praegu.

 2. Ohoo 1 aasta ago
  Reply

  me igatsesume väga vabadust aga pettumisi oli ka. siirt pettumist valmistasid Laari, Ansipi ja Rõivase valitsused ja ega praegune valitsus parem pole.

 3. Nii 1 aasta ago
  Reply

  Me pole vabad sest oleme jälle liidus. Meil on väike ja mitte rikas riik. Võiks jätta teised riigid rahule sesmeie sekkumine ei muuda maailmas midagi ja ilma sekkumiseta oleks meie julgeolek kindlustatud.

 4. Ele 1 aasta ago
  Reply

  Ega biden meile appi ei tule ja NATO on tema mõju all. Küll on kahju et Süürias ja türgis oli maavärisemine. Bidenil küll kahju pole sest tulles võimule lasi ta Süüriat pommitada. Ukrainas poleks ka süda kui Biden poleks ässitanud ja surmarelvi andnud ja näe imet mitmed riigid tegid tema eeskujul sama. ilma selleta oleks kõik jäänud samaks aga ilma sõjata.BIDEN KASUTAB UKRAINA SÕDA VENEMAA VASTASEKS TEGEVUSEKS. Ta on ise huvitatud Ukrainast. Ta väga halvasti käituvakl pojal on isegi mingi aktsuaselts Ukraunas.Nüüd on ta huvitatud arvatavasti Donbassist kus elavad venelased ja keda on alatult koheldud alates verisest ja ebaseaduslikust võimuvahetusest Kiievis. Snaipreid valmistati ette Gruusias ja Leedus. Arvata on et siis juba oli Bideni käsi mängus ehkki ta ponud veel president. OLEKS ZELENSKI ASEMEL MÕNI ARUKAS JA HOOLIV PRESIDENT OLEKS KÕIK JÄÄNUD SAMAKS JA SÕDA POLEKS.Mulle meeldib Ukraina kõrgel tasemel olnud poliitik Murajev kes rääkis kui vilets elu oli rahval Zelebński valitsemise ajal ehkki lubas palju ja nüüd laseb tappa oma rahvast ehkki oleks võinud jätta kõik nagu oli.Vunemaad ümbritses NATO ja ja surmarelvade andmine tekitas sõja. Olen kindel et kui USA-l oleks normaalne oresident poleks ka sõda. Peaaegu pooled inimesed olid Bideni vastu ja USA-s tekkisid rahutused. venemaad ta ei saa pommitama minna ja kasutab Ukraina sõda Venemaa nõrgestamiseks.

 5. Ele 1 aasta ago
  Reply

  Ega biden meile appi ei tule ja NATO on tema mõju all. Küll on kahju et Süürias ja türgis oli maavärisemine. Bidenil küll kahju pole sest tulles võimule lasi ta Süüriat pommitada. Ukrainas poleks ka süda kui Biden poleks ässitanud ja surmarelvi andnud ja näe imet mitmed riigid tegid tema eeskujul sama. ilma selleta oleks kõik jäänud samaks aga ilma sõjata.BIDEN KASUTAB UKRAINA SÕDA VENEMAA VASTASEKS TEGEVUSEKS. Ta on ise huvitatud Ukrainast. Ta väga halvasti käituvakl pojal on isegi mingi aktsuaselts Ukraunas.Nüüd on ta huvitatud arvatavasti Donbassist kus elavad venelased ja keda on alatult koheldud alates verisest ja ebaseaduslikust võimuvahetusest Kiievis. Snaipreid valmistati ette Gruusias ja Leedus. Arvata on et siis juba oli Bideni käsi mängus ehkki ta ponud veel president. OLEKS ZELENSKI ASEMEL MÕNI ARUKAS JA HOOLIV PRESIDENT OLEKS KÕIK JÄÄNUD SAMAKS JA SÕDA POLEKS

 6. tõsiseltvõetav 1 aasta ago
  Reply

  Tõesti, selle raha eest saaks tervelt 5 lennukit -muidugi mitte tipptehnikast. Isegi 2 lennukikandjat vist saaks ?
  Oleks ,mida kanda. UKraina sõjas ei kasutata ju lauspommitamisi nagu 2, MSõja ajal. Praegused põlvkonnad pole tõelist sõda näinudki. Isegi selle tehnikaga, mis tollal oli.

 7. ei keegi 1 aasta ago
  Reply

  Juba ammu enne Teise maailmasõja algust orienteerus Eesti tasapisi ümber tõenäolisele võitjale, vahetades Inglise orientatsiooni ümber Saksa oma vastu. Ka pakt Venemaaga sõlmiti kindlas usus, et varsti on neist siin (sakslaste abil) järel vaid sinine suits. Mis ju ka juhtus, teatava viivitusega küll. Ainult et järgnevalt Saksamaa kaotas sõja, vaatamata sellele, et tal oli kasutada. suur osa alistatud Euroopa ressursist. Nõnda polnud Eesti enne sõda sugugi nii totaalset üksi nagu pidevalt korrata armastatakse. Eesti asus varakult oodatava võitja poolele kuigi Hitleri Saksamaa halduslikus tähendusese ei andnud meile enamat kui Litzmanni juhitud kindralkomissariaadi.

