Tanel Kiik: 1000-eurone pension jääb selle valitsusega unistuseks

Pensionärid vajavad turvatunnet. Foto: Pixabay

Riigikogus langes menetlusest välja Keskerakonna fraktsiooni algatatud eelnõu, mis nägi ette tõsta neljal järgneval aastal pensione lisaks indekseerimisele erakorraliselt 50 euro võrra. Fraktsiooni esimehe Tanel Kiige sõnul näitab koalitsioonierakondade tegutsemine selgelt, et valimistel antud lubadus tõsta pensione vähemalt 1000 euroni, ei täitu.

“Tegelikult ei ole selles midagi üllatavat, et Reformierakond, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond ei toeta Keskerakonna algatust, sest peaminister Kaja Kallas kinnitas juba kevadel Riigikogus kõnet pidades, et tänasel valitsusel ei ole nelja aasta jooksul erakorralist pensionitõusu plaanis,” ütles Tanel Kiik. “See on suur viga, kuid kinnitab veelkord varasemat teadmist, et ainult Keskerakonnale läheb eakate käekäik korda. Valimistel lubas Reformierakond tõsta keskmise vanaduspensioni 1000 ja sotsid koguni 1200 euroni. Nüüd saime taaskord kinnitust, et valitsus lubab üht ja teeb teist – prognoosid näitavad, et pelgalt indekseerimise toel keskmine pension 1000 euroni ei kerki, 1200 eurost rääkimata.”

Tanel Kiige sõnul on aastast 2005 kuni tänaseni Keskerakonna eestvedamisel pensione erakorraliselt tõstetud kuuel korral. “Suur osa eakaid elab vaesusriskis. Näiteks 2020. aastal elas allpool suhtelise vaesuse piiri pool vanaduspensionäridest ja üksi elavate eakate puhul oli see isegi ligi 80 protsenti. Samal ajal on meie hinnatõus märkimisväärselt kiire – viimase kahe aasta jooksul on Eestis hinnad kasvanud kaks korda kiiremini kui Euroopa Liidus keskmiselt. Seega eakate toimetulek vajab kindlasti täiendavat tuge läbi erakorraliste pensionitõusude.”

Endine minister Tanel Kiik märkis, et Keskerakonna osalusega valitsused tõstsid aastatel 2020-2023 pensione erakorraliselt kolmel korral, mille tulemusena on keskmine vanaduspension praegu hinnanguliselt 50 eurot kõrgem, kui ta oleks ilma nende otsusteta. “Eesti eakad on võrreldes nii keskmise palga saajatega kui ka teiste Euroopa Liidu pensionäridega keerulisemas seisus. Paraku keskendub tänane valitsus inimeste toimetuleku toetamise asemel maksutõusudele ja kärbetele, mis suurendavad ebavõrdsust ühiskonnas,” rääkis Tanel Kiik.

3 kommentaari
 1. Nojah 9 kuud ago
  Reply

  Kaja Kallas kasutas muidki kavalaid võtteid et tema erakonna poolt hääletataks. Eks pensionärid läksid ka selle õnge et pensioni lubati tõsta enne valimisi.Peavoolumeedia on alati töötanud reformierakonna kasuks ja siis veel poliitilised ambitsioonid mis ka meie inimestele mõjuvad, lubadused mida ei täidetud peale valimisi jne. Ei lugenud nende valijatele see et reformierakondlased pole kunagi hoolinud meie rahva elatustaseme tõstmisest ja Ansipi valitsuse ajal veeresime elatustaseme poolest viimaste hulka, arstiabi saamise võimalus kohapeal kaotati ära, kordagi ei tõstetud pensione ega abirahasid jne. Ainuke kord kui peale meie inimeste jaoks rasket Laari valitsemisaega tuli võimule Siim Kallas ja kutsus valitsusse Edgar Savisaare kes tõstis pensione 30 protsenti läks ka teistes eluvaldkondades elu paremuse poole aga omade laimu tõttu pidi S.Kallas andma võimu Ansipile kes tegi palju halba ja ega praegu pole ka midagi head loota.Ega selles valitsuses pole ühtegi poliitikut kes sobiks peaministriks.

 2. 1000 eur pensionist ei piisa renov. 9 kuud ago
  Reply

  SELLE valitsusega?
  Tegelikkusest: Olen vanaduspensionär /tööstaaziga/ 530-eur ainus sissetulek.Üksik.
  Kolisin maale . Kuna suvilate ehituskvaliteet oli jube, leidsin ridamaja boksi /mujal nimetatakse neid terrace housideks/ Pinda on palju.See remontimata -ei teadnud ju et nii NÄRUST pensioni saama hakkan ja isegi siis veel olid hinnad teised. Nüüd tuli RENOVEERIMISKAMPAANIA MAALEGI JÄRELE. Olen põgenenud ta eest ja hinnatõisu eest läbi Eesti. Kõik on minust jõukamad. Kas noored töötavad mõlemad, FIE traktoristid, kes kohe suutelised kõik maksma, suurema pensioniga ,lastega pensionärid, kes suudavad autosid pidada, ja muidugi suurfarmer,lellele kuulub pool maja.Nüüd küsitakse 7500 eurot ainuüksi katuse panemise eest+ vana katuse utiliseerimine! MILLEST ma maksan? Kas “härrased” on kunagi, mistahes parteist sellele mõelnud ja midagi teinud.???Müü maha, haugatab ka sots.osak.- neiukesed ei tea seal ,mida ja kui raske on midagi müüa ja veel osta !Ega taipa, et ka uues kohas tuleb renoveerima hakata.Pank selles vanuses enam üle 800.-eur laenu ei anna, enamik ei anna üldse. Ja sellisel juhul tassiksin laenu läbi elu kaasas. Elada on jäänud statistil. heal juhul 10 a.Krooniliste haigustega sedagi mitte.Ega ka tööl läia. MILLEKS mulle seda vaja on? Koduvahetuse stressi peetakse ,eriti vanemas eas, kõrgeimaks ,pea võrdseks leinaga- tekitamaks inslt-infarkti. Pealegi on kohalikud hinnad millega müüdi või tol ajal hinnati kantud registritesse.Ja SEE mõjutab PRAEGUSI nn.turuhindu+EELARVAMUSED vägagi tugevalt.Hindu aga kujundasid AINUOKSJONID juba ajast kui kuulutused veel paberajalehtedel olid. SUURFARMERID ja MUUD JÕUKAMAD OSTSID SIIS VÕILEIVA EEST KÕIKIDE NENDE KORTEREID JA MAJU KOKKU, KES RATASTE VAHELE JÄID, ÄRA SÕITSID,
  VANADEKODUSSE PANDI VÕI AHISTUSEST SURID.ON NEID HINDU KORRIGEERITUD.EI MITTE. Skandinaavias on provintsi ja pealinna eluaseme vahe mitte üle 1/3. Meil sageli paremad taristud kui neil. MÜÜES, KUI SEE ÕNNESTBKI, JA NII RUTTU – /SEADUSE JÄRGI VÕIB PEALE 3 KUU MAKSMATA JÄTMIST ANDA ASJA KOHTUSSE KES TEEB NAGUNII VÄLJATÕSTMISOTSUSE/ SAAB NII VÄIKESE HINNA, ET KOLI KIVIÕLISSE /kus 1-2 korterit maksavad terve maja kõtte eest ja maju õhku lastakse, nii et võib juba lõkke põrandale teha/ Seejärel OMANDAVAD SELLE KOV. kes paneb taas mõttetu alghinnaga müüki, kust ostavad suurnikud kohalikud, või KÜ kaudu need, kes juba PRAEGU NAABRITEST KEELT LIMPSAVAD, vaikselt sülg niriseb…