  Mis aga puutub Ukraina sõtta, siis ei tasu kogu aeg tampida seda juhmi mõtet, nagu oleks selle eesmärgiks impeeriumi taastamine. Venemaa paneb seal lihtsalt piiri Lääne kultuuri ja demokraatia edasitungile nagu ta omal ajal ordurüütlid Peipsi järve põhja uputus. Neil on oma tsivilisatsioon.

  Ukraina ei võida seda sõda. Aga ka Venemaal on raskusi. Kõik ei lähe sugugi plaani järgi. Initsiatiiv on küll nende käes kuid edenemise tempo aeglane – 300 meetiri päevas, piltlikult. Samas kui 80% venemaalastest ootab võitu juba käesoleval aastal. Mis on ka arusaadav teades, et riigieelarve puudujääk on hakanud kasvama.

 8. liit 1 aasta ago
  Reply

  Ei tea kuis teiste väikeriikidega, kuid meie eame olema mingis liidus, sest muidu lämmatame ükteist omas ahnuses ära ja nimetame seda vabaduseks.
  VABADUS ON VASTUTUS RAJADA TEED HOOLIVALE HA HEALE, HAARATES JÄRJEST LAIEMAID ELUSOLENDITE
  KIHTE ,HOOLIDES NENDE TEGELIKUST HEAOLUST, ELURÕÕMUST JA ELUDEST INIMTEGEVUSE KESKEL,KAITSTES NEID JA JÄTTES RAHULE.-SEDA KÕIKE PEAB SUUTMA VABADUS KUI TA TAHAB VABADUS OLLA. MITTE EI OLE VABADUS KRAAPIDA KÕHUALLA VÕIMALIKULT ROHKEM JA VEEL.

  • Almar Glustsenko 1 aasta ago

   Ma ei saa täitsa aru, et kas sa hakkad jälle Peipsis rohkem kalu kasvatama ja meelitad sinna sööta ligi või peegeldad meile siin eri poolte võimalikke omavahelisi taktikaid, nagu vabamüürimalet?

 9. Soo 1 aasta ago
  Reply

  Verine John ehk Biden ja kloun Zelenski on tapatalgute süüdlased. Bidenil on nii suur mõjuvõim et Donbassi pärast on ta suutnud mõjutada surmarelvi saatma ka mitmetel teistel riikidel.Ja kõik selleks et Venemaale ära panna. USA on nii mitmeid riike pommitanud et neil pole inimestest kahju. Oleks parem leiutatu vähi ravim aga see ei huvita kedagi ehkki inimesed surevad sellesse pidevalt. Biden lasi Süüriat pommitada ja teised aitavad Süürias toimunud maavärina tagajärgi likvideerida. Need kes annavad Ukrainale surmarelvi on mõrtsukad. Kui poleks andnud poleks ka sõda ja kõik oleks jäänud endiseks.Siis oleks vaja olnud ka Donbassis elavaid venelasi inimlikult kohelda mitte nii nagu seda tehti peale verist ja ebaseaduslikku võimuvahetust.Kui oleks praegu Ukrainas normaalne president ja normaalne USA president poleks ka süda.

 10. Sergei. 1 aasta ago
  Reply

  Eesti vabadus on suur katsumus. Kahjuks uusokupantide (natside järeltulijate) lennukid rikuvad kohaliku rahva rahu.
  Pole Eesti vaba – tema klähvimine ja teod toimuvad uusokupandile meelepärases stiilis. Kõik teod mis on toimunud enese ajude , majanduse hävitamine. Välisabidest sõltumine- ehk okupatsiooni tasud-altkäemaksud.
  Unustatud Inimõiguste Üld Deklaratsiooni preambula: Kõik inimesed sünnivad vabadena ,võrdsetena ja nende suhtumist üksteisesse peab kandma vendluse vaim.
  Eestist on saanud natsi riik- eesti vanasõna: ütle kes on su sõbrad- seda oled ise.
  Nii Eestis kui ka Ukrainas hakati rahvast formeerima juba enne teist maalilmasõda russofoobseks- me ei õigusta stalinismi nn. üleväänamisi , aga siinsamas Tallinnas sündinud Hitleri käsilase Alfred Rosenbergi plaan: ei mingit eesti keelt, eestlased Siberisse ja siinsed talud saksa sõduritele. Nii ka teiste rahvustega.
  SH. Eesti punaarmeelaste võitlus fašistliku Euroopa vastu ei andnud sellisel plaanil teostuda.
  USA võitlus meiega algas kohe peale 2. maailmasõda. Tuumapommi demonstreerimine, raadio Ameerika Hääl, diversandid, špioonid, majanduslik kurnamine . Isegi torujuhtme Sõprus ehitus Lääne Saksamaale nn. külma sõja ajal oli neile hambus.
  Ukraina on suurepärane Pentagoni projekt Venemaa vastu- pole ka meie targemad.
  Mõõdukas riigikaitse , neutraalne poliitika- üksteise õigustatud huvide kaitse.- see on jäänud meie riigiametnikele võõraks .