  Minu ETTEPANEKUT FONDI LOOMISEST SELLISTE EAKATE KAITSEKS ,pole SUVATSENUD ÜKSKI AMET, PARTEI, MINISTEERIUM, RIIGIKOGU, VALITSUSED /ka teie oma/ TÄIDE VIINUD EGA VÄLJAGI TEINUD. FOND TASUKS RENOVEERIMISKULUD SELLISTE INIMESTE EEST /kuigi eakate sildistamine on teinud neist nagu naljakad mittepärisinimesed, kellest pole vaja nende “veidrate” vajadustega” väljagi teha. kuigi me kõik pole kindlasti dementsed ja osad koguni loomingulised,millise võime kustutate nende survestamisega sootuks/FONDILE MAKSAVAD TAGASI PÄRAST SURMA PÄRIUJAD /kelleks tavaliselt KOV-see annaks põhjust ka mõelda omav. enne kui sõbralikult võileiva alghinna kehtestavad/ VÕI MÜÜGI KORRAL MAKSAB OMANIK ISE MÜÜGIST SAADUD RAHAGA /see ei stressa teda müügiga kiirustama ,talle jääb ka õigus mitte müüa/ SEEJUURES JÄÄB TA OMANIKUKS EDASI KÕIGI ÕIGUSTEGA, kuigi FOND maksab.
  OMAV. EI AITA KUIDAGI! POLEVAT RAHA SELLEKS ET KELLEGI ERAVARANDUST SUURENDADA! TEA KAS SIIS TOIMETULEKUTKI SAAB 200.-eur peab seaduse järgi kätte jääma või tuleb need kulud maksta toimetulekust nagu ka intern. ja telef. raha !?
  Teie panete 50 eur ehk juurde, aga RENOVEERIMISKULUDE TASUMINE TULEB OMA 500.-eur KAUPA VÄHEMALT KUUS ,KUI LUBATAKSE OSITI MAKSTA. KOHE TULEV AGA MAKSTA SISSEMAKSE 2500.-eur.TÄIEGA !!!
  Sots, kort. vähe, need barakid kus vett pole sees, või on OMANIKUTULU röögatu
  pensionäri jaoks+kommunaalid. Ja lõpuks -kas eakal polegi enam õigusi oma elu üle otsustada ja VALIDA, millises kohas elada saab või tahab.Otsustab AINULT RAHA.
  Ka TEIST ETTEP. POLE TEGUTSEMA HAKATUD. KRUNTIDE ERALDAMINE koos liitumisvõimalustega sellistele eakatele, kuhu saaksid MOODULMAJALESE 25 m2
  osta =praktiliselt koerakuudi, läbikuuldavus, tuleohutuse puudumine ja reaalne kestus 10 a. hoonel. Tuleb välja et ridamaja boxi müügist saadud rahaga ei saa ehk koerakuutigi… Krunt võiks olla üüril ühe-1.-eur kuus 30 aastaks, muutmatult.
  See ei pea ja soovitavalt ei olekski samas vallas.ega maakonnas. Üleeestline projekt. Ka presidendi kamtseleil polevat võimu midagi algatada ja läbi viia …
  Minul siis on ? Või on meil võrdselt võimu?
  Kas keegi mõtleb ka seal Olümposel või selle jalamil???!!!

 3. Pensionäride Põrgu Asub Eestis 9 kuud ago
  Reply

  Pensionäride Põrgu asub Eestis ! Ainult paljud on suurest ahistusest ja hirmust tuimaks või rumalaks muutunud, või eluaeg rumalad, juhitavad käsukuulajad olnud ,erksama tundemeelega ära surnud- nii et osad saa ehk arugi enam KUI viletsalt tegelt elavad. Siis on ju hea rikastele, ametnikele, kohalikele kännukuningatele, valitsusele tema suurte projektidega, unustades KELLE jaoks neid tehakse, laiskadele ,loomevõimeta ministeeriumitele,
  riigikogu liikmetele, kellel oma rahakoti otsas aega küll ja hea ,mõnus olla.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.