  • Almar Glustsenko 1 aasta ago

   Kas sa püüad meile selgeks teha, et 800-aastane Eesti alal toimuva jätkuva anastuse käigus me peame eelistama eelmisi anastajaid praegustele? Mis asi on dem? Kus sa seda näed? USAst tulemas? Kas oled USAs elanud? Kas oled kuulnud ja kogenud impeeriumi kultuuri kandjate 2-palgelisusest? Kelle õigused on (üld)inimõigused? Kas ÜRO ei loodud selleks, et kinnitada riigi nimeks Iisrael ja sealseks võimurahvuseks? Kas juutide poolt anastatud Eesti erakonna-poliitika, mis lubas 6.07.2017-ks nendearust sõlmida Eesti-USA MRP/Gruz/Event 200/201 (Riigi Tetaja 2., 06.06.2017), ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….kas see lubab sul teostada: “vabadena ,võrdsetena ja nende suhtumist üksteisesse peab kandma vendluse vaim”, mis tähendab, et ESMi Eestist poliit-röövitud 21 000 000 000 euro eest ja sealt USA-ÜRO Julgeolekunõukogusse vastavaks tegevuseks kanditu eest Eestisse poliit-mass-ostetud A-meerika kultuuri(tuse) ühiskondlikul korraldusel on õigus oma neegreid, aasialasi, ukrainlasi (kui ma nüüd pigistan 1/2 ulatuses oma geneetilise päritolu poolest oma silma kinni :)), venelasi, latinosid siia mass-osta, meie, siinsete pärisperemees-Maalaste käest selleks luba küsimata ja sellega me genotsiidi teostada?

 11. Aja Lugu 1 aasta ago
  Reply

  Eesti riik vajab kaitset, kuid selle kaitse varjus ei tohi mingil juhul kujundada siia Pererburi ja Loode-Venemaad ohustavat ründerusikat.Uhkusega kirjeldab meie ajakirjandus siia saabuvaid lääne tanke mis kuuluvad ründerelvade hulka. Kohe-kohe paigutame siia Peterburi ohustavad ründeraketid HIMARS jt. Ajakirjanduse andmetel pidid eelmise aasta lõpus siia jõudma tuumarelvavõimekusega ründedroonid.Aeg ajalt käivad siin tiibu lehvitamas USA strateegilised tuumarelvakandjad jne.
  Kui muidu ei pakuks Eesti ründamine Venemaale majanduslikku ja strateegilist huvi siis varem või hiljem tuleb tal hakata mõtlema meil paikneva NATO ründerusika likvideerimisele.Kõige paremini sobiks selleks tuumarelvad.
  Eesti riik vajab kaitset mitte naabrit ohustavat ründerusikat!

 12. mig 1 aasta ago
  Reply

  kui Ukrainale antakse hävituslennukid, siis on need selgelt RÜNDERELVAD. See võrdub sõja kuulutamisega Vene,aale.
  USA on juba veidi tagasi tõmbunud.

 13. ia 1 aasta ago
  Reply

  Ja see lubab Venemaal kasutada ka vaippommitamist, mida ta senini teinud pole,kus kannatab kohutavalt
  tsiviilelanikkond. Siis liigub asi juba tõsti 2.Maailmasõja masti tõeliseks sõjaks, tuues kaotusi eelpõige
  rahulikele elanikele.Mida veel proovida võiks ? Kusagilt joolsis läbi teade, et uktainlased olevat 89% nõus tuumarelva kasutama???
  Keegi ametnik räälis AK-s täna vist, et hävituslennukite andmine Ukrainale ei olevat veel andjariigi sõtta sekkumine või kuidas ta seda täpselt väljendas? Mis see siis on???

  • Almar Glustsenko 1 aasta ago

   Kui sa kuulad Koos-Vmeste Youtube telesilda Leeduga (mitte selle mõnitamist poliittankist Veiko Huuse Fontes, Sergei Tõdõjakovi poolt) ja kuulad selles eriti Donbassi Eestist abistava tädi juttu Ukraina rahvastiku ja kultuuri erisustest, siis sa ehk taipad, et Ukraina sisekultuuri ja poliitikute kohta EI SAA ENDALE LUBADA ÜLDISTUST. Eriti, kui sa nende erisustega kursis pole. Ja kindlasti ei maksa anda sellele hinnanguid, kui sa vähegi ei adu mis eri huvidega juudid seda seal eri kohtades mõjutavad ning milliste juutidega nad näiteks Eestis koostööd teevad.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.